XX Dzień Papieski w Gminie Mielec

Ogłoszenie czerwonej strefy w Powiecie Mieleckim uniemożliwiło organizatorom przeprowadzenie koncertu, który według planu miał odbyć się w Kościele św. Wojciecha w Trześni. Artyści z chorzelowskiego Ośrodka Kultury postanowili jednak, że program przygotowany z okazji XX Dnia Papieskiego nagrają, a następnie opublikują w sieci.

W tym roku obchodzimy 100 lat od urodzin Karola Wojtyły. Jubileuszowy rok 2020 miał być wyjątkowy jednak epidemia koronawirusa pokrzyżowała większość planów. Również te przygotowane przez Ośrodek Kultury w Chorzelowie musiał ulec zmianie. Zamiast koncertów, które miały się odbyć w parafiach Gminy Mielec aktorzy z Chorzelowskiej Grupy Teatralnej oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”, ze względów bezpieczeństwa, musieli przenieść swą twórczość do sieci. Ostatnim dziełem artystów jest widowisko słowno-muzyczne oparte na życiu Papieża Polaka.

Serdecznie zapraszamy do oglądnięcia koncertu dostępnego poniżej:

Tegoroczny motyw przewodni Dnia Papieskiego został oparty na zawołaniu „Totus Tuus (Cały Twój)”, które związane było przez całe kapłaństwo z Św. Janem Pawłem II. Młody ks. Karol Wojtyła na swoje biskupie hasło wybrał właśnie te słowa i towarzyszyły mu one, aż do powrotu do domu Ojca. Zaczerpnął je z dzieła św. Ludwika Marii Grignion de Montfort Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, które czytał jako dwudziestoletni młodzieniec, w czasie okupacji, pracując w kamieniołomach. Słowa Totus Tuus – Cały Twój (Maryjo) są związane z dojrzałym życiem Papieża i wyrażają Jego postawę wobec Boga i Maryi, a w konsekwencji do człowieka i całego świata.