Wsparcie dla folkloru

Chorzelowski Ośrodek Kultury wzbogacił swoją garderobę o stroje ludowe z regionu Lublina i Przeworska. Taki zakup umożliwiło dofinansowanie otrzymane z Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Etno Polska 2020”

Gorsety damskie lubelskie, koszule damskie lubelskie, spódnice damskie lubelskie, wianki lubelskie, kamizele męskie lubelskie, koszule męskie lubelskie, spodnie męskie lubelskie, gorsety damskie przeworskie to elementy strojów z jakich mogą już korzystać tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”. Otwiera to przed nimi nowe możliwości, a także umożliwia poznanie kolejnych regionów ludowych oraz zwyczajów z nimi związanych. Łącznie zadanie pn. "Wkręceni w folklor - zakup strojów dla SOKiS Chorzelów” pochłonęło kwotę 21 tysięcy złotych, z czego aż 18 tysięcy złotych wyniosło wsparcie otrzymane z Narodowego Centrum Kultury. – Cieszę się, że w roku szczególnie trudnym dla działalności kulturalnej udaje nam się skutecznie sięgać po zewnętrze źródła finansowania. Dzięki temu nasza oferta stale się poszerza, a uczestnicy zajęć mogą korzystać z urozmaiconej garderoby. Po regionie rzeszowskim, krośnieńskim, lasowiackim, śląskim, krakowskim, łowickim, gorlickim przyszła kolej na Lublin i Przeworsk. Nasze stroje ludowe to jednak nie zwykłe ubrania. To barwne, wiernie odwzorowane i ręcznie tworzone dzieła sztuki prezentujące historie i spuściznę naszych poprzedników. To również nauka tańca i przyśpiewek oraz duma z kultury ludowej, która w naszym kraju jest niezwykle istotna – przekazuje Damian Małek, dyrektor SOKiS.

– „Chorzelowiacy” z entuzjazmem i radością przejęli informacje o nowych strojach, które uzupełnią dotychczasową garderobę. To również zachęta dla członków Zespołu do dalszej sumiennej pracy nad nowymi regionami folklorystycznymi, a co za tym idzie większe możliwość uczestniczenia w przeglądach i konkursach, prezentując folklor taneczny okolic Przeworska i Ziemi Lubelskiej – dodaje Bożena Telega, kierownik Zespołu.