Ozdoby świąteczne – Jak wykonać ???

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych Świąt w życiu każdego katolika. Niesie ze sobą czas zadumy oraz radości z zmartwychwstania Jezusa. Świętom tym towarzyszy wiele tradycji i emocji oraz budząca się z zimowego snu przyroda. Zachęcamy więc do skorzystania z jej dobrodziejstw i wykonania wielkanocnych ozdób. Jeśli nie wiecie jak je zrobić poniżej przedstawiamy kilka inspiracji, które możecie wykonać we własnych domach.


Stęsknieni za budzącą się do życia przyrodą na Wielkanoc dekorujemy nie tylko świąteczne stoły, ale i nasze domy wewnątrz i na zewnątrz.  Wieniec na drzwiach wejściowych to symbolistyczne świąteczne powitanie. To obietnica, że w domu też panuje uroczysta atmosfera. Wielkanocny wianek to kolory wiosny, to zielone gałązki krzewów, kolorowe pisanki, białe i żółte kwiatki. W ten sposób zapraszamy do domu wiosenną energię i odganiamy ponurą zimę. Taka dekoracja wielkanocna na drzwi w czasie, gdy jeszcze nie zakwitły kwiaty, będzie przypominała, że już niebawem przyroda zachwyci nas całą paletą barw.

Okrągły kształt wieńca symbolizuje wieczność, nieskończoność wszechświata - nie ma początku, ani końca. Wieniec jest kojarzony z siłą, odpornością i nadzieją.  
Wianki wielkanocne wprowadzają wiosenny nastój do domu. Przepiękne są wielkanocne wianki z żywych kwiatów, ale jest to mało praktyczne rozwiązanie, wybierzmy wianek żywych gałązek i sztucznych kwiatów do złudzenia przypominających prawdziwe. Taki wianek sprawdzi się w każdym domu. Można nim ozdobić drzwi, stół lub powiesić w innym, dowolnym miejscu.

Jajko jest symbolem rodzącej się do życia przyrody, a więc idealnie wpasowuje się w Święta Zmartwychwstanie Pańskiego. Dziś trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez kolorowych pisanek. Tradycja malowania jaj jest bardzo stara. Możliwości zdobienia jajek jest wiele. M.in. to kraszanki - jajka barwione w wywarze uzyskiwanym z naturalnych składników, np. z buraków, z łupin cebuli, pisanki - jajka zdobione gorącym woskiem, drapanki - kraszanki wydrapywane w różne wzory na pomocą cieniutkich narzędzi. Niektóre wymagają ogromnej precyzji i sporo czasu, ale są i takie, które z powodzeniem można wykorzystać zdobiąc jajka z dziećmi. Wspólne przygotowywanie pisanek, będzie wspaniałym sposobem na stworzenie świątecznej atmosfery i spędzenie miło czasu całą rodziną.