Rodzinna Tradycja

Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec zaprasza do odwiedzenia wirtualnej wystawy kraszanek wielkanocnych wykonanych przez matkę oraz syna Marię i Marka Kościelnych z Chorzelowa.

Jajko jest symbolem życia i przyrody budzącej się z zimowego snu. Idealnie wpasowuje się więc w Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Dziś trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez barwnych pisanek. Tradycja malowania jaj jest bardzo stara, a możliwości ich zdobienia jest bardzo dużo. Najbardziej tradycyjne zwane kraszankami, to jajka barwione w wywarze uzyskiwanym z naturalnych składników, np. z buraków, z łupin cebuli, z czerwonej kapusty, z kory dębu, wydrapywane w różne wzory na pomocą różnych narzędzi. Niektóre wymagają ogromnej precyzji, doświadczenia i odpowiedniej techniki. - Dawniej skrobało się brzytwami, a obecnie używamy nożyków introligatorskich lub skalpelów - informuję Pani Maria, w domu której zdobienie pisanek jest coroczną tradycją.

Wystawa nie jest jedyną przygotowaną przez chorzelowski Ośrodek Kultury. Z okazji Świąt Wielkiej Nocy placówka przygotowała również prezentację ozdób wykonanych na szydełku oraz filmiki instruktażowe z wykonania wianków wielkanocnych oraz barwienia i drapania pisanek.