39-331 Chorzelów 307, tel. (17) 584 14 83;
Filia: Wola Mielecka 402, 39-300 Mielec
e-mail: sokis_chorzelow@poczta.onet.eu


 
Aktualności
 
Ośrodek kultury
 
Filia

  Biblioteki
 
Chorzelów
  Podleszany
  Rzędzianowice
  Trześń
  Wola Mielecka
  Złotniki

 
Koła zainteresowań
 
Przetargi             
 
Projekty Unijne 
 
Stałe formy pracy 

 
Informacje o nas
 
Biblioteki
 
Organizacja imprez
 Kalendarz imprez
 
Galeria
 
Napisz do nas
 
Strona główna

 


statystyka

 


 


Nowa strona internetowa Ośrodka Kultury

 


        Dodano:  05 Styczeń 2015r. godz. 18:00


Zapraszamy na nową stronę internetową Ośrodka Kultury

kultura.gmina.mielec.pl

 


Orszak Trzech Króli

 


        Dodano:  28 Grudzień 2015r. godz. 15:15



Koncert Noworoczny

 


        Dodano:  28 Grudzień 2015r. godz. 15:15



Boże Narodzenie 2015

 


        Dodano:  21 Grudzień 2015r. godz. 14:50



Pokonkursowa wystawa

 


        Dodano:  18 Grudzień 2015r. godz. 17:20



,,Anioły - stróże Bożego Narodzenia" w Chorzelowie

 


        Dodano:  18 Grudzień 2015r. godz. 17:00


17 grudnia w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie uroczyście została otwarta pokonkursowa wystawa prac plastycznych uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Mielec. Podczas wernisażu rozdane zostały nagrody i wyróżnienia dla najlepszych prac uczniów naszej gminy. Wręczenia dokonali: Wójt Gminy Mielec pan Józef Piątek oraz dyrektor Ośrodka Kultury pani Dorota Kieraś – Jędrychowska.  Na konkurs „Anioły – stróże Bożego Narodzenia” napłynęło ponad 200 prac plastycznych uczniów ze szkół Gminy Mielec. Komisja artystyczna oceniająca prace przyznała 51 nagród i 22 wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych autorów prac.

Nagrody i wyróznienia


Wystawa - werdykt

 


        Dodano:  18 Grudzień 2015r. godz. 13:25



XVII Konkurs Kolęd i Pastorałek

 


        Dodano:  17 Grudzień 2015r. godz. 19:30


Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z s. w Chorzelowie
zaprasza uczniów Przedszkoli, Szkół Podstawowych  Gimnazjów Gminy Mielec do udziału

 
w XVII Konkursie Kolęd i Pastorałek ,,Hej, kolędo leć...

Konkurs odbędzie się w dniu 14 stycznia 2016 r. ( wtorek ) o godz. 10.00
w Ośrodku Kultury w Chorzelowie.

Regulamin Przeglądu i karta zgłoszenie.

 Serdecznie zapraszamy do udziału w Przeglądzie

 


XIII Przegląd Szkolnych Teatrów Jasełkowych

 


        Dodano:  17 Grudzień 2015r. godz. 19:30


Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z s. w Chorzelowie
zaprasza do udziału
w XIII Przeglądzie Szkolnych Teatrów Jasełkowych .

Kolejna edycja Przeglądu  adresowana jest
do Uczniów Szkół Podstawowych z terenu Gminy Mielec.

XIII Przegląd Szkolnych Teatrów Jasełkowych „Idźmy przywitać Pana,

odbędzie się w dniu 26 stycznia 2016 r. ( wtorek ) o godz. 10.00
w Ośrodku Kultury w Chorzelowie.

Regulamin Przeglądu i karta zgłoszenie.

 Serdecznie zapraszamy do udziału w Przeglądzie

 


Otwarcie wystawy

 


        Dodano:  10 Grudzień 2015r. godz. 18:30



II Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego
o puchar Wójta Gminy Mielec

 


        Dodano:  09 Grudzień 2015r. godz. 12:30


6 grudnia 2015r. w dzień Świętego Mikołaja w  Chorzelowie odbył się  II Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Wójta Gminy Mielec. Organizatorem  Turnieju był Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie oraz Klub Tańca Towarzyskiego „Takt”. Uroczystego otwarcia turniej dokonał Wójt Gminy Mielec Józef Piątek w asyście dyrektor SOKiS Doroty Kieraś – Jędrychowskiej oraz Kierownika Turnieju Mariusza Sosińskiego. W tegorocznym turnieju wzięło udział ponad 120 par z 27 klubów ze środkowej i  południowo-wschodniej Polski w tym tancerze z KTT „Takt” z Chorzelowa. Pary oceniali sędziowie: sędzia główny- Biały Janusz- Kraków, pozostali sędziowie- Wójtowicz  Wojciech - Rzeszów ,Wantuch  Ada  -Kraków, Fidurski Jacek-  Łódź , Kordaszewska Magdalena – Jastków, Dziedziczak Jarosław-  Kielce,  Kiszteliński  Marcin – Częstochowa. Sponsorem tegorocznego turnieju było PZU Oddział Mielec zaś patronat medialny objęty portale internetowe:  Hej Mielec, Czyli wiesz, e-mielec 24 oraz  Radio Leliwa i tygodnik Korso.  Medale dla zwycięskich par zajmujących miejsca od I-III , puchary dla par zajmujących I miejsca  oraz dyplomy i nagrody ufundowane przez Ośrodek Kultury w Chorzelowie wręczali: Wójt Gminy Mielec  Józef Piątek, Przewodniczący rady Gminy Mielec Jan Kołodziej, Sekretarz Gminy Mielec Bożena Mazur, dyrektor SOKiS  Chorzelów Dorota Kieraś - Jędrychowska, dyrektor  Zespołu Szkół w Chorzelowie Mirosława Wydro.

 Prezentacje taneczne odbyły się w trzech blokach tanecznych. Każdy z bloków rozpoczynała prezentacja par prowadzona prze samego Świętego Mikołaja, który oczywiście rozdawał słodkości i pozował  z tancerzami do zdjęć.

A oto wyniki II Ogólnopolskiego Turnieju tańca Towarzyskiego o Puchar Wójta Gminy Mielec: wyniki


Mikołajki 2015 w Woli Mieleckiej

 


        Dodano:  09 Grudzień 2015r. godz. 12:30


W sobotę 5 grudnia 2015r.  Filia Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej zaprosiła dzieciaki  z Gminy Mielec na spotkanie z Mikołajem. W godzinach popołudniowych na sali widowiskowej zebrali się i ci mali i ci  trochę starsi, a nawet całkiem dorośli mieszkańcy Woli Mieleckiej i okolicznych miejscowości, aby spotkać się ze Świętym Mikołajem i jego pomocnikami Skrzatami i Śnieżynką i wspólnie  tańczyć, śpiewać piosenki i oczywiście brać udział w konkursach i zabawach. Radość była tym większa, że scenografia aż prosiła się o uśmiechy na buźkach dużych i małych uczestników zabawy. Oczywiście największą atrakcją była wizyta samego Świętego Mikołaja , który wkroczył na salę przy dźwiękach dzwonków. Były następnie wspólne tańce  i prezentacja  przed Mikołajem  swoich zdolności muzyczno-recytatorskich. Były także słodycze i drobne upominki ufundowane prze Filię w Woli Mieleckiej. Finałem spotkania były rodzinne zdjęcia z Mikołajem nie tylko dzieci ale i rodziców.

 


Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego

 


        Dodano:  01 Grudzień 2015r. godz. 15:30



Konkurs poezji i pieśni religijnej

 


        Dodano:  01 Grudzień 2015r. godz. 15:30


1 grudnia 2015r. w Ośrodku kultury w Chorzelowie odbyła się kolejna edycja Konkursu Poezji i Pieśni Religijnej. W eliminacjach gminnych zaprezentowało się ponad 50 osób w dwóch kategoriach wiekowych i dwóch kategoriach wykonawczych.

WERDYKT JURY


,,WODEWIL WARSZAWSKI"
na chorzelowskiej scenie

 


        Dodano:  01 Grudzień 2015r. godz. 15:30


29 listopada 2015r. w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbyła się premiera sztuki Zdzisława Gozdawy i Wacława Stępnia „Wodewil warszawski”.  Akcja sztuki toczy się w powojennej,  budującej się Warszawie, w czasach, kiedy w jednym mieszkaniu żyło kilkunastu sublokatorów, wprowadzając zamieszanie i  stwarzając wiele zabawnych sytuacji. Jest to historia młodych ludzi, którzy razem pracują, bawią się, poznają nowych partnerów życiowych   i planują wspólną przyszłość. To również opowieść  o pewnym zagubionym liście  i zabawnymi scenami, towarzyszącymi poszukiwaniu tego listu. „Wodewil warszawski” nazywany również w  realizacjach znanych polskich teatrów „Ślubami murarskimi” to połączenie komedii ze znanymi piosenkami warszawskimi oraz tańcami Starej Warszawy.

Prapremiera „Wodewilu” na scenach polskich odbyła się 13 maja 1950r. w Teatrze „Syrena”  w Warszawie. Przez wiele kolejnych lat wystawiały go teatry w całej Polsce.

Witając zebranych gości dyrektor Ośrodka Kultury  Dorota Kieraś-Jędrychowska  powiedziała, że sztuka ta została wystawiona  w kwietniu 1981r.  w Gminny Ośrodku Kultury w Wojsławiu, którego kontynuacją jest Ośrodek Kultury w Chorzelowie, wspominała  także, że  została przygotowana m.in. w związku z Rokiem Teatru Polskiego. Chorzelowska premiera „Wodewilu warszawskiego” przyciągnęła liczną publiczność z władzami gminnymi na czele. Obecny był Wójt Gminy Mielec Józef Piątek z małżonką, przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej z małżonką , byli radni gminy Mielec, dyrektorzy szkół, przedstawiciele środowiska kultury z powiatu mieleckiego i wielu, wielu sympatyków teatru.   Publiczność bawiła się świetnie przy znanych melodiach warszawskich, niejednokrotnie śpiewając piosenki z aktorami. W role poszczególnych postaci wcielili się członkowie grupy teatralnej oraz członkowie ZPiT „Chorzelowiacy”. A tak przedstawia się obsada ról:

Ciocia – Kinga Halik, Robert Jelonek – Patryk Skoroś, Inżynier Karpowicz – Hubert Marzec,

Zosia Lipińska – Anna Telega, Felek Wieczorek – Rafał Knap, Hela – Aleksandra Maziarz, Wieczorek – Mariusz Stępień, Wieczorkowa - Elżbieta Stępień, Dyrektor Kasprzak – Mirosław Bąk, Pan Michaś – Krzysztof Jachyra, Pałaszewska  - Zuzanna Szewc, Gibałczewski/woźny – Mateusz Babula, Edek – Maciej Kłoda, Młody murarz – Jakub Pieróg, Konduktor – Kacper Kasprzak, lokatorzy – Wiktoria Tuz, Aleksandra Skoroś, Paulina Płaza, Natalia Niziołek, Magdalena Trela, Wojciech Graniczka.

Adaptacja sceniczna i reżyseria – Bożena Telega, aranżacje muzyczne i akompaniament – Michał Witek, scenografia -Anna Surowiec, nagłośnienie i oświetlenie- Marcin Sasor.

 


MIKOŁAJKI 2015

 


        Dodano:  01 Grudzień 2015r. godz. 10:34



,,LITERATURA I DZIECI"

 


        Dodano:  26 Listopad 2015r. godz. 16:10


26 listopada 2015r. w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbyły się eliminacje rejonowe kolejnej edycji konkursu „Literatura i dzieci”.  Tym razem Chorzelów gościł uczniów szkół podstawowych z powiatu mieleckiego. Byli to reprezentanci gmin: Borowa, Gawłuszowice, Tuszów Narodowy , Mielec oraz miasta Mielca. W tym roku tematem przewodnim były „Podróże małe i duże”. Podczas swoich prezentacji wykonawcy słowami wierszy i piosenek zabrali widzów w świat podróży.

WERDYKT JURY


,,FASCYNACJE"
 WYSTAWA MALARSTWA I RYSUNKU
 MARZENY SASOR ZE ZŁOTNIK

 


        Dodano:  25 Listopad 2015r. godz. 17:20


„FASCYNACJE”
WYSTAWA MALARSTWA I RYSUNKU
MARZENY SASOR ZE ZŁOTNIK

        24 listopada w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbył się wernisaż wystawy rysunku i malarstwa Marzeny Sasor, malarki ze Złotnik pt. „Fascynacje”. Wśród przybyłych na otwarcie gości byli m.in. Wojt Gminy Mielec pan Józef Piątek, radny wsi Złotniki pan Kazimierz Kumorek oraz sołtys wsi Złotniki pani Zofia Załucka. Wystawę otwarła dyrektor Ośrodka Kultury w Chorzelowie pani Dorota Kieraś – Jędrychowska. Przedstawiła zgromadzonym postać bohaterki wieczoru – malarki Marzeny Sasor oraz podziękowała za przybycie licznie zgromadzonej publiczności: rodzinie, przyjaciołom oraz miłośnikom sztuk plastycznych. Następnie sama artystka opowiedziała o  swojej przygodzie z malarstwem oraz o fascynacji tematami podejmowanymi w obrazach i rysunkach. Wystawę „Fascynacje” obejrzeć można do 10 grudnia 2015 r.

MARZENA SASOR

      Mieszka w Złotnikach. Ukończyła mieleckie liceum w Zespole Szkół Budowlanych. Po zakończeniu szkoły czas wolny spędzała rysując, nie tylko ołówkiem, ale też węglem, kredkami, a także długopisem. Bardzo szybko hobby to przerodziło się w jej pasję i stało się ważną częścią życia artystki. Z czasem, poszukując nowych środków wyrazu, odkryła farby olejne, które otworzyły przed nią wiele możliwości. Będąc samoukiem każdy obraz traktuje jak nowe wyzwanie i lekcję. Największą radość w malowaniu sprawiają pani Marzenie uzyskiwane efekty, a każdy postęp daje ogromną satysfakcję. Inspiracje czerpie z wielu dziedzin, m.in. z polskiego malarstwa XIX-wiecznego, literatury i muzyki współczesnej, jak również dawnych pieśni. W swoich obrazach artystka  przelewa na płótno swoje fascynacje i zainteresowania. Najchętniej podejmowaną przez nią tematyką są portrety oraz sceny z życia kozaczyzny.

     Jest członkiem Klubu Środowisk Twórczych TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu i uczestniczy w wystawach organizowanych przez klub.

     Wystawa “Fascynacje” jest pierwszą indywidualną prezentacją prac malarskich i rysunkowych Marzeny Sasor.

GALERIA


KONKURS POEZJI I PIEŚNI RELIGIJNEJ

 


        Dodano:  24 Listopad 2015r. godz. 18:00


1 grudnia o godzinie 10.00  w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbędą się eliminacje gminne Konkursu Poezji i Pieśni Religijnej. W eliminacjach wezmą udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Mielec.


LITERATURA I DZIECI
ELIMINACJE REJONOWE

 


        Dodano:  24 Listopad 2015r. godz. 17:30


Zapraszamy Państwa na eliminacje rejonowe konkursu LITERATURA I DZIECI - PODRÓŻE MAŁE I DUŻE, które odbędą się 26.11.2015 r. o godzinie 10.00 w Ośrodku Kultury w Chorzelowie


WODEWIL WARSZAWSKI

 


        Dodano:  20 Listopad 2015r. godz. 10:00


Serdecznie Państwa zapraszamy na premierę spektaklu WODEWIL WARSZAWSKI, która odbędzię się 29 listopada o godzinie 17.00 w Ośrodku Kultury w Chorzelowie.

W spektaklu biorą udział:
Grupa Teatralna działająca przy Ośrodeku Kultury
 oraz członkowie ZPiT "Chorzelowiacy".
Aranżacja sceniczna i reżyseria: Bożena Telega,
 aranżacje muzyczne i akompaniament: Michał Witek.

Przestawienie powstało dla uhonorowania ROKU TEATRU POLSKIEGO.


LITERATURA I DZIECI
ELIMINACJE GMINNE

 


        Dodano:  19 Listopad 2015r. godz. 15:30


„ Podróże małe i duże” – Konkurs „Literatura i dzieci  2015” w Chorzelowie.

19 listopada 2015r. Ośrodek Kultury w Chorzelowie gościł uczniów szkół podstawowych  z terenu Gminy Mielec na eliminacjach gminnych kolejnej edycji konkursu „Literatura  i dzieci”. W tym roku słowami wierszy, piosenek i inscenizacji oraz pracami plastycznymi, uczestnicy konkursy zabrali widzów w świat podróży i tych małych  i tych dużych. Były to podróże ludzi, zwierząt, ptaków i wszelkich stworzeń, które choć troszeczkę  zmieniają swoje miejsce pobytu.  W konkursie wzięło udział ponad 60 uczestników prezentujących się  w czterech kategoriach wykonawczych i dwóch kategoriach wiekowych.

Werdykt jury

 


WARSZTATY  HAFTU KROJU I SZYCIA

 


        Dodano:  18 Listopad 2015r. godz. 17:15


7 listopada w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbyły się warsztaty kroju haftu i szycia. Dzieci i młodzież miały okazję szyć na najprawdziwszej maszynie do szycia. Do samodzielnego ”krawiectwa” zachęciła telewizyjna Misia Kitka.  


WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

 


        Dodano:  17 Listopad 2015r. godz. 13:45



ELIMINACJE GMINNE KONKURSU
LITERATURA I DZIECI

 


        Dodano:  17 Listopad 2015r. godz. 13:15



KONKURS PLASTYCZNY

 


        Dodano:  17 Listopad 2015r. godz. 12:45


Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie

ogłasza konkurs plastyczny

pt. „ Anioły- stróże Bożego Narodzenia”.

Okres Bożego Narodzenia to czas pełen magii, któremu towarzyszą niezwykłe istoty - ANIOŁY. W związku z tym zachęcamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie, którego inspiracją jest świąteczny czas Bożego Narodzenia, a tematem przewodnim - postacie aniołów.

Mamy nadzieję, że kreatywność, zapał twórczy, natchnienie artystów, którzy zechcą wziąć udział w tym konkursie, zaowocują oryginalnymi pracami plastycznymi.

Regulamin konkursu

 


ELIMINACJE GMINNE KONKURSU
LITERATURA I DZIECI

 


        Dodano:  17 Listopad 2015r. godz. 12:45



WIECZÓR PROMUJĄCY KSIĄŻKĘ
 WŁODZIMIERZA GĄSIEWSKIEGO
,,Ludzie i miejsca pamięci gminy Mielec"

 


        Dodano:  13 Listopad 2015r. godz. 10:30


10 listopada 2015r.w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie odbył się Wieczór promujący książkę Włodzimierza Gąsiewskiego „Ludzie i miejsca pamięci gminy Mielec”.

Witając zebranych gości w osobach: autora książki dr Włodzimierza Gąsiewskiego, Stefana Żarowa – przedstawiciela   Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Józefa Piątka - Wójta gminy Mielec, Radną Gminy Mielec – Zofię Paterak, Zbigniewa Wicherskiego – wice prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, kierowników z Urzędu Gminy Mielec, dyrektorów szkół, bibliotekarzy, dyrektorów i pracowników  instytucji kultury, sołtysów, przedstawicieli organizacji społecznych i politycznych m.in. Klub historyczny „Prawda i pamięć”, dyrektor Ośrodka Kultury Dorota Kieraś – Jędrychowska powiedziała, że spotkanie odbywa się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, dlatego  tez chcąc wprowadzić zebranych gości w klimat obchodów Narodowego Święta zaprosiła na kilkuminutowy patriotyczny  program ZPiT „Chorzelowiacy”. Po występie dalszą cześć spotkania prowadziła  Dyrektor Ośrodka Kultury, która powiedziała, że po raz pierwszy w gminie Mielec została wydana publikacja poświęcona ludziom i miejscom pamięci w społeczności lokalnej. Po prawie dwóch latach starań o publikację udało się doczekać efektu końcowego w postaci wydrukowanej książki. Złożyła także podziękowania na ręce Stefana Żarowa, przedstawiciela Wojewódzkiego Dom Kultury w Rzeszowie, bowiem przy wsparciu Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie pozyskane zostały środki  z budżetu Województwa Podkarpackiego, dzięki którym udało się opracować publikację. Natomiast koszty druku publikacji pokryte zostały  ze środków Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec z s. w Chorzelowie. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Mielec, który zaopatrzył książkę w słowo wstępne. W słowie wstępnym Wójt Gminy Mielec napisał m.in.

„Szanowni czytelnicy! Oddajemy do Waszych rak publikację” Ludzie i miejsca pamięci gminy Mielec”, która jest wyrazem troski samorządu gminy o zachowanie pamięci dla osób tu żyjących i w przeszłości jakikolwiek sposób zasłużonych dla naszej lokalnej społeczności”.

Książka, ta to pierwsza tego typu publikacja w Gminie Mielec, zawiera około 350 biogramów ludzi godnych pamięci, zasłużonych dla Ojczyzny, to opisane postacie z rodu Tarnowskich i Ossolińskich, generał Władysław Sikorski- który został ochrzczony w Kościele  w Chorzelowie, dwóch biskupów, ale to również zwykli ludzie, rolnicy, synowie tej ziemi. Opisane w publikacji miejsca pamięci, te znane jak Miejsce Pamięci w Chorzelowie, ale również krzyże i kapliczki przydrożne, jest też opisana najnowsza historia –  tablica w Szydłowcu poświęcona Żołnierzom Wyklętym odsłonięta w 2014 r. przez Klub historyczny „Prawda i pamięć”.

Dyrektor SOKiS przedstawiła również samego autora publikacji wybierając z jego życiorysu tylko niektóre ważne informacje.

Dr Włodzimierz Gąsiewski  - urodził się w Pułtusku na Mazowszu, obecnie mieszkaniec Mielca. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie oraz Studiów Podyplomowych na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego  w Krakowie. Ukończył studia doktoranckie w zakresie historii  na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych. Debiutował jako poeta w Studenckim Centrum Kultury „Pod Jaszczurami”  w Krakowie.  Pracę  nauczyciela rozpoczął  w Borowej,  a obecnie uczy w I Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu. Na początku lat 90 założyciel niezależnej prasy lokalnej, obecnie wydawca i redaktor naczelny kwartalnika „Nadwisłocze”. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Literatów Polskich. Autor wielu publikacji książkowych m.in.” Powiat, Mielecki” ,,Leksykon Ziemi Mieleckiej”,  „Przewodnik Mielecki”,  „Gmina Czermin nad Wisłą”, „Z ludu dla ludu”. Autor ok. 1000 artykułów naukowych, publicystycznych, reportaży, wywiadów, wierszy i opowiadań. Doktor Włodzimierz Gąsiewski posiada liczne nagrody i wyróżnienia, nie sposób wymienić je wszystkie, oto kilka najważniejszych: Nagroda Ministra Kultury – Odznaka Zasłużony Działacz Kultury w 2005 r., Nagroda „Złote Pióro” Związku Literatów Polskich za tryptyk dramatyczny „Trzy dni później”,GLORIA ARTIS ZASŁUŻONY KULTURZE – Medal przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda „Złote Pióro” Związku Literatów Polskich za kwartalnik „Nadwisłocze” w 2009 r.

Nadeszła także chwila dla dr.Włodzimierza Gąsiewskiego , który podczas prezentacji multimedialnej opowiadał o pracy nad książką. Powiedział m.in. że miejscami godnymi pamięci są nie tylko materialne wytwory ich rąk ludzkich, jak zabytkowe budowle, ale także kościoły, kapliczki i krzyże przydrożne, wokół których gromadziła się nie tylko aktywność religijna, ale także i patriotyczna mieszkańców… Zarówno ludzie jak i miejsca pamięci gminy Mielec znalazły się w tej książce, właśnie dla ich upamiętnienia. Ukazani są więc ci wszyscy godni takiego uwiecznienia, a znani autorowi z dostępnej literatury, jak też i przekazów i relacji mieszkańców gminy Mielec. W wielu przypadkach wiedza o ludziach pamięci gminy Mielec była możliwa, tylko dzięki ich żyjącym potomkom, zresztą nie tylko na tym terenie… Po zakończonej prelekcji przyszedł czas na podziękowania i kwiaty a także na składaniu autografu na książce, która można było nabyć na sali Ośrodka Kultury.

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI NA TERENIE GMINY MIELEC

 


        Dodano:  12 Listopad 2015r. godz. 16:00


11 listopada to dzień, w którym oczy nas - Polaków płoną  nadzieją i blaskiem, serca biją mocniej,  dumnie i wysoko podnosimy nasze czoła, aby uczcić pamięć dnia 11 listopada 1918 r., w którym Rzeczpospolita odzyskała niepodległość. Wspominamy  z wdzięcznością i dumą osiągnięcia naszych rodaków. Nawiązujemy do ich dokonań, zamierzeń i nadziei. Pragniemy zachować wierność otrzymanemu dziedzictwu. Chcemy w nieustającym dialogu pokoleń odwoływać się do najlepszych tradycji i najcenniejszych wartości. Niepodległość została okupiona daniną krwi. W tym właśnie dniu składamy hołd wszystkim rodakom z naszego terenu , którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego. Czcimy ich pamięć. Kultywujemy bliskie im i nam wartości. Niech tradycja łączy się harmonijnie z teraźniejszością i przyszłością. Jest wiele  kolorów i odcieni, ale wspólne dla nas wszystkich są biało-czerwone barwy. Cieszmy  się, że jesteśmy Polakami. Bądźmy  dumni z dziedzictwa kraju, w którym żyjemy.  Niechaj Polska dla nas nie będzie tylko słowem pisanym wielką literą, nie tylko domem, w którym mieszkamy,  niechaj nie będą to  tylko przodkowie, którzy przelewali krew  za wolność swoją i naszą, bo Polska to zbiór wartości, o których tak łatwo pisać wiersze,  a tak trudno  z nimi żyć.

      11 Listopada w Polskie Narodowe  Święto Niepodległości, w Chorzelowie odbyły się uroczyści gminne dla uczczenia 97 rocznicy odrodzenia się państwa polskiego.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Miejsca Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny. W uroczystościach udział wzięli m.in.: radni powiatu mieleckiego, przedstawiciele Władz Samorządowych na czele z Wójtem Gminy Mielec Józefem Piątkiem, radni Gminy Mielec  z Przewodniczącym Rady Gminy Mielec  Janem Kołodziejem, przedstawiciele samorządów wiejskich, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, Polskiego Stronnictwa Ludowego  i Zespołów Szkół, dyrektorzy Szkół Podstawowych i Gimnazjów Gminy Mielec wraz z młodzieżą, oddział konny  Stowarzyszenia Kawalerii Konnej  w Dobryninie im.5 Pułku Strzelców Konnych, pododdział Jednostki Strzeleckiej nr 2093 im. Generała Broni Władysława Sikorskiego, przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji społecznych i zakładów pracy, rodziny poległych, Orkiestra Dęta z Dobrynina.

Uroczystości rocznicowe na Miejscu Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Dowódca Uroczystości – rotmistrz Paweł Betlej złożył meldunek Wójtowi Gminy Mielec Józefowi Piątkowi  o gotowości oddziału konnego, pocztów sztandarowych i zebranych uczestników do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Po złożeniu meldunku Wójt Gminy oddał hołd sztandarom. Po podniesieniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt, odegrany został hymn państwowy a następnie odbyła się uroczysta zmiana warty. Po tej części uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Mielec  Józef Piątek. Po zakończonym wystąpieniu Wójta Gminy Mielec, dowódca uroczystości odczytał Niepodległościowy Apel Pamięci, przywołując  bohaterów poległych w latach 1914-1921 oraz  bohaterów II wojny  światowej – mieszkańców Gminy Mielec , których  nazwiska widnieją na pamiątkowych tablicach umieszczonych w kaplicy na Miejscu Pamięci. Po zakończeniu apelu rozległ się salut armatni. W dalszej części uroczystości delegacje Władz Samorządowych, Organizacji Społecznych ,Partii Politycznych, Szkół Podstawowych i Gimnazjów, zakładów pracy, złożyły wiązanki kwiatów. Po komendzie „ Pododdziały – baczność! Do defilady , kierunek w prawo maszerować” poczty sztandarowe,  pododdział Jednostki Strzeleckiej oraz oddział konny, przemaszerowali przed władzami samorządowymi i zebraną publicznością oddając honory.

 


BIAŁO-CZERWONY TURNIEJ PIŁKARSKI
 W CHORZELOWIE

 


        Dodano:  12 Listopad 2015r. godz. 15:45


W sobotę 7 listopada 2015r. na stadionie sportowym KS „Sparta” w Chorzelowie odbył się Biało –Czerwony Turniej Piłkarski z okazji Święta Niepodległości pod patronatem Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka o puchar Dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie. W turnieju zagrały cztery drużyny : LKS Podleszany, LKS „Dromader” Chrząstów, LKS „Start” Wola Mielecka,  KS „Sparta” Chorzelów.

Zdobywcą I miejsca  została drużyna LKS „Start” w Woli Mieleckiej, II miejsce zajęła drużyna LKS Podleszany, III miejsce  drużyna KS „Sparta” Chorzelów a IV miejsce drużyna LKS ”Dromader” Chrząstów.  Puchary, dyplomy i nagrody wręczali Wójt Gminy Mielec Józef Piątek oraz dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie Dorota Kieraś-Jędrychowska. Po uroczystym wręczeniu nagród zespołowych nagrodzeni zostali szczególnie wyróżniający się zawodnicy: najlepszy bramkarz- Sławomir Wolny  - Wola Mielecka, najlepszy obrońca – Jarosław Pogoda – Podleszany, najlepszy napastnik – Dariusz Malec-Wola Mielecka oraz najlepszy zawodnik – Krzysztof Murjas –Wola Mielecka.

 


OTWARCIE POKONKURSOWEJ WYSTAWY

 


        Dodano:  27 Październik 2015r. godz. 15:45       Aktualizacja:  12 Listopad 2015r. godz. 15:00


Laureaci konkursu

Na konkurs napłynęło ponad 200 prac  przedstawiających jesień w różnorodnych odsłonach, w formie jesiennych obrazów i kompozycji z suchego materiału roślinnego. Otwarcia pokonkursowej wystawy dokonała dyrektor Ośrodka Kultury w Chorzelowie pani Dorota Kieraś -Jędrychowska, nagrody wręczone zostały przez Wójta Gminy Mielec pana Józefa Piątka. Wystawa potrwa do 19 listopada. Zapraszamy do jej obejrzenia.


TURNIEJ PIŁKARSKI

 


        Dodano:  27 Październik 2015r. godz. 15:45       Aktualizacja:  05 Listopad 2015r. godz. 11:30



GMINNY KONKURS POEZJI I PIEŚNI RELIGIJNEJ

 


        Dodano:  30 Październik 2015r. godz. 14:00


Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z s. w Chorzelowie
 zaprasza uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów z terenu Gminy Mielec
do udziału w GMINNYM KONKURSIE POEZJI I PIEŚNI RELIGIJNEJ,
który odbędzie się w dniu 1 grudnia 2015r. (wtorek)  o godz. 10.00
w sali  widowiskowej Ośrodka Kultury w Chorzelowie.

Regulamin Konkursu i karta -zgłoszenie

ŻYCZĄC SUKCESÓW ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE.

 


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 


        Dodano:  30 Październik 2015r. godz. 13:30



PROMOCJA KSIĄŻKI

 


        Dodano:  28 Październik 2015r. godz. 14:00



SPOTKANIE MIELECKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W RAMACH ,,POZNAJEMY SWOJĄ OJCZYZNĘ" W CHORZELOWIE

 


        Dodano:  20 Październik 2015r. godz. 14:30
        Aktualizacja:  28 Październik 2015r. godz. 10:30


17 października 2015r. gmina Mielec gościła Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach spotkań „Poznajemy swoją ojczyznę – poznajemy Gminę Mielec”.  Spotkanie rozpoczęło zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie pod przewodnictwem księdza proboszcza Andrzeja Ramsa, który opowiedział  słuchaczom o  pracach konserwatorskich w ostatnich latach przeprowadzonych w Kościele oraz przygotowaniach do koronacji obrazu Matki Boskiej Królowej Rodzin . Kolejnym etapem spotkania było zwiedzanie Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego w Chorzelowie. Następnie słuchacze MUTW na czele z panem Feliksem Czopem prezesem zarządu  spotkali się w sali widowiskowej  Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec.

 Wójt Gminy Mielec pan Józef Piątek  podziękował słuchaczom MUTW za przyjęcie zaproszenie do Gminy Mielec, natomiast pani Bożena Mazur -sekretarz Gminy Mielec przekazała słuchaczom informacje o Gminie Mielec. Następnie dyrektor Ośrodka Kultury Dorota Kieraś –Jędrychowska zapoznała zebranych ze strukturą organizacyjną i działalnością kulturalną Ośrodka  i zaprosiła słuchaczy na program artystyczny w wykonaniu zespołów działających w SOKiS – ZPiT”Chorzelowiacy” - grupa młodsza i starsza oraz  KTT „Takt” – grupa młodsza i starsza. Po programie artystycznym dr. Włodzimierz Gąsiewski w czasie swojego wykładu  przedstawił historię, zabytki i informacje o poszczególnych miejscowościach Gminy Mielec.

 

 


WARSZTATY KULINARNE

 


        Dodano:  27 Październik 2015r. godz. 16:00



WARSZTATY KROJU SZYCIA I HAFTU

 


        Dodano:  20 Październik 2015r. godz. 14:30


Warsztaty prowadzić będzie telewizyjan Misia Kitka.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Informacje na temat warsztatów oraz zapisy pod nr tel. 17 584 14 83.
Ilość miejsc ograniczona.


SPOTKANIE MIELECKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W RAMACH ,,POZNAJEMY SWOJĄ OJCZYZNĘ" W CHORZELOWIE

 


        Dodano:  20 Październik 2015r. godz. 14:30


17 października 2015r. gmina Mielec gościła Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach spotkań „Poznajemy swoją ojczyznę – poznajemy Gminę Mielec”.  Spotkanie rozpoczęło zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie pod przewodnictwem księdza proboszcza Andrzeja Ramsa, który opowiedział  słuchaczom o  pracach konserwatorskich w ostatnich latach przeprowadzonych w Kościele oraz przygotowaniach do koronacji obrazu Matki Boskiej Królowej Rodzin . Kolejnym etapem spotkania było zwiedzanie Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego w Chorzelowie. Następnie słuchacze MUTW na czele z panem Feliksem Czopem prezesem zarządu  spotkali się w sali widowiskowej  Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec.

 Wójt Gminy Mielec pan Józef Piątek  podziękował słuchaczom MUTW za przyjęcie zaproszenie do Gminy Mielec, natomiast pani Bożena Mazur -sekretarz Gminy Mielec przekazała słuchaczom informacje o Gminie Mielec. Następnie dyrektor Ośrodka Kultury Dorota Kieraś –Jędrychowska zapoznała zebranych ze strukturą organizacyjną i działalnością kulturalną Ośrodka  i zaprosiła słuchaczy na program artystyczny w wykonaniu zespołów działających w SOKiS – ZPiT”Chorzelowiacy” - grupa młodsza i starsza oraz  KTT „Takt” – grupa młodsza i starsza. Po programie artystycznym dr. Włodzimierz Gąsiewski w czasie swojego wykładu  przedstawił historię, zabytki i informacje o poszczególnych miejscowościach Gminy Mielec.


XV DZIEŃ PAPIESKI 
W OŚRODKU KULTURY W CHORZELOWIE

 


        Dodano:  15 Październik 2015r. godz. 13:00


„Za tym człowiekiem, który kruszynę chleba podnosi z ziemi przez uszanowanie dla darów  Nieba… Tęskno mi, Panie...
Za słowem Jego z okna ambony, za tym najprostszym wyznaniem: „Niech będzie Pochwalony!”.  Tęskno mi, Panie…
Tęskno mi jeszcze do Jego pogody, do Jego miłości w każdym spojrzeniu, do Jego uśmiechu, co świat rozpromieniał…  Tęskno mi, Panie…”

W niedzielę 11 października 2015r.  po raz XV obchodziliśmy w naszej ojczyźnie Dzień Papieski. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem  Jan Paweł II - Patron Rodziny. Była to kolejna okazja do pochylenia się nad życiem i nauczaniem tego wielkiego świętego z rodu Polaków.

Jan Paweł II kiedyś powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. W trosce Kościoła o rodzinę widział troskę o całego człowieka. Przekonywał, że małżeństwo i rodzina są drogami do szczęścia i realizacją wzniosłego powołania do miłości. Są to może rzeczywistości kruche i niewystarczające, ale nie ma innych, które mogłyby je zastąpić.

Patrząc na życiorys świętego Papieża, odnajdujemy szczególne wydarzenia, potwierdzające, jak bardzo bliski był dla Niego ten temat. Sam doświadczał pięknej miłości w Rodzinie i  właśnie do tej miłości swoich rodziców Jan Paweł II wielokrotnie nawiązywał gdy mówił o Rodzinie i rodzicielstwie.

XV Dzień Papieski miał znaczenie szczególne bowiem obywał się w roku św. Jana Pawła II. Podobnie jak w  całej Polsce również w Ośrodku Kultury w Chorzelowie wspominano Naszego Świętego. Witając zebranych widzów wśród których byli m.in. Wójt Gminy Mielec Józef Piątek

 z małżonką, dyrektor Ośrodka Kultury Dorota Kieraś  – Jędrychowska zaprosiła wszystkich zebranych do ponownego zagłębienia  się w życie i nauczanie św. Jana Pawła II podczas programu artystycznego.  Program  „ Zawsze z nami” w wykonaniu członków  zespołów działających w Ośrodku Kultury – dzieci, młodzieży i  dorosłych, zawierał wspomnienia o Janie Pawle, treści jego wystąpień podczas polskich pielgrzymek, mówiące o rodzinie i rodzicielstwie, piosenki i wiersze poświęcone polskiemu papieżowi. Prezentacja multimedialna dołączona do programu po raz kolejny przeniosła widzów w czasy pontyfikatu Jana Pawła II.   Program został opracowany i przygotowany przez inst. SOKiS Bożenę Telega przy współpracy Michała Witka, Anny Surowiec i Marcina Sasora.

Janie Pawle miej nas w swojej opiece! Pobłogosław z okna niebieskiego.
Pomóż nam wypływać na głębię  I nie lękać się wyzwania żadnego.


XV DZIEŃ PAPIESKI

 


        Dodano:  06 Październik 2015r. godz. 11:00



SUKCESY TURNIEJOWE
 KLUBU TAŃCA TOWARZYSKIEGO
,,TAKT'' CHORZELÓW

 


        Dodano:  05 Październik 2015r. godz. 14:00


W niedzielę 27 września podczas  IX Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego Przecławska cza cza 2015 w Przecławiu KTT „Takt” reprezentowało 8 par. Trenerem par  jest Mariusz Sosiński, który prowadzi tancerzy zrzeszonych  w Klubie Tańca Towarzyskiego „Takt”  przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Chorzelowie. Tuż za podium miejsce IV wytańczyła para Kacper Kłoda – Oliwia Bara w kat. wiekowej 10-11 lat i klasie tanecznej E, a miejsce II Bartosz Mazur- Kamila Totoń w klasie tanecznej „F” i tej samej kategorii wiekowej. W klasie „D”  i kategorii wiekowej 12-13 lat w stylu latin  miejsce III wytańczyła para Paweł Krempa - Natalia Niziołek, a miejsce I  para Konrad Rybka – Julia Sosińska. W stylu standardowym w tej samej kategorii i klasie tanecznej, para Konrad Rybka – Julia Sosińska wytańczyła miejsce II. Obydwie pary rozgrywały rundy półfinałowe, a później finały rywalizując z parami z Rzeszowa, Krosna, Krakowa oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. 

W turnieju rozegrano również kategorię wiekową 8 – 9 lat i początkującą klasę taneczną H w której wystartowało 4 pary z Chorzelowa. Miejsce I,  II oraz IV i V zajęły pary Klubu Tańca TAKT Chorzelów: Mikołaj Bazylak-Natalia Krempa, Kacper Niedbała-Aleksandra Piskor,  Oskar Lebida- Anna Dudek, Jakub Rybka-Nina Bździkot. Gratulacje dla tancerzy, rodziców i trenera. Życzymy dalszych sukcesów.

Z ostatniej chwili. 3 października na III Turnieju Tańca Towarzyskiego                      o Puchar Prezydenta Krosna KLUB  TAKT Chorzelów reprezentowało 4 pary. Miejsca na I miejscu podium wytańczyła para Mikołaj Bazylak – Natalia Krempa, m. II zajęła para Oskar Lebida – Anna Dudek w kategorii 8-9 lat, na III miejscu podium stanęła para  Batosz Mazur- Kamila Tortoń w kategorii 10-11 lat. Miejsce poza finałem wytańczyła para Pawel Krempa – Natalia Niziołek.

Więcej zdjęć na facebooku – Centrum Tańca Gala.

 


WYSTAWA MALARSTWA
 GRZEGORZA CEBULI I PRZYJACIÓŁ
 ,,BULA I SPÓŁA"

 


        Dodano:  02 Październik 2015r. godz. 14:30


O wernisażu…

           1 października w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbył się wernisaż wystawy malarstwa mieleckiego artysty Grzegorza Cebuli. Wystawę otworzyła dyrektor SOKiS Dorota Kieraś-Jędrychowska. Po przywitaniu gości do galerii wjechał rowerem Grzegorz Cebula. Działanie to nie pozostało bez echa wśród przybyłych widzów. Po sali rozległy się szepty i atmosfera patetyczności wydarzenia nabrała charakteru spotkania w gronie dobrych przyjaciół. Takie też była celowość całego przedsięwzięcia. „Street Art” zapanował nie tylko w pracach artystów ale także w charakterze wernisażu. Prezentowaną na wystawie „Sztukę ulicy”, jej filozofię i mechanizmy działania tłumaczył, ze wrodzonym sobie wdziękiem główny bohater artystycznego wydarzenia, autor większości prezentowanych na wystawie prac Grzegorz BULA Cebula. Wernisaż zgromadził szerokie grono miłośników sztuki – rodzinę, przyjaciół, wielbicieli jego talentu. Wśród nich pojawił się Wójt Gminy Mielec pan Józef Piątek oraz pan Józef Witek (autor Encyklopedii Miasta Mielca).

Grzegorza Cebuli kilka słów o malowaniu…

„…..maluję, bo lubię. W malowaniu najważniejszy jest dla mnie rysunek i światłocień – to zawsze było najtrudniejsze, potem budowanie przestrzeni i plamy, następnie kompozycja, perspektywa i plany… wreszcie cierpliwość do malowania. Staram się realizować swoje pomysły i  wizje. Moja „spóła” to moi znajomi, których także fascynuje malarstwo lub malowanie, i z którymi połączyła mnie sztuka…”

O artyście, wystawie i przyjaciołach…

       Urodził się i mieszka w Mielcu. Zamiłowanie do sztuk plastycznych rozwijał w Liceach Plastycznych w Rzeszowie i Jarosławiu. Po zakończeniu edukacji szkolnej wyjechał do Hiszpanii. Tam kopiował dzieła wielkich mistrzów malarstwa. To była dla artysty szkoła malowania. Po powrocie do kraju Grzegorz Cebula zaczął tworzyć własne obrazy, przenosić na płótno kompozycje, które miał w głowie. Maluje od ponad dwudziestu lat i nadal towarzyszy mu niezwykła fascynacja procesem transpozycji myśli, uczuć, sposobu postrzegania świata, na język plastyki. Przyjaciele artysty określają jego sposób malowania jako „inspiracjonizm” i „spontanizm”.

        Obecna wystawa „Bula i spóła” to w zasadzie wystawa, której głównym bohaterem jest Grzegorz i jego prace oscylujące wokół Street Artu. Obok niego wystawiają przyjaciele: Tomasz Comasz Simiński („Katie 1”, „Katie 2”, „David”, „Minionek”, „Butelcyny”, „Puszka nadziei”, „Dynamit”), Hubert Smoku Smok Kamiński („Vibe warrior”, „Madre de Guadelupa”), Edward Kociański („Pejzaż abstrakcyjny”), Amelka Jaworska („Plener w Szczyrku”), Justyna Pomykała- Berrached („Anioł”).

Jego prace na wystawie „Bula i spóła”…

„Rap 2,3”, „ Inna planeta”, „Dziwny kwiat”, „Sushi”, „Coolinarny styl collage”, „Auto port tret”, „Autoportret w koralikach”, „Manqe”, „Profunthethat”, „Instalacja na pudle”, „Vvinyl”, „Red Bula”, „Niepokój twórczy”, kopia obrazu Salvadora Dali „Geopolityczne dziecko obserwujące narodziny nowego człowieka”, „Planeta”, „Paravan”, „Shirt”, „Wolne myśli”, „Mikrofon ścieka”, „Nocnik”, „Mushella”.

              Artysta zaprasza do swojej galerii obrazów na facebook GRZEGORZ BULA CEBULA.

Wystawę obejrzeć można do 20 października w Ośrodku Kultury w Chorzelowie.

ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH
 DO BIBLIOTEK

 


        Dodano:  01 Październik 2015r. godz. 16:00


Filie Biblioteczne Gminy Mielec otrzymały dofinansowanie
z Biblioteki Narodowej
na zakup nowości wydawniczych.

,,Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej
 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa''


ROZKŁAD ZAJĘĆ GRUP ARTYSTYCZNYCH

 


        Dodano:  25 Wrzesień 2015r. godz. 16:00



WARSZTATY FLORYSTYKI

 


        Dodano:  24 Wrzesień 2015r. godz. 16:00



WARSZTATY RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

 


        Dodano:  23 Wrzesień 2015r. godz. 16:00



KONKURS PLASTYCZNY
,,ZATRZYMANE JESIENIĄ"

 


        Dodano:  23 Wrzesień 2015r. godz. 16:00


KONKURS PLASTYCZNY

„ZATRZYMANE JESIENIĄ”

Konkurs plastyczny na najpiękniejsze kompozycje z jesiennego suszu. 

 Nadchodzi piękna pora roku – jesień. W naszych warunkach klimatycznych jest porą szczególną, bo obfitującą w mnogość żółci, czerwieni i brązów- kolorów pozytywnie nastrajających i wręcz kuszących, by je zatrzymać na dłużej. Jedną z form zatrzymania klimatu pięknej polskiej jesieni są kompozycje z suchych roślin w formie bukietów i wieńców. Warto zatem tej jesieni wybrać się na spacer i uzbierać materiały do wykonania pracy plastycznej,  która weźmie udział w proponowanym przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie, konkursie plastycznym.
        Kompozycje z suchych kwiatów i roślin nie podlegają żadnym ścisłym zasadom. Rodzaj bukietu zależy od tego, co chcemy nim udekorować, jakimi materiałami dysponujemy oraz jakie mamy naczynie. Zatem ta forma działania artystycznego daje duże możliwości łączenia ze sobą materiału roślinnego (np. liści, gałęzi, owoców dębu, kasztanu, jarzębiny, szyszek itd.) z odpowiednio dobranymi naczyniami (np. kompozycja na stół czy okno) oraz dodatkami w postaci choćby drucików czy wstążek (np. wieniec z suchych roślin).

       Prace współczesnych florystów są żywym dowodem, że rośliny to bardzo plastyczny materiał. Można z nich układać nie tylko bukiety, ale niemal dowolne formy – „malować” nimi obrazy, tworzyć rzeźby i inne trójwymiarowe dzieła. Mając na uwadze nieograniczoną wyobraźnię „młodych artystów” zachęcamy również do realizacji takiej formy kompozycji z roślin i zapraszamy do udziału w konkursie.

REGULAMIN KONKURSU

 


WERNISAŻ WYSTAWY

 


        Dodano:  17 Wrzesień 2015r. godz. 18:00



PRZETARG

 


        Dodano:  11 Wrzesień 2015r. godz. 11:30


OGŁOSZENIE O PRZETARGU NA SPRZEDAŻ SAMOCHODU osobowego marki OPEL VIVARO do przewozu 9 osób.

Więcej informacji na stronie BIP Ośrodka Kultury

GALERIA

 


NARODOWE CZYTANIE
,,LALKI" BOLESŁAWA PRUSA W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


        Dodano:  07 Wrzesień 2015r. godz. 11:30


5 września w 1600 miejscach w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa.
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować największe polskie dzieła literackie, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. W tym roku, czwarta odsłona Narodowego Czytania odbyła się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser- Dudy.
Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 roku wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku ożyły karty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
„Lalka” Bolesława Prusa uważana jest za jedną z ważniejszych pozycji w literaturze polskiej.
Filie Biblioteczne Gminy Mielec od początku biorą udział w Narodowym Czytaniu.
W sobotni wieczór 5 września w budynku OSP w Trześni, w scenografii stylizowanej na salon mieszczański z drugiej połowy XIX w. odbywało się spotkanie sympatyków literatury okresu polskiego pozytywizmu. Licznie zgromadzonej publiczności zaproponowano nie tylko fragmenty ”Lalki” odczytywane przez samorządowców Gminy Mielec, nauczycieli, czytelników, ale też scenki rodzajowe w wykonaniu członków ZPiT „Chorzelowiacy”, którzy w strojach z epoki wcielili się w postaci Izabeli Łęckiej, Stanisława Wokulskiego oraz Ignacego Rzeckiego. Spotkanie rozpoczął pokaz multimedialny piosenki Jacka Kaczmarskiego –„Lalka czyli polski pozytywizm”, a zakończył pokaz satyrycznego zespołu „T-raperzy znad Wisły” przekazujący humorystycznie streszczenie powieści Bolesława Prusa. Fragmenty tej pozytywistycznej powieści czytane były na tle muzyki Claude’a Debussye’go, Gustava Mahlera oraz Maurice’a Ravela. Uczestnicy tegorocznego narodowego czytania przy kawie i herbacie wymieniali się refleksjami po obejrzeniu i wysłuchaniu tekstów jakże dziś jeszcze aktualnych.
Imprezie towarzyszyła wystawka różnych wydań „Lalki” i fotosów z ekranizacji tej powieści.
Mamy nadzieję, że sobotnie wspólne czytanie „Lalki” było wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie tą jakże ważną w literaturze polskiej powieść, a także  było możliwością radosnego spędzenia wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do polskiej literatury.

Za wspólnie spędzony czas serdecznie dziękujemy.

 


KURS ZAKŁADANIA I PIELĘGNACJI OGRODÓW

 


        Dodano:  07 Wrzesień 2015r. godz. 11:30



,,CHORZELOWIACY" I DELEGACJA GMINY MIELEC NA DOŻYNKACH GMINNYCH
 W GOLESZOWIE woj. śląskie

 


        Dodano:  31 Sierpień 2015r. godz. 14:00


W dniach 28-30 sierpnia 2015r. ZPiT „Chorzelowiacy” gościł w Goleszowie na Ziemi Cieszyńskiej. Wszystkie dni obfitowały w wiele atrakcji turystycznych.  Członkowie zespołu  m.in. zwiedzali miasto Goleszów, byli na trójstyku, zwiedzali Galerię Adama Małysza, skorzystali z toru saneczkowego na Równicy, odwiedzili Galerie Koronki Koniakowskiej.

 Głównym celem wyjazdu był koncert zespołu na Dożynkach Gminnych w Goleszowie

 w sobotę 29 sierpnia. Na uroczystości dożynkowe dołączyła delegacja Gminy Mielec z Wójtem Józefem Piątkiem na czele oraz przedstawicielami  Goleszowa z Gminy Mielec

 z sołtysem Janem Kwarcianym i przewodnicząca KGW Haliną Cebula. Dożynki rozpoczął korowód dożynkowy, w którym wzięli udział goście  z Gminy Mielec wraz z zespołem „Chorzelowiacy ”. Podczas oficjalnej części uroczystości po wspaniałym obrzędzie wykonanym przez ZPiT „Goleszów”, przedstawiciele Gminy Mielec w osobach Wójta Józefa Piątka i Przewodniczącej KGW Goleszów Haliny Cebula przekazali na ręce Wójta śląskiego Goleszowa Krzysztofa Glajcara chleb z naszej mieleckiej ziemi z wyrazami  szacunku, gratulacji i podziękowaniami za zaproszenie. W części artystycznej „ Chorzelowiacy’ ( grupa starsza i młodsza) zatańczyli tańce narodowe i regionalne . Zespół otrzymał gorące brawa

i słowa gratulacji od zgromadzonej publiczności a ta dopisała szczególnie, śmiało można powiedzieć o paru tysiącach.

 


NABÓR GO GRUP ARTYSTYCZNYCH

 


        Dodano:  28 Sierpień 2015r. godz. 15:00



DOŻYNKI POWIATU MIELECKIEGO

 


        Dodano:  26 Sierpień 2015r. godz. 18:00



NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI"

 


        Dodano:  26 Sierpień 2015r. godz. 18:00


Zbliża się kolejne, czwarte już Narodowe Czytanie- ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP. Tradycyjnie odbędzie się ono w pierwszą sobotę września. Rok 2012 należał do „Pana Tadeusza”, w 2013 czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W roku ubiegłym ożyły stronice Trylogii Henryka Sienkiewicza. W tym roku Prezydent zaprasza wszystkich do Narodowego Czytania wielkiego pozytywistycznego dzieła - „Lalki” Bolesława Prusa.

 „Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”

Filie Biblioteczne Gminy Mielec serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania w dniu 5 września o godz. 18.00 w budynku OSP w Trześni.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich chętnych mieszkańców, czytelników, członków stowarzyszeń, władz samorządowych oraz wszystkich miłośników twórczości Bolesława Prusa.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

 


DOŻYNKI GMINY MIELEC 2015
 W ZŁOTNIKACH

 


        Dodano:  19 Sierpień 2015r. godz. 14:00


16 sierpnia 2015r w Złotnikach odbyły się  Dożynki Gminy Mielec . Uroczystości rozpoczęła Msza św. za szczęśliwie zebrane plony z intencji rolników Gminy Mielec, podczas której został poświęcony chleb dożynkowy oraz wieńce dożynkowe. Po zakończonej Mszy św. korowód dożynkowy przejechał na stadion sportowy w Złotnikach na główną część dożynkową.  Zebranych mieszkańców Gminy Mielec oraz zaproszonych gości powitał Przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej. Wśród gości dożynkowych byli: Parlamentarzyści, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, przedstawiciele Władz Samorządowych Gminy Mielec na czele z Wójtem Gminy Mielec  Józefem Piątkiem, Radni Gminy Mielec z Przewodniczącym Rady Gminy Mielec Janem Kołodziejem, Starostowie tegorocznych dożynek Helena Dul z Rzędzianowic i Jan Kuroń ze Złotnik, grupy wieńcowe z miejscowości: Boża Wola, Chorzelów, Chrząstów, Goleszów, Książnice, Podleszany, Rydzów, Rzędzianowice, Szydłowiec, Trześń, Wola Chorzelowska, Wola Mielecka, Złotniki ,przedstawiciele Samorządów Wiejskich, rolnicy Gminy Mielec, przedstawiciele zakładów pracy z  Gminy Mielec, miasta Mielca i  całego województwa podkarpackiego, przedstawiciele Organizacji Społecznych i Politycznych, Dyrektorzy Szkół Podstawowych i Gimnazjów Gminy Mielec, pracownicy Urzędu Gminy, mieszkańcy  Gminy Mielec.

  Podczas widowiska obrzędowego „Naszym gospodarzom plon niesiemy w darze” starostowie dożynek Helena Dul z Rzędzianowic oraz Jan Kuroń ze Złotnik przekazali chleb gospodarzowi Gminy Mielec  Wójtowi Józefowi Piątkowi. Dziękując za przekazanie chleb Wójt mówił o pracy i trudzie rolników  oraz  o wielkiej roli  gospodarstw rolnych w życiu całego społeczeństwa. Na zakończenie widowiska młodzież przekazała Panu Wójtowi symboliczny wieniec dożynkowy.

Słowa podziękowań dla rolników przekazał również Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła.   Po części obrzędowej odbył się Gminny Przegląd Wieńca Dożynkowego  w którym wzięło udział 11 wieńców. Każdy kosztował wiele pracy ,każdy był piękny, każdy był swego rodzaju arcydziełem wieńczącym trud rolniczy.   Celem  przeglądu podobnie jak w latach ubiegłych jest kultywowanie tradycji dożynkowych a zarazem promocja dziedzictwa kulturowego wsi polskiej oraz  prezentacja bogactwa plonów wplecionych w wieniec dożynkowy .Prezentowane wieńce wykonane zostały w trzech kategoriach wykonawczych: wieniec tradycyjny, wieniec o symbolice religijnej, inne formy wieńca. Po oficjalnych uroczystościach dożynkowych na estradzie pojawiła się Kapela Góralska „Baciarka” z  Żywca , która świetnie bawiła zebraną publiczność i podbiła serca mieszkańców całej gminy. Kapela prezentowała się na  przemian z ZPiT „Chorzelowiacy. Dodatkowymi atrakcjami na tegorocznych dożynkach były stoiska wystawiennicze 10 miejscowości Gminy Mielec prezentujące potrawy regionalne, rękodzieło ludowe i płody rolne. Były również  kiermasze : tradycyjnego rzemiosła - garncarstwo, kowalstwo, zabawkarstwo, wikliniarstwo, szydełkarstwo, rękodzieła ludowego-  wiklina papierowa, koronka szydełkowa, haft cieniowany, haft krzyżykowy. W galerii plenerowej swoje prace plastyczne prezentowali artyści z powiatu Mieleckiego. Prezentowała się także pasieka „Maciejka” z Książnic. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych  - było wesołe miasteczko, zabawki , balony, lody , wata  cukrowa.  Organizatorem Dożynek Gminy Mielec  byli : Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie, Rada Sołecka ze Złotnik, Ludowy Klub Sportowy i Ochotnicza Straż Pożarna, którym dziękujemy za współpracę i pomoc w przygotowaniu dożynek.


DOŻYNKI WIEJSKIE W RZĘDZIANOWICACH

 


        Dodano:  19 Sierpień 2015r. godz. 14:00


15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Maryi Panny tzw. Matki Boskiej Zielnej rolnicy z Rzędzianowic świętowali zakończenie żniw i zebranie plonów. Dożynki  wiejskie odbywały się na placu przy budynku OSP II- Dutów. Od kilku lat inicjatorami dożynek wiejskich są prezesi OSP II panowie: Jan Mikrut i Władysław Witaszek. Olbrzymią pomocą służył jak co roku radny Gminy Mielec p. Piotr Bieniek. Starostami tegorocznych dożynek byli p. Anna Jasińska oraz p. Bolesław Olechowski, którzy wręczyli poświęcony chleb gospodarzowi dożynek p. Adamowi Grzelakowi. Uroczystości zaszczycili swoja obecnością- starosta powiatu mieleckiego Zbigniew Tymuła, wójt Gminy Mielec  Józef Piątek, przewodniczący Rady Gminy  Jan Kołodziej, radna pow. Mieleckiego pani Renata Siembab i wielu innych znamienitych gości. Program artystyczny zawierał widowisko kabaretowe w wykonaniu rzędzianowickiej młodzieży przygotowane przez miejscową bibliotekarkę, ośpiewanie wieńców przygotowanych przez strażaków oraz Koło Gospodyń Wiejskich przyśpiewkami dożynkowymi. Licznie zebrani mieszkańcy Rzędzianowic  oklaskiwali również  dzieci i młodzież Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”, którzy pod opieką p. Bożeny Telega dali piękny i barwny koncert. Uczestnicy wiejskich dożynek świetnie się bawili w czasie występów jak też po zakończeniu uroczystości na zabawie tanecznej z zespołem „Labirynt”.

 


WAKACJE Z KULTURĄ
W CHORZELOWIE

 


        Dodano:  07 Sierpień 2015r. godz. 14:00



WAKACJE Z KULTURĄ
W WOLI MIELECKIEJ

 


        Dodano:  07 Sierpień 2015r. godz. 14:00



DOŻYNKI GMINY MIELEC

 


        Dodano:  04 Sierpień 2015r. godz. 09:30



ZAWODY SPORTOWO-REKREACYJNE

 


        Dodano:  27 Lipiec 2015r. godz. 10:45                        Aktualizacja:  06 Sierpień 2015r. godz. 13:00


Raport z Wojewódzkich Zawodów Sportowo-Rekreacyjnych
 " Chcesz Żyć Zdrowo - Żyj Sportowo "
w Chorzelowie w dniu 02-08-2015r. 

Konkurencje

I.Rzut ringo na palik
 1.Grudziński Kacper
    Świątek Grzegorz
2.Grudziński Olgierd
    Florek Bartłomiej
3.Daniel Oskar     
   Daniel Łukasz

II.Wyścig w workach

      chłopcy
  1.Ochalik Mateusz
    Bąk Jakub
    Golec Kacper
  2.Grudziński Kacper
      Florek Bartłomiej
      Polak Szymon
  3.Rakoczy Dominik
     Pszeniczny Karol
     Knap Jakub

    dziewczęta
  1.Stępień Katarzyna
     Stępień Magdalena
     Pszeniczny Emilia
   2.Duszkiewicz Krystyna
      Duszkiewicz Bożena
      Wieczerzak Jadwiga

III.Kręgle
  1.Pszeniczny Karol
  2.Golec Kacper
  3.Bąk Jakub

IV.Rzut lotką do tarczy

     chłopcy  
1.Myjak Sebastian
2.Bąk Jakub
3.Rakoczy Daniel

   dziewczeta
1.Duszkiewicz Krystyna
2.Wieczerzak Jadwiga
3.Stępień Katarzyna

V.Strzały na bramkę

       chłopcy
1.Ochalik Mateusz
2.Świątek Grzegorz
3.Rakoczy Daniel

      dziewczęta
1.Duszkiewicz Krystyna
2.Stępień Elżbieta

 VI.Toczenie opony

1.Polak Szymon
2.Golec Kacper
3.Florek Bartłomiej
 

VII. Wbijanie gwoźdźi

1.Duszkiewicz Krystyna
2.Rakoczy Barbara
3.Wieczerzak Jadwiga

Punktacja końcowa drużyn 

1.Chorzelów                   62 pkt
2.Chrzastów                   56 pkt
3.Złotniki                       48 pkt
4.Malinie                       44 pkt
5.Mielec                        32 pkt

GALERIA

Pełny raport

 


II MIELECKI ZLOT MILITARNY

 


        Dodano:  27 Lipiec 2015r. godz. 10:40



PUCHAR WÓJTA

 


        Dodano:  10 Lipiec 2015r. godz. 15:40



PODKARPACKI JARMARK LUDOWY ,,ROZTAŃCZONY CHORZELÓW" PO RAZ VIII

 


        Dodano:  22 Czerwiec 2015r. godz. 15:20             Aktualizacja:  29 Czerwiec 2015r. godz. 14:40


21 czerwca 2015r  w Chorzelowie odbył się VIII Podkarpacki Jarmark Ludowy „Roztańczony Chorzelów” pod patronatem honorowym Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka. Organizatorem Jarmarku był Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie przy współpracy Starostwa Powiatowego w Mielcu. Oficjalnego otwarcia Jarmarku dokonali dyrektor Ośrodka Kultury w Chorzelowie Dorota Kieraś-Jędrychowska, Wójt Gminy Mielec Józef Piątek oraz Przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej. VIII Podkarpacki Jarmark Ludowy „Roztańczony Chorzelów” patronatem medialnym objęły media: KORSO, RMI24,Hej.mielec,Czyliwiesz,Bieżace Informacje Regionalne, Radio Leliwa, Promocja.Mielec

 W tegorocznym „Roztańczonym Chorzelowie” wzięło 10 zespołów folklorystycznych i 4 kapel ludowych. Prezentacje sceniczne oceniała Komisja Artystyczna w składzie:

Nina Wojturska- choreograf
Edyta Śliwa  - choreograf
Jerzy Kozłowicz - muzyk

Po obejrzeniu i wysłuchaniu  20 prezentacji  10 zespołów i  4prezentacji  kapel  ludowych  komisja postanowiła przyznać:

W kategorii : KAPELE LUDOWE

I NAGRODĘ  - DLA KAPELI LUDOWEJ „RANIŻOWIANIE”Z Raniżowa
Dwie równorzędne II NAGRODY  -DLA KAPELI LUDOWEJ „ GACOKI” z Gaci i „POGÓRZANIE” z Gorlic
III  NAGRODĘ  -DLA KAPELI LUDOWEJ „PADWIANIE”

W kategorii  ZESPOŁÓW TANECZNYCH

W I kategorii wiekowej   - 6 – 12 lat
DWIE RÓWNORZĘDNE NAGRODY 
DLA  ZESPOŁU TAŃCA LUDOWEGO „MAŁE BANDANKI” z Ustrzyk Dolnych
I ZESPOŁU PIESNI I TAŃCA „CHORZELOWIACY” – GR. MŁODSZA z Chorzelowa

W II kategorii wiekowej  - 13 – 19  lat
I NAGRODĘ  DLA MŁODZIEZOWEGO ZESPOŁU TAŃCA LUDOWEGO „BANDANKI”  z Ustrzyk Dolnych
Dwie równorzędne II  NAGRODY DLA  ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „LAJKONIK” z Bud Głogowskich  oraz dla ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „LESIAKI” z Raniżowa
III  NAGRODĘ  DLA  ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „WOLANIE” z Raniżowa

W III kategorii wiekowej  – 20 lat i  powyżej
I NAGRODĘ  DLA REGIONALNEGO ZESPOŁU TANECZNEGO „POGÓRZANIE” z Gorlic
II  NAGRODĘ  DLA  ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „HYŻNIACY” z Hyżnego
Dwie równorzędne III  NAGRODY DLA  REGIONALNEGO ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „GACOKI” z Gaci oraz dla ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „PRZEWROTNIACY” z Przewrotnego

NAGRODĘ SPECJALNĄ przyznano dla ZESPOŁU TANECZNEGO „SORRISO” z SOSW w Mielcu.

Nagrody wręczali Wójt Gminy Mielec Józef Piątek i Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. Podczas obrad komisji artystycznej zaprezentowały się zespoły SOKiS Chorzelów: Klub Tańca towarzyskiego „Takt” i ZPiT „ Chorzelowiacy”

Podczas imprezy można była także zwiedzać Galerię plenerową  malarstwa, rzeźby i rękodzieła artystycznego, szlak rzemiosła tradycyjnego – Kowalstwo, zabawkarstwo, garncarstwo. Swoje stoisko miał również SOSW w Mielcu z pracami plastycznymi wychowanków i nauczycieli oraz  Sołectwo Chorzelów z tradycyjnym wiejskim jadłem.

Ponadto zaprezentowało się stoisko z Ustrzyk Dolnych z wikliniarstwem i  miodem bieszczadzkim oraz stoiska z rękodziełem użytkowym. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci i punktów gastronomicznych dla uczestników i widzów Jarmarku.

GALERIA

promocja.mielec.pl

Relacja wideo            Artykuł i galeria zdjęć


WAKACJE Z KULTURĄ

 


        Dodano:  29 Czerwiec 2015r. godz. 12:15



GALA ,,WYJĄTKOWY UCZEŃ" GMINY MIELEC

 


        Dodano:  29 Czerwiec 2015r. godz. 11:30


24 czerwca 2015r. w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Wójta Gminy Mielec  „Wyjątkowy uczeń”.

 Galę rozpoczął program artystyczny „ Galeria talentów” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Chorzelowie pod kierunkiem Aliny Łukaszek, Lidii Kutrybała i Sylwii Kania.

 Wójt Gminy Mielec przyznał tytuły „Wyjątkowy uczeń”  za imponujące wyniki w nauce oraz zajęcie wysokich miejsc w konkursach i olimpiadach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim, międzywojewódzkim i ogólnopolskim uczniom szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Mielec w roku szkolnym 2014/2015.

W kategorii Szkół Podstawowych tytuł „Wyjątkowy uczeń” otrzymali:

Uczennica  Szkoły Podstawowej w Chrząstowie -Martyna Szymańska
Uczennica  Szkoły Podstawowej w Książnicach -Klaudia Rzegocka
Uczeń Szkoły Podstawowej w Podleszanach - Kamil Duszkiewicz
Uczennica  Szkoły Podstawowej w Rydzowie- Joanna Leśniowska
Uczennica  Szkoły Podstawowej w Rzędzianowicach- Patrycja Pomykała
 Uczeń  Szkoły Podstawowej w Trześni- Jan Jeż
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej - Maksym Kremer i  Agnieszka Maciejak
Uczennica  Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach - Aleksandra Róg

Tytuł „Wyjątkowy uczeń” w kategorii Gimnazjów  otrzymali:

 Uczniowie  Gimnazjum  w Chorzelowie - Konrad Sosiński, Gabriela Naprawa, Diana Fudali
Uczniowie Gimnazjum w Woli Mieleckiej- Mateusz Ozga,Martyna Maziarz,Dominik Kawalec

Wójt Gminy Mielec przyznał również nagrodę specjalną dla
Uczennicy  Szkoły Podstawowej w Chorzelowie oddziału „O”- Ewa Paterak oraz
Uczennicy  Zespołu szkół w Trześni oddziału „O”- Martyny Cichowskiej

Nagrody „Wyjątkowy uczeń”  wręczali Wójt Gminy Mielec Pan Józef Piątek  oraz Przewodniczący Rady Gminy Mielec Pan Jan Kołodziej.

Listy gratulacyjne Wójta Gminy Mielec otrzymali rodzice wyróżnionych uczniów.

Listy gratulacyjne otrzymali również  nauczyciele, którzy poprzez swój trud, wysiłek, pasję oraz czas poświęcony przy zajęciach dydaktyczno- wychowawczych osiągnęli szczególne wyniki. To podziękowanie  za promowanie  swojej szkoły i  Gminy Mielec w powiecie oraz w województwie.

Listy gratulacyjne otrzymali:

Pan Jakub Ortyl –nauczyciel Szkoły Podstawowej w Podleszanach
Pani Marianna Pacocha – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Rzędzianowicach
Pani Halina Dębowska  i Pan Jerzy Flis  -  nauczyciele Zespołu szkół w Woli Mieleckiej
oraz Pani Katarzyna Machnik – Skalska – nauczyciel Zespołu Szkół w Chorzelowie

Listy gratulacyjne wręczali - Wójt Gminy Mielec Pan Józef Piątek  oraz Przewodniczący Rady Gminy Mielec Pan Jan Kołodziej

Wyróżnione zostały także dwie szkoły „za trud włożony w przygotowanie uczniów klas 6 do sprawdzianu zewnętrznego organizowanego przez centralna Komisje Egzaminacyjną oraz osiągnięcie najwyższych wyników wśród szkół podstawowych powiatu mieleckiego”

A wyróżnienia otrzymały szkoły: Szkoła podstawowa w Książnicach z wynikiem 81,90 punktów oraz Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Rzędzianowicach z wynikiem 81,10 punktów.  Podziękowania dla szkół wręczali Wójt Gminy Mielec Pan Józef Piątek  oraz Przewodniczący Rady Gminy Mielec Pan Jan Kołodziej.

Po uroczystości wręczenia nagród, listów i podziękowań głos zabrał Wójt Gminy Mielec Józef Piątek dziękując i gratulując wyróżnionym uczniom, rodzicom, nauczycielom i szkołom. Słowa uznania i gratulacje przekazał także Przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej. Na zakończenie Gali „Wyjątkowy uczeń” wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni zaśpiewali wspólnie „We are the chapmions”.

GALERIA


WYSTAWA ,,AKADEMIA KREATYWNOŚCI"

 


        Dodano:  11 Czerwiec 2015r. godz. 16:00


Wystawa “Akademia kreatywności” jest prezentacją prac plastycznych wykonanych w ramach warsztatów artystycznych, odbywających się w Ośrodku Kultury w Chorzelowie oraz Filii w Woli Mieleckiej od września 2014 r. do maja 2015 r. pod kierunkiem mgr Małgorzaty Wiech. Obejrzeć ją można do 30 czerwca.

           Tematyka zajęć była dosyć obszerna i obejmowała: decoupage podstawowy, decoupage spękanie i postarzenia, decoupage transfer, decoupage sospesso, decoupage obrazy/ ikony, filcowanie na mokro i sucho, zpagetti, patchwork, scrapbooking i quilling, ozdoby świąteczne bożonarodzeniowe i wielkanocne z elementami florystyki, biżuterię sutage, biżuterię z drucików i koralików, biżuterię makramową.

         Wernisaż wystawy, który odbył się 9 czerwca w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie, zgromadził panie, które zaprezentowały swoje prace (niejednokrotnie po raz pierwszy) oraz szerokie grono miłośników sztyki użytkowej. Otwarcia wystawy dokonała dyrektor SOKiS pani Dorota Kieraś-Jędrychowska oraz pani Małgorzata Wiech. Obie panie mówiły m.in. o dobrodziejstwach płynących z możliwości uprawiania sztuki oraz samorealizacji, a co za tym idzie i radości, jaką się czerpie z tworzenia. Słowa te były poparte przez panie uczestniczące w warsztatach. Tutaj nie tylko można było poznać ciekawe techniki twórcze, wypraktykować je ale także poznać nowych przyjaciół. Takie warsztaty, takie spotkania są ważnym elementem rozwoju twórczego i społecznego. Wernisaż swoją obecnością zaszczycił wójt Gminy Mielec pan Józef Piątek, który pogratulował autorkom zgromadzonych na wystawie prac talentu twórczego, zachęcając jednocześnie do rozwijania go i kontynuowania artystycznej drogi. Uczestniczki warsztatów artystycznych, zgodnie ze „szkolną” tradycją, otrzymały dyplomy ukończenia warsztatów z rąk dyrektor SOKiS.

                                       Na wystawie swoje prace zaprezentowały panie:

            Małgorzata Wiech, Wiesława Pawlak, Barbara Paterak, Małgorzata Głaz, Anna Cebula, Edyta Babula, Ewa Bajor, Anna Kwiecień-Sieczka, Marta Ryniewicz,, Magdalena Tomasiewicz, Dorota Kręcigłowa, Marzena Maziarz.

GALERIA


VIII PODKARPACKI JARMARK LUDOWY
,,ROZTAŃCZONY CHORZELÓW"

 


        Dodano:  10 Czerwiec 2015r. godz. 12:00



,,CHORZELOWIACY"
 TRIUMFOWALI W GACI

 


        Dodano:  09 Czerwiec 2015r. godz. 12:00


7 czerwca 2015r.w Gaci odbył się IX Regionalny Przegląd Zespołów Tańca Ludowego „Gacok”.
Wśród  12 zespołów tanecznych i 3 par indywidualnych  prezentujących się na scenie był także ZPiT”Chorzelowiacy” z Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie. Zespół zaprezentował dwa układy taneczne:  suitę tańców lasowiackich oraz tańce gorlickie. Efektem prezentacji było I miejsce w konkursie zespołów tanecznych.  Zespół dołożył wszelkich starań aby jak najlepiej się zaprezentować, ponieważ po pierwsze  wśród widowni obecny był  Wójt Gminy Mielec  Józef Piątek wraz z małżonką, więc ranga występu wzrosła  ogromnie , bowiem niecodziennie wójtowie  z innych gmin (nieraz bliżej położonych) przyjeżdżają kibicować swoim zespołom. „ Chorzelowiacy” mieli więc ogromną satysfakcję a jednocześnie wielki stres, że  Wójt obserwuje ich poczynania taneczne.  Będąc dobrym ambasadorem Gminy Mielec  i Ośrodka Kultury w Chorzelowie, promując „swoją małą Ojczyznę” młodzi tancerze stanęli za wysokości zadania. Pokazali, że taniec ludowy jest dla nich nie tylko świetną zabawą a scena  ich przeznaczeniem, ale  udowodnili przy tym,  że każdy występ to kolejne wyzwanie o poprawność techniczną wykonywanych układów  tanecznych a  szacunek dla stroju, śpiewu, tańca i muzyki ludowej to główne priorytety członków ZPiT „Chorzelowiacy”



NOC BIBLIOTEK W GMINIE MIELEC

 


        Dodano:  03 Czerwiec 2015r. godz. 11:00


W sobotę 30 maja odbyła się Noc Bibliotek – impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w którym warto bywać i podczas której w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób zostały zaprezentowane zbiory biblioteczne oraz oferta edukacyjno-kulturalna.

„W ZACZAROWANYM ŚWIECIE SMOKÓW” – Filia Biblioteczna w Chorzelowie

W sobotę 30 maja 2015r. od godz. 18.00 do 21.00 w Filii Bibliotecznej w Chorzelowie,
odbyła się pierwsza ogólnopolska NOC BIBLIOTEK, wieczorno- nocna impreza czytelnicza promująca czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać, nawet w nocy. „W zaczarowanym świecie smoków”, tak brzmiało hasło tego cudownego wieczoru, i przez cały czas trwania imprezy hasło to się przewijało. W programie wieczoru atrakcji nie brakowało. Dzieci zapoznały się z różnymi postaciami smoków, były to m.in.: smok europejski, lunga, czyli smok azjatycki, wywena, bazyliszek. W taki wieczór „groza nie czytać!”. Dzieci  z wielkim zainteresowaniem wysłuchały przeczytanej „ Legendy o smoku wawelskim” i legendy Artura Oppmana pt. „Bazyliszek”. W programie spotkania była również projekcja filmu dla dzieci „Porwanie Baltazara Gąbki”, który dzieci oglądały z wielkim zainteresowaniem. Największą atrakcją dla dzieci było wspólne malowanie portretu smoka. Podczas cudownego wieczoru nie zabrakło także różnych konkursów, quizów o smokach i wspólnie śpiewanych piosenek o smokach i nie tylko. Nocy Bibliotek towarzyszyła akcja „Przynieś książkę do biblioteki” oraz wystawka książek o  smokach i wystawka bajeczek dla najmłodszych czytelników. Na zakończenie imprezy dzieci dostały pamiątkową zakładkę do książki oraz drobne upominki. Po tak wyczerpującym wieczorze dzieci zaproszone zostały na mały poczęstunek. Ogólnopolska Noc Bibliotek zainaugurowała XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w  tym roku odbywający się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom w bibliotekach” na  który  Filia Biblioteczna w Chorzelowie serdecznie zaprasza.

I Noc Bibliotek w Filii Bibliotecznej w Trześni rozpoczęła się o godz. 18:00 odczytaniem dzieciom "Lokomotywy" Juliana Tuwima oraz prezentacją "lokomotywy z wagonikami", które zawierały różne rodzaje literatury, szczególnie tej dla najmłodszych. Czekał specjalny "kącik", gdzie przy stoliczku, najmłodsi uczestnicy spędzali czas. O godz. 18:10 jak w wielu bibliotekach w Polsce, został wyświetlony film animowany pt. "Sekret Eleonory" o małym chłopcu, który dowiedział się, że książki  z biblioteki ciotki zostaną sprzedane. Kiedy odkrył magiczne właściwości księgozbioru, postanowił ocalić kolekcję dla następnych pokoleń. Zaprezentowany film, zainteresował i wzruszył nie tylko dzieci, ale i  dorosłych. Na odwiedzających tego wieczoru czytelników, czekała również wystawka książek "grozy" , nawiązująca do hasła I Nocy Bibliotek - GROZA NIE CZYTAĆ! Dzieci, które uczestniczyły w wieczornej części Nocy Bibliotek, otrzymały słodki poczęstunek oraz zostały nagrodzone za odgadywanie zagadek upominkami (książeczki, zakładki i kolorowanki). Młodzież i dorośli czytelnicy, którzy lubią czytać książki w nocnej części spotkania I Nocy Bibliotek, zaproszeni zostali do wspólnej rozmowy o książkach, preferencjach czytelniczych i tym, czego każdy z nas poszukuje w książce. Była możliwość wypożyczenia książek w bibliotece i poznania opinii na temat przeczytanej przez uczestników literatury, która jest warta polecenia. Nasze nocne rozmowy, pełne były pięknych i wzniosłych wypowiedzi o książkach i pasji czytania oraz tego, jak wielki wpływ mogą mieć na życie. Z całą pewnością, wypowiedzi uczestników I Nocy Bibliotek, mogłyby posłużyć za najpiękniejszą zachętę, by czytać książki i oddawać się tej pasji. Spędzenie wspólnego czasu wśród Miłośników Czytania, było wielką przyjemnością, która trwała do późnych godzin nocnych. Uczestnicy spotkania I Nocy Bibliotek w Filii Bibliotecznej w Trześni, poświęcili swój wolny czas, by piękne wypowiedzieć się o literaturze i czytaniu książek, bo przecież, jak powiedzieli:
Umberto Eco: "Kto czyta, żyje podwójnie" i Wisława Szymborska: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,  jaką sobie ludzkość wymyśliła".

Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej wzięła również udział w Nocy Bibliotek i przygotowała  Rodzinny Piknik pod hasłem ,,Książka nocą”. Po raz pierwszy w historii czytelnicy mieli okazję, by w tą wyjątkową noc odwiedzić naszą placówkę i w rodzinnym gronie spędzić miło czas.
,,Biblioteka jest miejscem magicznym: blisko tu do bajki i do prawdy, do uśmiechu i do wzruszeń” – tak było również w  naszej placówce w sobotni wieczór. Wśród uczestników biesiady pojawiły się bajkowe postacie oraz średniowieczny rycerz, który przybliżył wszystkim zebranym gościom sztukę piśmiennictwa w XIII wieku. Dzieci miały okazję, aby nauczyć się pisać gęsim piórem, a na przygotowanych przez siebie dokumentach odciskały w rozgrzanym laku stare pieczęcie. Każda białogłowa i każdy giermek otrzymał zaświadczenie, iż ,,w dniu 30 maja AD 2015 w  Nocy Bibliotek uczestniczył, mroki średniowiecza rozpędzał i w sztuce pisania i czytania  w Woli Mieleckiej się wprawiał.”
Rycerz,  który gościł w naszej bibliotece to  Pan Ireneusz Mroczka z Podleszan,  reprezentujący rycerzy Zakonu Szpitala św. Jana z Jerozolimy. W ruchu rycerskim działa od 2010 roku. Grupa do której należy zajmuje się odtwórstwem kultury materialnej pierwszej połowy XIII wieku. Kultura materialna to pojęcie obejmujące nie tylko strój bojowy czyli zbroję, miecz i tarczę, ale również strój cywilny, narzędzia obozowe, naczynia oraz sposób ich wykonywania i użytkowania w życiu codziennym, tak jak robili to ludzie w XIII wieku. Do wykonywania swojego wyposażenia starają się używać materiałów i technik obróbki, możliwie jak najbardziej zbliżone  do tych z epoki, którą odtwarzają.
Dużą atrakcją wieczoru było  czytanie wraz z całą Polską ,,Lokomotywy” Juliana Tuwima, które zgromadziło przy wspólnym stole dużych i małych czytelników. Ponadto uczestnicy zapoznali się z nowościami książkowymi, podzielili z innymi wrażeniami z książek, które na długo utkwiły w ich pamięci.
Mamy nadzieję, że Noc  Bibliotek AD 2015 w Woli Mieleckiej również pozostanie  w pamięci  naszych czytelników.

GALERIA


FESTYN ,,O UŚMIECH DZIECKA"
W CHORZELOWIE

 


        Dodano:  03 Czerwiec 2015r. godz. 09:30


31 maja na stadionie sportowym na stadionie sportowym w Chorzelowie odbył się Festyn  Z okazji przypadającego 1 czerwca  Dnia dziecka p.t. „O uśmiech dziecka”. Organizatorami festynu byli:
 Samorządowy  Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie,
Zespół Szkól w Chorzelowie
oraz Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Chorzelowie. Festyn otworzyli Dorota Kieraś–Jędrychowska – dyrektor SOKiS, Aleksandra Drozdowska- wice dyrektor Z.S. w Chorzelowie i Mariusz Stępień – przewodniczący Rady Rodziców  przy Z.S. w Chorzelowie.

Festyn swoja obecnością zaszczycili Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, Przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej, Radny Powiatu Mieleckiego Michał Duszkiewicz , dyrektor Z.S. w Chorzelowie Mirosława Wydro. Program przygotowany przez instruktorów Ośrodka Kultury oraz nauczycieli ZS był niezwykle bogaty. W części artystycznej wystąpiły grupy działające przy SOKiS: KTT „Takt”, ZPiT „Chorzelowiacy” grupa młodsza, grupa wokalna oraz uczniowie Zespołu Szkół :  przedszkolaki,  uczniowie klas I- III, grupa „Fiku miku na fleciku” z klas IV-VI, Szkolne Koło Muzyczne, „Straszny duet”, cheerleaderki – uczniowie gimnazjum, taniec  z chustą animacyjną w wykonaniu uczniów klas IV-VI.  Gościnnie  wystąpił Mielecki Klub Kyokushin Karate, Klubu Akrobatyki Sportowej Uniwersytetu Rzeszowskiego  oklaskiwany za wspaniały pokaz oraz Zespół taneczny „Tęczowa gromada’ z SCK Mielec. Wiele emocji i zabawy wzbudziły konkursy sprawnościowe  z nagrodami ufundowanymi przez Rade Rodziców i Ośrodek Kultury a przeprowadzane przez nauczycieli Zespołu szkół w Chorzelowie . Dużym zainteresowaniem cieszyły się dodatkowe atrakcje a było ich bardzo wiele. Były wystawy hobbistyczne uczniów ZS w Chorzelowie na których można było zobaczyć m.in.: kryształy , aniołki, monety, znaczki i wiele innych bardzo ciekawych zbiorów. Swoje stoisko miał projekt gimnazjalny „ Zakładamy własna firmę”  oraz  stoisko rekrutacyjne Powiatowej Jednostki Strzeleckiej im. Władysława Sikorskiego w Mielcu. Rycerze z Podleszan reprezentujący rycerzy Zakonu Szpitala św. Jana z Jerozolimy na Pikniku rycerskim przeprowadzali m.in. konkursy walki na kije, strzelanie z łuku i inne.  Wraz z Bartkiem Gajem zainteresowani mogli polatać modelami samolotów spalinowych i elektrycznych oraz zobaczyć statyczna wystawę modeli samolotów. Wiele osób skupiło się również przy prezentacji retro samochodu „Warszawa”. Sensacją okazał się pokaz trialu rowerowego Bartka Ćwika, najsłynniejszego mielczanina uprawiającego tę widowiskowa  konkurencję   kolarską.  Podczas festynu prezentowali się również miejscowi strażacy , którzy w godzinach późno popołudniowych zorganizowali pokaz lania wody sikawkami strażackimi. W czasie trwania festynu rozegrany został także Rodzinny Turniej Piłki Nożnej o puchar Przewodniczącego Rady Rodziców, w którym wzięło udział  8 drużyn. Puchar dla zwycięzców  oraz  dyplomy dla pozostałych drużyn wręczali Wójt Gminy Mielec  Józef Piątek oraz fundator pucharu Mariusz Stępień. Dzieciaki mogły także pomalować sobie twarze, pozjeżdżać na zjeżdżalni pneumatycznej oraz skorzystać z dobrodziejstw małej gastronomi.

GALERIA


OTWARCIE WYSTAWY

 


        Dodano:  02 Czerwiec 2015r. godz. 14:45



GMINNE OBCHODY DNIA MATKI

 


        Dodano:  22 Maj 2015r. godz. 15:45


Corocznie 26  maja obchodzony jest w Polsce Dzień matki. W tym dniu każda mama jest obdarowywana upominkami i kwiatami przez swoje dzieci. To sposób wyrażania szacunku, miłości oraz podziękowania dla naszych matek .Dzień Matki to wyjątkowy dzień w roku, w którym możemy w szczególny sposób podziękować im za wszystko to co dla nas robiły i robią oraz udowodnić, że są dla nas najważniejszymi osobami w życiu.
Tegoroczne uroczyste obchody Dnia Matki w Gminie Mielec odbyły się w Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej. Uroczystość otworzyła dyrektor SOKiS w Chorzelowie Dorota Kieraś – Jędrychowska, witając przybyłe mamy z wszystkich miejscowości Gminy oraz zaproszonych gości w osobach: Prezesa Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji  Rolniczych   w Rzeszowie – Mieczysława Bochenka, Wójta Gminy Mielec – Józefa Piątka, Przewodniczącego Rady Gminy Mielec Jana Kołodzieja, dyrektorów ZS w Woli Mieleckiej Małgorzatę Jastrząb i Magdalenę Polak, sołtysów  Chorzelowa, Woli Mieleckiej, Złotnik i Bożej Woli.
Główną częścią uroczystości było wręczenie Orderów Serca Matkom Wsi oraz Listów Gratulacyjnych Wójta Gminy Mielec. Ordery Serca Matkom Wsi  przyznaje Zarząd Główny Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie.  Order ten jest symbolem uznania za matczyny trud włożony w wychowanie młodego pokolenia Polaków – patriotów. Przyznaje się go za kształtowanie w rodzinnym domu i środowisku humanistycznych postaw moralnych, za niestrudzoną pracę w przeobrażaniu wsi, rodziny wiejskiej w nowoczesną, postępową, korzystającą ze zdobyczy współczesnej cywilizacji, za autentyczne zaangażowanie i upowszechnianie cnót obywatelskich, za aktywność społeczno- zawodową w środowisku wiejskim i umiłowanie ojczyzny. Ordery otrzymały panie: Stanisława  Bańka, Krystyna Stec i Krystyna Indyk. Ordery wręczali Prezes WZRKiOR w Rzeszowie – Mieczysław Bochenek oraz Wójt Gminy Mielec – Józef Piątek.

Również Wójt Gminy Mielec wystosował listy gratulacyjne dla 27  matek z terenu Gminy Mielec.  Treść listu zawierała serdeczne podziękowania za trud włożony w wychowanie potomstwa, wyrozumiałość i matczyne serce oraz podziękowania za troskę, odwagę, za poświęcenie bez granic, za delikatność, łagodność. Spośród wielu życzeń umieszczonych w liście  najpiękniejsze były życzenia by wszystkie dni były pogodne ,żeby w życiu zawsze była wiosna, a dzieci przysparzały  niezliczonych radości. Listy gratulacyjne otrzymały panie: Barbara Fitał, Jolanta Książnicka, Maria Sasor, Zofia Wrażeń, Zofia Jachyra, Marta Guła, Maria Durda, Maria Ortyl, Halina Brykała, Irena Strzelczyk, Krystyna Sosin, Anna Stachurska, Maria  Godek, Barbara Godek, Maria Wyzga, Bożena Surowiec, Dorota Żelazko, Maria Rzeszutek, Irena Kłoda, Alicja Pszeniczna, Maria Pawlak, Halina Lesiak, Elżbieta Guzior, Wiesława Myjak, Genowefa Węgrzyn, Elżbieta Ciejka, Zofia Załucka.
Listy gratulacyjne wręczali Wójt Gminy Mielec Józef Piątek oraz Przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej. Po uroczystym wręczeniu orderów i listów gratulacyjnych życzenia oraz słowa pełne ciepła, życzliwości, szacunku i uznania  wszystkim mamom złożyli Prezes  Mieczysław Bochenek, Wójt Gminy Mielec Józef Piątek oraz Przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej. Wyróżnione mamy otrzymały bukiety kwiatów a wszystkie obecne na spotkaniu mamy po czerwonej róży – symbolu miłości.
 W części artystycznej  w programie „Mojej mamie….”wystąpiły grupy artystyczne działające w Filii  Ośrodka Kultury w Woli Mileckiej  oraz młodzież z Chorzelowa. Program przygotowany został przez Michała Witka, Justynę Ryczek i Bożenę Telega. A na zakończenie zatańczyły maluchy z grupy zajęć taneczno-ruchowych  pod kierunkiem Kacpra Jurka.

GALERIA


FESTYN O UŚMIECH DZIECKA

 


        Dodano:  22 Maj 2015r. godz. 15:45



GMINNY KONKURS
POEZJI I PIOSENKI O PAPIEŻU JANIE PAWLE II

 


        Dodano:  19 Maj 2015r. godz. 15:55


„Dziękujemy Ci, Kochany Ojcze  za to, że Byłeś i Jesteś”,
19 maja 2015r. w   Samorządowym Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec
z s. w Chorzelowie odbył się
Gminny Konkurs Poezji i Piosenki o Papieżu Janie Pawle II

p .h. „Dziękujemy Ci, Kochany Ojcze  za to, że Byłeś i Jesteś”
, dla uczczenia  95 rocznicy   urodzin  Papieża.

 Gminny Konkurs Poezji Karola Wojtyły organizowany został  w Roku św. Jana Pawła II. Sejm RP 5 grudnia 2014 r  uchwalił rok 2015 Rokiem  św. Jana Pawła II – „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas IV - VI Szkół Podstawowych i klas I-III Gimnazjów z terenu Gminy Mielec.

   Komisja artystyczna w składzie:
-   Grażyna Świerczyńska -  instruktor teatru Wiejskiego Domu Kultury i Rekreacji w Grochowem
- Michał Witek   – muzyk, organista, instruktor muzyki SOKiS Chorzelów, absolwent Wydziału Wokalistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego

po wysłuchaniu 40 prezentacji dwóch  kategoriach wiekowych i dwóch kategoriach wykonawczych przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I kategoria  wiekowa - Klasy IV- VI Szkoły Podstawowe
recytacja

Nagrody:
Julia Sosińska      - SP Chorzelów
Patryk Pazdyk    -  SP Książnice
Wiktoria Wałek   - SP Książnice
Gabriela Piecyk   - SP Trześń

Wyróżnienia:
Oliwia Bara      -   SP Chorzelów
Joanna Leśniowska   - SP Rydzów
Wiktoria Hyjek       - SP Trześń
Agata Skiba            - SP Trześń

piosenka

Nagrody:
Agata Gawryś, Joanna Jargiełło, Natalia Lubacz  - SP Trześń

Wyróżnienia:
Martyna Gaj       - SP Chorzelów
Jakub Schab       - SP Chrząstów
Seweryn Szacik, Przemysław Wyzga  - SP Rydzów

II kategoria  wiekowa - Klasy I- III Gimnazja

recytacja

Nagrody:
Justyna Szymańska  - Gim. Chorzelów
Patrycja Ciemięga    - Gim. Chorzelów
Jarosław Jaworek    - Gim. Chorzelów

Wyróżnienia:

Monika Pająk         - Gim. Wola Mielecka
Aleksandra Maziarz  - Gim Chorzelów
Monika Dąbrowska  - Gim. Chorzelów


GMINNY KONKURS
POEZJI I PIOSENKI O PAPIEŻU JANIE PAWLE II

 


        Dodano:  12 Maj 2015r. godz. 14:30



UROCZYSTOŚĆ GMINNYCH OBCHODÓW ŚWIĘTA 3 MAJA W CHORZELOWIE

 


        Dodano:  04 Maj 2015r. godz. 10:10


Uroczystość Gminnych Obchodów Święta 3 Maja w Chorzelowie rozpoczęła Msza św.  w intencji Ojczyzny z okazji 224 rocznicy  Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja z intencji  Władz Samorządowych Gminy Mielec W Mszy św. uczestniczyli:
- Przedstawiciele władz powiatu mieleckiego
- Władze Samorządowe Gminy Mielec
- Radni Gminy Mielec
- Przedstawiciele Samorządów Wiejskich
- Dyrektorzy Szkół Podstawowych i Gimnazjów Gminy Mielec
- Młodzież szkolna
- Przedstawiciele Organizacji Politycznych i Społecznych
- Mieszkańcy Gminy Mielec, Chorzelowa i Parafii p w. Wszystkich   Świętych

W Mszy św. uczestniczyły Poczty Sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Mielec, Poczet sztandarowy Polskiego Stronnictwa Ludowego  z Chorzelowa ,  Poczty Sztandarowe  Zespołu Szkół z Woli Mieleckiej, Zespołu Szkół  w Trześni, Zespołu Szkół z Chorzelowa , Poczet Sztandarowy Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych wystawiony przez Zespół Szkół w Chorzelowie oraz poczet sztandarowy Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im.5 Pułku Strzelców Konnych.  Po zakończonej Mszy odbyły się  uroczystości rocznicowe na Miejscu Pamięci Poległych  Obronie Ojczyzny zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Uroczystości rozpoczęły się podniesieniem flagi państwowej i odegraniem hymnu państwowego. Po uroczystej zmianie wart głos  zabrał Wójt Gminy Mielec Józef Piątek. Następnie złożono kwiaty. Między innymi kwiaty składali : Maria Napieracz -wicestarosta Powiatu Mieleckiego, Władze Samorządowych Gminy Mielec z Panem Józefem Piątkiem  Wójtem Gminy Mielec oraz Panem Janem Kołodziejem Przewodniczącym Rady Gminy Mielec, delegacje Szkół Podstawowych i Gimnazjów, delegacje Organizacji Społecznych, delegacje Samorządów Wsi, delegacje  Partii Politycznych, delegacje zakładów pracy.  Po złożeniu kwiatów, nastąpiło uroczyste wyprowadzenie sztandarów. A następnie pokaz defilady z elementami musztry w wykonaniu Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im.5 Pułku Strzelców Konnych oraz koncert Orkiestry Dętej z Dobrynina.

GALERIA


VIII GMINNY BIEG ULICZNY W CHORZELOWIE

 


        Dodano:  04 Maj 2015r. godz. 10:45


 2 maja w Chorzelowie odbył się VIII GMINNY BIEG ULICZNY O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY MIELEC z okazji Święta 3-go Maja.

Bieg otworzył Jan Kołodziej Przewodniczący Rady Gminy Mielec. Wśród gości zaproszonych był Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, który wraz z przewodniczącym wręczał po zakończonych biegach dyplomy, nagrody i puchary zwycięzcom w poszczególnych kategoriach wiekowych. A tak przedstawiają się wyniki biegu:

I kategoria wiekowa klasy IV-VI Szkoły Podstawowe -Dystans 500 m

 - dziewczęta
I m-ce – Magdalena Kozioł
II m-ce, Emilia Gagat
IIIm-ce Weronika Krakowska
IVm-ce Oliwia Gudz
V m-ce Kamila Totoń
VI m-ce Julia Totoń

 -Dystans 500 m  - chłopcy
I m-ce Jakub Bąk
II m-ce Michał Szczur
IIIm-ce Karol Pszeniczny
IV m-ce Jan Żola
V m-ce Gabriel Berezak
VI m-ce Igor Korczewski

II kategoria wiekowa klasy I - III Gimnazja -Dystans 1000m –

 dziewczęta
Imce - Kinga Gwóźdź
II m-ce Anna Ździebło
III m-ce Emilia Kazimierczak
IV m-ce Luiza Krakowska
Vm-ce Zuzanna Szewc
VI m-ce Alicja Babula

 - chłopcy
Im-ce Paweł Dulik
IIm-ce Konrad Cyran
IIIm-ce Bartosz Krakowski
IVm-ce Mateusz Ochalik
Vm-ce Tomasz Piękoś
VI m-ce Grzegorz Niziołek

III kategoria wiekowa Szkoły Ponadpodstawowe -Dystans 1000m –

kobiety
I m-ce Martyna Dunaj

- mężczyźni
I m-ce Jakub Ochalik

 

IV kategoria wiekowa – DOROŚLI - OPEN   -Dystans 1000 m  -

Kobiety
Im-ce Dominika Przywara

- mężczyźni
I m-ce Robert Pszeniczny
II m-ce Mirosław Bąk

GALERIA


VIII PODKARPACKI JARMARK LUDOWY
,,ROZTAŃCZONY CHORZELÓW 2015"

 


        Dodano:  30 Kwiecień 2015r. godz. 14:00


Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie organizuje w dniu 21 czerwca 2015r.

VIII Podkarpacki Jarmark Ludowy „Roztańczony Chorzelów 2015”

Podkarpacki Jarmark Ludowy adresowany jest do zespołów tańca ludowego, które prezentować się będą w trzech kategoriach wiekowych
 ( 6-12 lat, 13 – 19 lat, 20 lat i powyżej)
oraz kapel ludowych z województwa podkarpackiego.

Prezentacje konkursowe rozpoczną się o godz. 14.00 na stadionie sportowym w Chorzelowie.

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie uczestnictwa w Jarmarku do 3 czerwca 2015r.

O ewentualnych zmianach rozpoczęcia poszczególnych kategorii wiekowych bądź zmianie godziny otwarcia Jarmarku, poinformujemy telefonicznie oraz mailowo.

ŻYCZĄC WSPANIAŁYCH POMYSŁÓW CHOREOGRAFICZNYCH I MUZYCZNYCH SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU  W ŚWIĘCIE FOLKLORU

W GMINIE MIELEC.

Regulamin i Karta zgloszenia


WYSTAWA ,,BIAŁA BROŃ JACKA DĄBALA
 W FILMIE POLSKIM"

 


        Dodano:  30 Kwiecień 2015r. godz. 12:00


Wernisaż wystawy „Biała broń Jacka Dąbala w filmie polskim” odbył się 28 kwietnia 2015r. w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie.

Autorem replik białej broni, prezentowanych na wystawie jest artysta plastyk Jacek Dąbal. Broń przez niego wytwarzana brała udział m.in. w wielkich ekranizacjach filmowych: „Ogniem i mieczem” i „Stara baśń”  Jerzego Hoffmana, „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, a także inscenizacjach teatralnych m.in. „Król Lear” Andrieja Konczałowskiego.

    Jacek Wojciech Jan Tomasz Dąbal urodził się w Tarnowskich Górach. Ukończył Krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale grafiki. Pracował jako scenograf w Zespołach Filmowych „Silesia”, „Tor”, „Poltel”. Zajmował się również malarstwem sztalugowym i sakralnym. W 1989 r. otworzył pracownię mieczniczo-szabelniczą, w której metodami dawnymi tj. współczesnymi dla replik wykonywanej broni, wytwarza ich kopie, począwszy od czasów rzymskich, po XVII w. Nabywcami wytwarzanej przez pana Jacka broni są m.in. grupy rycerskie, muzea, prywatni kolekcjonerzy  z całego świata. Na wystawie prezentowanych jest 40 egzemplarzy replik białej broni.

„Poloneza czas zacząć …” tymi słowami otworzyła wystawę dyrektor Ośrodka Kultury Dorota Kieraś –Jędrychowska, a członkowie ZPiT „Chorzelowiacy” zatańczyli fragment poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.  Następnie p. Dyrektor powitała autora  prac oraz licznie zgromadzonych zaproszonych gości,  wśród których był Wójt Gminy Mielec Józef Piątek.  

Podczas wernisażu autor ekspozycji wygłosił swego rodzaju prelekcję na temat prezentowanych militariów i ich faktycznej roli, co spotkało się z dużym zainteresowaniem zgromadzonej publiczności. Dodatkową atrakcją była prezentacja multimedialna fragmentów filmów „Ogniem i mieczem”, „Pan Tadeusz”, „Quo vadis” ukazujących wykorzystanie białej broni wykonanej przez Jacka Dąbala.

     Wystawę „Biała broń Jacka Dąbala w filmie polskim” potrwa do 24 maja 2015 r.

GALERIA


,,CHORZELOWIACY" NA ,,TANECZNYM KRĘGU"

 


        Dodano:  30 Kwiecień 2015r. godz. 12:00


26 kwietnia 2015r. w Przeworsku odbył się XXIX Międzywojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego. Podczas przeglądu wystąpiło  łącznie 15 zespołów z województw lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego w dwóch kategoriach wiekowych :6-12 lat oraz 13-16 lat. Każdy zespół prezentował dwa układy taneczne. ZPiT „Chorzelowiacy” wykonał dwie suity regionalne: gorlicką i krośnieńską, zajmując II miejsce wśród 9 zespołów w kategorii wiekowej 13-16 lat. To kolejny sukces zespołu z Chorzelowa, który w ciągu dwóch ostatnich miesięcy pięciokrotnie stawał na podium – w Łańcucie- I m-ce, Dębicy- II m-ce, Katowicach – I m-ce, Głogowie- III m-ce i ostatnio w Przeworsku II- m-ce.

Te sukcesy wytańczyli: Ola Skoroś, Ola Maziarz, Paulina Płaza, Magda Maziarz, Zuzia Szewc, Ania Telega, Wiktoria Tuz, Magda Trela, Natalia Niziołek, Rafał Knap, Hubert Marzec, Mateusz Babula, Patryk Skoroś, Konrad Sosiński, Maciek Kłoda, Wojtek Graniczka, Kacper Telega, Kuba Pieróg, Bartek Gaj.  Choreografem i kierownikiem zespołu jest Bożena Telega instruktor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie, w którym na codzień pracują  członkowie dwóch grup ZPiT „Chorzelowiacy”. Dzięki przychylności  dyrektor Ośrodka Kultury Doroty Kieraś – Jędrychowskiej zespół ma bogatą garderobę i możliwości uczestniczenia w wielu przeglądach tańca ludowego. Słowa uznania należą się również Marcinowi Sasorowi , który po mistrzowsku przygotowuje płyty CD, przy których zespół wykonuje świetnie swoje programy konkursowe, pozwalające zajmować miejsca w czołowej trójce na konkursach wojewódzkich, międzywojewódzkich i ogólnopolskich.



X GMINNY KONKURS
,,TEATR JEDNEGO WIERSZA"

 


        Dodano:  24 Kwiecień 2015r. godz. 15:00


WERDYKT JURY

GALERIA


VIII GMINNY BIEG ULICZNY

 


        Dodano:  23 Kwiecień 2015r. godz. 10:00



GMINNE UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA 3 MAJA

 


        Dodano:  22 Kwiecień 2015r. godz. 11:00



,,CHORZELOWIACY"
 WYTAŃCZYLI  III MIEJSCE W GŁOGOWIE

 


        Dodano:  21 Kwiecień 2015r. godz. 11:00


W niedziele 19 kwietnia w Miejsko Gminnym Domu Kultury i. F. Kotuli w Głogowie Małopolskim odbył się  IX Wojewódzki Przegląd Form Tanecznych  „Pierwsze kroki” – kategoria: taniec  ludowy.

 W przeglądzie zaprezentowały się dwie grupy ZPiT „Chorzelowiacy” . Mała grupa – kategoria 5 – 10 lat po raz pierwszy zatańczyła na przeglądzie wojewódzkim i mimo iż nie przywiozła nagrody otrzymała bardzo pozytywne recenzje zarówno o jury jak choreografów innych zespołów tanecznych.

Natomiast grupa reprezentacyjna po wykonaniu  tańców gorlickich zajęła III miejsce w kategorii wiekowej 16 plus, w której zaprezentowało się 11 zespołów  z całego podkarpacia.

GALERIA


WERNISAŻ WYSTAWY

 


        Dodano:  21 Kwiecień 2015r. godz. 11:00



GMINNY KONKURS
POEZJI I PIOSENKI O PAPIEŻU JANIE PAWLE II

 


        Dodano:  21 Kwiecień 2015r. godz. 10:00


Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec  z s. w Chorzelowie zaprasza uczniów klas IV - VI Szkół Podstawowych i Gimnazjów z terenu Gminy Mielec do wzięcia udziału w  Gminnym Konkursie Poezji i Piosenki o Papieżu Janie Pawle II
 
p .h. „Dziękujemy Ci, kochany Ojcze - za to, że Byłeś i Jesteś”,  który odbędzie  się  w 95 rocznicę   urodzin  Papieża
w dniu 
18 maja 2015 r. (poniedziałek) o godz. 10.00
 w Ośrodku Kultury w Chorzelowie.
 
Gminny Konkurs Poezji Karola Wojtyły organizowany jest w Roku św. Jana Pawła II.

 

Sejm RP 5 grudnia 2014 r  uchwalił rok 2015 Rokiem  św. Jana Pawła II – „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”. Ta uchwała jest bardzo ważną decyzją naszego parlamentu, która zobowiązuje. Ukazuje największego z rodu Polaków, ogłoszonego przez Kościół świętym, który nie tylko był niezwykłym kapłanem, biskupem, kardynałem i papieżem, ale także wielkim polskim patriotą. Dzięki swojemu papieskiemu wyniesieniu i wielkiemu świadectwu wiary, które dawał całemu światu, nie omieszkał także zaświadczać o swojej miłości do rodzinnego kraju, zachęcając innych do miłości i szacunku do swojej ojczyzny.

 

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa z dniem 13 maja 2015 r.
Prosimy o terminowe składanie kart -  zgłoszeń.
W załączeniu przesyłamy Regulamin Konkursu i kartę – zgłoszenie.

Życząc sukcesów zapraszamy do udziału w konkursie.

Regulamn i karta zgłoszenie

 


X GMINNY KONKURS
,,TEATR JEDNEGO WIERSZA"

 


        Dodano:  13 Kwiecień 2015r. godz. 13:30


Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z s. w Chorzelowie
 zaprasza uczniów Szkół Podstawowych z terenu Gminy  Mielec do wzięcia udziału w X Gminnym Konkursie p.n. „ TEATR JEDNEGO  WIERSZA”,
 który odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2015 r. o godz.10.00
 w Ośrodku Kultury w Chorzelowie.

X edycja odbywać się będzie w Roku Polskiego Teatru.

W grudniu 2014 r. Sejm RP ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego  w związku 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie, czwartej najstarszej sceny narodowej Europy, tym samym ustanowienia w Polsce instytucji teatru publicznego. Powołanie Teatru Narodowego w 1765 roku stało się jednym z fundamentalnych wydarzeń, ustanawiających system opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą.

Regulamin konkursu i karta zgłoszenie

ŻYCZĄC CIEKAWYCH POMYSŁÓW  I  SUKCESÓW  ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE.

 


OTWARCIE WYSTAWY

 


        Dodano:  13 Kwiecień 2015r. godz. 13:00



ROZSTRZYGNIĘCIE
KONKURSU PLASTYCZNEGO

 


        Dodano:  10 Kwiecień 2015r. godz. 12:00


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

 „DONICZKOWE INSPIRACJE”

zorganizowanego przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie

WERDYKT JURY

GALERIA


VII GMINNY BIEG ULICZNY

 


        Dodano:  07 Kwiecień 2015r. godz. 11:00


VIII   GMINNY BIEG ULICZNY 
O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY MIELEC

z okazji Święta 3-go Maja

Chorzelów -  dnia 2 maja 2015 r.(sobota) godz. 11.00

REGULAMIN

 


OTWARCIE POKONKURSOWEJ WYSTAWY

 


        Dodano:  02 Kwiecień 2015r. godz. 12:00



FINISAŻ XII WOJEWÓDZKIEJ WYSTAWY MALARSTWA NIEPROFESJONALNEGO

 


        Dodano:  02 Kwiecień 2015r. godz. 11:00


30 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbył się finisaż XII Wojewódzkiej Wystawy Malarstwa Nieprofesjonalnego. Wzięli w niej udział również artyści współpracujący z naszym Ośrodkiem Kultury: Daniela Pietryka, Marian Pietruszka, Ryszard Serafin, Józef Duszkiewicz, Sylwia Krupińska, Halina Saj, Piotr Pszeniczny, Agnieszka Małek, Janina Śmist, Grażyna Pieróg-Kotlarz, Renata Kusiak.

GALERIA


,,CHORZELOWIACY"
PRZYWIEŹLI PUCHAR Z KATOWIC

 


        Dodano:  30 Marzec 2015r. godz. 14:00


W sobotę 28 marca w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach odbył się I Ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny „ O Puchar Czarnych Diamentów”.  ZPiT „ Chorzelowiacy” zaprezentował na festiwalu Suitę tańców lasowiackich -” Na lasowskiej muzyce”. Po przesłuchaniach wstępnych, zespół został zakwalifikowany do Koncertu Galowego, podczas którego po ponownej prezentacji tańców lasowiackich otrzymał Puchar za zajęcie I miejsca  w kategorii 14-19 lat


 


IV GMINNY KONKURS TEATRÓW PROFILAKTYCZNYCH POD PATRONATEM WÓJTA GMINY MIELEC

 


        Dodano:  28 Marzec 2015r. godz. 15:00


W piątek 27 marca 2015r.  w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbył się IV Gminny Konkurs Teatrów Profilaktycznych pod patronatem Wójta Gminy Mielec, zorganizowany przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie oraz Gminną Komisję Profilaktyki i  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Tegoroczny  Konkurs Teatrów Profilaktycznych zainaugurował obchody Roku Polskiego Teatru Publicznego w Gminie Mielec. Celem konkursu było m.in. : promowanie zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji przez upowszechnianie wzorów  i postaw prozdrowotnych, zaangażowanie dzieci  i młodzieży do działań profilaktycznych, inspirowanie kreatywności dzieci i młodzieży w procesie zdobywania różnorodnych umiejętności życiowych, inspirowanie dzieci i młodzieży do działań teatralnych i literackich. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Mielec w trzech grupach wiekowych: klasy I-III, klasy V-VI  -  Szkoły Podstawowe oraz klasy I-III Gimnazja.

Komisja artystyczna w składzie:
- Zofia Paterak - polonista, członek Gminnej Komisji 
Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów  Alkoholowych
- Wanda Mika - pedagog, członek Gminnej Komisji 
Profilaktyki i Rozwiązywania  Problemów Alkoholowych

po obejrzeniu prezentacji  5 szkół w trzech  kategoriach wiekowych  przyznało następujące nagrody :

I kategoria  wiekowa -  klasy I - III  Szkoły Podstawowe
Nagrody:
 I miejsce  - Szkoła Podstawowa w  Książnicach za spektakl „ Bajowe zdrowie”,
 II miejsce  - Szkoła Podstawowa  w Chorzelowie za prezentację” Dbam o zdrowie”

II kategoria  wiekowa - Klasy IV- VI Szkoły Podstawowe
Nagrody:
I miejsce  - Szkoła Podstawowa w Rzędzianowicach  za przedstawienie” Świat do góry nogami”

III kategoria  wiekowa - Klasy I- III Gimnazja
Nagrody:
I miejsce  -  Gimnazjum w Chorzelowie za spektakl „ Życie nie po to jest by barć’,
 II miejsce  - Gimnazjum w Woli Mieleckiej za „ Ostatni przystanek”.

 Dyplomy  oraz nagrody wręczali Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, dyrektor Ośrodka Kultury Dorota Kieraś – Jędrychowska oraz członkowie Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

GALERIA


WIELKANOC 2015

 


        Dodano:  28 Marzec 2015r. godz. 15:00



PODWÓJNY SUKCES ,,CHORZELOWIAKÓW"

 


        Dodano:  28 Marzec 2015r. godz. 15:00


Ostatni weekend był się bardzo pracowity dla ZPiT „Chorzelowiacy”.

W piątek 20 marca 2015r. zespół zatańczył na VI Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „ Garniec” w Łańcucie w III kategorii wiekowej 13-19 lat. Świetne wykonanie „Tańców gorlickich” przyniosła zespołowi I miejsce.

W niedzielę 22 marca 2015r.na VII Podkarpackim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Złoty Gryf 2015” w Dębicy  „Chorzelowiacy” wytańczyli „Srebrnego Gryfa”.

Sezon konkursowy jak widać został rozpoczęty z sukcesami. Mamy nadzieję, że kolejne przeglądy również przyniosą zespołowi nagrody i wyróżnienia. ZPiT „Chorzelowiacy” działa przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie od 22 lat. W ciągu kilka ostatnich lat zespół zdobył  wiele nagród i wyróżnień na Konkursach Wojewódzkich, Regionalnych i Ogólnopolskich. „Chorzelowiacy” prezentują bardzo bogatym program taneczny i wokalny. Tańczą polskie tańce narodowe i suity regionalne, śpiewają pieśni i przyśpiewki ludowe. Dodatkowymi prezentacjami grupy są widowiska obrzędowe i okolicznościowe. Dzięki przychylności i staraniom  dyrektora Ośrodka Kultury Doroty Kieraś – Jędrychowskiej, zespół ma świetnie wyposażoną garderobę dysponując czterema rodzajami strojów  narodowych oraz siedmioma rodzajami strojów regionalnych. W roku 2013 zespół uzyskał certyfikat Polskiej Sekcji C.I.O.F.F.

Kierownikiem i choreografem zespołu jest Bożena Telega , która prowadzi grupę od momentu powstanie. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa 50 osób w dwóch grupach wiekowych.



IV GMINNY KONKURS
TEATRÓW PROFILAKTYCZNYCH

 


        Dodano:  25 Marzec 2015r. godz. 10:00



SUKCESY TURNIEJOWE
KLUBU TAŃCA TOWARZYSKIEGO
 ,,TAKT" CHORZELÓW


        Dodano:  13 Marzec 2015r. godz. 15:30


W niedzielę 1 marca podczas  XII Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego w Mielcu KTT „Takt” reprezentowało 4 pary.  Pary rozgrywały najpierw rundy półfinałowe, a później finały rywalizując z parami  klubów tańca z południa Polski. Trenerem tancerzy  jest Mariusz Sosiński, który prowadzi pary  zrzeszone  w Klubie Tańca Towarzyskiego „Takt”  przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Chorzelowie.

Tuż za finałem miejsce VII wytańczyła para Kacper Kłoda – Oliwia Bara,
 a miejsce VIII Bartosz Mazur- Kamila Totoń w klasie tanecznej „F” kategorii wiekowej 10-11 lat.
W klasie „E” i kategorii wiekowej 12-13 lat również miejsce VII wytańczyła para Paweł Krempa - Natalia Niziołek.  
Na III miejscu podium stanęła para Konrad Rybka – Julia Sosińska w kategorii wiekowej 12-13 lat i klasie tanecznej „D”.

Serdeczne Gratulacje dla tancerzy, rodziców i trenera.

GALERIA


KURS DEKORACJI CIAST

 


        Dodano:  11 Marzec 2015r. godz. 12:30



TYTUŁY
,,WYJĄTKOWA KOBIETA GMINY MIELEC" WRĘCZONE

 


        Dodano:  09 Marzec 2015r. godz. 14:00


W niedzielę 8 marca w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie odbyło się coroczne Gminne Spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Uroczystość rozpoczęła dyrektor Ośrodka Kultury Dorota Kieraś – Jędrychowska witając wszystkich zaproszonych gości a wśród nich członka Zarządu Starostwa  Powiatowego w Mielcu Waldemara  Barnasia, radnego powiatu Michała Duszkiewicza, Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka, przewodniczącego Rady Gminy Jana Kołodzieja , radnych Gminy Mielec, sołtysów, dyrektorów szkół a szczególnie gorąco panie wyróżnione tytułem „Wyjątkowa Kobieta Gminy Mielec” oraz wszystkie panie przybyłe na uroczystość. Dzień kobiet od pięciu lat stał się  okazją  do uhonorowania  najaktywniejszych kobiety Gminy Mielec, które poprzez swoją działalność, wykraczającą poza zwykła aktywność dnia codziennego stały się liderkami w swoich małych społecznościach. Nagroda „Wyjątkowa kobieta Gminy Mielec ” stanowi  docenienie ich działalności, niezwykłego zaangażowania i osiągniętego sukcesu. Nagroda  ma również podkreślić rolę kobiet w życiu rodzinnymi społecznym oraz pokazać wyróżniające się mieszkanki naszej gminy jako przykład dla młodszego pokolenia.

Kapituła nagrody w składzie:
Józef Piątek - Wójt Gminy Mielec
Jan Kołodziej - Przewodniczący Rady Gminy Mielec
Bogdan Cygan - sołtys wsi Książnice
Jakub Cena - straszy specjalista ds. promocji
Tomasz Ortyl - Kierownik Referatu Inwestycji i Zarządzania Mieniem Komunalnym

wyróżniła wyjątkowe kobiety Gminy Mielec w sześciu  kategoriach: kobieta przedsiębiorcza, oświata i wychowanie, kultura, gospodyni roku, działalność społeczna, sport. Nagrody „Wyjątkowa Kobieta Gminy Mielec Anno domini 2014” w poszczególnych kategoriach otrzymały Panie:

 Kategoria: Kobieta przedsiębiorcza , to kategoria w której zostaja nagrodzone kobiety za niezwykłe zaangażowanie w rozwój przedsiębiorczości i osiągnięte sukcesy w działalności gospodarczej

Tytuł Kobiety Przedsiębiorczej otrzymała Pani Zdzisława Zając z Podleszan.

Kategoria: Oświata i wychowanie, kategoria w której docenione zostają panie za szczególne osiągnięcia w zakresie pracy oświatowej i wychowawczej wśród dzieci i młodzieży.

Za rok 2014 nagrodę Wyjątkowa Kobieta Gminy Mielec
otrzymała  Pani Alina Pogoda z Rydzowa.

Kategorii:  Kultura, w tej kategorii nagrodę otrzymują kobiety za niezwykłe zaangażowane w pracę twórczą i osiągnięte sukcesy na niwie artystycznej

W piątej edycji nagrody Wyjątkową Kobietą Gminy Mielec 2014 
została Pani  Daniela Pietryka z Chorzelowa.

Kategoria:  Gospodyni roku to kategoria w której wyróżniono kobiety za niezwykłe  zaangażowanie w działalność społeczna w środowisku kobiet oraz przekazywanie doświadczeń młodemu pokoleniu

Gospodynią Roku 2014 zostaje Dorota Dąbrowska z Chorzelowa.

 Kategoria: Sport , to kategoria w której nagradzane są kobiety  za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie sportu

„Wyjątkową Kobietą Gminy Mielec”  za rok 2014 została Klaudia Hul z Podleszan.

 Po uroczystym wręczeniu statuetek, dyplomów  i upominków życzenia wszystkim kobietom złożyli Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, członek Zarządu Starostwa  Powiatowego w Mielcu Waldemar  Barnaś wręczając jednocześnie nagrodzonym paniom upominki od Starostwa Powiatowego w  Mielcu oraz Przewodniczący Rady Gminy Mielec  Jan Kołodziej. Wszystkie panie obecne na uroczystości również otrzymały z rąk obecnych na sali panów czerwone róże i oczywiście odśpiewane zostało tradycyjne „Sto lat”. W części artystycznej wystąpili członkowie ZPiT „Chorzelowiacy” wraz z zaproszonymi gośćmi, którzy  baśnią satyryczną „Jak wyginęli królewicze” przysporzyli wiele śmiechu i zabawy wszystkim zebrany. Spektakl przygotowała Bożena Telega a akompaniował Michał Witek. Po porcji zabawy przyszedł czas na wspomnienia i prezentację multimedialna „Wyjątkowa Kobieta Gminy Mielec w fotografii” ukazującą zdjęcia z poprzednich edycji nagrody.

GALERIA


WYSTAWA ,,PASJE-NASZ ŚWIAT"

 


        Dodano:  09 Marzec 2015r. godz. 12:00


Wernisaż wystawy „Pasje-nasz świat” odbył się 5 marca w Ośrodku Kultury w Chorzelowie. Wystawa prezentuje rękodzieło członkiń Stowarzyszenia Nowoczesnych Pań w Książnicach oraz mieszkańców Książnic i kolekcję dawnych sprzętów gospodarskich pana Mariusza Sosina.

Dla amatorów tego rodzaju sztuki oraz miłośników „staroci” to nie lada gratka.

Wystawa potrwa do 27 marca 2015 r.

Na wystawie obejrzeć można:
- szydełkowe serwety, obrusy, aniołki, gwiazdki,
- papierowe kwiaty,
- chusty wykonane na drutach,
- wielkanocne pisanki, koszyczki, kaczuszki, baranki, króliki,
- bożonarodzeniowe choinki z różnego rodzaju materiałów,
- bukiety kwiatów z naturalnych liści,
- haftowane obrazy, obrusy i serwety,
- kolekcję dawnych sprzętów gospodarskich,
- ręcznie wykonane kropidła.

 Na wystawie prezentowane są prace z kolekcji:

Krystyny Sosin, Agnieszki Sosin, Elżbiety Węgrzyn, Wandy Miki, Bogumiły Pogody, Janiny Węgrzyn, Janusza Strzelczyka, Marty Twardej- Kuś, Małgorzaty Zawieruchy, Ewy Lipy.

GALERIA


WARSZTATY MODELARSKIE

 


        Dodano:  05 Marzec 2015r. godz. 11:00



KONKURS PLASTYCZNY

 


        Dodano:  03 Marzec 2015r. godz. 14:30


 

 Przedszkola, Szkoły Podstawowe i Zespoły Szkół Gminy Mielec

KONKURS PLASTYCZNY

„DONICZKOWE INSPIRACJE”

 

Czy rola, jaka została przyznana glinianej doniczce, to wszystko na co ja stać? Zdecydowanie nie. Doniczkowy świat może być o wiele bogatszy, niż pozornie nam się wydaje. Doniczka oprócz swojego bardzo praktycznego przeznaczenia może również pełnić funkcję elementu działań artystycznych. Ogłoszony konkurs jest propozycją dla „małych artystów” aby stworzyć swoją własną, niepowtarzalną doniczkę, nadać jej własny styl

i charakter. Rośliny hodowane w takiej „artystycznej doniczce”  mogą stać się niewątpliwie oryginalną częścią wnętrza naszych mieszkań.

           Serdecznie zapraszamy do udziału w tak niecodziennym konkursie plastycznym uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Mielec. Mamy nadzieję, że temat konkursu spotka się z dużym zainteresowaniem.

REGULAMIN


DZIEŃ KOBIET

 


        Dodano:  03 Marzec 2015r. godz. 14:00


 


WERNISAŻ WYSTAWY

 


        Dodano:  27 Luty 2015r. godz. 15:30


 


VI OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TAŃCA TOWARZYSKIEGO

 


        Dodano:  25 Luty 2015r. godz. 15:55


 

W dniu 15 lutego w Tuchowie podczas VI Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego  o Puchar Burmistrza Tuchowa  Klub Tańca Towarzyskiego „TAKT”  z Chorzelowa reprezentowało 3 pary.

Miejsce I w  klasie tanecznej „F” kategorii wiekowej 10-11 lat zajęła para:

Kacper Kłoda - Oliwia Bara, miejsce III w tej samej kategorii tanecznej wytańczyła para  Bartosz Mazur - Kamila Totoń.

W kategorii wiekowej 12-13 lat i klasie tanecznej „E” miejsce 11 wytańczyła para Paweł Krempa – Natalia Niziołek.

Tancerze K.T.T TAKT rywalizowały z parami z klubów tańca z okręgu podkarpackiego i małopolskiego.

W trakcie turnieju został rozegrany turniej towarzyszący „Talent Show”, w którym wzięło udział jeszcze 4 pary które przygotowują się do startu w profesjonalnych turniejach tańca.

Są to pary: Lebida Oskar- Dudek Anna ,Niedbała Kacper- Piskor Aleksandra ,Bazylak Mikolaj- Krempa Natalia,  Rybka Jakub - Bżdzikot Nina.

Trenerem par jest Mariusz Sosiński

GALERIA


WYSTAWA
,,ARTYSTYCZNE WOJAŻE PĘDZLEM DŁUTEM, SZYDEŁKIEM"

 


        Dodano:  23 Luty 2015r. godz. 15:55


20 lutego w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych członków Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Wystawa jest kolejną prezentacją twórczości artystycznej o tak szerokim spektrum w Ośrodku Kultury w Chorzelowie. Wystawa pokazuje malarstwo olejne, akrylowe, haft, rysunek, rzeźbę, płaskorzeźbę oraz fotografię i malarstwo na szkle. Wernisaż zgromadził szerokie grona miłośników sztuk plastycznych oraz samych autorów prezentowanych dzieł. Miłą, rodzinną atmosferę wernisażu stworzyła swoboda i życzliwość, jaką organizatorzy starają się zapewnić gościom. Ponadto otwierające wystawę panie: Jadwiga Klaus – prezes KŚT przy TMZM oraz Dorota Kieraś –Jędrychowska – dyrektor SOKiS  wprowadziły uczestników wernisażu w niezwykły klimat i nastrojowość prezentowanych na tej wystawie dzieł. 

     Wystawę „Artystyczne wojaże pędzlem, dłutem, szydełkiem można obejrzeć do 2 marca. Serdecznie zapraszamy.

Artyści prezentujący swoje prace na wystawie
“Artystyczne wojaże pędzlem, dłutem, szydełkiem”:

Wiesława Weronika Górak- rzeźba
Józefa Krzak - fotografia
Irena Wilk - haft
Maria Kozioł- papieroplastyka
Tadeusz Płeszka - płaskorzeźba
Helena Płeszka - malarstwo
Stanisław Czarnecki - rzeźba
Janina Śmist - malarstwo
Joanna Graboś - malarstwo
Józefa Stańczak - haft
Krystyna Laskowska - haft
Ryszard Laskowski - haft
Agnieszka Małek - malarstwo
Sylwia Krupińska - malarstwo
Regina Wołowiec - malarstwo
Justyna Pogoda - malarstwo
Maria Szostak - haft
Barbara Krupińska - malarstwo
Aldona Adamczyk - malarstwo
Marian Pietruszka - malarstwo
Halina Saj - malarstwo
Grażyna Pieróg-Kotlarz - malarstwo
Barbara Ćwięka - rysunek

Daniela Pietryka – malarstwo


FERIE ZIMOWE W FILIACH BIBLIOTECZNYCH

 


        Dodano:  16 Luty 2015r. godz. 13:00


FERIE ZIMOWE 2015 W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC UPŁYNĘŁY W MIŁEJ ATMOSFERZE, A ZABAWOM NIE BYŁO KOŃCA!

Wszystko co dobre szybko się kończy – a w szczególności ferie – czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii zimowych z książką w Filiach Bibliotecznych w Gminie Mielec nie brakowało. Celem organizacji zajęć w czasie tegorocznych ferii było zagospodarowanie wolnego czasu naszym młodym czytelnikom i sympatykom, zachęcenie ich do czytania oraz zorganizowanie dobrej zabawy. Chcieliśmy, żeby dzieci zainteresowały się słowem pisanym, a poprzez to otaczającym ich światem, aby poprzez zabawę rozwijały wyobraźnię, umiejętność współpracowania w grupie oraz doskonalenie sprawności manualnych. Chcieliśmy, żeby dzieci mogły zapisać w swej pamięci bibliotekę jako miejsce ciekawe i atrakcyjne, w którym można zdobywać wiedzę i przyjemnie spędzić czas. Żeby książkę kojarzyły nie tylko z nudną lekturą obowiązkową, ale postrzegały ją jako źródło rozrywki, dobrej zabawy i inspirację do różnych form spędzania wolnego czasu nie tylko w czasie ferii. Przez dwa tygodnie dzieci mogły korzystać  z bogatych ofert zajęć przygotowanych przez Filie Biblioteczne i miały okazję wziąć udział w zajęciach literackich, edukacyjnych, plastycznych i komputerowych. W programach zajęć znalazły się m.in.: „Kubusiowe opowieści o przyjaźni”- głośne czytanie przygód Kubusia i przyjaciół, „Abecadło”- zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem miesięcznika dla przedszkolaków, „Co słychać Pani Zimo”- zajęcia literacko- plastyczne, „ Podróż do Krainy Śniegu”- zajęcia plastyczne, mini quiz literacki „Czy znasz tych bohaterów”, ”Zabawa w teatr”- zajęcia literackie i recytatorskie, „Na tropach moich przodków”- budowanie drzewa genealogicznego, „Dinozaury nie wymarły”- zajęcia edukacyjno- plastyczne, „Baśni w Bibliotece jest wiele- dzisiaj poznasz Arabelę”, „Pierwsze koty za płoty- czy z przysłowiami masz kłopoty?”- kalambury i zabawy dydaktyczne, „Zawodowe czytanie i nie tylko”- spotkanie z oficerem policji, „Walentynki tuż, tuż…”- wykonywanie upominków i laurek walentynkowych, turnieje układania puzzli, gry i zabawy umysłowe, kalambury, rozwiązywanie krzyżówek i wiele innych bardzo interesujących zajęć. Cieszymy się, że dzieci zechciały spędzić swój wolny czas nie tylko przed komputerem i telewizorem, lecz w bibliotekach między kolorowymi bajkami i książeczkami w miłej atmosferze. Ferie zimowe już się skończyły, ale Filie Biblioteczne w Gminie Mielec nadal są otwarte i czekają na tych, którzy chcą się z nimi zaprzyjaźnić i skorzystać z bogatych ofert, które biblioteki oferują. Serdecznie zapraszamy do naszych bibliotek.

GALERIA


,,FERIE Z KULTURĄ" JUZ ZA NAMI

 


        Dodano:  13 Luty 2015r. godz. 14:00


Drugi tydzień ferii  za nami. Ośrodek Kultury w Chorzelowie i Filia w Woli Mieleckiej podobnie jak w ubiegłym tygodniu  zaoferowały wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży spędzającej czas  z kulturą. W Chorzelowie poniedziałek i wtorek to czas turniejów : układania puzzli, szachowego i warcabowego. Oczywiście  wszyscy uczestnicy otrzymywali nagrody rzeczowe. W środę  królowała igła i nitka. Uczestnicy zajęć krawieckich szyli  maskotki i wykonywali z filcu wiele atrakcyjnych upominków walentynkowych. Jak co roku hitem ferii był bal karnawałowy, na którym bawiono się świetnie i to nie tylko dzieci  ale również rodzice. Były konkursy, wspólne tańce, zabawy integracyjne. Furorę zrobiła bitwa na papierowe kule i klanzowska chusta. W piątek tańczono towarzysko i na ludowo. W Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej w poniedziałek dzieciaki podczas zajęć artystycznych wykonywały własnoręcznie biżuterię i kartki walentynkowe. We wtorek przeniosły się w świat robotyki. W środę grały w chińczyka, warcaby i inne gry planszowe a podczas zabaw integracyjnych bawiły się w kalambury, ogadywały przysłowia, rozwiązywały rebusy, bawiły się w „ciuciubabkę”, „głuchy telefon”, ”kolory” i wiele innych dawnych dziecięcych zabaw. W czwartek zamieniły się w małych pilotów  na symulatorze lotów podczas warsztatów lotniczych. W piątek zaznajamiały się  z tajnikami krawiectwa, szyjąc maskotki. To były jedne z bardziej udanych ferii.  Codziennie zarówno w Chorzelowie jak i na Woli Mieleckiej  „Ferie z kulturą” spędzało ponad pięćdziesiąt osób. Jak widać oferta była  bardzo atrakcyjna i oderwała od komputera i telewizora spore grono młodych ludzi.

GALERIA


WERNISAŻ WYSTAWY

 


        Dodano:  13 Luty 2015r. godz. 11:00



NA PÓŁMETKU FERII Z KULTURĄ
W GMINIE MIELEC

 


        Dodano:  13 Luty 2015r. godz. 11:00


Pierwszy tydzień ferii zimowych w Gminie Mielec to wiele atrakcyjnych warsztatów i spotkań zorganizowanych przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec w obydwu placówkach tzn. w Chorzelowie oraz w Filii w Woli Mieleckiej. W Chorzelowie każdy dzień przynosił coś nowego, rzadko spotykanego i pełnego niespodzianek. Sala widowiskowa chorzelowskiego Ośrodka Kultury codziennie wypełniona była gwarem i śmiechem dziesiątek dzieci. W poniedziałek uczestnicy warsztatów kulinarnych uczyli się składać pięknie serwetki i dekorować potrawy. Oczywiście była także degustacja kanapek i sałatek przygotowanych własnoręcznie przez dzieci i młodzież.  We wtorek  prawie 50 osób przeniosło się w świat robotyki, gdzie na czterech stanowiskach uczestniczyło w walce robotów, składało pojazdy z klocków lego. Środa przeznaczona została dla wszystkich, którzy mają zdolności manualne a podczas warsztatów artystycznych wykonywano kolczyki, bransoletki , kartki walentynkowe. We czwartek podczas warsztatów lotniczych każdy uczestnik mógł odbyć lot nad Mielcem na symulatorze lotu oraz popróbować sterowania modelami  lotniczymi. Natomiast w piątek Teatr Art.-Re z Krakowa przedstawił bajkę „Złota rybka” a na zajęciach plastycznych  bawiono się papieroplastyką. Z podobnych atrakcji mogli skorzystać uczestnicy „Ferii z Kulturą” przebywający w Filii w Woli Mieleckiej.  W poniedziałek na warsztatach modelarskich składano modele szybowców oraz odbył się turniej układania puzzli z atrakcyjnymi nagrodami dla wszystkich uczestników. We  We wtorkowe przedpołudnie królował taniec i to w różnych gatunkach od tańca towarzyskiego poprzez estradowy do ludowego. Na środowych warsztatach kulinarnych podobnie jak w Chorzelowie przygotowywano kanapki i sałatki  i oczywiście była degustacja pyszności wykonanych przez dzieci i młodzież. Na balu karnawałowym w czwartkowy wieczór dzieci nie tylko tańczyły  ale brały także udział w konkursach i zabawach nagradzanych drobnymi upominkami. Piątek to dzień turnieju szachowego i warcabowego oraz gościnnego występu Teatru Art.-re z Krakowa.

GALERIA


DZIEŃ CHOREGO W CHORZELOWIE

 


        Dodano:  13 Luty 2015r. godz. 11:00


W sobotę 7 lutego 2015r. w Chorzelowie odbył się coroczny Dzień Chorego zorganizowany przez Parafię pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie, Ośrodek Kultury i KGW Chorzelów. Spotkanie seniorów  rozpoczęła Msza św. a po niej wszyscy udali się do sali widowiskowej na dalszą cześć uroczystości. Spotkanie rozpoczął ksiądz Andrzej Rams proboszcz chorzelowskiej parafii witając zebranych  i składając życzenia zdrowia, miłości i ciepła rodzinnego. Życzenia złożyli również Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, kierownik GOPS Mielec Zofia Blach oraz dyrektor SOKiS Chorzelów Dorota Kieraś – Jędrychowska. W części artystycznej dzieci i młodzież  z zespołów działających w Ośrodku Kultury  zatańczyła i zaśpiewała dla uczestników spotkania. Wspólne świętowanie zakończyły śpiewy dawnych piosnek rozrywkowych intonowane przez proboszcza.

GALERIA


WYSTAWA MALARSTWA DANIELI PIETRYKA
,,IMPRESJE I NIE TYLKO"

 


        Dodano:  30 Styczeń 2015r. godz. 12:30


Wernisaż wystawy malarstwa Danieli Pietryki odbył się w chorzelowskim Ośrodku Kultury 29 stycznia 205 r. Zgromadził szerokie grono zarówno miłośników sztuki malarskiej, jak i przyjaciół artystki. Wystawa  “Impresje i nie tylko” jest prezentacją szerokiego spektrum tematycznego malarstwa, bowiem obejmuje sceny rodzajowe, pejzaże, martwą naturę, portrety oraz kopie obrazów uznanych twórców. Oglądając ją warto zwrócić uwagę nie tylko na warsztat malarski, lecz także na klimat owych dzieł, bowiem ważnym czynnikiem w odbiorze tej wystawy jest swego rodzaju fascynacja tym, co ważne w historii sztuki. Malarstwo pani Danieli Pietryki jest wyrazem uznania dla dawnych mistrzów i ich dzieł.

Wystawa potrwa do 15 lutego 2015 r.

DANIELA PIETRYKA

Pochodzi z Chorzelowa i tutaj mieszka. Z wykształcenia jest ekonomistą. Przez wiele lat pracowała w tym zawodzie zajmując się sprawami kadrowymi. Podczas pracy w Przedsiębiorstwie “Miejski Handel Detaliczny” zaczęła się jej przygoda z plastyką. Pani Daniela podjęła pracę w istniejącej przy tym przedsiębiorstwie dekoratorni jako wystawiennik. Tutaj zajmowała się aranżacją wystaw towarowych w witrynach sklepów, malowaniem różnego rodzaju banerów reklamowych, wystrojem sklepów. To zajęcie tak ją zainteresowało, iż postanowiła rozwinąć swoje umiejętności  na kursie dekoratorów organizowanym przez Centrum Szkolenia w Warszawie. Po ukończeniu kursu zdobyła uprawnienia do prowadzenia pracowni dekoratorskiej. Jak sama artystka mówi: “...na kursie zdobyłam nie tyko papier lecz przede wszystkim doświadczenie. Byłam ogromnie dumna z siebie, ponieważ poszłam w kierunku do którego miałam zamiłowanie od dzieciństwa - uwielbiałam to....”. Malarstwem zajęła się jednak dopiero w 2005 r., kiedy to spod jej pędzla wyszła pierwsza kopia jednego z największych postimpresjonistów - Vincenta van Gogha. Zachwycona impresjonizmem obok van Gogha kopiowała również Moneta, Cezanne’a i wielu innych wybitnych malarzy, także renesansowych. Jednak jej potrzeba malarstwa ewoluuje w kierunku malowania z natury. Obecna wystawa jest kolejną prezentacją  dorobku twórczego pani Danieli Piertyki w Ośrodku Kultury w Chorzelowie. Po raz pierwszy jej prace obejrzeć można było na ekspozycji prac plastycznych twórców współpracujących z naszym  Ośrodkiem w czerwcu 2010 roku. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych w SOKiS Chorzelów. Jej obraz „Pola Negri” został wyróżniony na Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Nieprofesjonalnego” w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (2013 r.) Jest członkiem Klubu Środowisk Twórczych w Mielcu.

GALERIA


IV GMINNY KONKURS TEATRÓW PROFILAKTYCZNYCH

 


        Dodano:  29 Styczeń 2015r. godz. 9:30


Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
 i Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie

organizuje

IV Gminny Konkurs Teatrów Profilaktycznych
pod patronatem Wójta Gminy Mielec.

 Gminny Konkurs Teatrów Profilaktycznych inauguruje obchody
Roku Polskiego Teatru Publicznego w Gminie Mielec.

Konkurs odbędzie się 27 marca 2015r. (piątek ). W Ośrodku Kultury w Chorzelowie.

Regulamin


XII PRZEGLĄD SZKOLNYCH TEATRÓW JASEŁKOWYCH

 


        Dodano:  27 Styczeń 2015r. godz. 15:30


27 stycznia2015r. w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Chorzelowie już po raz XII spotkali się mali aktorzy – odtwórcy ról w widowiskach jasełkowych. Tegoroczna edycja Przeglądu zgromadziła ponad 150 uczestników z pięciu szkół z terenu Gminy Mielec. Przegląd otworzyła dyrektor Dorota Kieraś-Jędrychowska,  witając  uczestników i opiekunów oraz szczególnego gościa  Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka. Przegląd rozpoczęli uczniowie Zespołu Szkół w Trześni widowiskiem „ Boże Narodzenie w tradycji rodziny”, a po nich, ich młodsi koledzy z oddziału „O” przedstawili jasełka „Przywitajmy Pana”. Kolejną grupą jasełkową byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Chorzelowie z widowiskiem „ Światełko nadziei”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chrząstowie to kolejna grupa która przedstawiła jasełka pt.„ Betlejemska gwiazda”. Piątą grupą biorąca udział w przeglądzie byli uczniowie z Szkoły Podstawowej w Książnicach   przedstawiający tradycyjne  jasełka a przegląd zakończyła grypa jasełkowa ze Szkoły Podstawowej w Rydzowie ze spektaklem „ Nie było miejsca dla Ciebie”. Komisja artystyczna w składzie Jadwiga Klaus - instruktor teatru w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu oraz Elżbieta Augustyn – Gruszka- dyrektor Samorządowego Domy Kultury w Tuszymie,  po każdym widowisku opowiadała o swoich doznaniach artystycznych, chwaląc młodych aktorów za dobrą grę aktorska, bądź piękny śpiew, czy też świetnie dobrane stroje .

 Wszystkie grupy uczestniczące w Przeglądzie otrzymały pamiątkowe dyplomu a każdy z młodych artystów nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie.

GALERIA


FERIE Z KULTURĄ

 


        Dodano:  22 Styczeń 2015r. godz. 16:00



OTWARCIE WYSTAWY MALARSTWA

 


        Dodano:  22 Styczeń 2015r. godz. 16:00



XII PRZEGLĄD
SZKOLNYCH TEATRÓW JASEŁKOWYCH

 


        Dodano:  20 Styczeń 2015r. godz. 11:00



KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK W CHORZELOWIE PO RAZ XVI

 


        Dodano:  13 Styczeń 2015r. godz. 15:30


13 stycznia 2015r. w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Hej kolędo leć…..” To już XVI edycja tego konkursu . Co roku cieszy się on dużą popularnością wśród uczniów szkół Gminy Mielec. W tym roku uczestniczyli uczniowie wszystkich szkół a na scenie zaprezentowało się około 70 wykonawców, zarówno solistów jak i zespołów.

 Komisja artystyczna w składzie:
- Magdalena Rysz - nauczyciel państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu
- Bartosz Kramarz - kierownik Działu Zespołów Artystycznych Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu

po wysłuchaniu 28 prezentacji w trzech  kategoriach wiekowych  przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I kategoria  wiekowa - Przedszkola i klasy  O - Szkoły Podstawowe
Nagrody:
Maria Szymańska, Dominik Książnicki, Jakub Stachura, Patryk Serafin – SP Książnice
Martyna Cichowska    - SP Trześń
Wyróżnienie:
Angelika Graboś, Aleksander Sito, Bartosz Młynarczyk, Martyna Bajor, Oliwia Pikor - SP Podleszany
Oliwia Kudła, Emilia Strzępka, Julia Szewc, Maria Szymańska – SP Książnice
Amelia Kuzara - SP Wola Mielecka
II kategoria  wiekowa - Klasy I- III Szkoły Podstawowe
Nagrody:
Natalia Andrychowicz - SP Wola Mielecka
Michał Dąbrowski - SP Chorzelów
Emilia Wojdyło - SP Chrząstów
Wyróżnienia:
Małgorzata Małek, Natalia Gruszecka, Angelika Duszkiewicz  - SP Chrząstów
Dagmara Dragan, Amelia Furman, Marlena Godek, Agata Kubryn  - SP Rydzów
III kategoria  wiekowa - Klasy IV- VI Szkoły Podstawowe
Nagrody:
Justyna Godek, Joanna Leśniowska, Seweryn Szacik    - SP Rydzów
Aleksandra Malczyńska    - SP Przecław
Wyróżnienia:
Wiktoria Kilian - SP Podleszany
Julia Sosińska, Katarzyna Stępień - SP Chorzelów
Nikola Łącz - SP Rzędzianowice
Wiktoria Światek - SP Podleszany
 

GALERIA


WARSZTATY KRAWIECKIE

 


        Dodano:  09 Styczeń 2015r. godz. 09:30



NAUKA GRY W SZACHY

 


        Dodano:  07 Styczeń 2015r. godz. 15:50



WARSZTATY

 


        Dodano:  07 Styczeń 2015r. godz. 15:30



ORSZAK TRZECH KRÓLI

 


        Dodano:  07 Styczeń 2015r. godz. 12:30


Od 7 lat 6 stycznia w wielu miastach Polski organizowany jest Orszak Trzech Króli. Jest to impreza rodzinna, będąca  naturalnym przedłużeniem i dopełnieniem Uroczystości Bożego Narodzenia. Wyjątkowość dnia, oryginalność pomysłu, przesłanie w nim zapisane sprawiają, że w tym roku barwny korowód będzie kroczył ulicami ponad 300 miejscowości w Polsce. Cieszymy się bardzo , że w 6 stycznia 2015 roku największe jasełka Europy - jak często jest określany Orszak Trzech Króli - po raz pierwszy odbył się w Chorzelowie. Orszak Trzech Króli to wspaniała okazja do wspólnego kolędowania w rodzinnej atmosferze, śpiewania kolęd oraz nawiązanie do tradycji wystawiania przedstawień jasełkowych i obchodzenia domostw przez kolędników wędrujących od drzwi do drzwi w okresie świątecznym od 25 grudnia do 6 stycznia. Pierwszy Orszak Trzech króli w Chorzelowie rozpoczął się Mszą św. w Kościele Parafialnym w Chorzelowie, po zakończeniu której, chorzelowska młodzież przedstawiła  scenę Szałasu Pasterzy , którzy zostali wezwani w środku nocy przez Anioła Pańskiego, by czym prędzej “pobieżeli do Betlejem”. Przed kościołem został uformowany  Orszak , który prowadziła  gwiazda, która 2015 lat temu wskazywała trzem monarchom ze wschodu drogę do stajenki betlejemskiej. Przed wstąpienie w szeregi orszaku każdy uczestnik otrzymał śpiewnik z kolędami, koronę i znaczek Orszaku Trzech Króli. Poprzez te orszakowe symbole każda osoba idąca w chorzelowskim Orszaku Trzech Króli  zaznaczyła  łączność z orszakami na całym świecie. Po utworzeniu Orszaku  na czele którego szła gwiazda i trzej królowie uczestnicy Orszaku przeszli ulicami . Dotarli   do Dworu Heroda, gdzie Trzej Królowie  pytali  o nowonarodzonego Króla, ale w pałacu go nie znaleźli. U kresu swej wędrówki Orszak Trzech Króli  dotarł do celu swojej podróży. Trzej Królowie wraz z pasterzami, aniołami i wszystkimi uczestnikami odnaleźli Szopkę, Świętą Rodzinę i Dzieciątko. Padli na kolana, dziękując Bogu, że dał nam Dobro, Prawdę i Piękno, że pozwala naszym oczom dostrzec wdzięk Chrystusowych Narodzin. Trzej Królowie przekazali swe drogocenne dary niesione z tak daleka: Kacper – król czerwony– złoto (symbol królewskiej godności Jezusa), Melchior – król zielony -kadzidło (podkreślające jego boską naturę), a Baltazar – król niebieski- mirrę (zapowiedź śmierci Zbawiciela). Organizatorami pierwszego inauguracyjnego Orszaku Trzech Króli w Chorzelowie był Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Chorzelowie, Parafia pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie oraz Zespół Szkól w Chorzelowie. Już dziś zapraszamy do udziału za rok.

GALERIA


GMINNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

 


        Dodano:  05 Styczeń 2015r. godz. 15:00



KONCERT NOWOROCZNY

 


        Dodano:  05 Styczeń 2015r. godz. 14:00


Jak co roku pierwsza niedziela stycznia to dzień w którym Ośrodek Kultury w Chorzelowie zaprasza na Koncert Noworoczny. Tegoroczny koncert odbył się 4 stycznia 2015r. o godz. 17.00. Sala widowiskowa chorzelowskiego Ośrodka Kultury gościła mieszkańców nie tylko Chorzelowa ale całej Gminy. Witając zebranych gości dyrektor Dorota Kieraś – Jędrychowska złożyła wszystkim występującym i oglądającym  zdrowia i miłości w Nowym roku dedykując jednoczenie koncert rodzicom młodych artystów.  W koncercie wystąpiły zespoły i grupy artystyczne działające w Ośrodku Kultury. Koncert rozpoczął ZPiT „Chorzelowiacy” narodowym polonezem. Potem nadszedł czas kolęd i pastorałek w wykonaniu młodszej grupy „Chorzelowiaków”, grupy wokalnej – pod kierunkiem Michała Witka i grupy gitarzystów z Waldemarem Monticolo na czele. W części II –tanecznej zaprezentowały się pary taneczne KTT „Takt”- pary młodsze i starsze, których trenerem jest Mariusz Sosiński   oraz „Chorzelowiacy’ – obydwie grupy taneczne pod kierownictwem Bożeny Telega.  Na zakończenie Koncertu Noworocznego widzowie posłuchali kolęd i piosenek świątecznych i następnie wszyscy wykonawcy zaśpiewali polka kolędę „Bóg się rodzi”

GALERIA



archiwum aktualności - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006

  
Aktualności -- Stałe formy pracy -- Informacje o nas -- Biblioteki -- Organizacja imprez -- Kalendarz imprez -- Galeria -- Napisz do nas -- Strona główna