39-331 Chorzelów 307, tel. (0-17) 584 14 83; e-mail: sokis_chorzelow@poczta.onet.pl


 Aktualności
 
Koła zainteresowań
 
Przetargi             
 
Projekty Unijne
 
 
Stałe formy pracy 

 
Informacje o nas
 
Biblioteki
  Regulamin
  Katalog online

  Filia w Chorzelowie
  Aktualności
  Nowości
  Kalendarz imprez
  Historia

  Filia w Podleszanach
  Filia w Rzędzianowicach
  Filia w Trześni
  Filia w Woli Mieleckiej
  Filia w Złotnikach

 Organizacja imprez
 Kalendarz imprez
 
Galeria
 
Napisz do nas
 
Strona główna





Boże Narodzenie 2015

 


 21 Grudzień 2015

W magiczny czas Bożego Narodzenia
Filia Biblioteczna w Chorzelowie
 życzy wszystkim czytelnikom i sympatykom biblioteki:

wiary, nadziei i miłości. 

Wiary w lepsze jutro, nadziei na lepszą przyszłość i miłości od wszystkich i dla wszystkich,
a Nowy Rok 2016 niech przyniesie same dobre dni!

 



11 LISTOPADA
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 


 06 Listopad 2015



11 LISTOPADA
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 


 02 Listopad 2015

W środę, 11 listopada, obchodzimy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Tego dnia w całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody,
a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny.

Jesienią 1918 r. dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy.

Dla Polaków była to niepowtarzalna szansa, aby móc odzyskać utracony byt państwowy. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzę wojskową i cywilną tworząc zręby przyszłego państwa.

W dniu 28 października 1918 roku w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna, która zaczęła przejmować władzę z rąk Austriaków na terenie Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Przypieczętowaniem jej dzieła było w kilka dni później rozbrojenie załogi austriackiej przez członków konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej oraz legionistów i młodzież.
W dniu 1 listopada 1918 r. we Lwowie wybuchły walki polskiej ludności z Ukraińcami, którzy proklamowali powstanie Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej.

W nocy z 6 na 7 listopada powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego, w którego skład weszli przedstawiciele PPS, PPSD i PSL „Wyzwolenie”. Równocześnie podległe rządowi oddziały przystąpiły do rozbrajania wojsk okupacyjnych na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie.

W tym właśnie czasie powrócił do kraju Józef Piłsudski, więziony od lipca 1917 roku przez Niemców. W dniu 10 listopada 1918 roku przybył on do Warszawy. Jego przyjazd wywołał entuzjazm wśród ludności stolicy i masowe rozbrajanie okupantów na terenie całej Kongresówki.

W dniu 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Dzień wcześniej podporządkował mu się również Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie. Józef Piłsudski powołał nowy centralny rząd, który w dniu 21 listopada wydał manifest zapowiadający reformę rolną i nacjonalizację niektórych gałęzi przemysłu, uzależniając jednak ich przeprowadzenie od postanowień przyszłego Sejmu Ustawodawczego. Jednocześnie Józef Piłsudski wprowadził bardzo korzystne dla robotników warunki pracy i zapowiedział wybory parlamentarne.

W dniu 22 listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej.

O utrwalenie i utrzymanie dopiero co odzyskanej niepodległości przyszło narodowi polskiemu toczyć krwawe boje. W dniu 27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie wielkopolskie, które przywróciło Wielkopolskę do macierzy. W Galicji Wschodniej trwały zacięte walki z Ukraińcami, a na wschodnich kresach Polski oddziały samoobrony walczyły z bolszewikami. Ponadto trzeba było trzech powstań śląskich, by część Górnego Śląska znalazła się w granicach Polski.

Przypieczętowaniem dzieła odrodzenia Rzeczypospolitej była Bitwa Warszawska, w której naród polski obronił odzyskaną niepodległość.

Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Środowiska niepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice 11 listopada 1918 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił narodowi to święto.

Obecnie główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości Filia Biblioteczna w Chorzelowie zaprasza do oglądania wystawki książek oraz gazetki pt. „Drogi do niepodległości”.
Serdecznie zapraszamy.

 



NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI" W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


 07 Wrzesień 2015

5 września w 1600 miejscach w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa.
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować największe polskie dzieła literackie, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. W tym roku, czwarta odsłona Narodowego Czytania odbyła się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser- Dudy. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 roku wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku ożyły karty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
„Lalka” Bolesława Prusa uważana jest za jedną z ważniejszych pozycji w literaturze polskiej. Filie Biblioteczne Gminy Mielec od początku biorą udział w Narodowym Czytaniu.
W sobotni wieczór 5 września w budynku OSP w Trześni, w scenografii stylizowanej na salon mieszczański z drugiej połowy XIX w. odbywało się spotkanie sympatyków literatury okresu polskiego pozytywizmu. Licznie zgromadzonej publiczności zaproponowano nie tylko fragmenty ”Lalki” odczytywane przez samorządowców Gminy Mielec, nauczycieli, czytelników, ale też scenki rodzajowe w wykonaniu członków ZPiT „Chorzelowiacy”, którzy w strojach z epoki wcielili się w postaci Izabeli Łęckiej, Stanisława Wokulskiego oraz Ignacego Rzeckiego. Spotkanie rozpoczął pokaz multimedialny piosenki Jacka Kaczmarskiego –„Lalka czyli polski pozytywizm”, a zakończył pokaz satyrycznego zespołu „T-raperzy znad Wisły” przekazujący humorystycznie streszczenie powieści Bolesława Prusa. Fragmenty tej pozytywistycznej powieści czytane były na tle muzyki Claude’a Debussye’go, Gustava Mahlera oraz Maurice’a Ravela. Uczestnicy tegorocznego narodowego czytania przy kawie i herbacie wymieniali się refleksjami po obejrzeniu i wysłuchaniu tekstów jakże dziś jeszcze aktualnych.
Imprezie towarzyszyła wystawka różnych wydań „Lalki” i fotosów z ekranizacji tej powieści.
Mamy nadzieję, że sobotnie wspólne czytanie „Lalki” było wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie tą jakże ważną w literaturze polskiej powieść, a także  było możliwością radosnego spędzenia wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do polskiej literatury.

Za wspólnie spędzony czas serdecznie dziękujemy.

 



NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI" W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


26 Wrzesień 2015

Zbliża się kolejne, czwarte już Narodowe Czytanie- ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP. Tradycyjnie odbędzie się ono w pierwszą sobotę września. Rok 2012 należał do „Pana Tadeusza”, w 2013 czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W roku ubiegłym ożyły stronice Trylogii Henryka Sienkiewicza. W tym roku Prezydent zaprasza wszystkich do Narodowego Czytania wielkiego pozytywistycznego dzieła - „Lalki” Bolesława Prusa.

 „Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”

Filie Biblioteczne Gminy Mielec serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania w dniu 5 września o godz. 18.00 w budynku OSP w Trześni.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich chętnych mieszkańców, czytelników, członków stowarzyszeń, władz samorządowych oraz wszystkich miłośników twórczości Bolesława Prusa.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.



WAKACJE Z BIBLIOTEKĄ


03 Lipiec 2015



XIV OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM


09 Czerwiec 2015

W dniach od 30 maja do 6 czerwca w całej Polsce trwał XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska Czyta w Bibliotekach”. Honorowy patronat nad wydarzeniami objęli:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omiljanowska, Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik- Rostkowska oraz Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
Akcja ta ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka.
Codzienne czytanie jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.
Kolejny raz Filia Biblioteczna w Chorzelowie włączyła się do akcji organizując spotkania z książką
dla dzieci z Samorządowego Przedszkola oraz Szkoły Podstawowej w Chorzelowie. Przez cały tydzień dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały czytanych fragmentów opowiadań, bajek, legend, wierszy, odpowiadały również na zagadki związane z przeczytanym tekstem.
Każde takie spotkanie wskazuje, jak ogromną rolę odgrywa książka w procesie uczenia się i rozwoju dziecka. Pokazuje, że dzięki książce możemy być takimi kim chcemy.
Filia Biblioteczna w Chorzelowie serdecznie dziękuje Paniom Nauczycielkom za zaangażowanie się w akcję, a uczniom i przedszkolakom za udział w spotkaniach z książką.



,,W ZACZAROWANYM ŚWIECIE SMOKÓW"
NOC BIBLIOTEK W FILII BIBLIOTECZNEJ
W CHORZELOWIE


03 Czerwiec 2015

W sobotę 30 maja 2015r. od godz. 18.00 do 21.00 w Filii Bibliotecznej w Chorzelowie, odbyła się pierwsza ogólnopolska NOC BIBLIOTEK, wieczorno- nocna impreza czytelnicza promująca czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać, nawet w nocy. „W zaczarowanym świecie smoków”, tak brzmiało hasło tego cudownego wieczoru, i przez cały czas trwania imprezy hasło to się przewijało. W programie wieczoru atrakcji nie brakowało. Dzieci zapoznały się z różnymi postaciami smoków, były to m.in.: smok europejski, lunga, czyli smok azjatycki, wywena, bazyliszek. W taki wieczór „groza nie czytać!”. Dzieci  z wielkim zainteresowaniem wysłuchały przeczytanej „ Legendy o smoku wawelskim” i legendy Artura Oppmana pt. „Bazyliszek”. W programie spotkania była również projekcja filmu dla dzieci „Porwanie Baltazara Gąbki”, który dzieci oglądały z wielkim zainteresowaniem. Największą atrakcją dla dzieci było wspólne malowanie portretu smoka. Podczas cudownego wieczoru nie zabrakło także różnych konkursów, quizów o smokach i wspólnie śpiewanych piosenek o smokach i nie tylko. Nocy Bibliotek towarzyszyła akcja „Przynieś książkę do biblioteki” oraz wystawka książek o  smokach i wystawka bajeczek dla najmłodszych czytelników. Na zakończenie imprezy dzieci dostały pamiątkową zakładkę do książki oraz drobne upominki. Po tak wyczerpującym wieczorze dzieci zaproszone zostały na mały poczęstunek. Ogólnopolska Noc Bibliotek zainaugurowała XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w  tym roku odbywający się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom w bibliotekach” na  który  Filia Biblioteczna w Chorzelowie serdecznie zaprasza.



I NOC BIBLIOTEK POD HASŁEM
,,W ZACZAROWANYM ŚWIECIE SMOKÓW"

 


22 Maj 2015

W sobotę 30 maja 2015 r., od godz. 18.00 do 21.00 Filia Biblioteczna w Chorzelowie zaprasza na pierwszą ogólnopolską Noc Bibliotek
– pełną atrakcji wieczorno-nocną imprezę promującą czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w których warto bywać.

Dla biblioteki to okazja do atrakcyjnego, niekonwencjonalnego zaprezentowania swoich zbiorów i oferty edukacyjno-kulturalnej oraz poszerzenia grona czytelników.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej wyjątkowej nocy.



TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2015

 


18 Maj 2015

Jak co roku od 12 lat maj staje się miesiącem literatury i wszystkich tych, którzy kochają książki.
XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich tradycyjnie rozpoczął się 8 maja, w Dniu Bibliotekarza i trwał przez cały tydzień.
Tegoroczne obchody upłynęły pod hasłem” WYBIERAM BIBLIOTEKĘ”. Nie bez powodu, ponieważ biblioteka to miejsce nie tylko z bogatym, księgozbiorem uzupełnianym o nowości wydawnicze, ale  to  również miejsce interesujących spotkań, imprez kulturalnych, inspirujących przedsięwzięć.
Nic dziwnego, że szukając ciekawego miejsca „wybieramy właśnie bibliotekę”.
Tradycja już stało się aby w tych szczególnych dniach Tygodnia Bibliotek do naszej placówki zapraszać w szczególności dzieci i młodzież, ażeby zaszczepić w nich miłość do książek, do zdobywania wiedzy, rozwijania swoich pasji.
Najmłodsi goście z Samorządowego Przedszkola w Chorzelowie brały udział w spotkaniach „MOJE PIERWSZE KROKI W BIBLIOTECE” podczas których dzieci zapoznały się z biblioteką, z książeczkami które są dla nich przeznaczone. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród maluszków cieszyła się wystawka nowych bajeczek zakupionych do biblioteki pt. „BAJECZKI Z BIBLIOTECZNEJ PÓŁECZKI”. Spotkania te poświęcone były również na głośne czytanie bajeczek i omawianie ich treści.
Dla dzieci starszych zorganizowano spotkania „POZNAJ NASZĄ BIBLIOTEKĘ”, podczas których dzieci miały niepowtarzalną okazję zajrzeć „za ladę”, poznać księgozbiór biblioteki, rodzaj gromadzonych zbiorów zasady korzystania z księgozbioru biblioteki. Były to spotkania zachęcające dzieci do  sięgnięcia po dobrą książkę.
Podczas jednego ze spotkań z pięciolatkami i uczniami klasy „0” czytana była książka Justyny Kiliańczyk- Zięby pt. „Za rękę z Papieżem”. Jest to zabawna historia opowiedziana z punktu widzenia małego chłopca, którego porównywano z papieżem, ponieważ urodził się 18 maja- tak jak Karol Wojtyła. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały historyjek z życia małego Karola. Książeczka bardzo na czasie, bowiem rok 2015 jest Rokiem Św. Jana Pawła II.

W ramach Tygodnia Bibliotek Filia Biblioteczna w Chorzelowie ogłosiła akcję ph. „WYMIEŃ SIĘ KSIĄŻKĄ”. Akcja ta jest doskonałą okazją, aby „przewietrzyć” swoją domową biblioteczkę. W akcji tej może wziąć udział każdy. Wystarczy przynieść do biblioteki książkę (wydaną po 2000r, w dobrym stanie) i zamienić na inną pozycję. Tydzień Bibliotek już za nami, ale akcja „Wymień się książką” trwa nadal.
Podsumowując Tydzień bibliotek 2015 można z pewnością powiedzieć, że był to czas dobrze wykorzystany. Wszystkie spotkania i imprezy miały za zadanie przybliżyć wszystkich do skorzystania z  oferty biblioteki. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniach, a  nauczycielom za ich wielkie zaangażowanie.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do zapoznania się i skorzystania z bogatej oferty naszej Biblioteki.

 



2015 - ROKIEM JANA PAWŁA II

 


08 Maj 2015


5 grudnia 2014r. Sejm RP uchwalił, że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II. Posłowie zgodnie przyjęli uchwałę „ w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”.
„Niech motywem przewodnim wszelkich inicjatyw wzbogacających ten Rok będą słowa Jana  Pawła II wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: „Czuwam – to znaczy także: czuję  się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To  imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje” – czytamy w uchwale.

Jan Paweł II był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Jego wybór na  Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w  latach 80. i 90. XX w. Znacznie poprawiał relacje Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym, Wspólnotą Anglikańską. Jego głównym celem, jak  wielokrotnie podkreślał, było głoszenie całej ludzkości orędzia miłosierdzia Bożego, przekazanego przez Jezusa Chrystusa św. Faustynie Kowalskiej, a tym samym „przygotowanie świata na ostateczne Jego przyjście”.
Był jednym z najbardziej podróżujących światowych przywódców w historii, odwiedzając 129  krajów podczas swojego 27 letniego pontyfikatu (przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem). Był papieżem, który najwięcej osób wyniósł na ołtarze, więcej niż  wszyscy jego poprzednicy w okresie poprzednich pięciu wieków.
Jego proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się  miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci, zaś proces kanonizacyjny zakończył się trzy lata po beatyfikacji, dziewięć lat po śmierci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów.


WYMIEŃ SIĘ KSIĄŻKĄ

 


04 Maj 2015



Tydzień Bibliotek 2015

 


04 Maj 2015

Już po raz dwunasty w dniach 8 – 15 maja 2015r. obchodzić będziemy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Ten wyjątkowy tydzień poświęcony jest
na ukazanie znaczenia czytania i podkreślenia roli biblioteki w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza. Ma na celu również zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Po raz kolejny Filia Biblioteczna w Chorzelowie włącza się do tej ogólnopolskiej akcji.
Tegoroczne hasło edycji Tygodnia Bibliotek brzmi:
„WYBIERAM BIBLIOTEKĘ”.
Nie bez powodu, ponieważ biblioteka to miejsce nie tylko z bogatym księgozbiorem, uzupełnianym w nowości wydawnicze ale to również miejsce interesujących spotkań, imprez kulturalnych, inspirujących przedsięwzięć.
Nic dziwnego, że szukając ciekawego miejsca „wybieramy właśnie bibliotekę”.
W ramach Tygodnia Bibliotek serdecznie zapraszamy i zachęcamy do  aktywnego uczestnictwa w akcji „WYMIEŃ SIĘ KSIĄŻKĄ”.
Jeżeli posiadasz w domu książkę w dobrym stanie (wydaną po 2000 roku), a  jest Ci ona już nie potrzebna to przynieś ją do biblioteki i weź inną w  zamian.
Książkami można wymieniać się codziennie w godzinach pracy biblioteki.

„MOJE PIERWSZE KROKI W BIBLIOTECE” – to spotkania dla dzieci przedszkolnych przybliżające pracę bibliotekarza i zapoznanie się z ofertą biblioteki.

„BAJECZKI Z BIBLIOTECZNEJ PÓŁECZKI” – prezentacja książeczek dla dzieci .
„POZNAJ NASZĄ BIBLIOTEKĘ”- spotkania dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w  Chorzelowie zachęcające dzieci do sięgnięcia po dobrą książkę.
Podczas Tygodnia Bibliotek serdecznie zapraszamy mieszkańców do zapoznania się z bogatym księgozbiorem bibliotecznym, na bieżąco uzupełnianym w  nowości wydawnicze oraz ze zbiorów książki mówionej (audiobooków).

 



224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 


23 kwiecień 2015

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Według historyka prof. Henryka Samsonowicza, Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Jego zdaniem, Polska odzyskiwała niepodległość trzykrotnie: właśnie 3 maja 1791 r. oraz 11 listopada 1918 r. i 4 czerwca 1989 r. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

Z okazji przypadającej w tym roku 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Filia Biblioteczna w Chorzelowie zaprasza w do zapoznania się z wystawką książek i wydawnictw albumowych poświęconych temu tak ważnemu w historii wydarzeniu.



AUDIOBOOKI

 


11 Marzec 2015



FERIE W BIBLIOTECE JUŻ ZA NAMI

 


16 Luty 2015

Ferie zimowe w Filii Bibliotecznej już za nami. Wszystko co dobre szybko się kończy, a w szczególności ferie, czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Celem organizacji zajęć w czasie tegorocznych ferii było zagospodarowanie wolnego czasu naszym młodym czytelnikom i sympatykom, zachęcenie ich do czytania oraz zorganizowanie dobrej zabawy. Chcieliśmy, żeby dzieci zainteresowały się  słowem pisanym, a poprzez to otaczającym ich światem, aby poprzez zabawę rozwijały wyobraźnię oraz umiejętność współdziałania w grupie. Chcieliśmy, żeby dzieci modły zapisać w swej pamięci bibliotekę jako miejsce ciekawe i atrakcyjne, w którym można  zdobywać wiedzę i mile spędzić czas, żeby książkę kojarzyły nie tylko  z nudną lekturą obowiązkową, ale postrzegały ją jako źródło rozrywki, dobrej zabawy i inspirację do różnych form spędzania wolnego czasu nie tylko w czasie ferii. Tegoroczne ferie w Filii Bibliotecznej w Chorzelowie przebiegały pod hasłem „ W krainie zimowej baśni”. Z szerokiej oferty, jaka została przygotowana, każde dziecko mogło wybrać coś dla siebie. Przez dwa tygodnie dzieci miały okazję wziąć udział w zajęciach literackich, plastycznych, komputerowych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się głośne czytanie bajeczek z serii „Opowieści o przyjaźni”, w których Kubuś i inni mieszkańcy Stuwiekowego Lasu uczą się pomagać sobie wzajemnie, dzielić smutki i radości, pracować i bawić się razem, które pokazują dziecku, jak ważną rolą w naszym życiu jest przyjaźń. W ofercie zajęć były również zajęcia edukacyjne dla najmłodszych czytelników z wykorzystaniem miesięcznika dla przedszkolaków „Abecadło”, dużym zainteresowaniem cieszyły się również zgaduj- zgadule o zimie, kalambury, zagadki, układanie puzzli oraz gry planszowe. Ferie zimowe już się skończyły, jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii zimowych z książką w bibliotece nie brakowało. Zapraszamy dzieci do korzystania z bogatej oferty Filii Bibliotecznej w Chorzelowie również poza feriami.



FERIE W BIBLIOTECE

 


20 Styczeń 2015

FILIA BIBLIOTECZNA W CHORZELOWIE

ZAPRASZA DZIECI DO SPĘDZENIA MIŁYCH CHWIL Z KSIĄŻKĄ PODCZAS FERII ZIMOWYCH 2015 ROKU

ph. „W krainie zimowej baśni”

W PROGRAMIE ZAJĘĆ:

2.02. ( poniedziałek) – godz. 14.00 - 16.00
„CO SŁYCHAĆ PANI ZIMO…” – zajęcia literacko- plastyczne, czytanie zimowych baśni z różnych stron świata
„ZWIERZĘTA ZIMĄ” – quiz z nagrodami

4.02. (środa) – godz. 14.00 - 16.00
„ZIMOWE SPOSOBY NA DOBRY NASTRÓJ”
„ABECADŁO”- zajęcia edukacyjne dla najmłodszych czytelników z wykorzystaniem miesięcznika dla przedszkolaków „Abecadło”.

6.02. (piątek) – godz. 14.00 – 16.00
„KUBUSIOWE OPOWIEŚCI O PRZYJAŹNI” – czytanie książeczek z serii „Opowieści o przyjaźni”, które pokazują dzieciom, jak ważne w naszym życiu są przyjaźnie.
„RUSZ GŁOWĄ”- zgaduj zgadula o zimie, zagadki, rebusy, krzyżówki.

11.02. (środa) – godz. 14.00 – 16.00
DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH I UKŁADANIA PUZZLI

13.02. (piątek) – godz. 14.00 – 16.00
„DLA KAŻDEGO COŚ CIEKAWEGO”- przegląd prasy dla dzieci oraz przegląd bogato ilustrowanych książek i albumów o różnej tematyce np. zwierzęta, najciekawsze miejsca świata.
ZAKOŃCZENIE FERII.

 



AUDIOBOOKI W FILII BIBLIOTECZNEJ
W CHORZELOWIE

 


10 Październik 2014

Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników, w Filii Bibliotecznej w Chorzelowie, na półkach obok tradycyjnie wydawanych książek pojawiły się audiobooki. Audiobooki zwane inaczej książką mówioną, przeznaczone są do słuchania. Są to interpretacje różnorodnych dzieł literackich w wykonaniu najlepszych polskich aktorów, dostępne na płytach CD/MP3. Do ich odsłuchania wystarczy zwykły odtwarzacz płyt CD, który znajduje się obecnie niemal w każdym domu np. w komputerze, DVD czy radioodtwarzaczu. Chcielibyśmy zainteresować tą formą książki wszystkich tych, którym brakuje czasu na czytanie, mają kłopoty ze wzrokiem, jak również tych, którzy dużo podróżują. Zaletą audiobooka jest praktyczność, można go słuchać prawie wszędzie: na plaży, robiąc porządki w domu, jadąc samochodem do pracy lub do szkoły. Mamy nadzieję, że z audiobooków będą korzystać również osoby starsze, które męczy długie czytanie książek lub mają problem z doborem odpowiedniej literatury ze względu na małą czcionkę.  Zbiory audiobooków w bibliotece będą uzupełniane zgodnie z zapotrzebowaniem i zainteresowaniem czytelników. Serdecznie zapraszamy do biblioteki.

 



SPOTKANIE Z AUTOREM KSIĄŻEK DLA DZIECI
PANEM WIESŁAWEM DRABIKIEM

 


29 Wrzesień 2014


Poniedziałkowy poranek 29 września 2014 roku był prawdziwie bajkowy, gdyż tego dnia w progi Samorządowego Ośrodka Kultury w Chorzelowie zawitał autor książek dla dzieci, Pan Wiesław Drabik.
To również szczególny dzień, bowiem 29 września to XIV Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ogłoszony w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
W tym roku hasłem tego wyjątkowego dnia jest: „Tam, gdzie mieszka ilustracja. Dzień Książki Obrazkowej”.
        Wiesław Drabik- właściciel kotki Frotki, jest autorem ponad stu pięćdziesięciu bajeczek dla dzieci ukazujących się w wydawnictwach: Skrzat, Siedmioróg, Debit, Wilga i Pascal. Najbardziej znane bajeczki to: „Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków”, „Awantura na podwórku”, „Łakomczucha”, „Kocie łakocie”, „MAŁa mYSZ  skacze czyli myszomania”.
Sięgają po nie chętnie dzieci i dorośli.
Pisarz przyznaje, że wesołe, rymowane bajki o zwierzętach, które pisze najczęściej, trafiają w gusta dziecięcych odbiorców również dzięki ilustracjom Marka Szala, Doroty Szoblik, Elżbiety Śmietanki- Combik, Andrzeja Kłapyty, Pawła Kołodziejskiego i Carlosa Busqueta.
Wiele z nich ukazało się w seriach: „Bardzo śmieszna historia”, „Odjazdowy zwierzyniec”, „Wśród przyjaciół”, „Bajeczki ze śmiechu beczki”.
Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszy się seria „Zostań Mistrzem” opisująca drogę do medali naszych najlepszych sportowców (ukrywających się pod postaciami sympatycznych zwierzątek).
W spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki oraz kl. „0” z Chorzelowa oraz młodsze klasy ze Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej.
Podczas spotkania autor prezentował swoje bajeczki, a podczas czytania dowcipnie je komentował, pozwalając dzieciom dokończyć zabawną, błyskotliwą puentę. Ogólnym śmiechom nie było końca, gdy autor kolejno zadawał śmieszne zagadki dzieciom i nagradzał za ich odgadnięcie. Oczywiście wszystkie ręce były podnoszone do góry. Na koniec spotkania autor przyznał dwie nagrody specjalne dla najbardziej aktywnych uczestników, były to książki z dedykacjami autora. Wiele osób skorzystało z możliwości zakupu książek na których pan Wiesław Drabik składał swój autograf. Ten dzień na pewno zapisze się na długo w pamięci dzieci. Z pewnością bajeczki naszego Gościa będą rozchwytywane  z bibliotecznych półek.

GALERIA

 



SPOTKANIE AUTORSKIE

 


17 Wrzesień 2014



,,KU POKRZEPIENIU SERC" NARODOWE CZYTANIE

 


16 Wrzesień 2014

„KU POKRZEPIENIU SERC”
NARODOWE CZYTANIE ,,TRYLOGII" HENRYKA SIENKIEWICZA
 W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

6 września w 1532 miejscach w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym” , aby podkreślić jego powszechny i elitarny charakter. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia  jest zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Narodowe Czytanie odbywa się z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego od 2012 roku.
                Filie Biblioteczne Gminy Mielec w sobotnie popołudnie 6 września już po raz trzeci włączyły się w tą akcję. Dwa lata temu czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w ubiegłym roku dzieła Aleksandra Fredry, w tym roku wspólnie czytaliśmy fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Bronisław Komorowski nazwał Sienkiewicza „Wielkim reżyserem narodowej wyobraźni i tożsamości”. Wszyscy zgromadzeni w sobotnie popołudnie  miłośnicy twórczości Sienkiewicza mogli  przypomnieć sobie jego dzieła i na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter. Piękno fragmentów „Trylogii”, która powstała „ku pokrzepieniu serc”, przybliżyli uczestnikom: Wójt Gminy Mielec- Pan Kazimierz Gacek, Przewodnicząca Rady Gminy- Pani Magdalena Bania, Radne Gminy Mielec- Panie: Zofia Paterak, Wanda Mika, Anna Czerkies, Dyrektor i Wicedyrektor Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej- panie: Małgorzata Jastrząb i Magdalena Polak oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” pod kierunkiem Pani Bożeny Telega. Nie tylko czytaliśmy, ale też mogliśmy obejrzeć fragmenty adaptacji filmowych „Trylogii” z tekstami piosenek. Całości spotkania dopełniło wspólne śpiewanie piosenki "Hej Sokoły".
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii z adaptacji filmowych „Trylogii”. Zaprezentowane zostały również wydania książkowe dzieł Sienkiewicza i książki tematyczne dotyczące "Trylogii". Mamy nadzieję, że sobotnie wspólne czytanie „Trylogii” było wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie te dzieła i na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter, a także było możliwością radosnego spędzenia wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do polskiej literatury. W 2015 roku Narodowe Czytanie będzie poświęcone „Lalce” Bolesława Prusa, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

GALERIA

 



XIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

 


10 Czerwiec 2014

W dniach 1 - 8 czerwca br. Fundacja "ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom"
po raz trzynasty zorganizowała Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Jego hasłem było: "Czytanie - mądra rzecz !".

Z tej okazji Filia Biblioteczna w Chorzelowie również włączyła się do udziału w akcji poprzez  codzienne czytanie bajek dla dzieci.



XIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

 


29 Maj 2014 Aktualizacja 03 Czerwiec 2014


 



10 ROCZNICA ŚMIERCI DANUTY WAWIŁOW

 


29 Maj 2014


Debiutowała w 1961 w dwutygodniku „Współczesność”. Pierwszy tomik wierszy dla dzieci Rupaki wydała w 1977. Wiersze dla najmłodszych zaczęła pisać po urodzeniu córki Natalii. Córka (Natalia Usenko – poetka, tłumaczka) i syn Kostek byli adresatami jej wierszy i pierwszymi czytelnikami. Książki dla dzieci wydawała również wspólnie z mężem, Olegiem Usenko. Są to baśnie poetyckie: Bajka o królewiczu, Baśń o kalejdoskopach i babie, O stu królach Lulach. Z córką Natalią opublikowała humorystyczną opowieść w konwencji fantastyki Wierzbowa 13. Danuta Wawiłow, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich, jest również autorką krótkich utworów prozatorskich dla dzieci. Jej książki weszły do kanonu literatury dziecięcej, znalazły się w programie nauczania w klasach 1-3 szkoły podstawowej i są nieustannie wznawiane.



XI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

 


16 Maj 2014


 



KIERMASZ KSIĄZKI UŻYWANEJ

 


05 Maj 2014



TYDZIEŃ BIBLIOTEK

 


05 Maj 2014

Po raz jedenasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2014 r. Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Czytanie nieodłącznie kojarzy się z biblioteką. Biblioteka stanowi centrum wymiany międzypokoleniowej, w którym doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Czytelnik w każdym wieku odnajduje w bibliotece skarbnicę wiedzy, przyjemność obcowania z piękną literaturą, czy cenne świadectwa minionych pokoleń.

Hasło Tygodnia Bibliotek: "CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA" nawiązuje do Jubileuszu

"650 lat w służbie książki", który właśnie przypada w 2014r.
Również Filia Biblioteczna w Chorzelowie wpisuje się w te obchody, jako miejsce otwarte dla każdego czytelnika i promujące literaturę z każdej dziedziny i epoki.

Podczas Tygodnia Bibliotek w dniach 8- 15 maja w bibliotece odbędzie się "Kiermasz używanej książki". W nawiązaniu do Roku Kolberga będą miały miejsce spotkania z przedszkolakami i dziećmi starszymi ph. "Na ludową nutkę" mające na celu przybliżenie dzieciom wiadomości o polskim folklorze. W bibliotece odbędzie się również wielopokoleniowe spotkanie z czytelnikami biblioteki.

Zachęcamy i zapraszamy serdecznie do odwiedzenia w tych dniach biblioteki.



ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

 


05 Maj 2014

27 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, po dziewięciu latach od śmierci Jan Paweł II został ogłoszony świętym.

Wraz z nim papież Franciszek wyniósł na ołtarze papieża Jana XXIII. Jest to wydarzenie bez precedensu w historii Kościoła katolickiego, bo nigdy jeszcze świętymi nie zostali dwaj papieże naraz i nigdy mszy kanonizacyjnej nie odprawiali dwaj inni- Franciszek oraz emerytowany Benedykt XVI.

Z tej okazji Filia Biblioteczna w Chorzelowie zaprasza do obejrzenia wystawki książek pt. "Święty Jan Paweł II".



,,IDZIE NIEBO CIEMNA NOCĄ"

 


05 MAJ 2014

"Idzie niebo ciemną nocą..." - wystawka prac plastycznych dzieci do przeczytanej bajki Ewy Szelburg- Zarembiny

 



GODZINA W DOBRYM TOWARZYSTWIE

 


24 Marzec 2014

11 marca w Filii Bibliotecznej w Chorzelowie odbyło się spotkanie aktywnych czytelników biblioteki.

Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Czytelniczki wymieniały się swoją wiedzą na temat przeczytanych książek.

Nie zabrakło również innych, bardzo ciekawych tematów.

Mamy nadzieję, że wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie.  

     

 



KSIĄŻKA NA TELEFON

 


19 Marzec 2014

 



KONKURS

"NAJAKTYWNIEJSZY CZYTELNIK BIBLIOTEKI"

 


19 Marzec 2014



2014 ROK

"ROKIEM CZYTELNIKA"

 


19 Marzec 2014



FERIE ZIMOWE 2014 W FILII

W CHORZELOWIE
 


17 Marzec 2014

         Tegoroczne ferie zimowe już się skończyły, lecz na pewno pozostały po nich miłe wspomnienia. Filia Biblioteczna w Chorzelowie włączyła się po raz kolejny w organizowanie zajęć dla dzieci, które nie wyjechały na ferie i spędzały je w domu. Zajęcia dla dzieci inspirowane baśniami i bajkami odbywały się dwa razy w tygodniu, w godzinach od 13.00 do 15.30. Atrakcji nie brakowało. Podczas zajęć odbywało się głośne czytanie książeczek dla dzieci: ze szczególnym zainteresowaniem słuchały baśni i legend polskich, przygód Kubusia Puchatka w Stumilowym Lesie oraz historyjek o Franklinie. Po przeczytaniu książeczek odbywało się wspólne omawianie lektury,             a następnie ciekawe zajęcia plastyczne i ruchowe. Uczestnicy zajęć wykonywali różne piękne przedmioty z papieru techniką origami, kolorowali kolorowanki, wykonywali ilustracje do przeczytanych bajek. Dzieci wykonały własnoręcznie laurki na Dzień Babci i Dziadka. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się układanie puzzli i gra "Grzybobranie".

Z pewnością nie był to dla dzieci stracony czas.

 



FERIE W BIBLIOTECE
 

16 Styczeń 2014

 

Aktualizacja: 08 listopad 2013

        Filia Biblioteczna w Chorzelowie jest samorządową instytucją działającą w strukturze Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu
w Chorzelowie, w budynku którego zajmuje dwa pomieszczenia
o powierzchni sześćdziesiąt metrów kwadratowych.
       Misją Biblioteki jest rozpoznawanie, rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych  i informacyjnych mieszkańców Chorzelowa
i pobliskich miejscowości.
Misję tę Biblioteka realizuje poprzez zadania szczegółowe takie jak:
            1. Gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu.
            2. Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz oraz prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci
i młodzieży oraz osób starszych i niepełnosprawnych.
            3. Prowadzenie form pracy z czytelnikami służących popularyzowanie książki i czytelnictwa oraz upowszechnianiu dorobku kulturalnego Gminy Mielec.
            4. Doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej.
            5. Współpraca z instytucjami upowszechniania kultury, szkołami, organizacjami i towarzystwami w rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa.

Biblioteka dysponuje ciekawym i różnorodnym zbiorem literatury. Każdy czytelnik z pewnością znajdzie dla siebie coś ciekawego, szczególnie na długie jesienne wieczory.

            W swoich zbiorach Biblioteka posiada:

            - literaturę piękną polską i obcą,
            - literaturę popularnonaukową,
            - literaturę dziecięcą i młodzieżową,
            - zbiory regionalne,
            - czasopisma,

           Wykaz tytułów czasopism:
           
- Super Nowości
            - Przyjaciółka
            - Poradnik Domowy
            - Cogito
            - Victor Gimnazjalista
            - Świerszczyk
            - Poradnik Bibliotekarza

Na dzień 31.12.2012r. księgozbiór biblioteki liczył 10.796 woluminy.
Księgozbiór ten jest systematycznie uzupełniany o nowości wydawnicze, co zachęca czytelników do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania
z jej zbiorów.
Biblioteka planuje rozszerzyć ofertę o wzbogacenie zbiorów o stopniowy zakup audiobooków (książki mówione).
W 2012 r. zarejestrowanych było 352 czytelników którzy wypożyczyli 14.919 książek.
Oprócz wypożyczania książek na zewnątrz w bibliotece udostępnia się książki i czasopisma, oraz udziela się informacji z różnych dziedzin wiedzy.  Biblioteka posiada dobrze zaopatrzony księgozbiór podręczny. Można również skorzystać z Internetu. W bibliotece dla czytelników dostępny jest jeden komputer z dostępem do Internetu.

Od 2012 r. biblioteka rozpoczęła katalogowanie zbiorów bibliotecznych
w systemie bibliotecznym SOWA2/MARC21.
System ten umożliwia zautomatyzowanie wielu procesów bibliotecznych takich jak: gromadzenie zbiorów, katalogowanie(opracowywanie) materiałów bibliotecznych (książek, czasopism), wyszukiwanie
i zestawianie informacji o posiadanych zbiorach(poprzez sieć lokalną
i Internet), ewidencję posiadanych zbiorów (system kodów kartkowych), oraz udostępnianie zbiorów (wypożyczanie, rezerwowanie i zamawianie).
W chwili obecnej skatalogowanych jest 1/3 księgozbioru bibliotecznego.
            Biblioteka w swojej działalności nie ogranicza się tylko do gromadzenia i wypożyczania księgozbioru. Uczestniczy w życiu kulturalnym miejscowości organizując różne formy pracy kulturalno- oświatowej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, współpracując ze szkołami oraz innymi organizacjami działającymi w miejscowości.
Bardzo dobrą i intensywną współpracę Biblioteka utrzymuje
z Samorządowym Przedszkolem w Chorzelowie organizując
i współorganizując różne formy pracy dla dzieci.
Biblioteka organizuje również konkursy plastyczne i literackie, wycieczki do bibliotek, czytanie bajek. Podczas ferii szkolnych i wakacji Biblioteka zapewnia dzieciom dostęp do komputera oraz wiele innych atrakcji.
Biblioteka włącza się również w ogólnopolskie akcje takie jak: Cała Polska Czyta Dzieciom,
Tydzień Bibliotek, Dzień Głośnego Czytania, Tydzień Czytania Dzieciom, Narodowe Czytanie.
 

ZORGANIZOWANE SPOTKANIA W 2013R.:
- Całoroczne, cykliczne spotkania w bibliotece i Samorządowym Przedszkolu w Chorzelowie
pt. „Bajecznie przez cały rok"

  z przedszkolakami na których odbywają się m.in. : czytanie bajek, wykonywanie ilustracji
  do przeczytanych bajek, zgaduj- zgadule, układanie bajkowych puzzli oraz inne zabawy dla dzieci.

- Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką.
  8 maja w pierwszym dniu Tygodnia Bibliotek w Sali widowiskowej Ośrodka Kultury
   w Chorzelowie odbyło się spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką, autorką kilkudziesięciu   bajek i baśni dla dzieci. W spotkaniu  wzięły udział dzieci z Samorządowego Przedszkola i Szkoły Podstawowej
w Chorzelowie. Dzieci były bardzo zainteresowane wróżkowymi opowieściami Pani Wioletty. Chętnie brały udział w przygotowanych przez autorkę konkursach i zgadywankach. Dzieci zadawały również bardzo dużo pytań, na które pisarka chętnie i z wielką cierpliwością odpowiadała.
 

- Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
Po raz dziesiąty w dniach 8- 15 maja 2013r. trwał Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
ph. „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”.
Spotkania w bibliotece podczas Tygodnia Bibliotek:
- „Z lekturką pod chmurką”- czytanie bajek
- „Przyjaciele z książek kart, zgadnij kto to?”- quiz dla przedszkolaków
- „Zabawy z książką”- zajęcia dla dzieci, układanie bajkowych puzzli, konkursy dla dzieci

- XII Tydzień Czytania Dzieciom
W dniach 1- 8 czerwca 2013r. w całej Polsce trwał  XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.  Rozpoczęciem ogólnopolskiego święta czytania dzieciom było głośne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima.
Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały wiersza oraz odpowiadały na zadawane pytania związane z przeczytanym wierszem.
W bibliotece w ciągu tygodnia odbywały się równie spotkania dla dzieci podczas których dzieci brały udział w konkursach, quizach, zabawach inspirowanych literaturą dla dzieci oraz słuchały bajek.

- 5.06.2013r. „Święto Książki”

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Chorzelowie jak co roku nie zapomniały o jakże ważnym wydarzeniu, jakim jest „Święto Książki”.
W tym dniu na stadionie miały miejsce zabawy pod nazwą „W królestwie bajek”.
Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach, odgadywały zagadki zarówno słowne, jak i obrazkowe dotyczące znajomości bajek, baśni, legend dla dzieci oraz postaci w nich występujących, wskazywały co jest niezgodne
z treścią bajek w „Prawda czy fałsz”
a w zabawie „Jaka to bajka” odgadywały tytuły bajek na podstawie odkrywanych obrazków.
Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą utworów przeznaczonych dla nich. Wykazały się też bardzo dużą znajomością literatury dziecięcej.

- Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro.

Narodowe czytanie to zainicjowana w 2012r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.
Czytanie zostało nazwane „narodowym” aby podkreślić jego powszechny i elitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości
o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W 2013r. akcja poświęcona została utworom Aleksandra Fredry, XIX wiecznego komediopisarza i pamiętnikarza w związku z przypadającą
w tym roku 220. rocznicą urodzin poety.
W piątek 6 września w bibliotece dla dzieci z Samorządowego Przedszkola i Szkoły Podstawowej czytane były takie utwory jak: „Cygan
i baba”, „Paweł i Gaweł” i „Osioł”.
W sobotę 7 września czytano „Fraszki i epigramaty” dla dorosłych czytelników.

- 11 Listopada Dzień Niepodległości


 
 
 
Aktualności -- Stałe formy pracy -- Informacje o nas -- Biblioteki -- Organizacja imprez -- Kalendarz imprez -- Galeria -- Napisz do nas -- Strona główna