39-331 Chorzelów 307, tel. (0-17) 584 14 83; e-mail: sokis_chorzelow@poczta.onet.pl


 Aktualności
 
Koła zainteresowań
 
Przetargi             
 
Projekty Unijne
 
 
Stałe formy pracy 

 
Informacje o nas
 
Biblioteki
  Regulamin
  Katalog online

  Filia w Chorzelowie
  Filia w Podleszanach
  Aktualności
  Nowości
  Kalendarz imprez
  Historia

  Filia w Rzędzianowicach
  Filia w Trześni
  Filia w Woli Mieleckiej
  Filia w Złotnikach

 Organizacja imprez
 Kalendarz imprez
 
Galeria
 
Napisz do nas
 
Strona główna

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 


 04 Listopad 2015MIŁE WSPOMNIENIA Z ,,WAKACJI Z BIBLIOTEKĄ"

 


 08 Wrzesień 2015

W czasie wakacji  Filia Biblioteczna w Podleszanach przygotowała szereg zajęć dla dzieci. Odbywały się one w miesiącu sierpniu dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki.                          We wtorki młodzi czytelnicy uczestniczyli w „Wakacyjnych wędrówkach po literaturze”,                 a w czwartki w „Wakacyjnych grach i zabawach”. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach spędzając kreatywnie czas wśród swoich rówieśników.                                                        Stawiane przed uczestnikami zajęć zadania nie sprawiały im trudności, bowiem wykazali się oni dużą znajomością bajek i postaci literackich. Z ogromnym zapałem rozwiązywali  zagadki, krzyżówki, quizy literackie i rebusy rozwijając swoją wyobraźnię, ćwicząc pamięć, ortografię     i abstrakcyjne myślenie.                                                    

Nie zabrakło głośnego czytania  bajek oraz recytacji wierszy przez uczestników spotkań.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry planszowe : „Chińczyk”, „Grzybobranie”, „Ośmiornica” i „Korsarzu do abordażu”. Ponadto były gry edukacyjne „Co krokodyl jada na obiad” oraz „Super Farmer”. Nie zabrakło też tradycyjnej gry w warcaby.

Uczestnicy spotkań chętnie układali  puzzle przedstawiające postacie z baśni i bajek.  Niektórzy z nich rywalizowali  ze sobą w szybkości ich układania.

Najmłodsi czytelnicy  brali udział w zajęciach plastycznych wypełniając kolorami przygotowane wcześniej kolorowanki. Nie zabrakło zajęć ruchowych oraz kalamburów,            w czasie których było wiele śmiechu i zabawy.

Na zakończenie spotkań wakacyjnych w ostatni czwartek czekały na uczestników drobne upominki.

Spotkania w bibliotece pozwoliły nie tylko ciekawie i wesoło, ale również edukacyjnie spędzić wakacyjny czas w gronie koleżanek i kolegów.  Pozostały tylko miłe wspomnienia.

 NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI" W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


 07 Wrzesień 2015

5 września w 1600 miejscach w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa.
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować największe polskie dzieła literackie, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. W tym roku, czwarta odsłona Narodowego Czytania odbyła się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser- Dudy. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 roku wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku ożyły karty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
„Lalka” Bolesława Prusa uważana jest za jedną z ważniejszych pozycji w literaturze polskiej. Filie Biblioteczne Gminy Mielec od początku biorą udział w Narodowym Czytaniu.
W sobotni wieczór 5 września w budynku OSP w Trześni, w scenografii stylizowanej na salon mieszczański z drugiej połowy XIX w. odbywało się spotkanie sympatyków literatury okresu polskiego pozytywizmu. Licznie zgromadzonej publiczności zaproponowano nie tylko fragmenty ”Lalki” odczytywane przez samorządowców Gminy Mielec, nauczycieli, czytelników, ale też scenki rodzajowe w wykonaniu członków ZPiT „Chorzelowiacy”, którzy w strojach z epoki wcielili się w postaci Izabeli Łęckiej, Stanisława Wokulskiego oraz Ignacego Rzeckiego. Spotkanie rozpoczął pokaz multimedialny piosenki Jacka Kaczmarskiego –„Lalka czyli polski pozytywizm”, a zakończył pokaz satyrycznego zespołu „T-raperzy znad Wisły” przekazujący humorystycznie streszczenie powieści Bolesława Prusa. Fragmenty tej pozytywistycznej powieści czytane były na tle muzyki Claude’a Debussye’go, Gustava Mahlera oraz Maurice’a Ravela. Uczestnicy tegorocznego narodowego czytania przy kawie i herbacie wymieniali się refleksjami po obejrzeniu i wysłuchaniu tekstów jakże dziś jeszcze aktualnych.
Imprezie towarzyszyła wystawka różnych wydań „Lalki” i fotosów z ekranizacji tej powieści.
Mamy nadzieję, że sobotnie wspólne czytanie „Lalki” było wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie tą jakże ważną w literaturze polskiej powieść, a także  było możliwością radosnego spędzenia wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do polskiej literatury.

Za wspólnie spędzony czas serdecznie dziękujemy.

 NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI" W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


26 Wrzesień 2015

Zbliża się kolejne, czwarte już Narodowe Czytanie- ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP. Tradycyjnie odbędzie się ono w pierwszą sobotę września. Rok 2012 należał do „Pana Tadeusza”, w 2013 czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W roku ubiegłym ożyły stronice Trylogii Henryka Sienkiewicza. W tym roku Prezydent zaprasza wszystkich do Narodowego Czytania wielkiego pozytywistycznego dzieła - „Lalki” Bolesława Prusa.

 „Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”

Filie Biblioteczne Gminy Mielec serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania w dniu 5 września o godz. 18.00 w budynku OSP w Trześni.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich chętnych mieszkańców, czytelników, członków stowarzyszeń, władz samorządowych oraz wszystkich miłośników twórczości Bolesława Prusa.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY. 

WAKACJE Z BIBLIOTEKĄ

 


03 Lipiec 2015CAŁA POLSKA CZYTA W BIBLIOTEKACH

 


09 Czerwiec 2015

„Cała Polska czyta w bibliotekach” -  pod takim hasłem trwał  tegoroczny      XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zorganizowany w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

W tę akcję  włączyła się również Filia Biblioteczna w Podleszanach, zapraszając na spotkanie w bibliotece swoich najmłodszych czytelników z Przedszkola wraz z wychowawczynią panią Bogusławą Matusik.

Podczas spotkania zaprezentowano bogatą ofertę kolorowych bajek, baśni i wierszy oraz innych seryjnych pozycji książkowych skierowanych do najmłodszych czytelników. Nie zabrakło nowości wydawniczych zakupionych w ostatnim czasie dla biblioteki. Dzieci z zaciekawieniem oglądały bogato ilustrowane książeczki.

W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się jak zostać czytelnikiem biblioteki, jak należy szanować pożyczone książeczki i w jakim czasie je zwrócić. Omówiono również „PROŚBY KSIĄŻKI”, które powinny na zawsze utkwić w pamięci przedszkolaków.

Wszystkie dzieci świetnie się bawiły rozwiązując zagadki literackie oraz odgadując postacie bajkowe na podstawie prezentowanych ilustracji.

Następnie pani bibliotekarka  zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima „Rzepka”. Śmiechu i dobrej zabawy było co niemiara. Ponownie okazało się, że stara dobra „Rzepka” uczy i bawi niezmiennie od wielu lat. Okazało się również, że „Biblioteka jest miejscem magicznym i blisko tu do bajki i prawdy, do uśmiechu i wzruszeń.”

Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, a na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki, zakładki do książek oraz drobne upominki.XIV OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

 


02 Czerwiec 2015

W dniach 30 maja – 6 czerwca 2015 roku trwa XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach” pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Ministra Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, 
oraz Dyrektora Biblioteki Narodowej dr. Tomasza Makowskiego.

Również Filia Biblioteczna w Podleszanach przyłącza się do Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” organizując spotkania czytelnicze
 w dniach 1 – 5 czerwca 2015 r.

Zapraszamy do Biblioteki Dzieci, Rodziców, Nauczycieli oraz wszystkich tych, którzy chcą uczestniczyć w spotkaniach z książką oraz głośnym czytaniu dzieciom.

 2015 ROKIEM ŚW. JANA PAWŁA II

 


28 Maj 2015

5 grudnia 2014 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II.

 „W poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata” – napisano w uchwale, która jest bardzo ważną i zobowiązującą decyzją naszego parlamentu. Ukazuje bowiem największego z rodu Polaków, ogłoszonego przez Kościół świętym, który nie był tylko zwykłym kapłanem, biskupem, kardynałem i papieżem, ale także wielkim polskim patriotą.

Dzięki swojemu papieskiemu wyniesieniu i wielkiemu świadectwu wiary, które dawał całemu światu, nie omieszkał  także zaświadczyć o miłości do rodzinnego kraju, zachęcając innych do miłości i szacunku do swojej Ojczyzny.

Motywem przewodnim inicjatyw wzbogacających ten Rok są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: „Czuwam – to znaczy czuję się odpowiedzialny za to wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje…”

Trzeba pamiętać, że św. Jan Paweł II jest również patronem naszej wolności. ”Jego ogromne zasługi i zaangażowanie w proces odradzania się niepodległości naszej Ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów” - czytamy w uchwale.

 Filia Biblioteczna w Podleszanach zaprasza do obejrzenia ekspozycji książek i materiałów o św. Janie Pawle II.
,,CZY ZNASZ BAŚNIE ANDERSENA"
KONKURS CZYTELNICZY

 


27 Maj 2015

Hans Christian Andersen (1805-1875) to duński powieściopisarz i poeta,  powszechnie znany dzięki swoim baśniom. Do najbardziej popularnych należą : „Królewna Śnieżka”, „Mała Syrenka”, „Calineczka” , „Brzydkie kaczątko”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Królowa Śniegu”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Nowe szaty cesarza”.
Andersen napisał ponad sto pięćdziesiąt baśni, a jego poezja                        i opowiadania zostały przetłumaczone na ponad 100 języków i stały się inspiracją dla przedstawień teatralnych, baletu i filmów animowanych.        Autor nawiązywał w nich do odwiecznej walki dobra ze złem.
Większość jego historii uczy nas, że wygląd może być zwodniczy i że w każdej
istocie, nawet o najbardziej odrażających rysach, istnieje  wewnętrzne piękno.

2 kwietnia 2015 roku minęła 210. rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena.
Z tej okazji w Filii Bibliotecznej w Podleszanach w dniu 14 maja 2015 roku przeprowadzono konkurs czytelniczy „Czy znasz baśnie Andersena?”. 
Wzięło w nim udział 12 uczniów z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Podleszanach.
Należy stwierdzić, że uczestnicy konkursu wykazali się dużą znajomością baśni i z łatwością odpowiadali na pytania testowe.  

 Laureatami konkursu zostali:

I miejsce -  Amelia Bajor

II miejsce - Hanna Sasor       II miejsce – Emilia Jemioło

III miejsce – Magdalena Boroń

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a pozostali dyplomy za udział    w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy!,,WITAJCIE W KRÓLESTWIE BAJEK"

 


21 Maj 2015

Pod takim hasłem w dniu 13 maja odbyło się spotkanie z najmłodszymi czytelnikami.  Była to grupa z klasy 0"B" ze Szkoły Podstawowej z Podleszan wraz z wychowawczynią panią Alicją Piechotą.  Bibliotekarka zapoznała dzieci z ideą Tygodnia Bibliotek i zaprezentowała bogatą ofertę bajek, baśni, wierszyków, opowiadań i wydawnictw seryjnych przeznaczonych dla najmłodszych czytelników. Bogato ilustrowane książeczki przyciągały wzrok młodych adeptów czytelnictwa.

Ponadto dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zostać czytelnikiem biblioteki. W trakcie spotkania bibliotekarka prezentowała ilustracje, a dzieci nienagannie odgadywały tytuły bajek, z których one pochodzą.

Wykazały się one również duża znajomością bohaterów literackich podając rozwiązania zagadek. Na koniec  spotkania dzieci wysłuchały opowiadania "Kamilka nie chce  pożyczać zabawek", które ma duża wartość edukacyjną dla najmłodszych.

Wszyscy uczestnicy otrzymali kolorowe bajeczki i stwierdzili, że spotkanie czytelnicze, to miłe chwile i pożytecznie spędzony czas dlatego "WYBIERAMY BIBLIOTEKĘ".
KONKURS ,,PIĘKNEGO CZYTANA" W SZKOLE PODSTAWOWEJ W RYDZOWIE

 


19 Maj 2015

W dniu 12 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej w Rydzowie odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem „Książka moim przyjacielem”. Organizacja tego konkursu należy już do tradycji szkoły, a głównym jego celem jest promocja czytelnictwa, zainteresowanie książką i przybliżenie języka literatury pięknej oraz żywego słowa. W konkursie udział wzięli reprezentanci poszczególnych klas wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach klasowych. W tym roku uczniowie prezentowali znaną baśń Ch. Perrault  pt. "Kopciuszek". Uczestnicy konkursu mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi i sprawdzić się w roli aktora czytającego. Ocenę konkursu powierzono jury w składzie: bibliotekarka Filii Bibliotecznej w Podleszanach - Maria Soluch, Renata Wójcik - nauczyciel szkolnej biblioteki, Teresa Kopacz i Małgorzata Śmistnauczycielki tejże szkoły.    Wszyscy uczestnicy konkursu bardzo dzielnie zmagali się z trudnym tekstem, ponieważ fragmenty baśni zawierały archaiczne zwroty, co stanowiło nie lada wyzwanie.

Wyniki konkursu:
I miejsce
 - Dariusz Krakowski ucz .kl. V  i  Aleksandra Bigos ucz. kl. III,
II miejsce
 - Anna Krakowska ucz. kl. 0,
III miejsce
 - Jagoda Dragan ucz. kl. V.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Filię Biblioteczną w Podleszanach. Taka akcja            z pewnością zachęci uczniów sięgania po książki i częstego odwiedzania biblioteki zgodnie z hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Wybieram bibliotekę”.XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

 


06 Maj 2015

W programie:

8 maja godz. 10.00   -  „BAJKA DLA MALUCHA” - spotkanie z najmłodszymi czytelnikami z Przedszkola w Podleszanach
·
 Prezentacja kolorowych bajek dla dzieci,
·
 Zagadki literackie dotyczące postaci bajkowych.

12 maja godz. 9.00  -  ”FESTIWAL PIĘKNEGO CZYTANIA” - konkurs czytelniczy w Szkole Podstawowej w Rydzowie.

13 maja godz. 10.00 - „WITAJCIE W KRÓLESTWIE BAJEK”  -  spotkanie z czytelnikami z klasy „0” ze Szkoły Podstawowej w Podleszanach
· Prezentacja kolorowych bajek dla dzieci,
·
 Głośne czytanie bajek i wierszy polskich poetów.

14 maja godz. 10.00   -  „CZY ZNASZ BAŚNIE ANDERSENA? - konkurs  czytelniczy dla uczniów z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Podleszanach.224 ROCZNICA
UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 


30 Kwiecień 2015

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja, która była pierwszą nowoczesną konstytucją            w Europie i drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Dokonywała ona głębokich przemian w ustroju Rzeczypospolitej, określała prawa i obowiązki mieszkańców kraju oraz zasady władzy w państwie.

Dzień 3 maja 1971 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja.        Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponowne jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców                  i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 roku nie było obchodzone            w Polsce. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989  w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r.  Święto Konstytucji 3 Maja jest uroczyście obchodzonym świętem narodowym.

Z okazji przypadającej w tym roku 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Filia Biblioteczna w Podleszanach przygotowała gazetkę ścienna i wystawkę książek, na którą serdecznie zaprasza.FERIE Z BIBLIOTEKĄ 2015

 


16 Luty 2015

W czasie ferii zimowych w Filii Bibliotecznej w Podleszanach zorganizowano zajęcia edukacyjne i rozrywkowe dla dzieci . Odbywały się one dwa razy w tygodniu, a każdy dzień zajęć dotyczył innej formy spędzania czasu. Na początek uczestnicy zajęć wybrali się w „Podróż do Krainy Śniegu” wykonując prace plastyczne o tematyce zimowej. Ponadto  wykazali się dużą znajomością przysłów polskich uczestnicząc w konkurencji „Dokończ przysłowie”. W kolejnym dniu odbył się mini quiz literacki „Czy znasz tych bohaterów?”. Uczestnicy rozwiązywali również krzyżówki, rebusy  i zagadki literackie. Stawiane przed uczestnikami zadania nie sprawiały trudności, bowiem wykazali się oni dużą wiedzą i znajomością bajek i postaci literackich. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się „Turniej układania puzzli” , który zgromadził największą liczbę uczestników.  Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych, a ułożone puzzle przedstawiające postacie bajkowe  i baśniowe szybko zapełniały stoliki. Ponadto dzieci chętnie uczestniczyły w grach planszowych, spośród których  największym zainteresowaniem cieszył się „Farmer” i „Grzybobranie”. Uczestnicy zajęć poznali również losy bohaterów z baśni H.Ch. Andersena „Królowa śniegu” oraz  inne wiersze i utwory o tematyce zimowej. Spotkania feryjne przebiegły w radosnej atmosferze i zakończyły się słodkim poczęstunkiem i tradycyjnym pączkiem, bowiem ostatni ich dzień przypadł na Tłusty czwartek. Każdy uczestnik zimowych zajęć otrzymał nagrodę. Miłe wspomnienia z ferii na długo pozostaną w pamięci uczestników.FERIE W BIBLIOTECE

 


21 Styczeń 2015,,NARODOWE CZYTANIE''
TRYLOGII HENRYKA SIENKIEWICZA

 


29 Wrzesień 2014

W sobotę 6 września 2014 r. w całej Polsce, a także w Filii Ośrodka Kultury  w Woli Mieleckiej miała miejsce akcja Narodowego Czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza przygotowana przez Filie Biblioteczne Gminy Mielec.        Fragmenty „Trylogii”, która powstała „ku pokrzepieniu serc” czytali uczestnikom: Wójt Gminy Mielec – Kazimierz Gacek, Przewodnicząca Rady Gminy – Magdalena Bania, Radne Gminy Mielec: Zofia Paterak, Wanda Mika, Anna Czerkies, Dyrektor i Wicedyrektor Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej: Małgorzata Jastrząb   i Magdalena Polak oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”.

W czasie spotkania uczestnicy obejrzeli także fragmenty adaptacji filmowych „Trylogii” wraz z tekstami piosenek. Całość wydarzenia dopełniło wspólne śpiewanie piosenki „Hej Sokoły”. Można również było zobaczyć wystawę książek i fotografii  z adaptacji filmowych „Trylogii”.

„Narodowe czytanie” ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz poczucia wspólnej tożsamości. Wspólna lektura jest również wspaniałą przygodą intelektualną oraz sposobem na radosne spędzenie wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury. W przyszłym roku czytać będziemy „Lalkę”.

GALERIA

 


,,CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" - PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE
 

10 Czerwiec 2014

Głośne czytanie ma magiczną moc zaspokajania potrzeb dziecka, rozszerza horyzonty, rozwija wyobraźnię, buduje więź emocjonalną pomiędzy rodzicem        a dzieckiem, jest podstawą dobrych kontaktów, pomaga w wychowaniu dziecka, uczy je pozytywnego myślenia.

 Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka już od najmłodszych lat odgrywa kontakt z książką rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając  - Filia Biblioteczna w Podleszanach zorganizowała   w dniu 3 czerwca spotkanie z dziećmi z Przedszkola w Podleszanach.

Podczas spotkania zaprezentowano dzieciom bogatą ofertę kolorowych bajek, baśni, wierszy  i innych pozycji książkowych skierowanych do najmłodszych czytelników. Dzieci z zaciekawieniem oglądały bogato ilustrowane książeczki . Ponadto wspólnie omówiono zasady poszanowania książek, które nie były obce przedszkolakom.

Nie zabrakło również „Wierszyków 4-latka” czytanych  dzieciom przez panią bibliotekarkę. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, czego dowodem były uśmiechy na twarzach maluchów.  Na zakończenie na dzieci czekała miła niespodzianka – słodki poczęstunek.CZYTANIE MĄDRA RZECZ
 

10 Czerwiec 2014

Pod takim hasłem zorganizowano w dniu 2 czerwca  Konkurs Pięknego Czytania w Szkole Podstawowej w Rydzowie.
Coroczna organizacja konkursu w czasie Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom należy już do tradycji szkoły.

W konkursie uczestniczyli uczniowie klas 0-VI, którzy zostali wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach klasowych. Z każdej klasy uczestniczyło po dwóch uczniów. Reprezentowali oni bardzo wysoki poziom czytelniczy prezentując  wiersze Jana Brzechwy.
Zaproszonymi gośćmi byli : radna Gminy Mielec - Anna Czerkies oraz bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Podleszanach - Maria Soluch, która była     przewodniczącą jury konkursu. Ponadto w skład jury weszły : dyrektor szkoły  - Alina Pogoda, radna Gminy Mielec - Anna Czerkies oraz nauczycielki tej szkoły – Teresa Kopacz i Anna Wnuk.

Laureatami konkursu zostali :
Jagoda Dragan - I miejsce

Aleksandra Siuda – ex aequo I miejsce
Joanna Leśniowska – II miejsce
Hubert Strączek – III miejsce.

 Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Filię Biblioteczną w Podleszanach.XIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM
 

3 Czerwiec 2014

W dniach 1- 8 czerwca 2014 r. trwa XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania dzieciom pod hasłem „Czytanie mądra rzecz”.

Również Filia Biblioteczna w Podleszanach przyłącza się do Ogólnopolskiej Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom organizując spotkania czytelnicze w dniach 2 - 6 czerwca 2014 r.

Zapraszamy do Biblioteki Dzieci, Rodziców i Nauczycieli oraz wszystkich tych, którzy chcą uczestniczyć w spotkaniach z książką oraz głośnym czytaniu dzieciom.WITAJCIE W KRÓLESTWIE BAJEK
 

16 Maj 2014

W dniu 13 maja 2014 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie z najmłodszymi czytelnikami. Filia Biblioteczna w Podleszanach gościła klasę 0 „A” ze Szkoły Podstawowej  w Podleszanach wraz z wychowawczynią panią Alicją Czachor.
Bibliotekarka zapoznała dzieci z ideą Tygodnia Bibliotek i bogatą ofertą pozycji książkowych dla najmłodszych czytelników.  Prezentowano bajki, baśnie, opowiadania , wierszyki i legendy z dużymi literami.  Przepiękne książeczki z mnóstwem kolorowych ilustracji przyciągały wzrok młodych adeptów czytelnictwa.
Wspólnie omówiono zasady poszanowania wypożyczanych książek oraz „Prośby Książki”, które łączą się nierozerwalnie z korzystaniem  ze zbiorów biblioteki.
Uczniowie wysłuchali również opowiadania pt. „Franklin i książka z biblioteki”.
Wybór tej lektury nie był przypadkowy, bowiem łączył się z tematem spotkania.
Na zakończenie na młodych czytelników czekał słodki poczęstunek.XI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK
 

12 Maj 2014

     W pierwszym dniu Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Filii Bibliotecznej  odbyło się spotkanie z czytelnikami z klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej       w Podleszanach. W nawiązaniu do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek „Czytanie łączy pokolenia” temat spotkania brzmiał : „Czytała babcia, czytała mama, czytasz Ty?”  Dzieci opowiadały o wspólnych chwilach spędzanych przy książce razem z babcią, dziadkiem, mamą, tatą. Są one bardzo ważne dla rozwoju emocjonalnego dziecka i pozostają na długo w jego pamięci.

Następnie odbyła się prezentacja prac plastycznych „Mój ulubiony bohater literacki”.  W konkursie wzięło udział 16 prac, których technika wykonania była dowolna. Najładniejszą okazała się praca Szymona Szadego „Franklin                  w bibliotece” .

Laureatami konkursu zostali:
Szymon Szady - I miejsce
Marta Madej - II miejsce
Mikołaj Gwizdak - II miejsce
Michał Malec - III miejsce
Weronika Myszkowska - III miejsce.

Otrzymali oni nagrody książkowe i dyplomy uznania. Pozostałe dzieci otrzymały dyplomy za udział w konkursie i kolorowanki.

      

TYDZIEŃ BIBLIOTEK
 

07 Maj 2014ROK 2014 ROKIEM CZYTELNIKA
 

07 Maj 2014

Rok 2014 został ogłoszony przez drukarzy, księgarzy, wydawców i bibliotekarzy Rokiem Czytelnika.

W 2014 roku – 12 maja – mija 650 lat od ustanowienia w akcie fundacyjnym Studium Generale (Uniwersytetu Jagiellońskiego) stacjonariusza, który organizował na uczelni wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie ksiąg, pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza  i bibliotekarza. Tę datę środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów.

Od tej pory książka jako narzędzie wiedzy i nauki znalazła się w kręgu zainteresowań najwyższej władzy państwowej.  Dla upamiętnienia tej ważnej dla kultury i nauki polskiej rocznicy, Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił JUBILEUSZOWY ROK 2014 ROKIEM CZYTELNIKA  –  pod honorowym  patronatem Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP.

Jest to rok wzmożonych i zintegrowanych działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy społecznej o książce pod hasłem 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI.223 ROCZNICA UCHWALENIA
KONSTYTUCJI 3 MAJA
 

07 Maj 2014

Z okazji tej rocznicy wykonano gazetkę ścienną oraz zaprezentowano pozycje książkowe dotyczące tego wydarzenia.

 KANONIZACJA JANA PAWŁA II
 

07 Maj 2014

Z tej okazji wykonano gazetkę ścienną oraz zaprezentowano niektóre z pozycji książkowych dotyczących tej Wielkiej postaci, znajdujących się w bibliotece.WIOSENNE PRZYSŁOWIA
 

07 Maj 2014

21 marca to dzień nadejścia wiosny. O tej porze roku ułożono wiele przysłów ludowych. Treść niektórych z nich prezentuje gazetka ścienna.DZIEŃ KOBIET
 

07 Maj 2014

Na gazetce ściennej przedstawiono sławne Polki od najdawniejszych czasów do chwili obecnej. Jest tu postać Królowej Jadwigi, Heleny Modrzejewskiej, Wisławy Szymborskiej i wielu i innych, które swoją postawą wpisały się w historię Polski.FERIE W BIBLIOTECE
 

07 Maj 2014

W czasie ferii zimowych w dniach 21 – 30.01.2014 r. w Filii Bibliotecznej w Podleszanach zorganizowano zajęcia z dziećmi „Ferie z Biblioteką”.

W programie był konkurs plastyczny, turniej układania puzzli, gry planszowe, zagadki literackie i mini konkurs wiedzy oraz rozwiązywanie krzyżówek i rebusów a także głośne czytanie bajek. Dzieci chętnie

uczestniczyły w zajęciach wykazując się wiedzą i umiejętnościami w rozwiązywaniu stawianych im zadań. Najchętniej uczestniczyły w układaniu bajkowych puzzli i w grach planszowych.

Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody.

 

FERIE W BIBLIOTECE
 


17 Styczeń 2014

 

Aktualizacja: 27 listopad 2013

Głównym celem działalności biblioteki  jest promocja książki i czytelnictwa,  zaspakajanie potrzeb czytelniczych i  rozpowszechnianie kultury oraz świadczenie usług informacyjnych dla mieszkańców Podleszan i okolicznych miejscowości.

Zadania te biblioteka realizuje poprzez gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie zbiorów oraz udostępnianie ich czytelnikom. Księgozbiór biblioteki obejmuje literaturę dla dorosłych, dzieci i młodzieży (w tym lektury szkolne) oraz literaturę popularno-naukową i  wydawnictwa regionalne. Jest on sukcesywnie uzupełniany o nowości wydawnicze pozyskiwane z budżetu gminy oraz ze środków Biblioteki Narodowej.

W 2013 roku bibliotekę odwiedziło 2.300 czytelników , a z czytelni skorzystało 300 czytelników uzyskując informacje z Internetu, książek i czasopism.

Czytelnia internetowa biblioteki jest wyposażona w dwa stanowiska komputerowe, dzięki którym społeczność lokalna ma swobodny dostęp do Internetu, a co za tym idzie do globalnej sieci informacyjnej. Ponadto czytelnia posiada bogaty księgozbiór podręczny, składający się
 z literatury popularno-naukowej z różnych dziedzin wiedzy oraz czasopism: Korso, Cogito, Victor, Victor Junior i innych.
            Od 2012 roku prowadzone są prace nad wdrażaniem komputerowego systemu bibliotecznego SOWA, który pozwoli na zautomatyzowanie prac bibliotecznych oraz wyszukiwanie książek w katalogu online.

Biblioteka aktywnie współpracuje ze szkołami w Podleszanach, Rydzowie
i Książnicach oraz pozostałymi bibliotekami na terenie Gminy Mielec.

Organizuje cykliczne imprezy:” Ferie z Książką”, „Dzień Dziecka”, „Tydzień Bibliotek”, „Wakacje z Biblioteką” oraz „Cała Polska czyta dzieciom”.
Biblioteka prowadzi również działalność kulturalną i informacyjną poprzez wystawki tematyczne i gazetki ścienne związane z rocznicami urodzin i śmierci pisarzy i poetów oraz innymi rocznicami literackimi.

IMPREZY ZORGANIZOWANE W 2013 ROKU

Ferie zimowe

W okresie ferii zimowych zorganizowano zajęcia dla dzieci w dniach 18 – 22 luty 20013.
W programie był konkurs plastyczny, głośne czytanie fragmentów ulubionych baśni, zagadki literackie, krzyżówki łamigłówki, gry komputerowe i układanie bajkowych puzzli.

Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, a zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody.

X OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

W tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek upłynął pod hasłem Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”. Akcja miała na celu podkreślenie roli bibliotek w poprawie jakości życia    i edukacji społeczeństwa, zwiększenia prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa polskiego.
Biblioteka, jako przestrzeń dla kreatywnych staje się miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie po książki każdego odbiorcę, bez względu na wiek, wykształcenie czy światopogląd.
W dniu 10 maja zorganizowano spotkanie z najmłodszymi czytelnikami z Przedszkola w Podleszanach. W roku Juliana Tuwima czytano dzieciom wiersze poety oraz zorganizowano Quiz dotyczący postaci bajkowych i baśniowych.

„Stoi na stacji lokomotywa…” – dzieci z zaciekawieniem słuchały wierszy Julina Tuwima czytanych przez panią bibliotekarkę.

Dzieci pięknie odpowiadały na pytania bibliotekarza związane z postaciami z baśni i bajek.

Kolorowe bajki udostępnione w czasie spotkania dzieci oglądały z zaciekawieniem.


W dniu 13 maja zorganizowano spotkanie z uczniami klasy I ze Szkoły Podstawowej             w Podleszanach. Spotkanie zorganizowano pod hasłem: „Czy znasz wiersze Julina Tuwima?”  Dzieci uczestniczyły w konkursie recytatorskim. Spośród pięknie przygotowanych uczestników wyłoniono zwycięzców, którym wręczono nagrody.

Dzieci interpretowały wiersze poety Juliana Tuwima w bardzo ciekawy sposób.

 

Ponadto dzieci rozwiązywały krzyżówki i zagadki dotyczące postaci z wierszy
Juliana Tuwima.

 

Dzieci, które w sposób bezbłędny rozwiazały krzyżówkę i zagadki otrzymały nagrody.

 


XII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM   1 – 8 CZERWCA 2013R

- Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób - czytajmy dzieciom! Chcąc podtrzymać i rozszerzyć zainteresowania literackie w Szkole Podstawowej w Rydzowie corocznie realizowana jest ogólnopolska akcja „Cała Polska czyta dzieciom”.
Nawiązana ściśle współpraca  Biblioteką Publiczną w Podleszanach, nie tylko przybliża uczniom literaturę, lecz także przyzwyczaja je do systematycznego kontaktu z książką, wpływa na wzrost zainteresowań czytelniczych  jak również zachęca rodziców do czynnego uczestnictwa w czytaniu.
Już po raz piąty w tym roku w dniu 5 czerwca zorganizowano w Szkole Podstawowej w Rydzowie Konkurs Pięknego czytania, w czasie którego uczniowie z poszczególnych klas czytali  wybrane wiersze Juliana Tuwima.
Spośród uczestników wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczną w Podleszanach (bibliotekarka uczestniczyła w jury konkursu).   

     Spotkanie z dziećmi z klasy „O” w Szkole Podstawowej w Rydzowie zorganizowano w ramach akcji  „Cała Polska czyta dzieciom”. Bibliotekarka przedstawiła korzyści wynikające z głośnego czytania dla rozwoju emocjonalnego dziecka oraz wartość umiejętności czytania. Książka jest bowiem ważnym elementem na każdym etapie życia człowieka.
 Następnie przeprowadziła Zgaduj – zgadulę o książkach oraz postaciach bajkowych           i baśniowych.  Dzieci nie miały najmniejszego problemu i z odgadnięciem zagadek radziły sobie rewelacyjnie  W nagrodę otrzymały kolorowe długopisy.

 


NARODOWE CZYTANIE

W dniu 6 września w Bibliotece Publicznej w Podleszanach czytano wybrane utwory Aleksandra Fredry- najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, który bawił humorem i pisał swoje utwory piękną polszczyzną.


WITAJCIE W BIBLIOTECE!

W dniu 25 października bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy „0” ze szkoły Podstawowej        w Podleszanach wraz z panią wychowawczynią. Bibliotekarka zapoznała dzieci z biblioteką, zaprezentowała kolorowe bajki i baśnie oraz zachęciła dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki.


Narodowe Święto Niepodległości
w Filii Bibliotecznej w Podleszanach


 
 
Aktualności -- Stałe formy pracy -- Informacje o nas -- Biblioteki -- Organizacja imprez -- Kalendarz imprez -- Galeria -- Napisz do nas -- Strona główna