39-331 Chorzelów 307, tel. (0-17) 584 14 83; e-mail: sokis_chorzelow@poczta.onet.pl


 Aktualności
 
Koła zainteresowań
 
Przetargi             
 
Projekty Unijne
 
 
Stałe formy pracy 

 
Informacje o nas
 
Biblioteki
  Regulamin
  Katalog online

  Filia w Chorzelowie
  Filia w Podleszanach
  Aktualności
  Nowości
  Kalendarz imprez
  Historia

  Filia w Rzędzianowicach
  Filia w Trześni
  Filia w Woli Mieleckiej
  Filia w Złotnikach

 Organizacja imprez
 Kalendarz imprez
 
Galeria
 
Napisz do nas
 
Strona główna 

Aktualizacja: 28 Maj 2013


Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie / Dorota Terakowska
Wydawnictwo Literackie, 2014

Na książkę Doroty Terakowskiej, przeznaczoną dla młodszych dzieci, składają się trzy bajkowe opowiadania, zilustrowane z fantazją przez Bogdana Butenkę. Historia o Babci Brygidzie to opowieść o dziewięcioletnim Bartku, w którego zwyczajne życie wkracza nieoczekiwanie magia - za pośrednictwem, a właściwie w osobie nieznanej dotąd, bardzo niekonwencjonalnie zachowującej się babci. Okazuje się, że pozornie stateczny, zabytkowy Kraków zamieszkują barwne postaci niesłusznie kojarzone wyłącznie z legendami. Dzięki oryginalnemu pomysłowi grafika każdy ma szansę powędrować śladami Bartka izakosztować jego przygód. Młodzi czytelnicy mogą także dowiedzieć się, jak wyglądała jedna, pełna niespodzianek, doba w życiu pewnej czarownicy i co kryje się w starych grubych książkach. Lektura dla każdego, komu nieobcy jest świat krasnoludków, zaczarowanych księżniczek i zwierząt mówiących ludzkim głosem.


Wybitni Polacy / Agnieszka Zajdel
Wydawnictwo : SBM, 2014

Książka Wybitni Polacy przedstawia sylwetki 11 znakomitych osobistości. Liczne odznaczenia i nagrody pozwoliły zaliczyć je w poczet wielkich postaci cenionych nie tylko w ojczystym kraju, ale także na arenie międzynarodowej. Wśród opisywanych osób znaleźli się m.in. Jan Paweł II błogosławiony Kościoła katolickiego, Józef Piłsudski wytrawny polityk i Maria Skłodowska-Curie wybitna uczona i noblistka.


Kobiety z sąsiedztwa / Iwona Żytkowiak
Wydawnictwo : Prószyński Media, 2013

Sabina wraca do rodzinnego miasteczka. To ma być krótka wizyta – chce tylko sprzedać mieszkanie po rodzicach. Ostatnie zerknięcie, czy wszystko jest w porządku, podpisanie umowy i powrót. Ale od wspomnień nie da się uciec…
Przeszłość wciąż jest żywa, snują się historie, przeplatają kobiece losy. Każda z bohaterek jest inna, ma inne problemy, inaczej potoczyło się jej życie. Czy ich czas przeminął, czy odnajdą szczęście? Czy łączy je tylko wspólny adres?
Świat kobiecych spraw, gdzie radość miesza się ze smutkiem, a miłość z niespełnieniem. Gdzie nigdy nie zabraknie miejsca na nowe grzechy i cierpienie. Może to także Twoja historia?

 


Chwila szczęścia / Federico Moccia
Wydawnictwo : MUZA SA, 2014

Nicco jest młody, ironiczny, dowcipny i bystry. Ma tylko jeden problem: jego dziewczyna, Alessia, odeszła od niego, mówiąc na pożegnanie jedynie "Przykro mi".  Nicco nie może się z tym pogodzić: rok wspaniałego, radosnego i intensywnego związku przekreślony bez słowa wyjaśnienia. Na szczęście …


Morderstwo w zaułku / Agata Christie
Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014

Jak kobieta praworęczna, mogła strzelić sobie w lewą skroń? Jaki jest związek między pojawieniem się ducha a zniknięciem planów bombowca? Jak kula, od której zginął sir Gervase, mogła rozbić lustro stojące w przeciwnym końcu pokoju? I komu przeszkadzały romanse słynnej piękności, Valentine Chantry? W rozwiązaniu każdej z tych zagadek główna zasługa przypada szarym komórkom słynnego detektywa Herku...


Sześć  lat później / Harlan Coben
Wydawnictwo : Albatros, 2014

Trzymająca w napięciu historia opowiedziana przez amerykańskiego mistrza powieści kryminalnych. Jake Fisher doskonale pamięta, jak stał w białym wiejskim kościółku i patrzył na Natalie, miłość swojego życia, idącą do ołtarza, by poślubić innego mężczyznę. Natalie wymogła wówczas na Jake'u obietnicę, że zostawi ją i jej męża Todda w spokoju i nie będzie próbował nawiązać z nią kontaktu. Jednak sześć lat później Fisher wciąż myśli o ukochanej i cudownych chwilach, które spędzili razem w ośrodku pracy twórczej w Vermoncie. Mimo upływu czasu jego uczucia nie wygasły. Nie potrafi zrozumieć nieoczekiwanej decyzji Natalie ani pogodzić się z rozstaniem. Pewnego dnia przypadkiem natrafia w Internecie na nekrolog Todda. Nie może się powstrzymać i idzie na pogrzeb. Tam czeka go szokująca niespodzianka…


Obywatel i Małgorzata / Małgorzata Potocka, Krystyna Pytlakowska
Wydawnictwo : Czerwone i Czarne, 2013

Po raz pierwszy Małgorzata Potocka, przez dziesięć lat towarzyszka życia Grzegorza Ciechowskiego, opowiada o ich związku. Powstał niezwykły portret muzyka – ikony pokolenia lat 80., dla którego utwory Republiki, a potem Obywatela G.C. były wielkim przeżyciem. Portret kreślony z wielką miłością, pełen opisów życia codziennego Artysty, uzupełniony o unikatowe zdjęcia.


Prawie siostry / Maria Ulatowska
Wydawnictwo : Prószyński Media, 2014

Książka Marii Ulatowskiej "Prawie siostry" to wciągająca opowieść o uczuciach, tych najbardziej podstawowych i najważniejszych: przyjaźni, miłości, tęsknocie, o poczuciu straty, o zdradzie i wybaczeniu. To one stanowią kanwę, na której utkany jest wzór życia każdej z bohaterek. Bliskie przyjaciółki - tytułowe "prawie siostry" - Aleksandra, Teodora i Jolanta (czyli Leksi, Teo i Luśka), żeby nie zerwać łączących je więzi, po ukończeniu liceum postanawiają spotykać się regularnie co pięć lat, dokładnie piątego września. Zamierzają wówczas opowiadać sobie nawzajem o tym, co im się przydarzyło. Kiedy planowały te spotkania, były podekscytowane na myśl, że następnym razem zobaczą się jako dorosłe, już pracujące kobiety. Były ciekawe, co im przyniesie los. Jednak życie ciężko doświadcza młodzieńczą przyjaźń, a w relacje dziewczyn sporo zamieszania wprowadza, jak zwykle, mężczyzna. Książka "Prawie siostry" pokazuje, jak przyjaźń zdaje najtrudniejszy egzamin prawdziwej dojrzałości.
Młyn nad Czarnym Potokiem / Anna J. Szepielak
Wydawnictwo : Nasza Księgarnia, 2013

 Wiecznie nieobecny mąż, chorowite dziecko, codzienna rutyna – dla Marty to aż nadto. Monotonne i w gruncie rzeczy samotne życie w stolicy coraz bardziej ją przygnębia. Kiedy dowiaduje się, że musi zorganizować zjazd familijny, na którym pojawią się także goście z Ameryki, początkowo nie jest zachwycona. Wkrótce jednak zrozumie, że właśnie tego potrzebuje. Powrót do rodzinnego miasteczka, spotkania z dawnymi przyjaciółmi i zwariowanymi krewnymi, przeglądanie pamiątek pozostawionych w starym młynie, a przede wszystkim magia wspólnego gotowania pomogą jej odetchnąć pełną piersią. Przy okazji Marta odkryje pewną skrzętnie skrywaną tajemnicę rodzinną…


Pulpet i Prudencja / Joanna Olech
Wydawnictwo: Znak, 2013

Pompon, słynny smok przygarnięty przez rodzinę Fisiów, ożenił się i ma dwoje dzieci. Są to bliźniaki Pulpet i Prudencja. Chodzą do zwykłej szkoły z dziećmi, które je zaakceptowały i wcale się nie dziwią, że w ławce siedzą dwa bystre smoki w kolorze limonkowym. Pewnego dnia Pulpet i Prudencja wybierają się z przyjaciółmi do Transylwanii w poszukiwaniu swoich przodków. Fantastyczne poczucie humoru i wartka akcja to cechy pisarstwa Joanny Olech. Autorka również wykonała ilustracje do tej mądrej książki, która w subtelny sposób uczy tolerancji i otwarcia na innych.


Bajeczki dla synka i córeczki
Wydawnictwo : SBM, 2013

"Bajeczki dla synka i córeczki" to zbiór krótkich opowieści o dzieciach, zwierzątkach, a także przedmiotach. Zapraszamy do krainy wyobraźni, gdzie długopis prowadzi ciekawe rozmowy z ołówkiem, biedronka zazdrości słońcu jego złotego koloru, w kwiatkach mieszkają rusałki, a Ola i Michał budują wielki zamek z piasku! Przepiękne kolorowe ilustracje z pewnością pobudzą wyobraźnię każdego dziecka.


Wierszyki 2-latka
Wydawnictwo : MUZA SA, 2013

Sroczka kaszkę warzyła, W pokoiku na stoliku czy Baloniku mój malutki to tradycyjne wierszyki, którymi bawimy się z malutkimi dziećmi. -proste, łatwe do zapamiętania rymowanki.


Koparka / Katarzyna Campbell

Wydawnictwo: Jafi
Rok wydania: 2012

Wspaniała książeczka z kolorowymi ilustracjami dla najmłodszych czytelników o Radku i jego pracy z koparką

 


Betoniarka / Katarzyna Campbell

Wydawnictwo: Jafi
Rok wydania:2012
 

Wspaniała książeczka z kolorowymi ilustracjami, dla najmłodszych czytelników, o Radku i jego pracy z betoniarką

 


Zuzia śpi w przedszkolu. Mądra Mysz
Autor:  Schneider Liane, Wenzel-Burger Eva

Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania:  2012
 

To dopiero przygoda! Dzieci z grupy Jeżyków będą nocować w przedszkolu. Zuzia najchętniej wzięłaby ze sobą kotka  Mruczka. Ale gdzie będą spać? I kto będzie spał obok kogo?


Kora jest samotna / Webb Holly
 

   Wydawnictwo: Zielona Sowa

Kategoria: Dla dzieci i młodzieży - literatura

   Rok wydania: 2012

Waldek, starszy brat Helenki złamał nogę i musi spędzić kilka tygodni w szpitalu. Rodzice są bardzo przejęci i nie ma kto opiekować się małą suczką rasy border collie - Korą. Kora jest samotna i bardzo nieszczęśliwa, podobnie jak Helenka.
Tyle że dziewczynka tak naprawdę nie lubi psów, a Kora tęskni tylko za Waldkiem. Czy Helenka i Kora mogą się jednak zaprzyjaźnić?


Chłopak z wakacji / Peisert Mariola

Wydawnictwo: Lucky
Kategoria: Dla dzieci i młodzieży - literatura
Rok wydania: 2013

Piętnastoletnia Marta po rozwodzie rodziców wyjeżdża z matką i młodszym bratem na wakacje w okolice Kudowy Zdrój... W czasie pobytu w pensjonacie poznaje tajemniczego szesnastolatka Maćka, którego rodzice również się rozwiedli. Spędzając wspólnie czas na zwiedzaniu okolicznych atrakcji, zakochują się w sobie. Niestety, kiedy wydaje się, że nic nie może ich rozłączyć, Maciek razem ze swoją matką nagle bez słowa pożegnania wyjeżdżają... Jaką tajemnicę kryje Maciek? Czy odkrycie jej przez Martę zabije jej uczucia do chłopaka?


Dwa serca / Autor: Laura Summe

Tłumaczenie: Julia Chimiak
Wydawnictwo: Akapit Press
R
ok wydania:
2012 r.

 

Nowe życie, ale czyje? Becky próbuje rozwikłać tajemnicę swojego nowego serca. Becky zaczyna nowe życie z przeszczepionym sercem. To niesamowite czuć się silną, ale w głębi wciąż boi się, że choroba p... Nowe życie, ale czyje? Becky próbuje rozwikłać tajemnicę swojego nowego serca. Becky zaczyna nowe życie z przeszczepionym sercem. To niesamowite czuć się silną, ale w głębi wciąż boi się, że choroba powróci. A do tego jeszcze te powtarzające się dziwaczne odczucia! Jak żywe pojawiają się w jej głowie obrazy nieznanych osób i miejsc. Co oznaczają? Pewnego dnia nagle, i nie wiadomo w jaki sposób, Becky znajduje się w parku po drugiej stronie miasta – tajemnica jej nowego serca zaczyna się powoli wyjaśniać.


Piłka nożna od rozgrzewki do ostatniego gwizdka. Przewodnik

Autor: Clive Gifford

 

wydawnictwo: Olesiejuk

Kategoria: Dla dzieci i młodzieży / przewodnik

 

Miliardy ludzi na całym świecie uprawiają i oglądają piłkę nożną –  książka stanowi wyczerpujący przewodnik po tej grze. Podaje proste do naśladowania wskazówki, które z pewnością poprawią umiejętności każdego młodego piłkarza. Dodatkowo prezentowane są sylwetki największych piłkarzy wszechczasów, słynne drużyny i niezapomniane turnieje. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby zacząć grać lub poprawić swoje umiejętności. Praktyczne informacje o niezbędnym wyposażeniu. Niezwykłe zdjęcia, ilustrujące krok po kroku każdy aspekt tej dyscypliny sportu. Porady i wskazówki pomagające opanować piękną grę.


Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno

Autor: Michele Fitouss

tłumaczenie: Krystyna Sławińska

 

wydawnictwo: Muza S.A.

Rok wydania:  2013

Kategoria: biografie

 

Zanim stała się słynną marką kosmetyczną, Helena Rubinstein wiodła inne życie. I to jakie, co za nieprawdopodobna przygoda! Znaliśmy miliarderkę obwieszoną klejnotami, z portretów Dali’ego czy Picas... Zanim stała się słynną marką kosmetyczną, Helena Rubinstein wiodła inne życie. I to jakie, co za nieprawdopodobna przygoda!
Znaliśmy miliarderkę obwieszoną klejnotami, z portretów Dali’ego czy Picassa. Ta „cesarzowa piękna” zmieniła wizerunek kobiety podając jej lustro wiecznej młodości; była niesłychanie pracowita, z ogromną szybkością przemierzała naszą planetę, zatrzymując się zaledwie na chwilę w którymś ze swych wspaniałych domów – ale czy wiadomo, że ta „Hearst w spódnicy” była kiedyś skromną Polką?
Przyszła na świat w roku 1872 w żydowskiej dzielnicy Krakowa, była najstarszą z siedmiu sióstr, na tyle silną, że umiała przeciwstawić się konwenansom. Zawsze była wolna, potrafiła też narzucać swoją wizję. Od Australii, do której wyemigrowała w wieku 24 lat i w której była pionierką w dziedzinie pielęgnacji kosmetycznej, po Nowy Jork gdzie zmarła jako kosmopolityczna księżna w wieku 93 lat, życie Heleny Rubinstein toczyło się jak powieść-rzeka.
Powieść, w której pojawiają się wszystkie talenty tamtych czasów, od Poireta do Chanel, poprzez Louise de Vilmorin; to wspaniała saga, pełna giełdowych krachów, miłosnych tragedii, dramatów małżeńskich i utraconych klejnotów. ukryj.


Kobiety dyktatorów / Diane Ducret

tłumaczenie: Maria Rostworowska

 

wydawnictwo: Znak

Rok wydania : 2012

Kategoria: powieść historyczna/biografie

 

Miłość, szaleństwo czy żądza władzy? Tylko Claretta nie opuściła mężczyzny, który jeszcze niedawno był uwielbiany przez miliony Włochów. Stojąc przed plutonem egzekucyjnym, wyszeptała: „Jesteś zadowo...

Miłość, szaleństwo czy żądza władzy? Tylko Claretta nie opuściła mężczyzny, który jeszcze niedawno był uwielbiany przez miliony Włochów. Stojąc przed plutonem egzekucyjnym, wyszeptała: „Jesteś zadowolony, że zostałam z tobą do końca?”. Dla Jiang Quing śmierć męża miała być dopiero początkiem wielkiej kariery - była bardzo bliska przejęcia władzy w komunistycznych Chinach. Wiedziała, że gra o najwyższą stawkę.
Piętnastoletnia Catherine po prostu nie miała wyboru - czuły na kobiece wdzięki dowódca środkowoafrykańskiej armii wypatrzył ją, gdy szła do szkoły. Tytułem cesarzowej cieszyła się tylko przez kilka lat - dopóki zazdrosny małżonek nie oskarżył jej o romans z francuskim prezydentem.
Co łączy te nieprawdopodobne, ale prawdziwe kobiece losy? Niebezpieczna miłość, chwila szaleństwa czy nieokiełznana żądza władzy? Dlaczego pokochały zbrodniarzy i despotów? Jaką odegrały rolę w dziejach najmroczniejszych reżimów XX wieku?
Kobiety dyktatorów to wstrząsające opowieści o niełatwym życiu żon i kochanek Hitlera, Stalina, Mussoliniego, Mao, Lenina, Bokassy, Ceaușescu i Salazara.


...Zagłada Żydów mieleckich / Andrzej Krępa
Redakcja naukowa: dr Jerzy Skrzypczak
Wydawca: Muzeum Regionalne w Mielcu
Rok wydania:  2012
Kategoria : wydawnictwa regionalne

Mielecki historyk Andrzej Krępa napisał książkę będącą pierwszym pełnym i popartym bogatym materiałem faktograficznym omówieniem tragicznego losu ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. 

Powstała praca jest i nowatorska i unikalna. Wszak, mimo iż Żydzi stanowili w przedwojennym Mielcu ogromną część ludności miasta, niewiele do tej pory było informacji  o mieleckim Holokauście. Luki tej nie wypełniały liczne, ale rozproszone artykuły prasowe, rozdziały monografii miasta  i skądinąd doskonałej Encyklopedii Miasta Mielca. Całości problematyki nie wypełniały publikowane wspomnienia samych Żydów, jak i Polaków będących świadkami tragicznych wydarzeń.


 
 
 
Aktualności -- Stałe formy pracy -- Informacje o nas -- Biblioteki -- Organizacja imprez -- Kalendarz imprez -- Galeria -- Napisz do nas -- Strona główna