39-331 Chorzelów 307, tel. (0-17) 584 14 83; e-mail: sokis_chorzelow@poczta.onet.pl


 Aktualności
 
Koła zainteresowań
 
Przetargi             
 
Projekty Unijne
 
 
Stałe formy pracy 

 
Informacje o nas
 
Biblioteki
  Regulamin
  Katalog online

  Filia w Chorzelowie
  Filia w Podleszanach
  Filia w Rzędzianowicach
  Filia w Trześni
  Filia w Woli Mieleckiej
  Aktualności
  Nowości
  Kalendarz imprez
  Historia

  Filia w Złotnikach

 Organizacja imprez
 Kalendarz imprez
 
Galeria
 
Napisz do nas
 
Strona główna


 


Boże Narodzenie 2015

 


 21 grudzień 2015

Aniołowie w niebie głoszą wieść radosną:
Bożego Narodzenia nadszedł czas!
To czas ludzkiej miłości i życzliwości,
niech nie zabraknie Wam także radości.

Wesołych Świąt życzy Justyna Ryczek

 



Spotkanie DKK w Woli Mieleckiej

 


 09 grudzień 2015

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającym w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej, omawialiśmy książkę pt. ,,Tajemnica Filomeny” autorstwa Martina Sixsmitha, znanego brytyjskiego dziennikarza, prezentera, publicysty i pisarza.

Książka oparta na prawdziwej historii stała się również inspiracją do napisania scenariusza i nakręcenia brytyjsko-amerykańsko-francuskiego dramatu filmowego pod tym samym tytułem w reżyserii Stephena Frearsa, który wszedł na ekrany kin w lutym ubiegłego roku. Film zdobył wiele prestiżowych nagród, a także otrzymał cztery nominacje do Oskarów.

Zarówno film jak i książka Tajemnica Filomeny jest niesamowita. Jest takie powiedzenie, że najlepsze historie pisze samo życie. I tak też jest w tym wypadku. Książka brytyjskiego dziennikarza jest bowiem trudną, wzruszającą i niezwykle poruszającą historią, która wydarzyła się w prawdziwym życiu, w Irlandii w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Młodziutka, będąca jeszcze nastolatką - Filomena Lee zaszła w nieplanowaną ciążę. Rodzina wysłała zhańbioną córkę do klasztoru, w którym bogobojne zakonnice brały pod swoje skrzydła pełne grzechu kobiety. Filomena urodziła zdrowego syna, ale po trzech latach dziecko zostało jej odebrane pod wymuszoną zgodą. Chłopiec został adoptowany przez amerykańską rodzinę, która nadała mu nową tożsamość – odtąd jest bowiem Michaelem Hessem. Bohater wyrasta na jednego z najlepszych waszyngtońskich prawników, jednak przez całe swoje życie zmaga się z problemami natury osobowościowej. Ukrywa swoją homoseksualną orientację i cały czas poszukuje irlandzkiej matki. Dramatyczne oddzielenie od biologicznej matki i ojczyzny – na zawsze zdominuje jego życiowe wybory, pełne sukcesów i porażek. I pomimo zawodowych sukcesów nie potrafi odnaleźć harmonii w życiu prywatnym. Poczucie wiecznego odrzucenia powoduje poczucie winy. I tęsknoty. W tym samym czasie i Filomena postanawia odszukać syna. Czy matka i syn tak brutalnie rozdzieleni mają szansę się odnaleźć? I czy można wybaczyć lata rozpaczy, bólu i tęsknoty? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy na kartach książki Martina Sixsmitha.

Na ostatnie w tym roku spotkanie DKK zapraszamy w piątek 18 grudnia o godz. 16:30. Tym razem będziemy omawiać najnowszą powieść znanej, polskiej pisarki Agnieszki Lingas- Łoniewskiej pt. ,,Skazani na ból”. Zapraszamy serdecznie!

Justyna Ryczek 



,,Co nas nie zabije"
 - spotkanie DKK w Woli Mieleckiej

 


 09 grudzień 2015

Na ostatnim spotkaniu naszego klubu, które odbyło się 2 listopada zapoznaliśmy się z kontynuacją bestsellerowej trylogii Millennium nieżyjącego już Stiega Larssona pt. ,, Co nas nie zabije”. Książka ukazała się pod koniec sierpnia, w 10 rocznicę wydania pierwszego tomu Millennium ,,Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” i napisał ją David Lagercrantz.

Na kartach 500 stronicowej powieści powracają znani i lubiani przez czytelników bohaterowie: Mikael Blomkvist i Lisbeth Salander. Dziennikarz przechodzi kryzys i myśli o zmianie zawodu. Lisbeth zaś dokonuje szalonego i największego ataku hakerskiego w swoim życiu.

 Pewnej nocy Blomkvist odbiera telefon od profesora Fransa Baldera, czołowego eksperta w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, który powrócił właśnie z Doliny Krzemowej. Balder twierdzi, że jest w posiadaniu wstrząsających informacji na temat amerykańskich służb wywiadowczych. Przyznaje też, że ma kontakt z młodą genialną hackerką, która przypomina kogoś, kogo Blomkvist zna aż za dobrze. 
Dziennikarz ma nadzieję, że oto udało mu się natrafić na sensacyjny materiał, jakiego on i Millennium tak bardzo potrzebują. Lisbeth Salander ma jednak swoje własne plany. Nadszedł czas, aby ich drogi los ponownie skrzyżował! A my jesteśmy świadkami kolejnego, zakrojonego na szeroką skalę śledztwa. Mamy tutaj i szpiegostwo przemysłowe i mafię. Pojawia się też problem przemocy domowej i dziecko autystyczne, obdarzone niezwykłymi zdolnościami matematycznymi. Autor stworzył niezwykle ciekawą fabułę kryminalną, od której trudno się oderwać. 

Nie da się omawiać powieści Lagercrantza, nie porównując jej do trylogii Larssona. Przypomnijmy tytuły Millennium: ,,Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, ,,Dziewczyna, która igrała z ogniem” , ,,Zamek z piasku, który runął.” Poza tym dawno już, o ile kiedykolwiek, żadna książka nie wywołała takiego poruszenia na czytelniczym rynku i aż takich kontrowersji. Dlatego na naszym spotkaniu toczyła się niezwykle burzliwa dyskusja wokół książki ,, Co nas nie zabije” i okoliczności jej powstania.

Dla wszystkich fanów czytania, a także dzielenia się wrażeniami i opiniami z przeczytanych książek zapraszamy do udziału w następnym spotkaniu DKK w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej, które odbędzie się 30 listopada o godzinie 16:30. Tematem będzie ,, Tajemnica Filomeny” Martina Sixsmith.

Moderator DKK- Justyna Ryczek

 



11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

 


 04 Listopad 2015

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność!

Dnia 10 listopada do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 roku internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo Polskich Sił Zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.

Dzień 11 Listopada został ustanowiony – Ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 roku – polskim Świętem Narodowym.

Pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej.

Z okazji zbliżającej się 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej zaprasza na chwilę patriotycznych refleksji i obejrzenia materiałów i książek dotyczących Święta Niepodległości.

Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek...
Dzisiaj radości kanonada!
Witamy wszyscy Niepodległość
I Jedenasty Listopada...

 



Godzinami o książkach
w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej

 


 30 Wrzesień 2015

W piątek 25 września odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Woli Mieleckiej. Tym razem omawialiśmy książkę chilijskiej pisarki Isabel Allende pt. ,,Podmorska wyspa”.

Jest  to historia osadzona na przełomie XVIII i XIX wieku na wyspie Santo Domingo. Już od pierwszych stron autorka wprowadza czytelnika w fascynujący świat, pełen tajemniczych wierzeń i rytuałów, do których nawiązuje tytuł książki. Podmorska wyspa oznacza bowiem mistyczne miejsce, gdzie mieszkają  duchy i gdzie po śmierci trafia ludzka dusza. W ,,Podmorskiej wyspie” autorka podejmuje trudny i bolesny temat niewolnictwa. W  plastyczny sposób opisuje realia życia na plantacji, sytuację niewolników i ich bogatych właścicieli.

Na kartach powieści poznajemy czasy kolonialnych zawieruch, bogacenia się białych panów na zamorskich plantacjach dzięki morderczej pracy niewolników, którzy w nieludzkich warunkach pracują przy uprawie trzciny cukrowej. Umierają z wyczerpania, odwodnienia, chłosty i wyrafinowanych tortur. To czasy formowania się w górach oddziałów marronów, czyli zbiegłych niewolników pragnących pomścić swe krzywdy na białych,  żądając zniesienia niewolnictwa.

Na tle tych wydarzeń historycznych poznajemy dzieje murzyńskiej niewolnicy Zarite, która jako mała dziewczynka trafia do domu francuskiego plantatora -Valmoraine'a . Jest ona prezentem ślubnym dla jego hiszpańskiej małżonki. Będzie tu służyć, kochać, cierpieć, wspominać, upadać i powstawać. My zaś  czytający powieść zetkniemy się z  prawdziwym wachlarzem emocji - od złości, przez współczucie, aż po prawdziwe wzruszenie.

Książka jest tak zachwycająca, że nie sposób się od niej oderwać. Pomimo okrucieństwa i życia pełnego cierpienia, odnajdziemy chwilę miłości, wolności i szczęścia.

,,Podmorska wyspa” urzekła również wszystkie uczestniczki spotkania. ,,Czytałam  powieść  niczym baśń”, ,,Dawno nie czytałam tak dobrej książki!”, ,,Zachęcamy do przeczytania” - podsumowały klubowiczki.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 26 października. Zapoznamy się z kontynuacją bestsellerowej trylogii Millennium Stiega Larrsona autorstwa Dawida Lagercrantz pt.  ,,Co nas nie zabije”.

Zapraszamy serdecznie!

Moderator DKK – Justyna Ryczek

 



,,TAMTE CUDOWNE LATA"
SPOTKANE DKK w Woli Mieleckiej

 


 07 Wrzesień 2015

Na sierpniowym spotkaniu DKK w Woli Mieleckiej, które odbyło się w Sali Klubowej Filii Ośrodka Kultury omawialiśmy książkę współczesnej hiszpańskiej pisarki Marian Izaguirre pt. ,,Tamte cudowne lata”. Jest to niezwykła powieść traktująca o niezwykłej mocy książek i niezwykłej mocy prawdziwej miłości! Niezwykła gradka dla wszystkich miłośników książek!

Akcja powieści toczy się w powojennej Hiszpanii, naznaczonej strachem i bolesnymi wspomnieniami z okresu wojny domowej. Konsekwencje rządów faszystów wyciskają piętno i strach na bohaterach powieści. W tych okolicznościach poznajemy tajemniczą, starszą panią, która zaprzyjaźnia się z księgarzem i jego żoną. Odwiedza ich ledwo prosperujący antykwariat, podrzuca własne książki, a następnie je odkupuje. Jedną z nich czyta razem z żoną księgarza Lolą. Między kobietami rodzi się nić przyjaźni. Wspólnie czytane wspomnienia zabierają nas do Anglii początków XX wieku, do Paryża szalonych lat 20, do przedwojennego Madrytu. W ten sposób akcja powieści toczy się dwutorowo, teraźniejszość przeplata się z historią.

,,Tamte cudowne lata” to swoisty hołd złożony na cześć literatury. Autorka pisze tak: ,, Czułam się samotna. Na szczęście miałam książki; dużo, dużo książek… Opowieści, w których mogłam się skryć, w które mogłam uciec. Książki… Dotyk kartek, suche ciepło papieru…”  W jakże piękny sposób mówi nam o niezwykłej mocy literatury, która potrafi zbliżyć do siebie ludzi, pozwala zapomnieć o samotności, podtrzymuje nadzieję, pociesza.

Polecamy gorąco tę lekturę na długie, jesienne wieczory.

Następne spotkanie DKK w Woli Mieleckiej odbędzie się 25 września. Tematem dyskusji będzie

 ,, Podmorska wyspa” Isabel Allende. Zapraszamy serdecznie!

 



NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI" W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


 07 Wrzesień 2015

5 września w 1600 miejscach w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa.
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować największe polskie dzieła literackie, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. W tym roku, czwarta odsłona Narodowego Czytania odbyła się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser- Dudy. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 roku wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku ożyły karty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
„Lalka” Bolesława Prusa uważana jest za jedną z ważniejszych pozycji w literaturze polskiej. Filie Biblioteczne Gminy Mielec od początku biorą udział w Narodowym Czytaniu.
W sobotni wieczór 5 września w budynku OSP w Trześni, w scenografii stylizowanej na salon mieszczański z drugiej połowy XIX w. odbywało się spotkanie sympatyków literatury okresu polskiego pozytywizmu. Licznie zgromadzonej publiczności zaproponowano nie tylko fragmenty ”Lalki” odczytywane przez samorządowców Gminy Mielec, nauczycieli, czytelników, ale też scenki rodzajowe w wykonaniu członków ZPiT „Chorzelowiacy”, którzy w strojach z epoki wcielili się w postaci Izabeli Łęckiej, Stanisława Wokulskiego oraz Ignacego Rzeckiego. Spotkanie rozpoczął pokaz multimedialny piosenki Jacka Kaczmarskiego –„Lalka czyli polski pozytywizm”, a zakończył pokaz satyrycznego zespołu „T-raperzy znad Wisły” przekazujący humorystycznie streszczenie powieści Bolesława Prusa. Fragmenty tej pozytywistycznej powieści czytane były na tle muzyki Claude’a Debussye’go, Gustava Mahlera oraz Maurice’a Ravela. Uczestnicy tegorocznego narodowego czytania przy kawie i herbacie wymieniali się refleksjami po obejrzeniu i wysłuchaniu tekstów jakże dziś jeszcze aktualnych.
Imprezie towarzyszyła wystawka różnych wydań „Lalki” i fotosów z ekranizacji tej powieści.
Mamy nadzieję, że sobotnie wspólne czytanie „Lalki” było wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie tą jakże ważną w literaturze polskiej powieść, a także  było możliwością radosnego spędzenia wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do polskiej literatury.

Za wspólnie spędzony czas serdecznie dziękujemy.

 



NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI" W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


26 Wrzesień 2015

Zbliża się kolejne, czwarte już Narodowe Czytanie- ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP. Tradycyjnie odbędzie się ono w pierwszą sobotę września. Rok 2012 należał do „Pana Tadeusza”, w 2013 czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W roku ubiegłym ożyły stronice Trylogii Henryka Sienkiewicza. W tym roku Prezydent zaprasza wszystkich do Narodowego Czytania wielkiego pozytywistycznego dzieła - „Lalki” Bolesława Prusa.

 „Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”

Filie Biblioteczne Gminy Mielec serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania w dniu 5 września o godz. 18.00 w budynku OSP w Trześni.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich chętnych mieszkańców, czytelników, członków stowarzyszeń, władz samorządowych oraz wszystkich miłośników twórczości Bolesława Prusa.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.


GRECKA MOZAIKA - WAKACYJNE SPOTKANIE DKK W WOLI MIELECKIEJ

 

27 Lipiec 2015

20 lipca odbyło się wakacyjne spotkanie DKK w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej. Tematem przewodnim była Grecja, albowiem omawialiśmy książkę Hanny Cygler pt. ,,Grecka mozaika”.

 Zarówno tytuł jak i okładka książki sugerują, że bierzemy do ręki powieść lekką, łatwą i przyjemną.  Można częściowo się z tym zgodzić, bo rzeczywiście Hanna Cygler ma lekkie pióro. Ale w tej powieści pisze o sprawach trudnych, niejednoznacznych, zagmatwanych, pokręconych jak tylko pokręcone mogą być ludzkie losy.  Nawet, gdy nie wtrącają się w nie greccy bogowie. Rzecz bowiem dotyczy historii Grecji i Greków w czasie II wojny światowej. Jest to również swoisty obraz współczesnego państwa greckiego.

Dla czytelnika ,,Grecka mozaika” to niezwykła podróż w czasie, śladami bohaterów po Grecji i Bieszczadach, Krakowie i Gdańsku. I jak na mozaikę przystało, znajdziemy w powieści miłość i nienawiść, tajemnicę i przygodę, historię i sensację. Historia zaczyna się banalnie. Na wyspę Kofu przyjeżdża młoda Polka. Spotyka Jannisa Kassalisa, starszego Greka, który dzieciństwo i młodość spędził w Polsce. Dziewczyna przypuszcza, że może to być jej ojciec…Z ich spotkań i rozmów krok po kroku poznajemy historię rodziny Kassalisów, a szczególnie ich tragiczne dzieje w czasie II wojny światowej.

 Czy Nina odnalazła ojca? Czy Jannis odzyskał spokój i utraconą miłość? Sięgnij po książkę Hanny Cygler, a dowiesz się wszystkiego!

 Naszym klubowiczkom powieść niezmiernie się podobała.  Po spotkaniu zniknęły z półek bibliotecznych wszystkie powieści tej autorki. Były to m.in.: Kolor bursztynu, W cudzym domu, Czas zamknięty, Złodziejki czasu. Dodam jeszcze, że Hanna Cygler jest gdańszczanką. Z zawodu tłumaczką. Od 20 lat zajmuje się tłumaczeniami z języka angielskiego i języków skandynawskich. Dla przyjemności zaś pisze powieści dla kobiet.

Zapraszamy serdecznie na sierpniowe spotkanie DKK. Tematem dyskusji będzie książka współczesnej, hiszpańskiej autorki – Marian Izaguirre pt. ,,Tamte cudowne lata”.

Moderator grupy – Justyna Ryczek.


ZACZAROWANY ŚWIAT MAKRAMY

 

27 Lipiec 2015

Na drugim wakacyjnym spotkaniu z cyklu ,,Wakacyjny piątek w bibliotece” dzieci miały okazję zapoznać się ze sztuką wiązania sznurków bez użycia igieł, drutu czy szydełka czyli ze sztuką makramy, znaną już w starożytności. Tą techniką  można tworzyć fantazyjne kwietniki, makaty ścienne, torebki i modną w ostatnim czasie biżuterię.

Na piątkowych zajęciach tworzyliśmy kolorowe bransoletki. Do ich wyrobu są potrzebne koraliki i odpowiedni sznurek.  Uczestnicy warsztatów z niezwykłą łatwością przyswoili sobie podstawowe sploty. W efekcie powstały piękne, barwne bransoletki. I oczywiście  fajne wspomnienia.


WAKACJE z BIBLIOTEKĄ

 

27 Lipiec 2015

Rozpoczęły się wakacje, czas odpoczynku, słońca i przygody. Przez dwa najbliższe miesiące uczniowie i studenci, jak kraj długi i szeroki będą mogli korzystać z wolnego czasu i leniuchować do woli!

Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej przygotowała dla dzieci cykl spotkań pt. ,,Wakacyjny piątek w bibliotece”. W czasie ich trwania zaproponujemy wiele różnorodnych zajęć i zabaw. Spotkania pozwolą nie tylko miło i ciekawie spędzić czas, ale również pozwolą rozwijać wyobraźnię i fantazję naszym najmłodszym czytelnikom.

DZIEŃ SZARADZISTY

Pierwszy wakacyjny piątek był w bibliotece Dniem Szaradzisty. Dzieci z ogromnym zapałem rozwiązywały różnorakie łamigłówki: krzyżówki tradycyjne i panoramiczne, rebusy, wykreślanki  i kalambury. Ta prosta, edukacyjna zabawa wprowadziła uczestników do świata zabawy ze słowami. Rozwiązywanie krzyżówek jest  niezwykle pomocne w ćwiczeniu pamięci, ortografii i abstrakcyjnego myślenia. Wspólne rozwiązywanie łamigłówek w gronie kolegów i koleżanek okazało się niezwykle przyjemną zabawą.


WAKACJE z KULTURĄ W WOLI MIELECKIEJ

 

27 Lipiec 2015

W Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej od 1 lipca 2015 r. ruszyły wakacyjne zajęcia dla dzieci pt. ,,Wakacje z kulturą”.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 10-14.

Serdecznie zapraszamy na spotkania, które ciągle trwają. Nie ma w nich miejsca na nudę. Wspólne zajęcia są czasem miło spędzonym pośród nowo poznanych rówieśników.  Wśród zaproponowanych spotkań były zajęcia plastyczne, zabawy edukacyjne i rozrywkowe, konkursy i turnieje. Lepimy ( z plasteliny, z masy solnej, z masy papierowej ), malujemy, wycinamy, szyjemy. Robiliśmy już przepiękną biżuterię, szyliśmy maskotki, zakładki na książki, zabawne breloczki, układaliśmy puzzle i wiele innych.  Spędzamy czas kreatywnie. Korzystając z pięknej pogody zwiedzamy okoliczny plac zabaw i gramy w gry ruchowe na świeżym powietrzu.

Zapraszamy raz jeszcze ! 


WAKACYJNY PIĄTEK W BIBLIOTECE

 

29 Czerwiec 2015


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - WOLA MIELECKA TEŻ!

 

15 Czerwiec 2015

Początek czerwca to dla bibliotek publicznych czas trwania kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Już po raz  trzynasty jest organizowana  akcja, której celem jest podnoszenie poziomu świadomości społecznej dotyczącej roli czytania w rozwoju psychicznym dziecka i popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych.
Głęboko wierząc, że czytanie dzieciom jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej również i w tym roku włączyła się do akcji i zorganizowała spotkanie uczniów klasy 0 ze Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej, na którym czytali dzieciom zaproszeni goście:

Radny Powiatu Mieleckiego, Prezes Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego – Pan Józef Smaczny,
Radna Gminy Mielec – Pani Wanda Mika,
Sołtys wsi Wola Mielecka  - Pan Wiesław Soboń.

Najmłodsi wysłuchali wesołych wierszy Wiesława Drabika, Juliana Tuwima i Wioletty Piaseckiej. Były też zagadki nagradzane drobnymi nagrodami i głośnymi brawami. Na zakończenie wszyscy otrzymali słodkie upominki, ufundowane przez naszą bibliotekę i sołtysa wsi Pana Wiesława Sobonia.

Pamiętajmy i to nie tylko w czerwcu, że:

 ,, Głośne czytanie ważne jest jak śniadanie.
    Czytając, umysły dzieci karmimy.
    Wyobraźnię i myślenie ich wzbogacimy”.


MAJOWE SPOTKANIE DKK W WOLI MIELECKIEJ

 

03 Czerwiec 2015

Na majowym spotkaniu DKK w Woli Mieleckiej omawialiśmy książkę ,,Fortuna i namiętności. Klątwa” wspaniałej, polskiej autorki Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk. Do tej pory pisarka wydała kilkanaście powieści, z których najbardziej znaną i pokochaną przez czytelniczki naszej biblioteki jest ,,Cukiernia pod Amorem”.

,,Fortuna i namiętności. Tom 1. Klątwa” to również fascynująca, historyczna lektura, która wciąga i której nie można odłożyć na bok.  Jest obrazem Polski, która wnet przestanie istnieć na mapach, rozgrabiona przez zaborców. Na tym tle rozgrywają się ludzkie emocje: miłość i namiętność, miłość matki i miłość kochanków, egoizm i wielkoduszność, uczciwość i pazerność.

Tematyką książki  jest  bowiem niezwykle barwny okres pierwszej połowy XVIII  wieku,  kiedy umiera król Polski August II Sas i rozpoczynają się przygotowania zwaśnionych stron do elekcji nowego władcy: Piasta  - Stanisława Leszczyńskiego oraz Augusta III popieranego przez stronnictwo prorosyjskie. Powieść  jest napisana językiem staropolskim, przez co przenosi  nas w klimat epoki i co jest dodatkowym atutem książki.

Kolejne spotkanie DKK w Woli Mieleckiej odbędzie się 29 czerwca o godzinie 16:30. Przedmiotem dyskusji będzie książka Hanny Cygler - ,,Grecka mozaika”. Zapraszamy!


NOC BIBLIOTEK

 

03 Czerwiec 2015

W sobotę 30 maja odbyła się Noc Bibliotek – impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w którym warto bywać i podczas której w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób zostały zaprezentowane zbiory biblioteczne oraz oferta edukacyjno-kulturalna.

Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej wzięła również udział w Nocy Bibliotek i przygotowała  Rodzinny Piknik pod hasłem ,,Książka nocą”. Po raz pierwszy w historii czytelnicy mieli okazję, by w tą wyjątkową noc odwiedzić naszą placówkę i w rodzinnym gronie spędzić miło czas.

,,Biblioteka jest miejscem magicznym: blisko tu do bajki i do prawdy, do uśmiechu i do wzruszeń– tak było również w  naszej placówce w sobotni wieczór. Wśród uczestników biesiady pojawiły się bajkowe postacie oraz średniowieczny rycerz, który przybliżył wszystkim zebranym gościom sztukę piśmiennictwa w XIII wieku. Dzieci miały okazję, aby nauczyć się pisać gęsim piórem, a na przygotowanych przez siebie dokumentach odciskały w rozgrzanym laku stare pieczęcie. Każda białogłowa i każdy giermek otrzymał zaświadczenie, iż ,,w dniu 30 maja AD 2015 w  Nocy Bibliotek uczestniczył, mroki średniowiecza rozpędzał i w sztuce pisania i czytania  w Woli Mieleckiej się wprawiał.” 

Rycerz,  który gościł w naszej bibliotece to  Pan Ireneusz Mroczka z Podleszan,  reprezentujący rycerzy Zakonu Szpitala św. Jana z Jerozolimy. W ruchu rycerskim działa od 2010 roku. Grupa do której należy zajmuje się odtwórstwem kultury materialnej pierwszej połowy XIII wieku. Kultura materialna to pojęcie obejmujące nie tylko strój bojowy czyli zbroję, miecz i tarczę, ale również strój cywilny, narzędzia obozowe, naczynia oraz sposób ich wykonywania i użytkowania w życiu codziennym, tak jak robili to ludzie w XIII wieku. Do wykonywania swojego wyposażenia starają się używać materiałów i technik obróbki, możliwie jak najbardziej zbliżone  do tych z epoki, którą odtwarzają.

Dużą atrakcją wieczoru było  czytanie wraz z całą Polską ,,Lokomotywy” Juliana Tuwima, które zgromadziło przy wspólnym stole dużych i małych czytelników. Ponadto uczestnicy zapoznali się z nowościami książkowymi, podzielili z innymi wrażeniami z książek, które na długo utkwiły w ich pamięci.

Mamy nadzieję, że Noc  Bibliotek AD 2015 w Woli Mieleckiej również pozostanie  w pamięci  naszych czytelników.


KUCHNIA BEZ TAJEMNIC
PROMOCJA NAJNOWSZEJ KSIĄŻKI S. ANASTAZJI

 

02 Czerwiec 2015

 Tydzień Bibliotek w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej zakończyła impreza  promująca najnowszą książkę s. Anastazji pt. ,,102 ciasta z owocami”. Dla uczestników spotkania z cyklu Kuchnia Bez Tajemnic była to  również okazja, aby zapoznać się z wszystkimi książkami tej autorki. Słodkim poczęstunkiem zaś było ciasto wykonane na podstawie przepisu z promowanej książki.


NOC BIBLIOTEK


28 Maj 2015

 

,,JAK WOJTEK ZOSTAŁ STRAŻAKIEM"
SPOTKANIE Z OFICEREM POŻARNISTWA


15 Maj 2015

W środę 13 maja  Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej gościła oficera pożarnictwa mł. brygadiera Krzysztofa Duszkiewicza z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu. W spotkaniu uczestniczyła grupa 5-latków z Przedszkola z Woli Mieleckiej wraz z wychowawczynią panią Marzeną Rysiak. Zaproszony gość przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w domu i przedszkolu oraz jak zachować się w razie zagrożeń i jak unikać niebezpieczeństw. W trakcie dyskusji panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci chętnie zabierały głos. Przedstawiły numer alarmowy do straży pożarnej oraz omawiały tematy zagrożenia pożarami i innymi niebezpiecznymi zdarzeniami. Pan strażak przedstawił zasady postępowania w wypadku zagrożenia. Na zakończenie spotkania przeczytał dzieciom fragment książki Czesława Janczarskiego pt. ,,Jak Wojtek został strażakiem”, a także wręczył pamiątkowe książeczki i słodycze.

 Dla większości przedszkolaków spotkanie było również okazją do bliższego poznania biblioteki publicznej i zapoznaniem się z podstawowymi zasadami jej działalności.

Uśmiechnięte dzieci podziękowały oficerowi pożarnictwa za niezwykle ciekawe i pouczające spotkanie. Do podziękowań dołącza się również nasza biblioteka. 


ORTOGRAFICZNA CORRIDA - ,,ZŁAP BYKA ZA ROGI"


14 Maj 2015

 

Imprezą inauguracyjną Tygodnia Bibliotek w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej była ortograficzna corrida  pt. ,,Złap byka za rogi” , która odbyła się 8 maja w dniu Święta Bibliotekarza. Ortograficzne zmagania podjęli uczniowie klas pierwszych gimnazjalnych  z ZS w Woli Mieleckiej. Uczestnicy konkursu mieli okazję,  by wykazać się znajomością poprawnej pisowni języka polskiego.

Mistrzyniami tegorocznej corridy zostały Oliwia Bańka i Oliwia Fornal. Drugie miejsce zajęły Justyna Serafin i Aleksandra Książnicka. Wyróżnienie otrzymała  Justyna Łachut  i Dawid Koceniak. Serdecznie gratulujemy!


TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2015


14 Maj 2015

 

Od 8 maja trwa XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem ,,Wybieram Bibliotekę”, organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Program ten ma na celu podkreślenie roli biblioteki w naszym życiu i w naszym środowisku oraz jej zadania w procesie edukacji , kultury i nauki. Tydzień Bibliotek to czas na promocję czytelnictwa i zainteresowania książką w szerokich kręgach naszego społeczeństwa, jak również na podnoszenie prestiżu biblioteki i zawodu bibliotekarza.

Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej przygotowała dla swoich Czytelników kilka ciekawych atrakcji. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wspólnego świętowania Tygodnia Bibliotek.


ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA


06 Maj 2015

  Dnia 3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów inaczej Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza spisana nowoczesna konstytucja w nowożytnej Europie. Została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788 roku. Konstytucja ta była efektem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczypospolitej; ustalała podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. Konstytucja ta to symbol dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej.

 Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji, datę 3 maja uznano za święto narodowe. Niestety, na długi czas zostało ono zawieszone z powodu niewoli kraju. Ale pamięć o Konstytucji była kultywowana w czasie zaborów jako symbol dążenia do niepodległości oraz sprawiedliwego ustroju społecznego. Święto przywrócono w 1918 roku, kiedy odzyskaliśmy niepodległość. Po II wojnie światowej znów nie można było publicznie świętować rocznicy konstytucji (zostało to zabronione w 1946 roku przez władze komunistyczne). Ale od 1990 roku z powrotem jest oficjalnie naszym świętem narodowym.

Dzień 3 maja jest dniem wolnym od pracy i szkoły. Główne obchody trzeciomajowego święta odbywają się na placu Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Mają wtedy miejsce: defilada wojskowa, salwy armatnie, uroczysta odprawa warty, składanie wieńców.


GODZINAMI O KSIĄŻKACH W WOLI MIELECKIEJ


06 Maj 2015

Na kwietniowym spotkaniu DKK w Woli Mieleckiej, które odbyło się w Sali Klubowej Filii Ośrodka Kultury omawialiśmy książkę autorstwa Judyty Watoła i Dariusza Kortko ,, Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga.”  Jej premiera miała miejsce 10 października w dniu, gdy na ekrany kin wszedł  film pt.  "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

Profesor Zbigniew Religa to reformator polskiej transplantologii, którego upór i odwaga ocaliły życie wielu ludzi. Nie bez powodu wśród pacjentów profesora można było usłyszeć „Moja miłość”, ,,Święty”.

Książka stanowi portret genialnego lekarza, który dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu serca. Fascynującego człowieka, wielkiego chirurga, polityka z wizją. Jaki był naprawdę?

Dariusz Kortko i Judyta Watoła zmierzyli się z nie lada wyzwaniem przygotowując biografię wybitnego polskiego kardiochirurga. 
Warto uprzedzić, że książka nie jest hymnem pochwalnym na cześć profesora. Autorzy wyszli z przekonania, że człowiek, który ma wady jest bardziej prawdziwy.
Poznamy, z jednej strony, człowieka bezpośredniego, pogodnego. Przełożonego, który stawał murem za swoimi podwładnymi, dzielił się doświadczeniem, wiedzą, pomagał piąć się po szczeblach zawodowej i naukowej kariery. Z drugiej strony, ukazuje obraz profesora, który ma słabości takie jak każdy z nas – dużo pali, klnie jak szewc, narzuca szalone tempo i wymaga za dużo...

Biografia skomponowana oryginalnie ( inwersja czasowa fabuły), prowadzi czytelnika przez kolejne dokonania słynnego kardiochirurga pewnymi etapami w jego życiu. Pokazuje go przez pryzmat jego ciężkiej pracy i trudności, jakie napotykał. Opatrzona dodatkowo bogatym zbiorem zdjęć, pięknie wydana – jest wyjątkową pozycją pod każdym względem.

Ludzkość osiągnęła wiele sukcesów na polu różnych dziedzin, jednakże to jedno pragnienie pozostało niespełnione. Nie da się wygrać ze śmiercią. Zbigniew Religa swoją upartością udowodnił, że można przynajmniej trochę ją oszukać.

Na kolejne spotkanie, które odbędzie się   18 maja i do dyskusji nad nową książką Małgorzaty Gutowskiej Adamczyk ,,Fortuna i namiętności. Klątwa” zaprasza moderator DKK w Woli Mieleckiej -  Justyna Ryczek.


XII Tydzień Bibliotek


30 kwiecień 2015


Święto Konstytucji 3 Maja


23 kwiecień 2015


,,Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii” – recenzje czytelniczek DKK w Woli Mieleckiej


30 Marzec 2015

Książka Małgorzaty Szumskiej „ Zielona sukienka” to wspaniała opowieść o więzach rodzinnych, wzajemnym zrozumieniu, a przede wszystkim szacunku i miłości młodego pokolenia reprezentowanego przez młodą autorkę do własnych dziadków  . „ Zielona sukienka” to niezwykle wzruszająca historia o Staszku i Jance, którą opisuje i sama doświadcza, choć już winnym czasie autorka, dzielna i odważna Polka. Czytając książkę przeżywałam skomplikowane losy Polaków za czasów Stalina oraz podziwiałam Małgosię za jej upór w odkrywaniu całej prawdy o tych trudnych czasach. Przy okazji jestem wdzięczna dziadkom autorki, że pomimo tylu przeżyć potrafili dzielić się ze swoimi bliskimi chwilami jakich doświadczyli za swej młodości. Sama też miałam dziadzia, który przeżył obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, ale trauma tamtych lat odcisnęła takie piętno na nim, że nie chciał o tym opowiadać. Nie rozumiałam tego dopóki sama nie pojechałam do Oświęcimia i nie zobaczyłam tej namiastki ogromu okrucieństwa i nieludzkiego traktowania więźniów przez zwyrodnialców III Rzeszy. Od tamtej pory nie zadawałam więcej pytań tylko darzyłam dziadzia jeszcze większym szacunkiem i miłością.  Z tego też powodu książka ta jest dla mnie szczególnie ważna oraz bliska mojemu sercu. Uważam, że każdy młody człowiek powinien ją przeczytać aby pamięć o tragicznych losach naszego narodu nie zaginęła tylko była przekazywana kolejnym pokoleniom. Gorąco polecam !

                                                                                     Agnieszka Gruszecka

 


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
 w Woli Mieleckiej


30 Marzec 2015

W poniedziałek 23 marca odbyło się kolejne  spotkanie DKK w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej. Tym razem dyskutowaliśmy o książce Małgorzaty Szumskiej ,,Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii”, która ukazała się na rynku wydawniczym pod koniec ubiegłego roku.

Kim jest autorka książki?

Małgorzata Szumska urodzona w 1988 roku jest aktorką teatru lalek, przewodniczką, blogerką, instruktorką jogi. Uśmiechnięta, z dystansem do siebie i dużym poczuciem humoru. Samotna  podróżniczka, która zwiedziła Filipiny, Wietnam,  Indie.

,,Zielona sukienka.  Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii” to opowieść  o niezwykłej, sentymentalnej podróży, trasą wspomnień dziadków autorki sprzed 60 lat. ,,Od dziecka wiedziałam, że kiedyś pojadę na Syberię. Nie musiałam planować tej wyprawy, nie uczyłam się języka, nie kupowałam map. Wszystkie miejsca, które chciałam odwiedzić, znałam z rodzinnych opowieści, widziałam je oczami wyobraźni. Trasę podróży zaplanował dla mnie Stalin, w 1951 roku. Wtedy właśnie mój dziadek, Staszek, został zesłany do gułagu w Kazachstanie, a babcię Jankę przesiedlono z rodziną w głąb Syberii. Byli krótko po ślubie, mieli maleńkiego synka. Ich miłość została wystawiona na najtrudniejszą próbę”  - pisze Małgorzata Szumska.

 „Zielona sukienka” zawiera relację dziadków z czasów, gdy 60 lat temu oficjalna wojna dobiegała końca, a codziennie setki osób znikało z domów za konspiracyjną walkę. Walkę za ojczyznę. Niektóre momenty opisane na kartach książki są straszne, dramatyczne, inne bardzo wzruszające: głód, wojna, mróz, katorżnicza praca, tęsknota i miłość.  I w kontraście drugi wątek - podróż autorki po Rosji i Kazachstanie do miejsc zsyłki dziadków, pełna śmiesznych zdarzeń, czasem nieporozumień i przygód.

,,Zielona sukienka” to bardzo dobrze napisany reportaż podróżniczy,  łączący cechy literatury faktu i epickiej opowieści. To wzruszająca historia o poświęceniu, wewnętrznej sile i walce o przetrwanie. Mądra książka,  przesiąknięta głębokim uczuciem. Chwyta za serce i daje wiele do myślenia. Zachęcamy do przeczytania!

DKK w Woli Mieleckiej zaprasza na kolejne, kwietniowe spotkanie. Przedmiotem dyskusji będzie książka ,,Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga”.

 Opracowała Justyna Ryczek


Godzinami o książkach w Woli Mieleckiej


03 Marzec 2015

23 lutego odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej. Tematem dyskusji była książka Richarda Paula Evansa ,,Papierowe marzenia”. Uczestniczki spotkania miały okazję, by poznać bliżej postać autora i w miłej, domowej atmosferze podzielić się wrażeniami z przeczytanej książki.

R. P. Evans jest współczesnym pisarzem amerykańskim, autorem kilkunastu bestsellerowych powieści, przetłumaczonych na dwadzieścia dwa języki, które poznały i pokochały czytelniczki na całym świecie. W życiu prywatnym mężem, ojcem piątki dzieci, założycielem charytatywnej organizacji ,, The Christmas Box House International” na rzecz zaniedbanych i  wykorzystywanych dzieci.,,Jestem chrześcijaninem i wierzę, że trzeba robić wszystko, co w naszej mocy, by pomagać innym. Jestem tu, by świat stawał się lepszym miejscem” – tak powiedział autor o sobie w jednym z udzielonych wywiadów w czasie pobytu w Polsce w 2012 roku.  

Książka ,,Papierowe marzenia” poruszyła serca czytelniczek, zebranych na poniedziałkowym spotkaniu. Zachętą do przeczytania tej lektury niech będzie opinia Anny, członkini DKK.

Powieść „Papierowe marzenia” mówi o lekcji życia, błędach, powrotach i o przebaczaniu. Evans w prosty sposób pisze o konsekwencjach decyzji podejmowanych w życiu.

Książka w ciepłych obrazach, bez zbędnego patosu opisuje sytuacje, które mogą przytrafić się w każdej rodzinie. Wychowujemy przecież dzieci, ale świat niesie im pokusy i pułapki.  Autor zwraca uwagę na fakt, że to co zaszczepimy w świadomości naszych pociech pozostanie tam na zawsze. Nawet w sytuacji, gdy wydaje się, że Luke bardzo daleko odszedł od zasad, którymi kierował się jego ojciec to wraca jak biblijny „syn marnotrawny”. Chciałoby się powiedzieć - nie bójcie się wychowywać swoich dzieci i nie zaniedbujcie tego. Wychowanie to wyposażenie w wewnętrzne drogowskazy, do których sięga się w trudnych chwilach.

Ujmuje postać ojca, który z miłością czeka. Nie naciska, nie krzyczy i nie rozdziera szat a czeka i przebacza. Piękna i poruszająca postać, która z drugiego planu milczy z zatroskaniem.

Tą współczesną wersję biblijnej przypowieści o synu marnotrawnym jednogłośnie określono jako piękną, wzruszającą i niezwykle pouczającą.

Moderator DKK Justyna Ryczek zaprasza na kolejne,  marcowe spotkanie i do dyskusji nad książką Małgorzaty Szumskiej ,,Zielona sukienka”.

 


KONKURS PLASTYCZNY ,,MÓJ ULUBIONY BOHATER


16 Luty 2015

W ostatnim dniu ferii w piątek 13 lutego został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. ,,Mój ulubiony bohater”. Był on przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych.

Wyróżnienie w konkursie prace wykonały: Pieróg Aleksandra, Węgrzyn Wiktoria, Piróg Patrycja, Węgrzyn Karolina. Laureaci , a także pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody. Serdecznie gratulujemy!


MINI WARSZTATY TEATRALNE


16 Luty 2015

Środa 10 lutego była dniem, w którym na scenie Ośrodka Kultury dzieci i młodzież prezentowały swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Były wesołe, krótkie scenki, wierszyki i piosenki. Wszystko w formie zabawy, ale trzeba przyznać, że talentu tym młodym ludziom nie brakuje!

Występy nagradzały gromkie brawa i wybuchy śmiechu.


,,CZEGO JAŚ SIĘ NIE NAUCZY...?"


16 Luty 2015

Drugi tydzień ferii rozpoczął konkurs pt. ,,Czego Jaś się nie nauczy…?” ze znajomości  polskich przysłów ludowych. Celem konkursu była popularyzacja tradycyjnej mądrości ludowej, zawartej w znanych porzekadłach i powiedzeniach. Udział wzięły w nim dzieci z klas IV, V, VI i I gimnazjum, podzielone na dwie grupy wiekowe.  Palma zwycięstwa w grupie starszej  przypadła Natalii Tylutkiej, która uzyskała maksymalną ilość punktów. W tym dniu odbył się również quiz dla najmłodszych ,,Zgaduj – zgadula”. Mistrzynią w odgadywaniu zagadek została Emilka Cisło.


FERIE W BIBLIOTECE 2015


16 Luty 2015

Zgodnie z coroczną tradycją Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej zorganizowała dla najmłodszych czytelników szereg zajęć w okresie ferii zimowych trwających od 2 – 13 lutego 2015. Wśród zaproponowanych form spotkań były zajęcia plastyczne, edukacyjne i rozrywkowe, a także gry i konkursy. Dzieci bardzo chętnie i licznie odwiedzały naszą placówkę. Nie było miejsca na nudę! Wspólna zabawa była mile spędzonym czasem w gronie rówieśników i nowo poznanych kolegów.

TURNIEJ UKŁADANIA PUZZLI

 W pierwszym dniu ferii, w poniedziałek odbył się turniej układania puzzli, zorganizowany wspólnie z Filią SOKIS. Dzieci rywalizowały w grupach ze swoimi rówieśnikami. I tak poczynając od najmłodszych mistrzami w swoich kategoriach wiekowych zostali:

Pieróg Aleksandra – kl. 0
Pieróg Bartek – kl. I
Cisło Emilia – kl. II
Lelakowska Ewa – kl. IV
Kaczmarska Magdalena – V
Ryczek Maria – kl. VI

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe nagrody, pozostali uczestnicy konkursu nagrody pocieszenia.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W środę 4 lutego Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej gościła st. Sierżanta Marka Opielę z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii KPP w Mielcu. Tematem spotkania z młodzieżą był bezpieczny wypoczynek w czasie ferii oraz cyberprzemoc – zagrożenia w sieci internetowej. Problematyka poruszyła i zainteresowała młodych słuchaczy. Padło mnóstwo pytań i wiele wyczerpujących odpowiedzi. Była to również okazja dla dzieci, by zapoznać się bliżej z pracą policjanta i zaznajomić się ze stopniami służbowymi w polskiej policji. To niezwykle ciekawe spotkanie zakończyło się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.


DKK w FilII w Woli Mieleckiej


28 Styczeń 2015

W Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej powstał Dyskusyjny Klub Książki, funkcjonujący w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Książki  - ,,Tu czytamy”. Podstawowym zadaniem DKK jest promowanie współczesnej literatury i książki wśród lokalnej społeczności. Działalność  Klubu koordynuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

26 stycznia w Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej odbyło się pierwsze, organizacyjne spotkanie DKK . Przybyłe czytelniczki powitała w imieniu dyrektor SOKIS w Chorzelowie pani Doroty Kieraś-Jędrychowskiej moderator grupy – Justyna Ryczek. -  Wyrażamy nadzieję, że spotkania naszego klubu będą okazją do interesujących rozmów o wspólnie przeczytanych książkach, do wymiany osobistych wrażeń jak również ciekawą formą spędzania wolnego czasu. – dodała. Spotkanie upłynęło w atmosferze ożywionej dyskusji o ulubionych powieściach i pisarzach zebranych uczestniczek. Każda z pań otrzymała zestaw książek na kolejne spotkania oraz pamiątkowe gadżety.

W lutym zapraszamy do dyskusji nad książką ,,Papierowe marzenia” R.P. Evansa.


FERIE W BIBLIOTECE


28 Styczeń 2015


NARODOWE CZYTANIE


19 Wrzesień 2014

„KU POKRZEPIENIU SERC”
NARODOWE CZYTANIE ,,TRYLOGII" HENRYKA SIENKIEWICZA
 W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

Sobota 6-go września była dniem, w którym w każdym zakątku naszego kraju można było wsłuchać się w słowa ,,Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Był to bowiem dzień Narodowego Czytania,  ogólnopolskiej kampanii ustanowionej w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, mającej na celu publiczne czytanie najwybitniejszych dzieł polskiej literatury.
Filie Biblioteczne Gminy Mielec już po raz trzeci włączyły się do akcji i zorganizowały w Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej niezwykłą słowno-muzyczną podróż śladami ,,Trylogii” i jej autora. ,,Trylogia” to przepojony duchem polskości i głębokiego patriotyzmu cykl powieści, kształtujących od dziesiątków lat historyczną wyobraźnię Polaków. Fragmenty tego dzieła, tworzonego ku ,,pokrzepieniu serc” zebranym  w sali widowiskowej słuchaczom czytali:

Wójt Gminy Mielec – Pan Kazimierz Gacek
Przewodnicząca Rady Gminy – Pani Magdalena Bania
Radne Gminy Mielec – Panie: Anna Czerkies, Wanda Mika, Zofia Paterak
Dyrektor i wicedyrektor ZS w Woli Mieleckiej
 – Panie Małgorzata Jastrząb i Magdalena Polak
Zespół Pieśni i Tańca ,,Chorzelowiacy”

Spotkanie było również okazją, by przypomnieć  sobie i obejrzeć fragmenty wielkich ekranizacji filmowych powieści Sienkiewicza, posłuchać ,,Dumki na dwa serca”, ,,Pieśni o małym rycerzu” -ścieżek dźwiękowych towarzyszących tym filmom. Oczywiście nie zabrakło pieśni- ,,Hej Sokoły”- odśpiewanej wspólnie przez uczestników. Imprezie towarzyszyła wystawa fotografii filmowej, a także wystawa dzieł książkowych Sienkiewicza i książek tematycznych dotyczących ,,Trylogii”. Mamy nadzieję, że wspólne czytanie tej perły polskiej literatury było wspaniałą przygodą intelektualną i mile spędzonym czasem w gronie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury.

 

 


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM


16 Czerwiec 2014

W dniach 1-8 czerwca trwał XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tegoroczna kampania przebiegała pod hasłem ,,Czytanie – mądra rzecz”.

Fili Biblioteczna w Woli Mieleckiej również i w tym roku wzięła udział w akcji, zapraszając do wspólnego czytania najmłodszych czytelników. W piątek szóstego czerwca w naszej bibliotece gościła grupa uczniów klasy ,,O” z ZS w Woli Mieleckiej, wraz  z wychowawcą panią Izabelą Ziółkowską. Wesołe wierze Jana Brzechwy czytała dzieciom radna wsi Książnice – pani Wanda Mika.


,,ZŁAP BYKA ZA ROGI"


20 Maj 2014

Ortograficzne zmagania w naszej Filii Bibliotecznej to już tradycja! Również i w tym roku uczniowie klas pierwszych gimnazjalnych mogli wykazać się znajomością poprawnej pisowni języka polskiego. Do udziału w ortograficznej corridzie pt. ,,Złap byka za rogi” przystąpiło siedem dziewcząt i pięciu chłopców z Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej. Mistrzem, a raczej mistrzynią tegorocznej corridy została Kobylarz Weronika. Drugie miejsce zajęła Pietras Natalia, trzecie Grdeń Aleksandra. Wyróżnienie zaś przypadło Pisarczyk Sylwii. Gratulujemy!

 


CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA


15 Maj 2014

W środę 14 maja w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej odbyło się spotkanie miłośników dobrej książki. Przebiegało w duchu idei tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek ,,Czytanie łączy pokolenia”.

Była to okazja, by w miłej, domowej atmosferze podzielić się z innymi osobistymi wrażeniami i refleksjami na temat przeczytanych lektur. Była to również okazja do zapoznania się z nowościami bibliotecznymi i książkami polecanymi przez bibliotekarza.

Ogromną popularnością wśród czytelników naszej biblioteki cieszy się seria Gorzka Czekolada wydawnictwa Media Rodzina, na którą składają się następujące tytuły: Śnieżka musi umrzeć, Przyjaciele po grób, Głębokie rany.

Mamy nadzieję, że spotkanie było ucztą dla ducha dla wszystkich sympatyków dobrej książki!


XI TYDZIEŃ BIBLIOTEK


8 Maj 2014

8  maja rozpoczął się XI Tydzień Bibliotek pod hasłem ,,Czytanie łączy pokolenia”. Program obchodów tych wyjątkowych dni został przygotowany pod kątem popularyzacji czytelnictwa i książki.
I tak, w piątek 9 maja odbyło się spotkanie z najmłodszymi czytelnikami. W Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej gościła grupa uczniów II klasy Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej wraz z wychowawcą panią Sabiną Dziekan. Dzieci zapoznały się z ideą Tygodnia Bibliotek, z nowościami książkowymi. Wysłuchały opowiadania Ewy Musiorowskiej pt. ‘’Niezwykłe spotkanie z Jezusem”. Wybór tej lektury nie był przypadkowy, bowiem dzieci już w niedzielę przystępowały do I Komunii Świętej.
Uczniowie wzięli również udział w mini quizie literackim i rozwiązywali wesołe zagadki. Nie zabrakło wesołych wierszy , czytanych przez wychowawczynię i bibliotekarkę i oczywiście rozmaitych słodkości!


,,ZAWSZE Z NAMI"


8 Maj 2014

,,Karol Wojtyła nie urodził się świętym, on pozwolił, aby łaska współpracowała z nim, dał się prowadzić Duchowi. Nie urodził się Janem Pawłem, nie urodził się świętym, on to wypracował”. Tym fragmentem rozpoczęło się Wspomnienie o Janie Pawle II, pt. ,,Zostań z nami”, które odbyło się w niedzielę 4-go maja w Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej.
Ta niezwykła słowno-muzyczna podróż, pełna wzruszeń i wspomnień przypomniała raz jeszcze jak wielkim Człowiekiem, Kapłanem i Papieżem był Karol Wojtyła. Słowiańskim Papieżem, którego zapowiedział w swym proroczym wierszu 130 lat temu nasz narodowy wieszcz - Juliusz Słowacki.
Pozwoliła nam również zrozumieć na czym polegała świętość Jana Pawła II. Była to miłość do Boga i człowieka, życie zgodne z wiarą, otwarcie na prawdę, zawierzenie Maryi, umiłowanie Ojczyzny i  godność cierpienia.
I ostatni przekaz, który dotarł do naszych serc, by w codziennym,  prostym życiu wzorem Karola Wojtyły dążyć do świętości i i wprowadzać w czyn Jego święte słowa, które tak często do nas kierował!
W widowisku opartym na scenariuszu Bożeny Telegi wystąpiła młodzież z Grupy Recytatorskiej, prowadzonej przez Justynę Ryczek oraz grupa wokalna Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Mieleckiej pod kierownictwem Michała Witka.


W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II


8 Maj 2014

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej przygotowała okolicznościową wystawę, połączoną z ekspozycją książek o naszym wielkim rodaku.

Na szczególną uwagę zasługują niepublikowane dotąd notatki Karola Wojtyły  ,,Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003”, wydane w lutym 2014 przez Wydawnictwo Znak. „Notatki osobiste” to zapis czterdziestu lat niezwykłej duchowej drogi. Od pierwszego decydującego stwierdzenia „Jestem bardzo w rękach Bożych” po rozważanie „Czas się wypełnił” i ostatnie „Deo gratias” (Bogu niech będą dzięki) towarzyszymy Karolowi Wojtyle – Janowi Pawłowi II w kluczowych momentach jego życia i posługi. W dwóch skromnych zeszytach znajdujemy jego najważniejsze, osobiste pytania, głębokie, poruszające medytacje i modlitwy wyznaczające rytm każdego dnia. Ale pojawiają się w nich również zapiski będące świadectwem troski o najbliższych – przyjaciół, współpracowników – oraz powierzony mu Kościół. Te notatki, choć są zapisem chwil, wykraczają poza granice życia Jana Pawła II, przenosząc nas tam, gdzie to co ludzkie i to co Boże łączy się w wymiarze świętości.


XI TYDZIEŃ BIBLIOTEK


5 Maj 2014

,,Czytanie łączy pokolenia” – pod takim hasłem przebiegać będzie tegoroczny XI Tydzień Bibliotek w dniach 8-15 maja 2014. Ta ogólnopolska akcja organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ma na celu promocję czytelnictwa i popularyzację bibliotek w kręgach naszego społeczeństwa jako niezbędnego elementu rozwoju intelektualnego i kulturalnego.

                Hasło Tygodnia Bibliotek 2014 nawiązuje do Jubileuszu ,,650 lat w służbie książki”, przypadającego w tym roku oraz do Programu Rozwoju Czytelnictwa  w latach 2014- 2020, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

                8-15 maja będzie czasem wzmożonych działań bibliotekarzy, promujących literaturę i książkę, a biblioteki staną się miejscem realizacji wielu niezwykłych inspiracji i pomysłów.

                Tradycyjnie, jak co roku do akcji włącza się Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej, przygotowując  dla swych czytelników wiele ciekawych  imprez: konkursy, quizy,  spotkania. Ta bogata oferta kulturalna skierowana jest do szerokiego grona odbiorców w każdym wieku.

 Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek i do wspólnej zabawy!


ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA


5 Maj 2014


JAN PAWEŁ II - WYSTAWA


5 Maj 2014


WALENTYNKI W BIBLIOTECE


5 Maj 2014

Święty Walenty – historia i geneza święta.

Św. Walenty żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz Klaudiusz za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 roku życia. Uważał, że najlepszymi legionistami są wolni mężczyźni nie mający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został on za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Cesarz Klaudiusz kazał zabić Walentego. Przed egzekucją napisał piękny list do swojej ukochanej podpisując go słowami „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku. Walenty jest patronem zakochanych. Jest też obrońcą przed ciężkimi chorobami. Dzień świętego Walentego obchodzony jest od roku 496.

W tym wyjątkowym dniu w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej zebrała się młodzież działająca w Kole Recytatorskim, by w miłej i wesołej atmosferze przypomnieć sobie wesołe wiersze o miłości. Największą sympatię i uśmiech wzbudził wiesz ,,Zakochana żaba” Tadeusza Śliwiaka.

Zakochana żaba

Zakochała się żaba w ogórku kiszonym
 - Ożeńże się ze mną, przecież nie masz żony.
 Ja jestem zielona i ty w tym kolorze.
 Ładna będzie z nas para, więc ożeń się, ożeń!
 Jeśli zechcesz, to będę mieszkać z tobą w słoju.
 A ogórek na to:
 - Zostaw mnie w spokoju.
 Nie pleć bredni, żabo, i skończ swe zaloty.
 Nie chcę cię, boś brzydka i czuć ciebie błotem.
 Na te słowa żaba jak nie zarechocze...
 - Co? Ja jestem brzydka?! Patrzcie go. Wymoczek!
 Nikt na świecie nie widział (daję na to słowo),
 aby żaba została panią ogórkową.


130 ROCZNICA URODZIN
 KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO


5 Maj 2014

8 stycznia mija 130 rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego.

Kornel Makuszyński (ur. 8 stycznia 1884 w Stryju, zm. 31 lipca 1953 w Zakopanem) – polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury.
Jest autorem popularnych utworów dla dzieci i młodzieży, np.
O dwóch takich, co ukradli księżyc, Przyjaciel wesołego diabła, Panna z mokrą głową, Wyprawa pod psem, Awantura o Basię, Szatan z siódmej klasy, Szaleństwa panny Ewy, Przygody Koziołka Matołka i Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki.

Z tej okazji w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej prezentowana jest wystawa przedstawiająca życie i twórczość autora przygód kultowego Koziołka Matołka oraz kadry z filmów, które powstały na podstawie powieści pisarza.


POŻEGNANIE FERII


30 Kwiecień 2014

W ostatnim dniu ferii w piątek 31 stycznia odbył  się w Filii w Woli Mieleckiej turniej układania puzzli. W konkursie wzięło udział szesnastu uczestników, których podzielono na cztery kategorie wiekowe. I tak poczynając od najmłodszych laureatkami zostały: Babula Gabriela, Bugała Julia, Lelakowska Ewa i Ryczek Maria. Dziewczyny górą! W nagrodę otrzymały zestawy puzzli. Pozostałym uczestnikom nagrody pocieszania i słodycze wręczyli Justyna Ryczek i Kacper Jurek.
W tym dniu ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego pt. ,,Mój ulubiony bohater literacki”.   Z pośród czternastu prac wyróżniono  i nagrodzono cztery prace. Ich autorami są: Mazur Anna, Kusek Jakub, Cisło Wiktoria i Bal Aleksandra. Gratulujemy!


DZIEŃ SENIORA


30 Kwiecień 2014

W sobotę 25 stycznia 2014 roku w Filii Ośrodka Domu Kultury w Woli Mieleckiej odbył się  Dzień Seniora. Była to wyjątkowa okazja, by przy opłatku złożyć sobie życzenia oraz wspólnie kolędować.
 Życzenia wszystkim zgromadzonym seniorom złożyli obecni na sali:
     Kazimierz Gacek - wójt Gminy Mielec
    Joanna Rębisz - doradca marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla
    Fryderyk Kapinos - radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego
    ks. Paweł Herudziński oraz ks. Prałat Stanisław Jurek

W programie artystycznym wystąpili: grupa wokalna Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Mieleckiej pod kierownictwem Michała Witka, grupa taneczna dzieci  prowadzona przez Kacpra Jurka oraz młodzież gimnazjalna należąca do Kółka Recytatorskiego prowadzonego przez Justynę Ryczek.


2014 ROK

"ROKIEM CZYTELNIKA"


19 Marzec 2014

 Jubileuszowy Rok 2014 będzie czasem wzmożonych i zintegrowanych działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy społecznej

 o książce pod hasłem:

650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI.

 

Z tej wyjątkowej okazji nasza biblioteka przygotowała dla wszystkich czytelników okolicznościową gazetkę i wystawkę nowości książkowych.

 

 

 


"W KRAINIE BAJEK" - MINI QUIZ LITERACKI

DLA DZIECI
 


19 Marzec 2014

Mimo mroźnej  pogody  i oblodzonych chodników, w środę dwudziestego drugiego stycznia w  Filii w Woli Mieleckiej zgromadziła się licznie młodzież i dzieci, by wziąć udział w mini quizie literackim, organizowanym przez naszą bibliotekę. Byli to uczniowie Szkoły Podstawowej w  Woli Mieleckiej, jak również Szkoły podstawowej w Podleszanach.

W pierwszym etapie zabawy każdy uczestnik losował dla siebie pytanie. Każda poprawna odpowiedź była nagradzana słodyczami i gromkimi brawami. W drugim etapie liczyła się wiedza i refleks. Mistrzynią w rozwiązywaniu zagadek literackich została Gabrysia Cisło  z Woli Mieleckiej,  z Podleszan zaś Kinga Skrzypek. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe albumy.

Dla tych dzieci, które zapomniały o naszym konkursie lub nie mogły   w tym dniu do nas przybyć prezentujemy kilka wesołych zagadek:

ZESTAW I
1. Tylko cal wysokości
miała ta dzieweczka,
dlatego też jej imię
brzmiało…

2. Jaka to dziewczynka
Ma roboty wiele,
A na wielkim balu
Gubi pantofelek?

3. Uwolniona,
Zapluskała złocistym ogonem
Rybaka – uszczęśliwiła,
Lecz nie jego żonę.

ZESTAW II
1. Chociaż kłopoty
Z wilkiem miała,
Wyszła z opresji
zdrowa i cała.

2. Łatwo mnie poznacie,
Gdy bajkę wspomnicie
chodziłem tam w butach,
Miałem lżejsze życie.

3. Jakie to maluchy zawsze są brodate i ciężko pracują i zimą i latem?

 

 


FERIE W BIBLIOTECE ROZPOCZĘTE
 

13 Marzec 2014

 Ferie w Bibliotece w Woli Mieleckiej rozpoczęte!

W pierwszym dniu ferii, w poniedziałek 20 stycznia odbył się muzyczny konkurs dla dzieci pt. „Jaka to melodia” . Tematem przewodnim były polskie kolędy i pastorałki. Uczestnicy zabawy musieli wykazać się znajomością tytułów prezentowanych utworów i oczywiście refleksem.

            Laureatką konkursu została Wiktoria Świątek ze Szkoły Podstawowej w Podleszanach, pokonując w trzeciej, finałowej rundzie Elizę Gawron ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu. Za swą wiedzę muzyczną otrzymały nagrody i gromkie brawa. Pozostałym dzieciom wręczono nagrody pocieszenia i słodycze na poprawę humoru. Całość imprezy zakończyło wspólne śpiewanie kolęd.

            Konkurs prowadzili: Justyna Ryczek i Michał Witek.   

 


FERIE W BIBLIOTECE
 

16 Styczeń 2014

 
 

Aktualizacja: 13 listopad 2013


Biblioteka Publiczna w Woli Mieleckiej działa przy Filii Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec. Głównym celem działalności biblioteki jest promocja książki i czytelnictwa na terenie Woli Mieleckiej. Biblioteka prowadzi również działalność informacyjno-kulturalną poprzez wystawy tematyczne, rocznice literackie, konkursy czytelnicze. Organizowane są okolicznościowe imprezy takie jak „Ferie w bibliotece”, „Walentynki”, „Dzień Dziecka”, ,,Cała Polska czyta dzieciom”, ,,Narodowe czytanie”.Wiąże się to ze współpracą z Zespołem Szkół w Woli Mieleckiej. Księgozbiór biblioteki to bogaty księgozbiór podręczny, literatura piękna dla dorosłych i młodzieży, lektury szkolne, jak również literatura dla najmłodszych czytelników. Zbiory są sukcesywnie uzupełniane, wzbogacane o nowości wydawnicze i bestsellery. Do września 2013 zakupiono 246 nowych książek. Przy BP w Woli Mieleckiej działa Kółko Recytatorskie. Grupę młodych miłośników poezji tworzy młodzież ucząca się w ZS w Woli Mieleckiej. Biblioteka gromadzi i udostępnia prasę dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Biblioteka Publiczna w Woli Mieleckiej posiada dwa zestawy komputerowe z dostępem do Internetu i jest w trakcie tworzenia katalogu on-line, dostępnego dla czytelników drogą internetową. Katalog jest tworzony w systemie Sowa2.
 

Konkurs muzyczny ,,Jaka to melodia”

 W ramach akcji  ,,Ferie bez nudy” wspólnie z Filią SOKiS biblioteka zorganizowała konkurs muzyczny pt. ,,Jaka to melodia”. Zadaniem uczestników było odgadnięcie jak największej liczby utworów, które grał instruktor zajęć muzycznych,  Michał Witek. Mistrzynią została Ewa Krzysztofik, uczennica klasy drugiej z ZS w Woli Mieleckiej.

Kółko recytatorskie

Od kwietnia 2013 działa przy BP w Woli Mieleckiej Kółko Recytatorskie. Grupę młodych miłośników poezji tworzy w większości młodzież ucząca się w tutejszym gimnazjum, jak również z Podleszan. Są to: Grdeń Aleksandra, Kania Aleksandra, Kołacz Paulina, Krzysztoforska Kinga, Marek Kamil, Marzec Monika, Puła Klaudia, Ryczek Lidia, Sypek Wojciech, Strugała Adrian, Wójcik Jadwiga, Wójcik Paweł.

Młodzi wykonawcy wystąpili dotychczas w dwóch imprezach, organizowanych w Filii Ośrodka Kultury - 26 maja z okazji Dnia Matki,

-13 października w programie artystycznym pt. ,,Zawsze z nami” z okazji XIII Dnia Papieskiego pod hasłem Jan Paweł II –Papież Dialogu.

Dzień Matki

XIII Dzień Papieski

Polska Czyta Dzieciom 2012

Od dziesięciu lat trwa w naszym kraju kampania  ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Celem tej kampanii jest podniesienie poziomu świadomości społecznej dotyczącej roli czytania w rozwoju psychicznym dziecka i popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Głęboko wierząc, że czytanie dzieciom jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość, Biblioteka Publiczna w Woli Mieleckiej zorganizowała w dniu 6 czerwca 2012 spotkanie uczniów klasy 0 i II ze Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej, na którym czytali dzieciom zaproszeni goście. Byli to: Wanda Mika radna sołectwa Książnice, Wiesław Soboń sołtys sołectwa Wola Mielecka oraz Józef Smaczny członek Zarządu Powiatu Mieleckiego, były starosta Powiatu Mieleckiego. Najmłodsi w dużym skupieniu i z zapartym tchem słuchali pięknych, polskich legend m. in. o królowej Bałtyku Juracie, o początkach polskiego państwa, o Lechu, Czechu i Rusie. Były też i wesołe wierszyki i opowiastki o zwierzętach. Dla dzieci nie zabrakło również słodkości: pysznych rurek z kremem, ciasteczek i soczków. Największą radość wśród najmłodszych wywołał ogromny kosz cukierków, które zakupił pan Wiesław Soboń.Cała

Polska Czyta Dzieciom 2013

Głęboko wierząc, że czytanie dzieciom jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość, Biblioteka Publiczna w Woli Mieleckiej zorganizowała w dniu 1 czerwca 2013 spotkanie uczniów klasy I ze Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej, na którym czytała dzieciom Wanda Mika -  radna sołectwa Książnice.

 

Konkurs ortograficzny 2012

W dniu 11 maja 2012 odbył się konkurs ortograficzny pt. ,,Zostań mistrzem ortografii”. Ortograficzne zmagania podjęli uczniowie klas drugich gimnazjalnych ze Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Dodam tylko, że nie było łatwo! Laureatami zostali: Lidia Ryczek, Justyna Pietras, Kinga Naprawa, Natalia Bajor.

Konkurs ortograficzny 2013

 W ,,Tygodniu Bibliotek”  tj. w dniach 08-15.05 odbył się już po raz drugi konkurs ortograficzny pt. ,,Zostań mistrzem ortografii”. Ortograficzne zmagania podjęli  tym razem uczniowie klas pierwszych gimnazjalnych ze Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Laureatami zostali:

I miejsce- Maziarz Martyna I a i Ozga Mateusz I b
II miejsce – Bąk Anna  I c i Godek Gabriela I a
III miejsce – Pietras Sylwia I b i Kawalec Dominik Ib

Konkurs plastyczny – ,,Mój ulubiony bohater literacki”.

W lutym odbył się konkurs plastyczny  pt. ,, Mój ulubiony bohater literacki”, przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Prace były wykonywane dowolną techniką .  Laureatami zostali:

- Kumorek Estera ,
- Łaz Agnieszka,
- Lelakowska Ewa,
- Lelakowski Tomek.

   

Konkurs układania puzzli

W ramach akcji  ,,Ferie bez nudy” wspólnie z Filią Sokis biblioteka zorganizowała turniej układania puzzli.

Promocja najnowszej książki siostry Anastazji

 Biblioteka nie zapomniała również o dorosłych czytelnikach. Dla tych, co lubią gotować pod hasłem ,,Kuchnia bez tajemnic” odbyła się promocja najnowszej książki s. Anastazji ,,Przysmaki siostry Anastazji”. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wszystkimi książkami tej autorki. Była teoria, była i praktyka. Wspólnie wykonano bowiem sałatkę z promowanej książki.

Spotkanie autorskie z Lidią Miś

15 czerwca 2012 w Ośrodku Kultury w Woli Mieleckiej gościła Lidia Miś – autorka popularnych książek dla dzieci i młodzieży, laureatka wielu literackich nagród i wyróżnień m. in. Nagrody ZLP za Najlepszy Debiut Roku 2004. Spotkanie zorganizowała Biblioteka Publiczna w Woli Mieleckiej przy współpracy Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej. Uczestniczyli  w nim uczniowie i wychowawcy klas I- III tejże szkoły i klasa III ze Szkoły Podstawowej w Podleszanach. Pisarka niezwykle szybko nawiązała kontakt z dziećmi, zyskując ich ogromną sympatię i uśmiech. W barwny sposób opowiadała o swym dzieciństwie, inspiracjach przy pisaniu, a przede wszystkim o swych utworach. Za pomocą słowem malowanych obrazów przeniosła dzieci w krainę fantazji tam, gdzie żyją wróżki, elfy, smoki i czarownice…Słuchały zadumane i rozmarzone. Bo przecież któż z nas nie lubi baśni? Lidia Miś czytała również fragmenty swoich książek: ,,Odwiedzając czarownice”- baśń, którą pokochały tysiące dzieci w całej Polsce, ,,Serce lasu” i ,,Opowieści biblijne dziadzia Józefa”. O bohaterze ostatniego utworu mówiła w tych prostych, ale jakże pięknych słowach - Dziadzio Józef żył naprawdę. Mieszkał w domaradzkiej wsi Poręby, w drewnianym domku pokrytym starą, ceglaną dachówką. To właśnie tu, z dala od miejskiego zgiełku, schodziły się nie tylko jego wnuki, ale całe gromady dzieciaków, by posłuchać ciepłych, biblijnych opowieści. W drugiej części spotkania odbyła się mini konferencja prasowa, w której dzieci stały się dziennikarzami i na autorkę spadła lawina pytań. Odpowiedzi były wyczerpujące i dostarczyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pani Lidii. Godzinne spotkanie minęło bardzo szybko.  Na koniec były dedykacje, autografy, drobne upominki dla dzieci od autorki i oczywiście pożegnalne kwiaty. Spotkanie z panią Lidią Miś dzieci na pewno długo zachowają w pamięci. Zwłaszcza, że na koniec padło pytanie: ,,Czy pani jeszcze do nas przyjedzie?”

Czytanie baśni dla najmłodszych- Z wizytą w piernikowej chatce 2012.

Biblioteka Publiczna w Woli Mieleckiej, włączając  się do ogólnopolskiej akcji ,,Biblioteka ciągle w grze”, przygotowała dla swoich czytelników cykl imprez. I tak rozpoczynając od najmłodszych,  w dniu 9.05. 2012 odbyło się spotkanie pt. ,, W piernikowej chatce”,  uczniów klasy O ze Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej. W bajkowej scenerii maluchy wysłuchały baśni, w których czarnym charakterem jest  Baba Jaga. W chatce Baby Jagi oczywiście nie mogło zabraknąć dla dzieci piernikowych serc i innych łakoci.

 

 
 
 
 
Aktualności -- Stałe formy pracy -- Informacje o nas -- Biblioteki -- Organizacja imprez -- Kalendarz imprez -- Galeria -- Napisz do nas -- Strona główna