39-331 Chorzelów 307, tel. (0-17) 584 14 83; e-mail: sokis_chorzelow@poczta.onet.pl


 Aktualności
 
Koła zainteresowań
 
Przetargi             
 
Projekty Unijne
 
 
Stałe formy pracy 

 
Informacje o nas
 
Biblioteki
  Regulamin
  Katalog online

  Filia w Chorzelowie
  Filia w Podleszanach
  Filia w Rzędzianowicach
  Filia w Trześni
  Filia w Woli Mieleckiej
  Filia w Złotnikach

  Aktualności
  Nowości
  Kalendarz imprez
  Historia

 Organizacja imprez
 Kalendarz imprez
 
Galeria
 
Napisz do nas
 
Strona główna





MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 


 05 Listopad 2015

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.

Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Pomimo usilnych prób naszych nieprzyjaciół, którzy walczyli ze wszystkim, co wiąże się z naszym narodem, nie zdołano zabić ducha polskości. Ani Niemcom, ani Rosjanom nie udało się narzucić naszym rodakom swojej kultury i języka w ramach tzw. procesów rusyfikacji i germanizacji. Polacy odzyskując niepodległość po ponad 100 latach „niebytu” – co jest fenomenem na skalę globalną – po raz kolejny udowodnili zaś, że są jednym z najbardziej niestrudzonych i najbardziej dumnych narodów świata.

Co by się stało, gdyby nie bohaterstwo przodków, którzy walczyli o naszą niepodległość? Dziś prawdopodobnie nie mówilibyśmy w języku polskim; nie moglibyśmy pewnie też demonstrować dumy z naszych narodowych symboli – flagi oraz godła państwowego; a wielkie czyny, jakich dokonywali Polacy na przestrzeni wieków, zostałyby zapomniane. Polska mogłaby przepaść na zawsze.

Z tej okazji w 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę zapraszam do obejrzenia wystawki książek i gazetki w Filii Bibliotecznej w Złotnikach

 



MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 


 05 Listopad 2015

Dnia 23 pażdziernika2015r. przedszkolaki odwiedziły bibliotekę, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną role bibliotek w życiu szkoły, przedszkoli, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Obchodzony jest w czwarty poniedziałek października.
Przedszkolaki przyszły z życzeniami, pięknie zaśpiewały piosenkę i wręczyły laurki z życzeniami.
Dziękuję bardzo za tak ciepłe, miłe i niespodziewane życzenia. Dziękuję bardzo Z. Załucka



OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 


 05 Listopad 2015

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto ma już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W tym dniu w wielu miejscach i w wielu bibliotekach organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Z tej okazji  zostałam zaproszona do przedszkola, aby przeczytać kilka bajek dzieciom.



NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI" W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


 07 Wrzesień 2015

5 września w 1600 miejscach w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa.
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować największe polskie dzieła literackie, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. W tym roku, czwarta odsłona Narodowego Czytania odbyła się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser- Dudy. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 roku wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku ożyły karty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
„Lalka” Bolesława Prusa uważana jest za jedną z ważniejszych pozycji w literaturze polskiej. Filie Biblioteczne Gminy Mielec od początku biorą udział w Narodowym Czytaniu.
W sobotni wieczór 5 września w budynku OSP w Trześni, w scenografii stylizowanej na salon mieszczański z drugiej połowy XIX w. odbywało się spotkanie sympatyków literatury okresu polskiego pozytywizmu. Licznie zgromadzonej publiczności zaproponowano nie tylko fragmenty ”Lalki” odczytywane przez samorządowców Gminy Mielec, nauczycieli, czytelników, ale też scenki rodzajowe w wykonaniu członków ZPiT „Chorzelowiacy”, którzy w strojach z epoki wcielili się w postaci Izabeli Łęckiej, Stanisława Wokulskiego oraz Ignacego Rzeckiego. Spotkanie rozpoczął pokaz multimedialny piosenki Jacka Kaczmarskiego –„Lalka czyli polski pozytywizm”, a zakończył pokaz satyrycznego zespołu „T-raperzy znad Wisły” przekazujący humorystycznie streszczenie powieści Bolesława Prusa. Fragmenty tej pozytywistycznej powieści czytane były na tle muzyki Claude’a Debussye’go, Gustava Mahlera oraz Maurice’a Ravela. Uczestnicy tegorocznego narodowego czytania przy kawie i herbacie wymieniali się refleksjami po obejrzeniu i wysłuchaniu tekstów jakże dziś jeszcze aktualnych.
Imprezie towarzyszyła wystawka różnych wydań „Lalki” i fotosów z ekranizacji tej powieści.
Mamy nadzieję, że sobotnie wspólne czytanie „Lalki” było wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie tą jakże ważną w literaturze polskiej powieść, a także  było możliwością radosnego spędzenia wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do polskiej literatury.

Za wspólnie spędzony czas serdecznie dziękujemy.

 



NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI" W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


26 Wrzesień 2015

Zbliża się kolejne, czwarte już Narodowe Czytanie- ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP. Tradycyjnie odbędzie się ono w pierwszą sobotę września. Rok 2012 należał do „Pana Tadeusza”, w 2013 czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W roku ubiegłym ożyły stronice Trylogii Henryka Sienkiewicza. W tym roku Prezydent zaprasza wszystkich do Narodowego Czytania wielkiego pozytywistycznego dzieła - „Lalki” Bolesława Prusa.

 „Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”

Filie Biblioteczne Gminy Mielec serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania w dniu 5 września o godz. 18.00 w budynku OSP w Trześni.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich chętnych mieszkańców, czytelników, członków stowarzyszeń, władz samorządowych oraz wszystkich miłośników twórczości Bolesława Prusa.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.



 

XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzeciom

 


30 Czerwiec 2015

W dniach 30 maja – 6 czerwca br. odbył się XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w ponad 3270 miastach i miejscowościach. Tegoroczny tydzień czytania odbył się pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach”. Do tej akcji włączyła się również Filia Biblioteczna w Złotnikach.- czytaliśmy najbardziej znany wierszyk Juliana Tuwima  ” Lokomotywa” . Utwór stanowi doskonałe połączenie interesującego opisu, humoru i wirtuozerii słowa. Tematem wiersza jest tytułowa lokomotywa przedstawiona jako istny cud techniki., jako ogromny, czujący stwór, który strasznie się poci i sapie. Taki pociąg jest w stanie udźwignąć aż czterdzieści wagonów wypełnionych po brzegi ciężkimi przedmiotami, zwierzętami i ludźmi.

Po czytaniu rysowaliśmy pociąg na chodniku przed biblioteką było cieplutko i wesoło. Dzieci, które uczestniczyły w czytaniu „Lokomotywy”, otrzymały słodki poczęstunek oraz upominkami (zakładki do książek, baloniki i długopisy).  Dziękuję Rodzicom i Dzieciom za udział w akcji „Cała Polska czyta w bibliotekach”.



WAKACJE

 


29 Czerwiec 2015


Filia Biblioteczna w Złotnikach
zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia wakacyjne. Bezpłatne zajęcia odbywać się będą w od 8 lipca 2015 r. w poniedziałki w godz. od 16.00 do 18.00. Hasło tegorocznych wakacji z biblioteką to  „Baśniowe wakacje”. W programie wakacyjnym będą baśniowe zajęcia plastyczne , zajęcia ruchowe (gra w klasy, slalom z piłką, wszystko do kosza), rysowanie kredą po chodniku . Nie zabraknie zabaw literackich i czytania książek. Zapraszam również do udziału w wakacyjnym  konkursie plastycznym „Wakacje moich marzeń” (rozstrzygnięcie i rozdanie nagród nastąpi 7.09.2015r.).



TYDZIEŃ BIBLIOTEK

 


27 Maj 2015

Filia Biblioteczna w Złotnikach włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek i zaproponowała Czytelnikom Biblioteki ciekawe zajęcia.

 - 08.05.2015 r.  „Jaka to bajeczka?” mini konkurs dla dzieci wszystkie dzieci chętnie odpowiadały na pytania konkursowe -nagrody kolorowanki otrzymały wszystkie dzieci - każdy kto odwiedził bibliotekę w dniu 11 maja 2015 r. mógł wziąć udział w „V Maratonie czytania książek”. Pani Wanda Mika – Radna Gminy Mielec najmłodszym  czytała książkę pt.  „Ponury dzień Kłapouchego” Kłapouchy od rana wpadł w wyjątkowo ponury nastrój, bo spodziewał się deszczu. Mimo wysiłków przyjaciół nie chciał się rozchmurzyć! Ciągle wygłaszał uwagi, z których wynikało na przykład, że nie warto nic robić.
Co najdziwniejsze, właśnie tego dnia pomógł paru przyjaciołom. Starsze dzieci chętnie popisywały się umiejętnością pięknego czytania.  Było miło i wesoło dzieci otrzymywały upominki i soczki.



V MARATON CZYTANIA

 


19 Maj 2015



2015 ROKIEM JANA PAWŁA II

 


19 Maj 2015

Jan Paweł II - Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego.

Był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX w. Znacznie poprawiał relacje Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym, Wspólnotą Anglikańską. Jego głównym celem, jak wielokrotnie podkreślał, było głoszenie całej ludzkości orędzia miłosierdzia Bożego, przekazanego przez Jezusa Chrystusa św. Faustynie Kowalskiej, a tym samym przygotowanie świata na ostateczne Jego przyjście.

Był jednym z najbardziej podróżujących światowych przywódców w historii, odwiedzając 129 krajów podczas swojego 27 letniego pontyfikatu (przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem). Był papieżem, który najwięcej osób wyniósł na ołtarze, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie poprzednich pięciu wieków.

Jego proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci, zaś proces kanonizacyjny zakończył się trzy lata po beatyfikacji, dziewięć lat po śmierci.

Filia Biblioteczna w Złotnikach  włączając się w obchody roku Jana Pawła II zorganizowała wystawę książek ze poświęconą pontyfikatowi naszego Wielkiego Rodaka. 



Tydzień Biblotek

 


30 Kwiecień 2015

„Tydzień Bibliotek” jest ogólnopolskim programem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich realizowanym od roku 2004, którego celem jest:

  • popularyzacja wiedzy o roli bibliotek i ośrodków informacji w systemie kultury, edukacji, nauki i gospodarki, a także o ich znaczeniu dla poprawy jakości życia i utrwalania pozytywnych wzorców społecznych,

  • podnoszenie prestiżu bibliotek i zawodu bibliotekarza w świadomości społecznej,

  • promocja czytelnictwa i zainteresowania książką oraz nowymi mediami komunikacji społecznej w szerokich kręgach polskiego społeczeństwa,

  • upowszechnianie w społeczeństwie świadomości o znaczeniu wiedzy i informacji oraz swobodnego dostępu do nich poprzez biblioteki i ośrodki informacji.

  • Tegoroczny „Tydzień Bibliotek” będzie obchodzony również w Filii Bibliotecznej w Złotnikach:

  • - 08.05.2015 r.  „Jaka to bajeczka?” mini konkurs dla dzieci, - 11.05.2015 r.  „V Maraton czytania” - do udziału w maratonie zapraszam wszystkich chętnych, a gościem specjalnym będzie  Radna Gminy Mielec Pani Wanda Mika.  

  • - 13.05.2015 r. bajkowe rysowanie na chodniku.



Konstytucja 3 Maja


24 Kwiecień 2015

Konstytucja 3 Maja -
najstarsza ustawa zasadnicza w Europie
i druga na świecie

Majowe święto dla wszystkich POLAKÓW JEST DNIEM SZCZEGÓLNYM.
Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.

Posłowie zebrani na Sejmie Czteroletnim w Warszawie uchwalili 3 maja 1791 roku konstytucję.

Konstytucja miała ulepszyć ustrój i wzmocnić Rzeczpospolitą. Wprowadzała w miejsce elekcji (wyboru) króla tron dziedziczny. Odbierała uprawnienia polityczne szlachcie, która nie posiadała majątku. Więcej praw natomiast zyskali mieszczanie, którzy mogli odtąd starać się o wysokie stanowiska w wojsku i Kościele. Najwyższa władzę sprawował sejm, na którym szlacheccy posłowie musieli podejmować decyzje większością głosów. Jeden poseł nie mógł zerwać obrad okrzykiem "liberum veto". 
Utworzono rząd - Straż Praw z królem na czele. W trosce o bezpieczeństwo kraju szczególną uwagę zwrócono na wzmocnienie armii ( miała ona liczyć 100 tysięcy żołnierzy).

W drugiej połowie XVIII wieku w Polsce władzą ustawodawcza był Sejm Rzeczpospolitej, który został sparaliżowany przez liberum veto. Prawo to pozwalało szlachcicowi - posłowi naderwanie obrad sejmu i unieważnienie jego postanowień. Doprowadziło to do anarchii.

Państwa sąsiadujące - Prusy, Austria i Rosja - bezkarnie wtrącały się w sprawy Polski. W końcu się porozumiały i w 1772 r. doprowadziły do I rozbioru Polski. Nakazały również polskiemu sejmowi zatwierdzić rozbiór. Znaleźli się wtedy posłowie, którzy za pieniądze i stanowiska postanowili zgodzić się na grabież ziem polskich.

Honor Polaków ratowali patrioci m.in. Tadeusz Rejtan, poseł nowogródzki.

Po pierwszym rozbiorze część szlachty i magnatów zrozumiała, że nasze państwo wymaga pilnej naprawy. Zwołano Sejm, który z przerwami trwał cztery lata (od 1788 do 1792 r.). Najważniejszym wydarzeniem tego sejmu było uchwalenie konstytucji. Jej twórcami byli min.

Filia Biblioteczna w Złotnikach zaprasza na okolicznościowa wystawkę książek poświęconą Konstytucji 3-go Maja.



FERIE W BIBLIOTECE


03 Marzec 2015

Tegoroczne ferie zimowe za nami, lecz warto przypomnieć co w bibliotece w Złotnikach podczas nich się działo… oj dział się, działo. W poniedziałek był  ”Bajkowy dzień” – wszyscy czytaliśmy książkę pt. „Kurowanie Kubusia”. Pokazuje ona, jak ważna w naszym życiu jest przyjaźń. Kubuś i inni mieszkańcy Stuwiekowego Lasu uczą się pomagać sobie wzajemnie, dzielić smutki i radości, pracować i bawić się razem. Uczą się akceptować i doceniać różnice charakterów wśród przyjaciół. Ich wspólnie przeżyte przygody pokazują, jak wiele radości, wsparcia i ciepła wnoszą przyjaciele w życie każdego z nas. Kiedy Kubuś, Miś o Bardzo Małym Rozumku, stał się Misiem bardzo Przeziębionym, przyjaciele ze Stuwiekowego Lasu zapragnęli mu pomóc. Przybyli więc do jego chatki, żeby go kurować. Ta opowieść to lekcja cierpliwości wobec przyjaciół. Czytanie zakończyło się wykonywaniem ilustracji, malowaniem kolorowanek i konkursem na - najlepszego słuchacza – było wesoło i oczywiście były nagrody. „Walentynki tuż, tuż…”  to był temat zajęć plastycznych we środę. Uczestnicy wykonywali dekoracje, kartki Walentynkowe, ilustracje do bajek - wykazując się dużą inwencją twórczą. Było też układanie puzzli na wyścigi. Piątek był dzień rozwiązywania zagadek. Dużą wiedzą wykazały się dzieci rozwiązując  „Quizy szkolne”. Były gry planszowe, układanie puzzli. W ostatnim dniu ferii zimowych został rozstrzygnięty i wręczono nagrody w konkursie na „Super Czytelnika 2014r.” . Super Czytelnikom  - gratuluję i życzę wielu przygód z książką. Biblioteka w Złotnikach już teraz zaprasza dzieci za rok - na następne ferie zimowe.



WYNIKI KONKURSU


19 Luty 2015

Biblioteka Publiczna w Złotnikach przeprowadziła konkurs plastyczny pt. „Kochamy Kubusia Puchatka”. W konkursie tym uczestniczyły dzieci – czytelnicy biblioteki. Wszystkie prace były piękne i zasługiwały na wyróżnienie i nagrodę.  Młodzi plastycy zostali nagrodzeni nagrodami książkowymi.  Zachęcam dzieci do brania udziału w konkursach organizowanych przez bibliotekę.



FERIE W BIBLIOTECE

 


22 Styczeń 2015



,,KU POKRZEPIENIU SERC" NARODOWE CZYTANIE

 


16 Wrzesień 2014

„KU POKRZEPIENIU SERC”
NARODOWE CZYTANIE ,,TRYLOGII" HENRYKA SIENKIEWICZA
 W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

6 września w 1532 miejscach w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym” , aby podkreślić jego powszechny i elitarny charakter. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia  jest zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Narodowe Czytanie odbywa się z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego od 2012 roku.
                Filie Biblioteczne Gminy Mielec w sobotnie popołudnie 6 września już po raz trzeci włączyły się w tą akcję. Dwa lata temu czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w ubiegłym roku dzieła Aleksandra Fredry, w tym roku wspólnie czytaliśmy fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Bronisław Komorowski nazwał Sienkiewicza „Wielkim reżyserem narodowej wyobraźni i tożsamości”. Wszyscy zgromadzeni w sobotnie popołudnie  miłośnicy twórczości Sienkiewicza mogli  przypomnieć sobie jego dzieła i na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter. Piękno fragmentów „Trylogii”, która powstała „ku pokrzepieniu serc”, przybliżyli uczestnikom: Wójt Gminy Mielec- Pan Kazimierz Gacek, Przewodnicząca Rady Gminy- Pani Magdalena Bania, Radne Gminy Mielec- Panie: Zofia Paterak, Wanda Mika, Anna Czerkies, Dyrektor i Wicedyrektor Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej- panie: Małgorzata Jastrząb i Magdalena Polak oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” pod kierunkiem Pani Bożeny Telega. Nie tylko czytaliśmy, ale też mogliśmy obejrzeć fragmenty adaptacji filmowych „Trylogii” z tekstami piosenek. Całości spotkania dopełniło wspólne śpiewanie piosenki "Hej Sokoły".
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii z adaptacji filmowych „Trylogii”. Zaprezentowane zostały również wydania książkowe dzieł Sienkiewicza i książki tematyczne dotyczące "Trylogii". Mamy nadzieję, że sobotnie wspólne czytanie „Trylogii” było wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie te dzieła i na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter, a także było możliwością radosnego spędzenia wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do polskiej literatury. W 2015 roku Narodowe Czytanie będzie poświęcone „Lalce” Bolesława Prusa, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

GALERIA

 


CZYTANIE MĄDRA RZECZ
 

10 Czerwiec 2014

W całym kraju od 1-8 czerwca 2014r.
w ramach Akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” odbywają się spotkania poświęcone czytaniu. Do Ogólnopolskiego Czytania Dzieciom włączyła się też Filia Biblioteki Publicznej w Złotnikach tegoroczne hasło brzmi – „Czytanie mądra rzecz”. W ten sposób zwraca się uwagę na fakt, jak ważne jest codzienne czytanie i jakie przynosi znakomite rezultaty. Wspiera przede wszystkim rozwój emocjonalny, a także uczy języka i myślenia, a ponadto ćwiczy pamięć i koncentrację, rozwija wyobraźnię i ogromną wiedzę. Zatem wykształcenie nawyku czytania i pokazywanie, że to przyjemne zajęcie wymaga niewielkiej inwestycji czasu i wysiłku, a procentuje w całym późniejszym życiu.

 



CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
 

03 Czerwiec 2014

Filia Biblioteczna w Złotnikach zaprasza na Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom,  który trwa od 1-8.06.2014r. pod hasłem „Czytanie mądra rzecz!” Zapraszam 4 i 6 czerwca 2014 r. na 17.00 do biblioteki.

 Zachęcam do codziennego czytania swoim dzieciom książek gdyż:
codzienne czytanie dziecku jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny
i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach.



PASOWANIE NA CZYTELNIKA
 

03 Czerwiec 2014

2.06.2014r. r. wzorem lat ubiegłych odbyło się  na  „Pasowanie na Czytelnika”.  W uroczystości wzięli udział uczniowie kl. I  wraz z wychowawczynią.  Uczniowie wykazali się znajomością postaci z bajek, umiejętnością rozwiązywania rebusów,  a przede wszystkim umiejętnością pięknego czytania. N a pamiątkę uroczystego spotkania wręczono pamiątki pasowania , książki i upominki. Mam nadzieję, że niezapomniana wizyta  w bibliotece zaowocuje w przyszłości miłością do literatury, bo "kto czyta książki, żyje podwójnie" (Umberto Eco)



TAK CZYTALIŚMY
 

20 Maj 2014



KONKURS PLASTYCZNY
 

20 Maj 2014



ZA NAMI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2014
 

20 Maj 2014

Jak co roku z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich początkiem maja organizowany jest Tydzień Bibliotek. Hasło wiodące w tym roku: CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA
Tegoroczne hasło jest zaproszeniem do biblioteki i służy wprowadzeniu mody na czytanie. Czytanie nieodłącznie kojarzy się z biblioteką, Biblioteka stanowi centrum wymiany międzypokoleniowej, w którym doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Na bibliotecznych półkach odnaleźć można zarówno historyczne dzieje i świadectwa dawnych wieków, jak i współczesne teksty, a nawet opowieści futurystyczne. Czytelnik w każdym wieku odnajduje w bibliotece skarbnicę wiedzy, przyjemność obcowania z piękną literaturą, czy cenne świadectwa minionych pokoleń.

Z okazji XI OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA BIBLIOTEK, który trwał od 7 do 15 maja br. Filia Biblioteczna w Złotnikach przygotowała po raz IV MARATON CZYTANIA KSIĄŻEK. Czytaliśmy 12 maja 2014r. cały dzień.

Tak czytaliśmy:



KONSTYTUCJA 3 MAJA
 

07 Maj 2014



KANONIZACJA JANA PAWŁA II
 

07 Maj 2014



KONKURS NA ,,SUPER CZYTELNIKA"
 

29 kwiecień 2014

Jubileuszowy Rok 2014 jest rokiem Czytelnika i z tej to okazji ogłaszam  konkurs na „Super Czytelnika”.
Konkurs trwa od 01.04.2014 do 31.12.2014r.
 Regulamin konkursu dostępny jest w bibliotece.



,,SPOTKANIA Z BAJECZKĄ
 

7 Maj 2014

W bibliotece co dwa tygodnie odbywają się „Spotkania z bajeczką” dla dzieci przedszkolnych ze Społecznego Przedszkola „Promyczek”.



WYSTAWKA KSIĄŻEK ŚWIĄTECZNYCH
 

7 Maj 2014

Podczas odwiedzin w bibliotece dzieci chętnie popisywały się umiejętnością pięknego czytania.



PO SZKOLE DO BIBLIOTEKI
 

29 kwiecień 2014

W bibliotece można spędzić ciekawie wolny czas np.: poczytać książki i prasę, zagrać w gry planszowe, układać puzzle, rysować, kolorować – zresztą zobaczcie sami.



KONKURS PLASTYCZNY
 

29 kwiecień 2014

Przez cały kwiecień trwa konkurs dla dzieci i młodzieży 
„Mały ilustrator”  w trzech kategoriach wiekowych . 


,,W PAŁACU KRÓLOWEJ ŚNIEGU''
 

07 Maj 2014

W bibliotece jak co roku odbywały się zajęcia na feriach zimowych. Zajęcia odbywały się w od 27-29.01.2014 r. pod hasłem „W pałacu Królowej Śniegu”.

Było czytanie bajek, projektowanie stroju i wykonywanie korony Królowej Śniegu, zabawy kredkami, plasteliną, kolorowanie kolorowanek, bawiliśmy się w „Kalambury”, układaliśmy puzzle i graliśmy w „Chińczyka”. Dzieci uczestniczące w zajęciach otrzymały drobne upominki.


FERIE W BIBLIOTECE
 

16 Styczeń 2014

Filia Biblioteczna w Złotnikach
zaprasza dzieci na ferie zimowe w dniach
27 – 31.01.2014r
. pod hasłem:

W  PAŁACU  KRÓLOWEJ ŚNIEGU

w programie:

27.01.2014 r.  (poniedziałek)   czytanie baśni H.Ch. Andersena – projektowanie sań, stroju i korony Królowej Śniegu. 

29.01.2014 r.  (środa)  dzień plastyczny wykonywanie zimowych elementów dekoracyjnych  - zabawa kredkami, plasteliną i papierem.

31.01.2014 r. (piątek)  łamigłówki, rebusy, gry planszowe: Wesołe literki, Scrabble, Quiz ortograficzny,

Wróżki  oraz układanie puzzli.

 Wszystkich chętnych zapraszam do wspólnej zabawy w              godzinach od 14.00 do 16.00. 

 

Aktualizacja: 13 listopad 2013

Od 2012 prowadzone są prace nad system SOWA jest to pakiet programów wspomagających działalność biblioteki.
Rocznie rejestruje się ok. 200 czytelników i udostępnia 6000 książek. Dużą rolę w wypożyczaniu książek odgrywa wolny dostęp do półek, umożliwia to swobodny dobór książek wg zainteresowań.
W ramach działalności na rzecz popularyzacji książki i czytelnictwa organizowane są lekcje biblioteczne, spotkania z książką dla najmłodszych czytelników,  konkursy czytelnicze, plastyczne, maraton czytania, pasowanie na czytelnika.
Podczas ferii zimowch organizowane są zajęcia z dziećmi są to: zajęcia plastyczne, konkursy, gry stolikowe, układanie puzzli,  a przede wszystkim jest to kontakt z książką.
Biblioteka bierze aktywny udział w ogólnopolskich akcjach czego przykładem jest głośne czytanie w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz „Narodowe Czytanie”. Także w maju podczas Tygodnia Bibliotek organizowany jest  coroczny „Maraton czytania książek”.

 

Spotkanie autorskie z kronikarzem Złotnik Edmundem Maziarzem, które odbyło się 20.05.2010r.

„II Maraton czytania” maj 2012 r.

Spotkanie z książką – dzieci z przedszkola „Promyczek” 2013r.

„III Maraton czytania” maj 2013 r.

„Narodowe Czytanie” 7.09.2013r. plac zabaw przy Szkole Społecznej w Złotnikach

 

 
 
Aktualności -- Stałe formy pracy -- Informacje o nas -- Biblioteki -- Organizacja imprez -- Kalendarz imprez -- Galeria -- Napisz do nas -- Strona główna