39-331 Chorzelów 307, tel. (17) 584 14 83;
Filia: Wola Mielecka 402, 39-300 Mielec
e-mail: sokis_chorzelow@poczta.onet.eu


 Aktualności
 
Koła zainteresowań
 
Przetargi             
 
Projekty Unijne
 
 
Stałe formy pracy 

 
Informacje o nas
 
Biblioteki
  Regulamin
  Katalog online

  Filia w Chorzelowie
  Filia w Podleszanach
  Filia w Rzędzianowicach
  Filia w Trześni
  Filia w Woli Mieleckiej
  Filia w Złotnikach

 Organizacja imprez
 Kalendarz imprez
 
Galeria
 
Napisz do nas
 
Strona główna

 




NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI" W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


 07 Wrzesień 2015

5 września w 1600 miejscach w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa.
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować największe polskie dzieła literackie, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. W tym roku, czwarta odsłona Narodowego Czytania odbyła się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser- Dudy. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 roku wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku ożyły karty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
„Lalka” Bolesława Prusa uważana jest za jedną z ważniejszych pozycji w literaturze polskiej. Filie Biblioteczne Gminy Mielec od początku biorą udział w Narodowym Czytaniu.
W sobotni wieczór 5 września w budynku OSP w Trześni, w scenografii stylizowanej na salon mieszczański z drugiej połowy XIX w. odbywało się spotkanie sympatyków literatury okresu polskiego pozytywizmu. Licznie zgromadzonej publiczności zaproponowano nie tylko fragmenty ”Lalki” odczytywane przez samorządowców Gminy Mielec, nauczycieli, czytelników, ale też scenki rodzajowe w wykonaniu członków ZPiT „Chorzelowiacy”, którzy w strojach z epoki wcielili się w postaci Izabeli Łęckiej, Stanisława Wokulskiego oraz Ignacego Rzeckiego. Spotkanie rozpoczął pokaz multimedialny piosenki Jacka Kaczmarskiego –„Lalka czyli polski pozytywizm”, a zakończył pokaz satyrycznego zespołu „T-raperzy znad Wisły” przekazujący humorystycznie streszczenie powieści Bolesława Prusa. Fragmenty tej pozytywistycznej powieści czytane były na tle muzyki Claude’a Debussye’go, Gustava Mahlera oraz Maurice’a Ravela. Uczestnicy tegorocznego narodowego czytania przy kawie i herbacie wymieniali się refleksjami po obejrzeniu i wysłuchaniu tekstów jakże dziś jeszcze aktualnych.
Imprezie towarzyszyła wystawka różnych wydań „Lalki” i fotosów z ekranizacji tej powieści.
Mamy nadzieję, że sobotnie wspólne czytanie „Lalki” było wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie tą jakże ważną w literaturze polskiej powieść, a także  było możliwością radosnego spędzenia wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do polskiej literatury.

Za wspólnie spędzony czas serdecznie dziękujemy.

 



NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI" W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


26 Sierpień 2015

Zbliża się kolejne, czwarte już Narodowe Czytanie- ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP. Tradycyjnie odbędzie się ono w pierwszą sobotę września. Rok 2012 należał do „Pana Tadeusza”, w 2013 czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W roku ubiegłym ożyły stronice Trylogii Henryka Sienkiewicza. W tym roku Prezydent zaprasza wszystkich do Narodowego Czytania wielkiego pozytywistycznego dzieła - „Lalki” Bolesława Prusa.

 „Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”

Filie Biblioteczne Gminy Mielec serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania w dniu 5 września o godz. 18.00 w budynku OSP w Trześni.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich chętnych mieszkańców, czytelników, członków stowarzyszeń, władz samorządowych oraz wszystkich miłośników twórczości Bolesława Prusa.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.



CAŁA POLSKA CZYTA W BIBLIOTEKACH

 


03 Czerwiec 2015



XII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

 


08 Maj 2015



2015 Rokiem Teatru Polskiego

 


08 Maj 2015

2015 rokiem Teatru Polskiego z okazji 250. rocznicy jego powstania

W tym roku przypada 250. rocznica powołania Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia teatru publicznego w Polsce. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił oddać hołd ludziom i instytucjom tworzącym polski teatr, który jest jednym z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego, ustanawiając 2015 rokiem m.in. Teatru Polskiego. Powołanie Teatru Narodowego w 1765 roku stało się jednym z fundamentalnych wydarzeń ustanawiających system opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą.



2015 Rokiem św. Jana Pawła II

 


08 Maj 2015


Aktualizacja: 21 Sierpień 2014
DZIAŁALNOŚĆ FILII BIBLIOTECZNYCH
SAMORZĄDOWEGO OŚRODKA KULTURY I SPORTU
GMINY MIELEC Z SIEDZIBĄ W CHORZELOWIE


Na terenie Gminy Mielec działa 6 Filii  Bibliotecznych w miejscowościach: Chorzelów, Podleszany, Rzędzianowice, Trześń, Wola Mielecka i Złotniki.
Głównym zadaniem Filii Bibliotecznych jest rozpoznawanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych mieszkańców Gminy Mielec, rozpoznawanie skuteczności i warunków ich zaspokajania. Przygotowanie mieszkańców do odbioru i tworzenia wartości kulturalnych. Zadania te są realizowane poprzez gromadzenie, przechowywanie i opracowywanie materiałów bibliotecznych, udostępnianie i wypożyczanie. Prowadzenie działalności informacyjnych oraz popularyzację książek i czytelnictwa.


Wszystkie Filie Biblioteczne prowadzą działalność popularyzatorską mającą na celu zapoznanie społeczeństwa z zawartością księgozbioru oraz upowszechnianie czytelnictwa, przygotowanie do odbioru i tworzenia wartości kulturalnych.

 



SPOTKANIE Z AUTOREM KSIĄŻEK DLA DZIECI
PANEM WIESŁAWEM DRABIKIEM

 


29 Wrzesień 2014


Poniedziałkowy poranek 29 września 2014 roku był prawdziwie bajkowy, gdyż tego dnia w progi Samorządowego Ośrodka Kultury w Chorzelowie zawitał autor książek dla dzieci, Pan Wiesław Drabik.
To również szczególny dzień, bowiem 29 września to XIV Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ogłoszony w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
W tym roku hasłem tego wyjątkowego dnia jest: „Tam, gdzie mieszka ilustracja. Dzień Książki Obrazkowej”.
        Wiesław Drabik- właściciel kotki Frotki, jest autorem ponad stu pięćdziesięciu bajeczek dla dzieci ukazujących się w wydawnictwach: Skrzat, Siedmioróg, Debit, Wilga i Pascal. Najbardziej znane bajeczki to: „Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków”, „Awantura na podwórku”, „Łakomczucha”, „Kocie łakocie”, „MAŁa mYSZ  skacze czyli myszomania”.
Sięgają po nie chętnie dzieci i dorośli.
Pisarz przyznaje, że wesołe, rymowane bajki o zwierzętach, które pisze najczęściej, trafiają w gusta dziecięcych odbiorców również dzięki ilustracjom Marka Szala, Doroty Szoblik, Elżbiety Śmietanki- Combik, Andrzeja Kłapyty, Pawła Kołodziejskiego i Carlosa Busqueta.
Wiele z nich ukazało się w seriach: „Bardzo śmieszna historia”, „Odjazdowy zwierzyniec”, „Wśród przyjaciół”, „Bajeczki ze śmiechu beczki”.
Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszy się seria „Zostań Mistrzem” opisująca drogę do medali naszych najlepszych sportowców (ukrywających się pod postaciami sympatycznych zwierzątek).
W spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki oraz kl. „0” z Chorzelowa oraz młodsze klasy ze Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej.
Podczas spotkania autor prezentował swoje bajeczki, a podczas czytania dowcipnie je komentował, pozwalając dzieciom dokończyć zabawną, błyskotliwą puentę. Ogólnym śmiechom nie było końca, gdy autor kolejno zadawał śmieszne zagadki dzieciom i nagradzał za ich odgadnięcie. Oczywiście wszystkie ręce były podnoszone do góry. Na koniec spotkania autor przyznał dwie nagrody specjalne dla najbardziej aktywnych uczestników, były to książki z dedykacjami autora. Wiele osób skorzystało z możliwości zakupu książek na których pan Wiesław Drabik składał swój autograf. Ten dzień na pewno zapisze się na długo w pamięci dzieci. Z pewnością bajeczki naszego Gościa będą rozchwytywane  z bibliotecznych półek.

GALERIA

 


NARODOWE CZYTANIE

„KU POKRZEPIENIU SERC”
NARODOWE CZYTANIE ,,TRYLOGII" HENRYKA SIENKIEWICZA
 W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

6 września w 1532 miejscach w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym” , aby podkreślić jego powszechny i elitarny charakter. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia  jest zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Narodowe Czytanie odbywa się z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego od 2012 roku.
                Filie Biblioteczne Gminy Mielec w sobotnie popołudnie 6 września już po raz trzeci włączyły się w tą akcję. Dwa lata temu czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w ubiegłym roku dzieła Aleksandra Fredry, w tym roku wspólnie czytaliśmy fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Bronisław Komorowski nazwał Sienkiewicza „Wielkim reżyserem narodowej wyobraźni i tożsamości”. Wszyscy zgromadzeni w sobotnie popołudnie  miłośnicy twórczości Sienkiewicza mogli  przypomnieć sobie jego dzieła i na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter. Piękno fragmentów „Trylogii”, która powstała „ku pokrzepieniu serc”, przybliżyli uczestnikom: Wójt Gminy Mielec- Pan Kazimierz Gacek, Przewodnicząca Rady Gminy- Pani Magdalena Bania, Radne Gminy Mielec- Panie: Zofia Paterak, Wanda Mika, Anna Czerkies, Dyrektor i Wicedyrektor Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej- panie: Małgorzata Jastrząb i Magdalena Polak oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” pod kierunkiem Pani Bożeny Telega. Nie tylko czytaliśmy, ale też mogliśmy obejrzeć fragmenty adaptacji filmowych „Trylogii” z tekstami piosenek. Całości spotkania dopełniło wspólne śpiewanie piosenki "Hej Sokoły".
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii z adaptacji filmowych „Trylogii”. Zaprezentowane zostały również wydania książkowe dzieł Sienkiewicza i książki tematyczne dotyczące "Trylogii". Mamy nadzieję, że sobotnie wspólne czytanie „Trylogii” było wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie te dzieła i na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter, a także było możliwością radosnego spędzenia wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do polskiej literatury. W 2015 roku Narodowe Czytanie będzie poświęcone „Lalce” Bolesława Prusa, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

GALERIA

 

 


NARODOWE CZYTANIE

„KU POKRZEPIENIU SERC”

Filie Bibliotek Publicznych Gminy Mielec serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania”-  ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w dniu 6 września 2014r. o godz. 16.00 w Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej. W kolejnym Narodowym Czytaniu- po Adamie Mickiewiczu i Aleksandrze Fredro- czas na Sienkiewicza. Bronisław Komorowski nazwał Henryka Sienkiewicza  „Wielkim reżyserem narodowej wyobraźni i tożsamości”. W tym roku wspólnie czytać będziemy „Trylogię”. Zaproszenie kierujemy do wszystkich chętnych mieszkańców, czytelników, członków stowarzyszeń, szkół, władz samorządowych oraz wszystkich miłośników twórczości Sienkiewicza.          Czytanie stanowi doskonałą okazję, by przypomnieć sobie dzieła Sienkiewicza i na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter. To nie tylko kontakt z pięknem polszczyzny oraz ideami, które na przestrzeni wieków kształtowały naszą tożsamość, ale również możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie bliskich, sąsiadów czy znajomych.
 SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

 


 


ROK 2014 ROKIEM CZYTELNIKA

„Sześć i pół wieku temu, 12 maja 1364 r. akt fundacyjny Studium Generale (późniejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego) wymieniał wśród pracowników uczelni stacjonariusza, który organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg (wówczas jeszcze rękopiśmiennych), pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce”.  Dla upamiętnienia tej ważnej dla nauki i kultury polskiej rocznicy Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił Jubileuszowy Rok 2014 czasem wzmożonych i zintegrowanych działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy społecznej o książce pod hasłem: „650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI”.

 


 


 

Aktualności -- Stałe formy pracy -- Informacje o nas -- Biblioteki -- Organizacja imprez -- Kalendarz imprez -- Galeria -- Napisz do nas -- Strona główna