39-331 Chorzelów 307, tel. (0-17) 584 14 83; e-mail: sokis_chorzelow@poczta.onet.pl


 Aktualności
 
Koła zainteresowań
 
Przetargi             
 
Projekty Unijne
 
 
Stałe formy pracy 

 
Informacje o nas
 
Biblioteki
  Regulamin
  Katalog online

  Filia w Chorzelowie
  Filia w Podleszanach
  Filia w Rzędzianowicach
  Aktualności
  Nowości
  Kalendarz imprez
  Historia

  Filia w Trześni
  Filia w Woli Mieleckiej
  Filia w Złotnikach

 Organizacja imprez
 Kalendarz imprez
 
Galeria
 
Napisz do nas
 
Strona główna





ŻYCZENIA NOWOROCZNE

 


 30 Grudzień 2015

Roku bez trosk i zmartwień, życia w miłości, przyjaźni i szczęściu.

Oby najskrytsze marzenia  znalazły urzeczywistnienie, a każdy dzień przynosił tylko radość i uśmiech. 

TEGO Z SERCA WSZYSTKIM CZYTELNIKOM
MAŁYM I DUŻYM

życzy  Grażyna Hebda
 



ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 


 26 Listopad 2015

W Przedszkolu w Rzędzianowicach odbyła się impreza przeznaczona dla najmłodszych czytelników, przygotowana przez bibliotekarza. Wszystkie dzieci mają swój dzień - Dzień Dziecka. Każdy obchodzi swoje urodziny. 25 listopada to dzień, kiedy wszystkie misie mają swój dzień. Dzieciaki z grup przedszkolnych świętowały ze swoimi pluszakami. Pluszowy miś to zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata. To przytulanka, ale też „ktoś” bardzo bliski, a czasem niezastąpiony.

Misie rozśmieszają, pocieszają w smutku, pomagają zasypiać. Im starszy miś, tym zna więcej tajemnic i bliższy jest dziecięcemu sercu.

Najmłodsi zapoznali się z książkowymi misiowymi bohaterami.

Każdy z uczestników zabawy przyniósł swojego ulubionego pluszaka.

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały przygód Kubusia Puchatka i ze śmiechem i okrzykami pomagały mu wybrnąć z tarapatów.

Przy śpiewie i muzyce z „misiowymi” piosenkami, dzieci brały udział w przygotowanych zabawach

i grach sprawnościowych, odpowiadały na ukryte w balonikach „misiowe” zagadki, a słodkie nagrody

„misiowe” żelki oraz misie-lubisie  były też nie lada atrakcją.



NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 


 02 Listopad 2015



NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI" W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


 07 Wrzesień 2015

5 września w 1600 miejscach w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa.
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować największe polskie dzieła literackie, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. W tym roku, czwarta odsłona Narodowego Czytania odbyła się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser- Dudy. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 roku wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku ożyły karty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
„Lalka” Bolesława Prusa uważana jest za jedną z ważniejszych pozycji w literaturze polskiej. Filie Biblioteczne Gminy Mielec od początku biorą udział w Narodowym Czytaniu.
W sobotni wieczór 5 września w budynku OSP w Trześni, w scenografii stylizowanej na salon mieszczański z drugiej połowy XIX w. odbywało się spotkanie sympatyków literatury okresu polskiego pozytywizmu. Licznie zgromadzonej publiczności zaproponowano nie tylko fragmenty ”Lalki” odczytywane przez samorządowców Gminy Mielec, nauczycieli, czytelników, ale też scenki rodzajowe w wykonaniu członków ZPiT „Chorzelowiacy”, którzy w strojach z epoki wcielili się w postaci Izabeli Łęckiej, Stanisława Wokulskiego oraz Ignacego Rzeckiego. Spotkanie rozpoczął pokaz multimedialny piosenki Jacka Kaczmarskiego –„Lalka czyli polski pozytywizm”, a zakończył pokaz satyrycznego zespołu „T-raperzy znad Wisły” przekazujący humorystycznie streszczenie powieści Bolesława Prusa. Fragmenty tej pozytywistycznej powieści czytane były na tle muzyki Claude’a Debussye’go, Gustava Mahlera oraz Maurice’a Ravela. Uczestnicy tegorocznego narodowego czytania przy kawie i herbacie wymieniali się refleksjami po obejrzeniu i wysłuchaniu tekstów jakże dziś jeszcze aktualnych.
Imprezie towarzyszyła wystawka różnych wydań „Lalki” i fotosów z ekranizacji tej powieści.
Mamy nadzieję, że sobotnie wspólne czytanie „Lalki” było wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie tą jakże ważną w literaturze polskiej powieść, a także  było możliwością radosnego spędzenia wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do polskiej literatury.

Za wspólnie spędzony czas serdecznie dziękujemy.

 



NARODOWE CZYTANIE ,,LALKI" W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

 


26 Wrzesień 2015

Zbliża się kolejne, czwarte już Narodowe Czytanie- ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP. Tradycyjnie odbędzie się ono w pierwszą sobotę września. Rok 2012 należał do „Pana Tadeusza”, w 2013 czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W roku ubiegłym ożyły stronice Trylogii Henryka Sienkiewicza. W tym roku Prezydent zaprasza wszystkich do Narodowego Czytania wielkiego pozytywistycznego dzieła - „Lalki” Bolesława Prusa.

 „Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”

Filie Biblioteczne Gminy Mielec serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania w dniu 5 września o godz. 18.00 w budynku OSP w Trześni.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich chętnych mieszkańców, czytelników, członków stowarzyszeń, władz samorządowych oraz wszystkich miłośników twórczości Bolesława Prusa.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.



 

Lato z Biblioteką

 


17 Sierpień 2015



XII Tydzień Bibliotek

 


12 Maj 2015

FILIA  BIBLIOTECZNA W RZĘDZIANOWICACH
 w dniach 8-15 maja organizuje imprezy
przeznaczone dla najmłodszych w ramach
 XII TYGODNIA BIBLIOTEK

„BAJKOWE POTYCZKI” zainaugurowały obchody Tygodnia Bibliotek. Były to zajęcia literackie połączone z zabawą w skojarzenia.

 Dzieci odgadywały tytuły bajek na podstawie czytanych tekstów oraz ilustracji. Za prawidłowe wykonanie zadania uczestnicy otrzymywali literki, które utworzyły hasło TYDZIEŃ BIBLIOTEK. Nagrodą były słodycze.

RYSOWANKI DO CZYTANKI

Kolejne spotkanie z najmłodszymi czytelnikami zaowocowało pracami plastycznymi wykonanymi przez dzieci to przeczytanego tekstu ELŻBIETY SAFARZYŃSKIEJ – MAGICZNY ŚWIAT ELFÓW.

Cotygodniowe spotkanie z przedszkolakami zmieniło się w Tygodniu Bibliotek w uroczystość pasowania na czytelnika p.h. „JESTEM PRZYJACIELEM BIBLIOTEKI”. Maluchy uroczyście składały przyrzeczenie o treści:

 „My uczniowie „zerówki”
Tobie książko przyrzekamy
Że szanować Cię będziemy
Krzywdy zrobić Ci nie damy
Obowiązków czytelnika
Przestrzegać będziemy pilnie
I z Twych rad i Twych mądrości
Od dziś korzystać usilnie.”

Dzieci zapoznały się z prośbami książki, po przyrzeczeniu i pasowaniu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek, zostały też poczęstowane słodyczami.



Święto Konstytucji 3 Maja

 


23 kwiecień 2015

Współczesny świat w wielu dziedzinach dostarcza wiele możliwości.

 O uwagę i zainteresowanie odbiorcy walczą różne media, a na uczestników czekają liczne oferty edukacji i rozwoju osobistego oraz spędzania wolnego czasu.

 Dlaczego więc „wybieram bibliotekę”?

Zasadniczą rolą bibliotek jest gromadzenie i udostępnianie dorobku piśmienniczego.

W rzeczywistości nieaktywnych linków internetowych i efemerycznych projektów biblioteki są rzecznikiem i gwarantem stabilnego, a także możliwie najszerszego i zgodnego z prawem dostępu do informacji.

Biblioteki to miejsca interesujących spotkań, imprez kulturalnych , inspirujących przedsięwzięć. Coraz częściej dysponują także atrakcyjnymi, przyjaznymi i dobrze wyposażonymi wnętrzami.

 Nic dziwnego, że szukając ciekawego miejsca „ WYBIERAM BIBLIOTEKĘ”

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek daje możliwość zaprezentowania tych cech,

które sprawiają, że biblioteka ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji

nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną.

 

8 maja (piątek)

BAJKOWE POTYCZKI – zajęcia literackie połączone z zabawą w skojarzenia.

Do odgadywanych tekstów bajek dzieci będą dobierać pasujące rekwizyty. Za prawidłowo wykonane zadanie dzieci otrzymają literki, które utworzą hasło TYDZIEŃ BIBLIOTEK

11 maja (poniedziałek)

RYSOWANKI  DO  CZYTANKI  - zajęcia dla najmłodszych – ilustrowanie przeczytanych tekstów, prace plastyczne dzieci będą wystawione

12 maja (wtorek)

JESTEM  PRZYJACIELEM  BIBLIOTEKI  - pasowanie na czytelnika grupy przedszkolaków, wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz zakładek do książek

14 maja (czwartek)

KAŻDE  DZIECKO  ZASŁUGUJE  NA  KSIĄŻKĘ – czytanie przygód Basi, bohaterki serii książek dla małych i dużych, inscenizacja niektórych przygód

15 maja (piątek)

CZY  ZNASZ  BOHATERÓW  H. Ch. ANDERSENA  - konkurs literacki i plastyczny

z nagrodami przeznaczony dla starszych dzieci

 BĄDŹ  TRENDY -  WYBIERZ  BIBLIOTEKĘ  I  ZAJRZYJ  DO  NAS



Święto Konstytucji 3 Maja

 


23 kwiecień 2015



FERIE W BIBLIOTECE

 


20 Styczeń 2015





,,KU POKRZEPIENIU SERC" NARODOWE CZYTANIE

 


29 Wrzesień 2014

„KU POKRZEPIENIU SERC”
NARODOWE CZYTANIE ,,TRYLOGII" HENRYKA SIENKIEWICZA
 W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

6 września w 1532 miejscach w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym” , aby podkreślić jego powszechny i elitarny charakter. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia  jest zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Narodowe Czytanie odbywa się z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego od 2012 roku.
                Filie Biblioteczne Gminy Mielec w sobotnie popołudnie 6 września już po raz trzeci włączyły się w tą akcję. Dwa lata temu czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w ubiegłym roku dzieła Aleksandra Fredry, w tym roku wspólnie czytaliśmy fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Bronisław Komorowski nazwał Sienkiewicza „Wielkim reżyserem narodowej wyobraźni i tożsamości”. Wszyscy zgromadzeni w sobotnie popołudnie  miłośnicy twórczości Sienkiewicza mogli  przypomnieć sobie jego dzieła i na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter. Piękno fragmentów „Trylogii”, która powstała „ku pokrzepieniu serc”, przybliżyli uczestnikom: Wójt Gminy Mielec- Pan Kazimierz Gacek, Przewodnicząca Rady Gminy- Pani Magdalena Bania, Radne Gminy Mielec- Panie: Zofia Paterak, Wanda Mika, Anna Czerkies, Dyrektor i Wicedyrektor Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej- panie: Małgorzata Jastrząb i Magdalena Polak oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” pod kierunkiem Pani Bożeny Telega. Nie tylko czytaliśmy, ale też mogliśmy obejrzeć fragmenty adaptacji filmowych „Trylogii” z tekstami piosenek. Całości spotkania dopełniło wspólne śpiewanie piosenki "Hej Sokoły".
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii z adaptacji filmowych „Trylogii”. Zaprezentowane zostały również wydania książkowe dzieł Sienkiewicza i książki tematyczne dotyczące "Trylogii". Mamy nadzieję, że sobotnie wspólne czytanie „Trylogii” było wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie te dzieła i na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter, a także było możliwością radosnego spędzenia wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do polskiej literatury. W 2015 roku Narodowe Czytanie będzie poświęcone „Lalce” Bolesława Prusa, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

GALERIA

 


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM


10 Czerwiec 2014


W dniach od 2-6 czerwca w Filii Bibliotecznej w Rzędzianowicach odbywały się spotkania z najmłodszymi czytelnikami w ramach

XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

ph. „CZYTANIE - MĄDRA RZECZ”, w czasie spotkań bibliotekarz prezentował dzieciom baśnie i bajeczki polskich poetów i pisarzy, dzieci odpowiadały na zagadki utrwalające teksty czytane


,,MIĘDZYPOKOLENIOWE CZYTANIE''

16 Maj 2014

15 maja – w Filii Bibliotecznej w Rzędzianowicach odbyło się  „Międzypokoleniowe czytanie” - impreza integracyjna dla dziadków, rodziców i dzieci – czytanie wierszy poetów polskich (m. in. :J.Brzechwy, J.Tuwima, D.Gellner, L.J. Kerna), po prezentacjach rodzinnych uczestnikom wręczono upominki.

 


,,CZY JESTEŚ DZIECINNY''

16 Maj 2014

12 maja- w Filii Bibliotecznej w Rzędzianowicach odbył się -
Quiz Kuby i Buby   (dla 10-latków)
„CZY JESTEŚ DZIECINNY”


 


,,ZOSTAŃ MISTRZEM PIĘKNEGO CZYTANIA''

16 Maj 2014

8 maja odbył się konkurs
„ZOSTAŃ MISTRZEM PIĘKNEGO CZYTANIA”
konkurs przeznaczony dla dzieci
od 8-9 lat (kl. II i III)
Dobrze czytający uczniowie będą konkurować ze sobą w prezentacji i interpretacji wiersza oraz tekstu prozatorskiego, (czytanie ze zrozumieniem oraz interpunkcją.
Dla uczestników przewidziane są upominki i pamiątkowe dyplomy.


,,OJCIEC POLSKIEJ ETNOGRAFII''

16 Maj 2014

Odbyła się tu gawęda o tradycjach ludowych  i folklorze naszego regionu pt. „Ojciec polskiej etnografii” z okazji Roku Kolbergowskiego dla młodzieży, podczas gawędy uczestnicy robili wycinanki ludowe, które zostały zaprezentowane na wystawie

 

 


CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA

30 Kwiecień 2014

 


CZY JESTEŚ DZIECINNY

30 Kwiecień 2014

,,Czy jesteś dziecinny''
12 maja
Quiz Kuby i Buby dla 10-latków


RÓŻNE OBLICZA KSIĄŻKI

30 Kwiecień 2014

,,Różne oblicza książki''
wystawa 8 - 15 maja


ZOSTAŃ MISTRZEM PIĘKNEGO CZYTANIA

30 Kwiecień 2014

,,Zostań mistrzem pięknego czytania''
konkurs odbędzie się 8 maja
przeznaczony dla dzieci 8 - 9 lat


FERIE Z BIBLIOTEKĄ

17 Styczeń 2014

Od poniedziałku do piątku na szkolnej sali gimnastycznej

( z braku miejsca w bibliotece)

odbywały się zajęcia

rekreacyjno-umysłowe. Mimo bardzo dużego wiatru i mrozu, dzieci w wieku od 7 do 12 lat uczestniczyły w codziennych spotkaniach. Układanie puzzli na czas, gry zręcznościowe: 

bierki, kości, serso, rzutki, gry planszowe: „Świat Polly”, warcaby, „Zakochani w tańcu” itp.,

gry pamięciowe: znaki drogowe, poznajemy flagi, ortografia

i inne. W czasie zajęć plastycznych, na mobilnej tablicy uczestnicy obserwowali etapy rysowania twarzy i postaci,

 czego efektem są ich prace wykonane w ołówku.

 Dzieciaki  swoje zdolności manualne potwierdzały wykonując

z różnych materiałów postaci klownów.

Było dużo śmiechu i zabawy, a na zakończenie zajęć,

uczestnicy otrzymali skromne upominki.

Wystawione zostały również ich prace plastyczne.


 


FERIE Z BIBLIOTEKĄ
 

17 Styczeń 2014

Filia Biblioteczna w Rzędzianowicach

27 – 31.01.2014r.
(poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek)

w godz. 11:00 - 13:00

w programie:

- zajęcia plastyczne: zwierzątka i figurki z papieru z brystolu
- "Jak rysować" - dla początkujących (postaci ludzi i zwierząt)
- układanie puzzle, gry i zabawy planszowe
- gry i zabawy umysłowe (m.in. zgaduj - zgadule)
- gry i zabawy zręcznościowe
- zajęcia teatralne i recytatorskie m.in. "Kabaret na jednej nodze"

Na zakończenie wręczenie nagród
dla uczestników zajęć i wystawa prac plastycznych
 

 
 

Aktualizacja: 08 listopad 2013

 

Do października 2013r. zarejestrowano 342 czytelników, co stanowi 25,6% czyli ¼ społeczności Rzędzianowic, wypożyczono 8.053 książek. Średnia wypożyczeń na 1 czytelnika od początku roku to 23,5 książki.

1 raz w tygodniu bibliotekę odwiedzaja grupy przedszkolne (pięcio- i sześciolatki). Są to wizyty pod nazwą “PORANEK Z KSIĄŻKĄ”- przedszkolaki wypożyczją książki , a bibliotekarz czyta dzieciom wiersze i książeczki polskich poetów dla dzieci (J.Tuwim, J.Brzechwa, M.Konopnicka, S.Jachowicz, D.Gellner itp.)

Są to zawsze bajki z morałem, więc potem trwa dyskusja z dziećmi nt. higieny osobistej, sposobów zachowania, charakteru i przywar.

 

Odbywają się także tematyczne lekcje biblioteczne np.

”HISTORIA PISMA”

Bibliotekarz współpracuje z nauczycielami szkoły podstawowej, pomagając w sprawach merytorycznych i kulturalno-oświatowych. Ponieważ ciasnota w pomieszczeniu biblioteki nie pozwala na obecność większej liczby czytelników lub uczestników imprez organizowanych przez bibliotekę- bibliotekarz korzysta ze szkolnej sali gimnastycznej, lub organizuje imprezy na zewnątrz biblioteki.

“LATO Z BIBLIOTEKĄ” , “FERIE W BIBLIOTECE”

Gry i zabawy umysłowe

 

Przedstawienia kabaretowe i teatralne

 

Zabawy sprawnościowe

 

Wielkie czytanie Tuwima

 

 

 

 

 Inscenizacja “Rzepki” Juliana Tuwima

 

Pasowanie na czytelnika- “Wycieczka do Książkolandii”

 

 

 “Przysłowie prawdę ci powie” zabawa dydaktyczno-integracyjna

 

Spotkanie z autorką Wiolettą Piasecką

 

“Skąd pochodzi i co oznacza moje imię”

 

 
Aktualności -- Stałe formy pracy -- Informacje o nas -- Biblioteki -- Organizacja imprez -- Kalendarz imprez -- Galeria -- Napisz do nas -- Strona główna