Boże Narodzenie z Dziadkiem Do Orzechów

W ramach warsztatów rękodzielniczych w Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej każdy chętny mógł wykonać postać dziadka do orzechów, która staję się coraz popularniejszym symbolem Świąt Bożego Narodzenia.    

Uczestnicy warsztatów Gminnego Ośrodka Kultury własnoręcznie wykonali indywidualne wersje dziadka do orzechów. W myśl zasady nie wyrzucaj-wykorzystaj, części elementów czerwonego jegomościa powstała z puszek po chipsach, rurek do wody oraz ścinków materiałów i desek, które dostały drugie życie. Do tego trochę farby, kleju na gorąco filcu oraz tasiemek i w rodzinnej, świątecznej atmosferze w trzy godziny każdy stworzył i zabrał do domu, swojego dziadka do orzechów.

Spotkanie było też okazją do porozmawiania o historii i genezie powstania kolejnego symbolu Świąt Bożego Narodzenia. Chociaż dziadek do orzechów nie wywodzi się z polskiej tradycji, postać ta coraz częściej pojawia się w naszej kulturze. Czerwony jegomość po raz pierwszy pojawił się w opowiadaniu dla dzieci autorstwa E.T.A. Hoffmanna, a francuska adaptacja przygotowana przez Aleksandra Dumasa była inspiracją dla Piotra Czajkowskiego do skomponowania baletu o tej samej nazwie. Pierwsze wydanie polskojęzyczne „Dziadka do orzechów” ukazało się dopiero w 1906 roku i było tłumaczeniem wersji francuskiej Dumasa, nie zaś oryginalnej, niemieckiej, Hoffmanna.