Wiosenne propozycje książkowe DKK w Podleszanach

Za oknami zielona, pachnąca wiosna. Słońce zaprasza na spacery, a Dyskusyjny Klub Książki z Podleszan zaprasza miłośników książek do czytania na świeżym powietrzu. Nie od dziś wiadomo, że czytanie na łonie natury, wśród zieleni i kwiatów daje możliwość wspaniałego relaksu i dotlenienia organizmu.

A oto proponowane przez nas książki, które omawialiśmy na marcowych i kwietniowych ostatnich spotkaniach.

„Miasto w chmurach” to długo wyczekiwana powieść Anthony’ego Doerra, który zachwycił nas przed laty „Światłem, którego nie widać”. Najnowsze dzieło „Miasto w chmurach” - to hołd złożony książkom i miłośnikom książek, powieść, która przypomina o tym, że literatura łączy, a nie dzieli. „Miasto w chmurach” to starożytna opowieść, która pokona czas i pokona przestrzeń, która na kilkuset stronach książki połączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Autor opowiada o kilku bohaterach, których pomimo rozbieżności czasu, łączy greckie dzieło Diogenesa, opisujące przygody Aetona, szukającego legendarnego raju w niebie. Konstance, Zeno i Seymour oraz Anna i Omeir za pomocą starożytnego tekstu próbują odkryć pewną prawdę o świecie i sobie samych. Historia Aetona staje się dla nich inspiracją, dzięki której mają odwagę marzyć. Tych pięcioro różnych bohaterów dzieli niemal wszystko, ale łączy fakt bycia outsiderem, wyrzutkiem, samotnikiem (nie zawsze z ich własnej woli), wrzuconym w trudny czas lub zdarzenie.

Autor ukazuje swoich bohaterów na tle poszczególnych momentów historii uchwycone u pewnej granicy, w momencie przesilenia. Upadek Konstantynopola, który wieńczy koniec ery Bizancjum. Współczesne fundamentalizmy i idealizmy, które prowadzą jednostki do czynów drastycznych. Przyszłość, w której nasza planeta woła o pomoc, a ludzie ratują się, jak tylko mogą. Żadna z tych ścieżek fabularnych nie jest do końca przewidywalna, Doerr bowiem w nieoczywisty sposób prowadzi swoją intrygę, otwierając przed czytelnikami całe pola do rozważań, do przemyśleń i interpretacji.

„Miasto w chmurach” to wciągająca historia i to trudne do uchwycenia coś, co sprawia, że nie można się od niej oderwać. To książka łącząca w sobie fantastyczną powieść przygodową, dramat obyczajowy, powieść historyczną i science-fiction.

Autor stworzył fascynującą opowieść o sile literatury i opowieści, sugerując, że jedynym miejscem, w którym możemy tworzyć idealne światy jest literatura. Ukazuje wiarę w to, że literatura nie tylko daje wstęp do innych światów, nie tylko odpowiada na ważne pytania, ale pozwala przetrwać najgorsze zawieruchy. I zawsze nas przeżyje.

„Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” Agaty Romaniuk to nasza druga propozycja.

Jest to idealna książka dla wszystkich lubiących podróże i poznawanie innych kultur. To niezwykle ciekawy reportaż o współczesnym Omanie, który pozwala nam zrozumieć perspektywę kobiet islamu. Poznajemy realia życia w tym muzułmańskim kraju, obyczaje i zwyczaje religijne. Autorka opowiada o kobietach z różnych warstw społecznych, ich marzeniach, o kontraktowanych małżeństwach, o podróżach aborcyjnych lub w celu odzyskania dziewictwa. I o wielu innych rzeczach, które dla nas są zadziwiające lub wręcz szokujące. Książka stanowi również zarys historii Omanu, sułtanatu i przemian społeczno-gospodarczych XX i XXI wieku.

 

Obydwie książki są dostępne w Bibliotece Publicznej w Podleszanach. Zapraszamy

 

Justyna Ryczek – moderator DKK