Deszczowa Majowa Jutrzenka

Pomimo deszczowej aury Gmina Mielec ponownie upamiętniła uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Niekorzystne warunki pogodowe spowodowały jednak , że część uroczystości przeniesiono do sali widowiskowej chorzelowskiego Ośrodka Kultury.

Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tradycyjnie od Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie odprawionej przez ks. Piotra Turka oraz Arkadiusza Bobolę. Następnie uroczysty pochód prowadzony przez z Orkiestrę Dętą z Dobrynina oraz Poczty Sztandarowe Szkół i Jednostek OSP Gminy Mielec przemaszerował przed Miejsce Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny. Opady deszczu spowodowały, że ta część obchodów ograniczyła się do wspólnego odśpiewania Hymnu oraz złożenia wiązanek okolicznościowych. Następnie uczestnicy przenieśli się do pobliskiego Ośrodka Kultury, gdzie uczniowie Zespołu Szkół w Chorzelowie przedstawili montaż słowno-muzyczny „Przeszłość wielka wzniosła to Ojczyzna twa” nawiązujący do najważniejszych momentów w historii naszej ojczyzny. W imieniu Józefa Piątka Wójta Gminy Mielec do zebranych słowa skierował również Wice Wójt Tomasz Ortyl - Jakże się cieszę, że ponownie przyszło nam wspólnie świętować kolejną rocznicę uchwalenia Polskiej Konstytucji - pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Niezwykle ważnej w tamtym czasie Ustawy Zasadniczej mówiącej o wolności i braterstwie. Deklaracji, która sprzeciwiała się imperializmowi, ograniczeniu naszych praw i suwerenności oraz sprzeciwiającej się rosyjskiej okupacji. Patrząc na to z perspektywy 232 lat oraz dzisiejszej wojny na Ukrainie widzimy jak ważna jest wolność i suwerenność państwa. Jak jej brak może doprowadzić do bólu, cierpienia, rozpaczy i zniszczeń, co niestety obserwujemy w Kijowie, Buczy, Irpieniu oraz w innych miejscowości naszych wschodnich sąsiadów. W rocznicę tej Majowej Konstrukcji naszym obowiązkiem jest wspomnieć losy naszej Ojczyzny - momenty wzniosłe i tragiczne. Dbajmy o to, co otrzymaliśmy w spadku od naszych poprzedników i bądźmy im wdzięczni za silną i niepodległą Rzeczpospolitą - powiedział.

Popołudniowe uroczystości nie były jedynymi jakie zaplanowali organizatorzy na dzień 3 maja. O godzinie w ramach obchodów 232. Rocznicy uchwalenia Konstytucji odbył się Koncert Wiosenno-Patriotyczny pt. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” przegotowany przez artystów działających przy Ośrodku Kultury.