Narodowe Czytanie w Bibliotece w Podleszanach

Za nami kolejna odsłona Narodowego Czytania. Finał tegorocznej akcji w Gminie Mielec miał miejsce w piątek (15.09) w Bibliotece Publicznej w Podleszanach. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytali bibliotekarze, Dyskusyjny Klub Książki, czytelnicy. Gościem honorowym na spotkaniu była mielecka pisarka Maja Drozd.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Kancelarię Prezydenta PR przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury od 2012 roku. W rocznicę 182 urodzin pisarki 6 czerwca Prezydent RP Andrzej Duda opublikował list zapraszający wszystkich do włączenia się we wspólne czytanie tego pięknego dzieła. „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków” – napisał w liście Prezydent Andrzej Duda.

Na piątkowym spotkaniu czytaliśmy fragmenty „Nad Niemnem”, m.in. legendę o Janie i Cecylii. Dzięki nim poczuliśmy klimat tamtej epoki, a powieść Elizy Orzeszkowej stała się nam bliższa i sprawiła wiele radości. Dowiodła również, że klasyka polskiej literatury pozostaje dla nas wciąż żywa i inspirująca. Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkania odczuli niedosyt i sięgną po książkę, aby przypomnieć sobie całą historię opisaną przez autorkę. Serdecznie dziękujemy za wspólne czytanie i już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję Narodowego Czytania. Lekturą na 2024 rok będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej i jeden z najważniejszych polskich utworów podejmujących tematykę powstania styczniowego. Autorka pisała ją w latach 1886–1887. Wydana rok później książka, okazała się niebywałym sukcesem. Doceniono barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Dzieło porównywano nawet do „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie spotkała się z tak dobrymi ocenami recenzentów. „Nad Niemnem” cieszyło się też popularnością wśród kolejnych pokoleń czytelników. W II RP powieścią zainteresowało się również kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w 1986 roku. Reżyserii podjęli się Zbigniew Kuźmiński, Karol Chodura i Maria Burdecka.

 

Justyna Ryczek

Bibliotekarz

Moderator DDK