Wiosenne propozycje książkowe DKK w Podleszanach

Za oknami zielona, pachnąca wiosna. Słońce zaprasza na spacery, a Dyskusyjny Klub Książki z Podleszan zaprasza miłośników książek do czytania na świeżym powietrzu. Nie od dziś wiadomo, że czytanie na łonie natury, wśród zieleni i kwiatów daje możliwość wspaniałego relaksu i dotlenienia organizmu.

Czytaj więcej: Wiosenne propozycje książkowe DKK w Podleszanach

„Dom orchidei” na styczniowym spotkaniu DKK

Pod koniec stycznia odbyło się jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej w Podleszanach. Stuknęło nam 9 lat! Dokładnie w tym samym dniu – 26 stycznia 2015, nasza grupa spotkała się po raz pierwszy. Za nami kilkadziesiąt wspólnie przeczytanych książek, burzliwych dyskusji i wiele wspaniałych spotkań autorskich. Gościliśmy pisarki cieszące się niezwykłą popularnością wśród czytelników w całej Polsce. Były to m.in.: Agnieszka Lingas-Łoniewska, Krystyna Mirek, Karolina Wilczyńska, Agnieszka Lis, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Maja Drozd. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele dobrych chwil, ciekawych lektur i niezapomnianych spotkań.

Na piątkowym spotkaniu omawialiśmy książkę Lucindy Riley „Dom Orchidei”. Jest to piękna proza obyczajowa o minionych czasach i życiu angielskiej arystokracji tuż przed II wojną światową i równolegle o czasach współczesnych. Główną bohaterką powieści jest Julii Forrester, światowej sławy pianistka. Poznajemy ją w trudnym momencie życia, traumatycznym wręcz, po utracie bliskich. Julia ucieka od świata. Ucieka aż do Wharton Park, posiadłości, w której niegdyś służyła jej babka. Tam w ręce Julii trafia pamiętnik z czasów II wojny światowej. Co odkryje Julia? Czy losy osób opisanych w pamiętniku są związane z nią i jej rodziną? Czy przeczytana historia wpłynie też na nią samą? Czy Julii uda się wrócić do życia, stawić czoło prawdzie i odbudować po ogromnej stracie? O tym wszystkim dowiecie się z książki. „Dom Orchidei” to debiutancka powieść nieżyjącej już Lucindy Riley. To uniwersalna historia zdrad, ogromnych cierpień, straconych nadziei i porzuconych marzeń, które są udziałem każdego człowieka.

Lucinda Riley (ur. 1967 r.), brytyjska pisarka pochodzenia irlandzkiego. Autorka prozy obyczajowej, uwielbiana przez czytelniczki na całym świecie za cykl „Siedem Sióstr”. Pierwszą powieść napisała w wieku 24 lat. Akcję swoich książek osadzała w różnych zakątkach świata. Być może to jeden z powodów, dla których powieści Riley zyskały niezwykłą popularność na całym świecie. Książki zostały przetłumaczone na 37 języków, a liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 40 milionów. Szczególny sukces odniosły części cyklu „Siedem Sióstr”, do którego w 2016 producenci z Hollywood nabyli prawa do adaptacji telewizyjnej. W 2017 r. u pisarki zdiagnozowano nowotwór. Przez lata walczyła z chorobą. Umarła w otoczeniu rodziny 11 czerwca 2021 r.

 

Justyna Ryczek – moderator DKK

Narodowe Czytanie w Bibliotece w Podleszanach

Za nami kolejna odsłona Narodowego Czytania. Finał tegorocznej akcji w Gminie Mielec miał miejsce w piątek (15.09) w Bibliotece Publicznej w Podleszanach. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytali bibliotekarze, Dyskusyjny Klub Książki, czytelnicy. Gościem honorowym na spotkaniu była mielecka pisarka Maja Drozd.

Czytaj więcej: Narodowe Czytanie w Bibliotece w Podleszanach

„Dziewczyna z Woli” na czerwcowym spotkaniu DKK

30 czerwca odbyło się spotkanie DKK w bibliotece w Podleszanach. Omawialiśmy książkę Agnieszki Jeż „Dziewczyna z Woli”. Autorka jest niezwykle popularna i lubiana przez naszych czytelników. Jej dorobek literacki to prawie trzydzieści książek w różnym gatunku: kryminały, sensacja, romanse, literatura obyczajowa, w tym powieści o drugiej wojnie światowej.

Czytaj więcej: „Dziewczyna z Woli” na czerwcowym spotkaniu DKK

XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece Publicznej w Podleszanach

Dobiegł już końca XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (28 maja – 4 czerwca) zorganizowany w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” mającej na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skutecznej, taniej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju.

Czytaj więcej: XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece Publicznej w Podleszanach

Konkurs Pięknego Czytania w Szkole Podstawowej w Rydzowie

W dniu 12 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej w Rydzowie odbył się Konkurs Pięknego Czytania. To już XII edycja tego konkursu organizowanego tradycyjne przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Podleszanach. Głównym jego celem jest promocja czytelnictwa, doskonalenie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie twórczych talentów oraz budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą.

Czytaj więcej: Konkurs Pięknego Czytania w Szkole Podstawowej w Rydzowie