NARODOWE CZYTANIE „BALLAD I ROMANSÓW” W GMINIE MIELEC

W sobotę (03.09) w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie miała miejsce kolejna odsłona Narodowego Czytania. Po raz jedenasty Filie Biblioteczne włączyły się do ogólnopolskiej akcji, która ma na celu popularyzację dzieł polskiej literatury i promocję kultury żywego słowa. Lekturą, którą w tym roku wybrała para prezydencka były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Na spotkaniu byli obecni mieszkańcy miejscowości Gminy Mielec oraz czytelnicy bibliotek.

Zebranych gości przywitał Damian Małek, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Chorzelowie. Czytając ballady w rolę lektorów wcielili się:

- „Romantyczność” - Marcin Michalik,

- „Świteź” - Aneta Mizera,

- „Lilie” - Małgorzata Głaz,

- „Świtezianka” - członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”: Ania Pietryka i Kacper Bąk wraz z kierownikiem zespołu Bożeną Telega-Kuźnik,

- „Powrót taty”- Grażyna Hebda.

Na zakończenie spotkania wystąpił Giovanni Lambertucci, uczeń przebywający w Polsce na wymianie międzykulturowej młodzieży ASF, który w języku włoskim przeczytał wybraną przez siebie balladę. Zadaniem uczestników spotkania było odgadnięcie jej tytułu. Podczas spotkania odbyła się również loteria podczas której można było wygrać tomik „Ballad i romansów”. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wystawę różnych wydań prezentowanych w tym dniu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Sobotnie spotkanie przygotowali pracownicy Samorządowego Ośrodka Kultury i Bibliotek Publicznych z: Chorzelowa, Podleszan, Rzędzianowic, Trześni, Woli Mieleckiej i Złotnik.

„Ballady i Romanse” to zbiór wydany w 1822 roku w Wilnie jako część pierwszego tomu „Poezji”, mają niezwykłą wartość w literaturze polskiej. Wprowadzają w dramat winy i kary, porządek moralny - to częsty motyw spotykany w balladach Mickiewicza. Nastrój tajemniczości tworzą opisy przyrody, przeplatanie ciemności odgłosami wiatru, światłem księżyca.

Utwory wchodzące w skład cyklu w dużej mierze opierają się na wierzeniach prostego ludu oraz na podaniach, które krążyły w ich ustnym przekazie. Źródłem motywów, z którego czerpał Mickiewicz była ludowa fantastyka, owa „wieść gminna”, a także ludowe postrzeganie problematyki związanej z winą i karą, ludowe poglądy na świat i zastaną rzeczywistość.

„Ballady i romanse” bardzo szybko stały się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś ballady tego cyklu są znane, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru, który uważany jest za początek romantyzmu w literaturze polskiej.

Dziękujemy serdecznie wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie 11. edycji Narodowego Czytania.