Gwiazdy betlejemskie na wystawie

W środę (21.12) w Galerii chorzelowskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż będący podsumowaniem konkursu plastycznego pt. „Gore Gwiazda Jezusowi”.

Wydarzenie muzycznie rozpoczęli Maja Zielińska z Zespołu „Wesołe Nutki” oraz wokaliści z Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”, którzy wprowadzili zebranych w świąteczny klimat. Następnie głos zabrał dyrektor SOKiS Damian Małek, który przedstawił zebranym informacje o konkursie. – W tym roku motywem przewodnim była Gwiazda Betlejemska, która jest nierozłącznym symbolem Bożego Narodzenia oraz wędrówki Trzech Mędrców. Przygotowane przez nas zadanie polegało na wykonaniu przestrzennej gwiazdy w dowolnej technice i jak widzimy pomysłów na wykonanie stelaża było bardzo dużo. Na wystawie możemy obserwować m. in. klejenie, wiązanie, skręcanie a nawet spawanie takich materiałów jak drewno, plastik, tektura, metal. Imponująca jest również forma udekorowania stelaża przez wykorzystanie bibuły, wstążek, farb, piór, kolorowych tkanin, elementów naturalnych, wełny, sznurka, brokatu, roślin oraz oświetlenia LED. Ważne jednak było, aby sama gwiazda zgodnie z regulaminem nie przekroczyła rozmiarów 30x30x30 cm – powiedział.

– Ponad sto prac, a jednak każda jest inna i oznacza jak różnorodnie można siebie wyrazić. Dziś możemy się przekonać, że człowiek ma dużą wyobraźnię i to bardzo dobrze, że realizujecie swoje artystyczne wizje i spełniacie się pod względem twórczym. To jest naprawdę piękne. Cieszymy się, że zarówno dzieci jak i rodzice stworzyli te prace, które możemy z przyjemnością oglądać, a także nagrodzić. Gratuluję wszystkim ponieważ dzięki takim zmaganiom spędzacie razem czas, przekazujecie piękne staropolskie tradycje oraz wspólnie możecie się rozwijać i realizować. Serdecznie za do dziękuję – powiedział podczas wernisażu Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.

Konkurs adresowany był do dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych terenu Gminy Mielec oraz ich opiekunów. Komisja artystyczna w składzie Marta Załucka, instruktor plastyki ze Spółdzielczego Domu Kultury oraz Joanna Halik, instruktor plastyki z Domu Kultury w Przecławiu oceniała prace w trzech kategoriach wiekowych kierując się wartością artystyczną i ogólnymi wrażeniami estetycznymi, estetyką wykonania prac, wykorzystaniem oryginalnych materiałów i technik dekoracyjnych, pomysłowością i oryginalnością wykorzystania materiałów z recyklingu. Łącznie ocenie poddano ponad 115 prac, a komisja artystyczna postanowiła przyznać 29 nagród i 18 wyróżnień. Wystawa otwarta do 29 stycznia 2023 roku.

LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO

„GORE GWIAZDA JEZUSOWI”

I kategoria wiekowa: dzieci w wieku przedszkolnym

NAGRODY:

Wojciech Szostecki – Przedszkole w Woli Mieleckiej

Antonina Głodzik – Przedszkole w Złotnikach

Tola Kardyś – Zespół Szkół w Trześni

Wiktoria Trzuskowska – Przedszkole w Złotnikach

Karol Knap – Przedszkole w Woli Mieleckiej

Szymon Smoleń – Przedszkole w Woli Mieleckiej

Martyna Sasor – Przedszkole w Chorzelowie

Krzysztof Kolano – Przedszkole w Chorzelowie

Hubert Kliś – Zespół Szkolno–Przedszkolny w Książnicach

WYRÓŻNIENIA:

Jakub Ziomek – Szkoła Podstawowa w Chorzelowie

Lena Sowa – Przedszkole w Złotnikach

Amelia Ziomek – Przedszkole w Chorzelowie

Julia Krępa – Przedszkole w Chrząstowie

Filip Białek – Szkoła Podstawowa w Chorzelowie

Emma Krużel – Przedszkole w Woli Mieleckiej

Magdalena Sasor – Przedszkole w Chorzelowie

II kategoria wiekowa: uczniowie klas I-III szkół podstawowych

NAGRODY:

Marcel Kapinos – Zespół Szkolno–Przedszkolny w Chrząstowie

Dawid Krukurka – Zespół Szkolno–Przedszkolny w Rydzowie

Wojciech Lasek – Zespół Szkół w Chorzelowie

Emilia Adamiec – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chrząstowie

Anastazja Wiącek – Zespół Szkół w Woli Mieleckiej

Tymoteusz Totoń – Zespół Szkół w Chorzelowie

Miłosz Burkot - Zespół Szkół w Chorzelowie

Maja Niekurzak – Zespół Szkół w Trześni

Zuzanna Rusin – Zespół Szkół w Trześni

Julia Trznadel – Zespół Szkół w Chorzelowie

Maciej Budak – Zespół Szkół w Chorzelowie

Nikola Paluszek – Zespół Szkół w Trześni

Korneliusz Kiełb – Zespół Szkolno–Przedszkolny w Chrząstowie

WYRÓŻNIEA:

Jagoda Sikora – Zespół Szkolno–Przedszkolny w Chrząstowie

Julia Niedzielska – Zespół Szkół w Chorzelowie

Natalia Indyk – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chrząstowie

Antonina Trzuskowska – Społeczna Szkoła Podstawowa w Złotnikach

Zuzanna Kościelna – Zespół Szkół w Chorzelowie

Michał Słomba – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chrząstowie

Bartłomiej Straż- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rzędzianowicach

Matylda Krawczyk – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książnicach

III kategoria wiekowa: uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych

NAGRODY:

Aleksandra Stachura – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książnicach

Milena Brykała – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książnicach

Jan Kościelny – Zespół Szkól w Chorzelowie

Michał Ziomek – Zespół Szkół w Chorzelowie

Amelia Jungiewicz – Zespół Szkolno–Przedszkolny w Rzędzianowicach

Barbara Stachowicz – Zespół Szkolno–Przedszkolny w Rzędzianowicach

Filip Pogoda – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książnicach

WYRÓŻNIENIA:

Zuzanna Kliś – Zespół Szkolno–Przedszkolny w Książnicach

Antonina Jeleń – Społeczna Szkoła Podstawowa w Złotnikach

Patryk Rajca – Zespół Szkół w Chorzelowie