Piękno Haliny Wąsik

W czwartkowy (07.09) wieczór w galerii chorzelowskiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę malarstwa Haliny Wąsik pt. „Podążając za pięknem”. Na wernisażu bardzo licznie zjawili się bliscy i znajomi artystki, a także przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń.

Znak do rozpoczęcie wernisażu dała Gabriela Białek, solistka ZPiT „Chorzelowiacy”, która ludowymi przyśpiewkami nawiązała do pejzaży i krajobrazów malowanych przez Halinę Wąsik. Następnie postać artystki przedstawił Damian Małek, dyrektor SOKiS. – Halina Wąsik to rodowita mielczanka. Jej wykształcenie oraz życie zawodowe nigdy nie były związane z twórczością artystyczną, natomiast w wolnym czasie zawsze coś tworzyła. Początkowo było to haftowanie, później decoupage oraz przywracanie nowego blasku starym przedmiotom i meblom. Jednak jej największą pasją stało się malarstwo, którym na dobre zajęła się na emeryturze. Eksperymentowała z różnymi technikami, ale to malowanie farbami akwarelowymi i olejnymi daje jej najwięcej satysfakcji. Inspiracją dla artystki jest otaczająca rzeczywistość: piękno przyrody, architektura i człowiek. Zawsze bazuje na ocenie swoich najbliższych, którzy są dla niej ogromnym wsparciem w tym co robi. W swoją twórczość angażuje całe swoje serce i czerpie z tego największą przyjemność – powiedział.

Następnie w imieniu zebranych oraz mieszkańców gratulacje artystce złożył Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. – Jest Pani wspaniałą artystką, ale dziś wśród nas mamy również artystów z różnych branż i cieszy nas to, że jesteście razem. Nam daje to dużo satysfakcji, że w takim miejscu jak ten Ośrodek Kultury możemy się z Wami spotykać i propagować tak wspaniałe prace jakie tworzycie. Tytuł wystawy „Podążając za pięknem” moim zdaniem idealnie oddaje to, co ma Pani w sercu i duszy i co przelała Pani na swoje obrazy. Chciałbym serdecznie podziękować za tę ucztę wizualną i mam nadzieje, że to nie nasze ostatnie spotkanie, ale będziemy mieli możliwość spotykać się częściej z Pani nowymi obrazami – powiedział.

– Dziękuję organizatorom za przygotowanie tej wystawy i wszystkim, którzy ciągle mnie mobilizują, abym dalej malowała. Dziękuje Wam wszystkim ze przybiliście na dzisiejszy wernisaż, i za to, że poświęciliście swój czas i mieliście ochotę być dzisiaj ze mną. Jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu i jest to dla mnie większa wartość, niż te obrazy, które dziś możemy oglądać – zwróciła się do zebranych Halina Wąsik.  

Halina Wąsik od 2017r jest członkiem Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej w Mielcu i aktywnie uczestniczy w plenerach i wystawach. Prace malarskie artystki były wielokrotnie nagradzane w tym m.in.:

I miejsce w IV Przeglądzie Kultury Mieleckiej „Z Nurtem Wisłoki” w gminie Czermin

I miejsce w VI Przeglądzie Twórczości „Z Nurtem Wisłoki” w gminie Wadowice Górne

I miejsce w VII Przeglądzie Twórczości „Z Nurtem Wisłoki” w gminie Borowa.

Główną nagrodę uzyskała również na XV Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Nieprofesjonalnego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w 2021 roku za obraz "Zachód słońca w Wenecji". Brała udział w zbiorowych wystawach malarskich w Mielcu, Grochowem, Połańcu, Wadowicach Dolnych, Przecławiu, Czerminie, Rudniku, Chorzelowie, Borowej, Rzeszowie i Paryżu.

Na pierwszej indywidualnej wystawie, która czynna będzie do 30 września zobaczyć można 35 obrazów, z których 21 wykonanych zostało w technice akwareli, a 14 to olej na płótnie. W większości jest to malarstwo przedstawiające to czego i z czym spotykamy się w życiu: miejsca, krajobrazy, flora i fauna oraz osoby, które zachwyciły artystkę i którym postanowiła poświęcić swój czas.