Perłowy Jubileusz „Chorzelowiaków”

Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” wraz z Kapelą Ludową oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec zapraszają na koncerty jubileuszowe z okazji 30-lecia działalności artystycznej, które odbędą się w sobotę 23 września o godz. 11:00 oraz 17:00 w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

„Chorzelowiacy” to ludzie, którzy mają ogromny wkład w pielęgnowanie tradycji, edukacji artystycznej oraz integrowanie społeczności lokalnej. Pasją członków Zespołu jest folklor oraz zamiłowanie do tańca i muzyki ludowej łączącej już dwa pełne pokolenia tancerzy związanych z Gminą Mielec.

Na dwóch koncertach jubileuszowych w Sali Widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu artyści zaprezentują m. in.: Poloneza, Krakowiaka, Kujawiaka z wiankami, suitę tańców rzeszowskich, lasowiackich i przeworskich oraz tańce łowickie, lubelskie, lachów sądeckich, spiskie, a także okolic Gorlic i Krosna. W części muzycznej Kapela Ludowa zaprezentuje się w odsłonach pt. „Grajcież muzykanci do białego rana”, „Zagroj mi muzyczko” opartych na przyśpiewkach i motywach różnych regionów ludowych naszej Ojczyzny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wójt Gminy Mielec Józef Piątek. Zadanie dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” powstał w 1993 roku. Jego założycielką jest Bożena Telega-Kuźnik, która po dziś dzień jest choreografem i kierownikiem artystycznym. Kierownikiem muzycznym jest Konrad Sosiński. Zespół działa w trzech grupach tanecznych: grupa dziecięca, dziewczęca, absolwenci i seniorzy, którzy rozwijają swoje pasje taneczne i wokalne. W swoim repertuarze Zespół posiada tańce z wielu regionów Polski oraz Polskie Tańce Narodowe.   Najważniejsze miejsce w programie Zespołu zajmują tańce, pieśni i obrzędy Podkarpacia. Dużej widowiskowości występom dodają piękne, wierne etnicznym wzorom stroje ludowe, prezentujące kunszt i urodę różnych regionów polski. Zespół jest także wykonawcą widowisk obrzędowych, okolicznościowych, patriotycznych, spektakli teatralnych. Roztańczona i rozśpiewana grupa prezentowała się w wielu miejscowościach w całej Polsce i zagranicą, zdobywając uznanie publiczności i jurorów na przeglądach, konkursach i festiwalach o zasięgu wojewódzkim, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.