II Edycja Wystawy Otwarta

W czwartkowy wieczór w galerii Ośrodka Kultury w Chorzelowie otwarto wystawę malarstwa, rysunku i rzeźby pt. „OKO w OKO II edycja”, będącą przeglądem twórczości uczestników warsztatów studia art. GOYA uczęszczających na zajęcia w sezonie 2022/2023. Na wystawie zobaczyć można ponad 70 prac, prezentowanych przez 51 uczestników warsztatów w przedziale wiekowym 7-14 lat.

Muzyczny znak do rozpoczęcia wernisażu dał Antoni Maziarz. Następnie zebranych przywitał dyrektor SOKiS Damian Małek, który przybliżył obecnym, wśród których znaleźli się twórcy, ich rodziny, przyjaciele i bliscy oraz założyciele pracowni art. GOYA.

– Dziś tą przestrzeń wypełniają uczestnicy naszych warsztatów i to dzięki nim tu jesteśmy. Dziękujemy Ośrodkowi Kultury za kolejny rok współpracy. W październiku 2022 mieliśmy możliwość prezentacji w tym miejscu grupy starszej, a dziś prezentujemy prace grup od 7 do 14 lat. Ktoś kiedyś powiedział, że aby zrozumieć dzieło sztuki, artystę lub grupę artystów należy przedstawić przestrzeń w której działają. Przestrzeń zapoczątkowana przeze mnie i Łukasza tworzą przede wszystkim uczestnicy warsztatów. Obserwujemy jak tworzą się pomiędzy nimi więzi, nawiązują się znajomości i przyjaźnie. W taki sposób tworzą ciepłą i sprzyjająca atmosferę, która owocuje pracami, które możemy tu dzisiaj obejrzeć – powiedziała Iwona Duracz-Gil inicjatorka wystawy.

– Pozwólcie, że nawiążę do naszych doświadczeń, bo to już kilka lat kiedy razem pracujemy i możemy otwarcie mówić o absolwentach Instytutu Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy zaczynali u nas w Goyi, a następnie kontynuowali naukę w liceum plastycznym. Są to różne, ambitne i ciekawe osoby z indywidualnym podejściem, które na naszych oczach stają się  ludźmi sztuki. To coś więcej niż zręczne obrazowanie rzeczywistości, którą widzimy potocznie. Staramy się naszych twórców nie tylko uczyć malować i rysować, ale nauczyć ich tej najważniejszej cechy, czyli determinacji, a szczególnie w dzisiejszych czasach, które są tak mocno przebodźcowane. Ten świat staje się wymagający, a sztuka jest pewną formą wytchnienia. Gorąco Wam gratuluje, bo ta wystawa jest pewnym elementem i fragmentem Waszej drogi – zwrócił się do twórców Łukasz Gil ze studia art. GOYA.

– Jest mi niezmiernie miło, że możemy się ponownie spotkać, i że los daje nam taka możliwość. Cieszę się, że państwo przekazujecie tą swoją wiedze oraz dzielicie się swoim talentem i umiejętnością przekazywania świata i wyrażania emocji tą dziedziną sztuki. Bardzo za to dziękuję, że to właśnie u nas zagościła ta wystawa, że możemy mieć w naszym Ośrodku tak wspaniałych gości, czego wyrazem jest ta pełna sala. Myślę, że będziemy się tu spotykać częściej, bo jesteście swego rodzaju narybkiem, który w przyszłości będzie tworzył naszą rodzimą kulturę – zwrócił się do zebranych Józef Piątek Wójt Gminy Mielec.

Wystawa czynna będzie do 3 listopada br.