„Chorzelowiacy” uczcili Niepodległą

W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości Kapela i ZPiT „Chorzelowiacy” wystąpili w koncercie Patriotycznym pn. „Chorzelowiacy swojej Ojczyźnie w roku jubileuszowym”. Wydarzenie odbyło się w sali widowiskowej chorzelowskiego Ośrodka Kultury w sobotę (11.11) i zgromadziło nie tylko bliskich i rodziny artystów, ale również mieszkańców Gminy Mielec, chcących w artystyczny sposób uczcić niepodległą Ojczyznę.

- Dzisiejszy koncert dedykujemy naszej Ojczyźnie. Ojczyźnie która jak matka, koi ból i ociera łzy, daje miłość, radość i szczęście. A jest to w roku jubileuszowym ZPiT „Chorzelowiacy”, który od 30 lat uświetnia swoimi koncertami imprezy gminne, powiatowe, wojewódzkie, biorąc udział w przeglądach i festiwalach regionalnych i ogólnopolskich. W zespole zrzeszeni są ludzie, których pasją jest folklor. Wszystkich łączy zamiłowanie do tańca i muzyki ludowej. Zespół z pasją i zaangażowaniem podejmuje ciągle nowe wyzwania taneczne, wokalne, obrzędowe pragnąc zachować nasze dziedzictwo, naszą kulturę i pozostawić niezatarty ślad po dziadach i pradziadach. Siłą folkloru jest jego prostota i szczerość, a te cechy noszą w sobie członkowie ZPiT „Chorzelowiacy”, których za chwile Państwo zobaczycie – powiedział na rozpoczęcie Damian Małek, Dyrektor SOKiS.

W ciągu ponad godzinnego koncertu tancerze prowadzeni przez Bożenę Telegę-Kuźnik i muzycy pod przewodnictwem Konrada Sosińskiego zabrali publiczność w podróż po kilku regionach naszego kraju. Zebrani mogli zobaczyć Tańce Lasowiackie grupy dziecięcej, Kujawiaka z wiankami w układzie „Mój wianeczek ustrojony” w wykonaniu grupy dziewczęcej, tańce i zabawy śląskie w wykonaniu połączonych sił nowego naboru wraz z dziewczętami z grupy dziecięcej, Tańce Lachów Sądeckich w wykonaniu grupy dziecięcej, dziewczęce Tańce Spiskie „Hoja, hoja koło goja” oraz , Krakowiaka pn. Hej od Krakowa jadę” w wykonaniu wszystkich grup biorących udział w Koncercie. Poszczególne tańce przeplatane były przyśpiewkami ludowymi „Siwy koń”, „Którędy, którędy”, „Jestem chłopak z Chorzelowa”, „Tatusiu, mamusiu”, „Jedzie Józek”, „Murarze, murarze”, „Zieleń ze się zieleń” oraz instrumentalną „Szabasówką”. Nie zabrakło również utworów patriotycznych „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, „Jest takie miejsce”, „Kraj mej matki”.

- Jest mi niezmiernie miło, że mogę być z Wami. Bardzo cenię sobie kunszt tego wszystkiego, co pokazują nam Ci młodzi ludzie. Jestem niezmiernie wdzięczny za Waszą pracę oraz pracę Ośrodka Kultury, który dba o to, żeby przygotować tak wspaniałe widowiska. Ale dziś musimy docenić również zaangażowanie rodziców i dziadków, bo bez Was na pewno by się to nie udało. W perspektywie rozwoju naszego Ośrodka Kultury, wystąpiliśmy z wnioskiem o pozyskanie funduszy zewnętrznych na jego rozbudowę. Chodzi tu o bardzo duże pieniądze z MOF-u. Chciałbym, żebyśmy tak piękne występy mogli oglądać w jeszcze lepszych i bardziej komfortowych warunkach. Chciałbym, żeby te dzieci, młodzież i dorośli, którzy tutaj występują i ćwiczą mieli z tego jak najwięcej radości. Będziemy się starać żeby wszystkim grupom artystyczym umilić pracę i podziękować za ten trud, który finalnie przekłada się na takie dzieło, które dzisiaj mogliśmy oglądać – powiedział na zakończenie koncertu Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.