Chorzelowiacy Przepędzili Zimę i Przywitali Wiosnę

W sobotni (23.03) wieczór w sali widowiskowej chorzelowskiego Ośrodka Kultury w obecności sympatyków, rodziców i znajomych artystów, tancerze, muzycy i soliści związani z Zespołem Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” „Wytańczyli Wiosnę”, a to za sprawą specjalnego koncertu poświęconego tej wspaniałej i rozpoczynającej się porze roku.

Wiosna od niepamiętnych czasów zachwycała ludzi i od zawsze uroczyście ją witano, a jej początek był wyczekiwanym momentem w tradycyjnej kulturze. Poza obrzędami wypędzania zimy, palenia marzanny, wprowadzaniu wiosny do gospodarstw towarzyszył zwyczaj „gaika” podczas którego dziewczęta i chłopcy chodzili od chaty do chaty śpiewając, tańcząc i wykrzykując radośnie. To właśnie do tego zwyczaju w swoim koncercie postanowili nawiązać Chorzelowiacy, dzięki czemu zgromadzona publiczność mogła przy akompaniamencie Kapeli Ludowej zobaczyć m. in „Obrazek Łowicki”, Tańce i Zabawy Śląskie, Tańce Przeworskie, Suitę Tańców Lubelskich, Małe Lachy Sądeckie, Tańce Beskidu Śląskiego oraz Suitę Tańców Lasowiackich, a w części wokalnej wysłuchać solistów Zespołu, którzy wykonywali tradycyjne przyśpiewki charakterystyczne dla regionu łowickiego, rzeszowskiego oraz lasowiackiego.

Jak podkreśliła zgromadzona publiczność, która nagradzała wszystkie występy gromkimi brawami, taka forma powitania wiosny, nawiązująca do staropolskich tradycji to doskonały pomysł. – Jak państwo widzicie atmosfera jest tu niezwykle gorąca, ale to dzięki tej wspaniałej młodzieży. Dawniej rozpalano ogniska, aby przepędzić zimę, a dziś dzięki nim zapłonęła ta scena i zima z całą pewnością już do nas nie wróci. Chciałbym podziękować wszystkim artystom i osobom, którzy dołożyli wszelkich starań do tego, aby ten koncert mógł się odbyć oraz wszystkim zgromadzony. Szanowni państwo tu się kosmiczne rzeczy dzieją i rodzą się nowe gwiazdy. Na scenie widzimy wokalistów, muzyków i tancerzy świadomych tego co robią, ale przed sceną przez cały czas trwał mini koncert wspaniałych dzieciaczków, które już łapią pierwsze kroki i próbują naśladować ruchy starszych kolegów – zwrócił się do zebranych Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.