Chorzelowiacy Przepędzą Zimę

W imieniu Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” Samorządowy Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na Koncert „Wytańczyć Wiosnę”, podczas którego w premierowym programie zaprezentują się grupy dziecięca, dziewczęca, seniorska oraz Kapela Ludowa wraz z solistami. Wydarzenie, któremu patronuje Józef Piątek Wójt Gminy Mielec, zaplanowano na sobotę 23 marca o godz. 17:00 w Sali Widowiskowej Chorzelowskiego Ośrodka Kultury.

Jak przekazują organizatorzy wydarzenia wiosna od niepamiętnych czasów zachwycała ludzi i od zawsze uroczyście ją witano, a jej początek był wyczekiwanym momentem w tradycyjnej kulturze. Wraz z wiosną odradzało się wszelkie życie, zaczynano prace polowe. Dlatego czasowi temu towarzyszyło wiele praktyk, mających zapewnić powodzenie w uprawie ziemi. Aby wiosna mogła przyjść na świat, należało pokonać zimę. W tym celu ze słomy robiono niedużą kukłę i ubierano ją w kolorowe szmatki i 21 marca tak zwaną Marzannę topiono w rzece albo palono na polu. Zabawie towarzyszyły śpiewy i tańce. Kiedy wypędzono zimę należało obrzędowo wprowadzić, do gospodarstw domowych wiosnę przy akompaniamencie muzyki i śpiewów, które nazywano tradycyjnym obrzędem nowego latka czyli ,,gaika''. Dziewczęta i chłopcy chodzili od chaty do chaty śpiewając, tańcząc i wykrzykując radośnie.

Te i wiele innych zwyczajów związanych z tą cudowna porą roku kultywują i zaprezentują już w najbliższą sobotę w swoim występie tancerze, muzycy i wokaliści ZPiT „Chorzelowacy”.