NARODOWE CZYTANIE „BALLAD I ROMANSÓW” ADAMA MICKIEWICZA

W pierwszą sobotę września (03.09) po raz jedenasty, w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie.
W akcję promującą i zachęcającą do czytania największych dzieł polskich po raz kolejny włączył się Samorządowy Ośrodek Kultury Gminy Mielec i Biblioteki Publiczne, które zapraszają do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu                 3 września 2022 roku o godzinie 19.00 w Sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie.
Akcja została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku, by publicznie odczytywać teksty największych polskich dzieł literackich. Inauguracyjnym utworem był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa,  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza,
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018  r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania „Antologii Niepodległości”.
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania w 2020 roku wybrano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W minionym roku podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.  
W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą będą "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, wydane w tomiku poezji, który uważny jest za początek epoki romantyzmu w literaturze polskiej.