„Dom orchidei” na styczniowym spotkaniu DKK

Pod koniec stycznia odbyło się jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej w Podleszanach. Stuknęło nam 9 lat! Dokładnie w tym samym dniu – 26 stycznia 2015, nasza grupa spotkała się po raz pierwszy. Za nami kilkadziesiąt wspólnie przeczytanych książek, burzliwych dyskusji i wiele wspaniałych spotkań autorskich. Gościliśmy pisarki cieszące się niezwykłą popularnością wśród czytelników w całej Polsce. Były to m.in.: Agnieszka Lingas-Łoniewska, Krystyna Mirek, Karolina Wilczyńska, Agnieszka Lis, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Maja Drozd. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele dobrych chwil, ciekawych lektur i niezapomnianych spotkań.

Na piątkowym spotkaniu omawialiśmy książkę Lucindy Riley „Dom Orchidei”. Jest to piękna proza obyczajowa o minionych czasach i życiu angielskiej arystokracji tuż przed II wojną światową i równolegle o czasach współczesnych. Główną bohaterką powieści jest Julii Forrester, światowej sławy pianistka. Poznajemy ją w trudnym momencie życia, traumatycznym wręcz, po utracie bliskich. Julia ucieka od świata. Ucieka aż do Wharton Park, posiadłości, w której niegdyś służyła jej babka. Tam w ręce Julii trafia pamiętnik z czasów II wojny światowej. Co odkryje Julia? Czy losy osób opisanych w pamiętniku są związane z nią i jej rodziną? Czy przeczytana historia wpłynie też na nią samą? Czy Julii uda się wrócić do życia, stawić czoło prawdzie i odbudować po ogromnej stracie? O tym wszystkim dowiecie się z książki. „Dom Orchidei” to debiutancka powieść nieżyjącej już Lucindy Riley. To uniwersalna historia zdrad, ogromnych cierpień, straconych nadziei i porzuconych marzeń, które są udziałem każdego człowieka.

Lucinda Riley (ur. 1967 r.), brytyjska pisarka pochodzenia irlandzkiego. Autorka prozy obyczajowej, uwielbiana przez czytelniczki na całym świecie za cykl „Siedem Sióstr”. Pierwszą powieść napisała w wieku 24 lat. Akcję swoich książek osadzała w różnych zakątkach świata. Być może to jeden z powodów, dla których powieści Riley zyskały niezwykłą popularność na całym świecie. Książki zostały przetłumaczone na 37 języków, a liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 40 milionów. Szczególny sukces odniosły części cyklu „Siedem Sióstr”, do którego w 2016 producenci z Hollywood nabyli prawa do adaptacji telewizyjnej. W 2017 r. u pisarki zdiagnozowano nowotwór. Przez lata walczyła z chorobą. Umarła w otoczeniu rodziny 11 czerwca 2021 r.

 

Justyna Ryczek – moderator DKK