Konstytucja i Święto Flagi w Gminie Mielec

Parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy oraz artyści i pracownicy Ośrodka Kultury Gminy Mielec uczcili 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego oraz 17 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z ogłoszonym stanem epidemii, większość wydarzeń miało w dalszym ciągu charakter zdalny.
Bez przemarszu, przemówień okolicznościowych, parady sztandarów i w ograniczonym gronie odbyły się tegoroczne majowe Święta Narodowe. W dniu 3 maja w imieniu mieszkańców, kwiaty i znicze przed Miejscami Pamięci w Książnicach i Chorzelowie złożyli Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, Przewodniczący Rady Gminy Mielec Bogdan Cygan, Zastępca Wójta Gminy Mielec Tomasz Ortyl, Sołtys Chorzelowa Krzysztof Jachyra. Towarzyszyli im również, Kamil Kagan, składający wiązankę w imieniu Posła na Sejm RP Fryderyka Kapinosa oraz Waldemar Barnaś, Dyrektor Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu. Następnie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. – W to wielkie narodowe Święto Konstytucji 3 Maja i Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski gromadzimy się w świątyniach naszej Ojczyzny i poza jej granicami, aby dziękować Bogu za mądrość i ducha odpowiedzialności naszych przodków. Aby dziękować Bogu za dar troskliwej, matczynej opieki, naszej Matki Królowej Polski, nad umiłowaną Ojczyzną i polskim narodem - zwrócił się do wiernych w trakcie kazania ks. Andrzej Rams, Proboszcza Parafii pw. Wszystkich Świętych.

Z okazji Majówki artyści z Ośrodka Kultury przygotowali:
Koncert Patriotyczny „To właśnie Polska” dostępny pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=FTDWSltXMIM
Utwór „Flaga” oraz Kujawiaka tańczonego z biało-czerwonymi girlandami dostępne pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=fgbsNei5_5Q
Film instruktażowy z wykonania kotylionu narodowego dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=SqpjVv_3biM

W ramach tegorocznych obchodów na dzień 8 maja zaplanowano jeszcze 2. Bieg Konstytucji 3 Maja, który odbędzie się w Rydzowie.