Rodzinna wystawa

Wystawa malarska „Babcia i Wnuczka” autorstwa Joanny Graboś oraz Klary Anny Graboś to wakacyjna propozycja Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec. Wernisaż wystawy odbył się w piątek (25.06) w chorzelowskiej galerii.

Na 44 niezwykłych obrazach zobaczyć można świat i towarzyszące mu emocje prezentowane przez dwa pokolenia, babci i wnuczki. – Taka pogoda ducha, zadowolenie i uśmiech jaki dzisiaj widzimy na twarzach malarek, towarzyszy im również na co dzień. Odzwierciedla się to również w ich twórczości i obrazach jakie dzisiaj możemy podziwiać. Człowiek dobry czyni dobro. Zatrzymujecie Panie chwile i czy to pejzaże, kapliczki czy martwa natura zawierają one w sobie coś więcej niż tylko płótno, na które nałożono rożne kolory. Gratuję dziękuję i proszę o jeszcze więcej – zwrócił się do artystek Józef Piątek Wójt Gminy Mielec.  

– Dziękuję pracownikom Ośrodka Kultury za umożliwienie prezentacji naszych obrazów oraz dziękuje wszystkim, którzy dzisiaj są z nami, w tym rodzinie z Lublina, która przyjechała specjalnie na otwarcie naszej wystawy. Naprawdę, jestem mile zaskoczona, a tyle pozytywnych słów nie słyszałam już od dawna – powiedziała Joanna Graboś.

 Joanna Graboś - urodziła się w Sarnowie, a obecnie mieszka w Podleszanach. Zawodowo nigdy nie miała styczności z malarstwem, jednak już w szkole bardzo ją interesowało. Wypady do lasu, na łąkę potęgowały jej zainteresowania i potrzebę tworzenia, jednak dopiero na emeryturze mogła zmierzyć się ze swoimi marzeniami i wziąć pędzel do ręki. Było to w maju 2005 roku. Od tego momentu malarstwo stało się jej pasją, której poświęca każdą wolną chwilę. Umiejętności zdobywa w praktyce, a wiedzę na temat malarstwa czerpie z ogólnodostępnych, popularnych opracowań. Aktywnie uczestniczy w plenerach malarskich organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz bierze czynny udział w wystawach Klubu Środowisk Twórczych. Maluję farbami olejnymi na płótnie różnej wielkości. Różnorodna jest też tematyka prac, która najczęściej przedstawiają pejzaże w różnych porach roku, budowle, kapliczki, kwiaty, martwą naturę, a także portret.

Klara Anna Graboś

Urodziła się w Tarnobrzegu. Obecnie mieszka w Lublinie, gdzie ukończyła szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. Jest studentką drugiego roku prawa. Rysowanie, malowanie, szkicowanie od najmłodszych lat sprawiało jej dużą radość. Każda wycieczka na łono natury oraz do miejsc stanowiących zbiór prac malarzy, wzmagały jej zainteresowania. W wolnych chwilach lubi siadać przed sztalugą, brać pędzel do ręki i malować. Tworzy głównie akrylami. Po maturze złożyła dokumenty do kilku uczelni, w tym do akademii sztuk pięknych. Ostatecznie jednak wybrała prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Malarstwo jest dla niej pasją, której poświęca każdą wolną chwilę. Umiejętności w zakresie działalności twórczej czerpie z opracowań, poświęconych zagadnieniom malarstwa i rysunku. Dużo dają jej również rozmowy na ten temat z Babcią. Korzystając z jej uwag i aktywnie uczestnicząc w plenerach malarskich organizowanych przez miłośników malarstwa w miarę wolnych chwil bierze czynny udział w wystawach artystów amatorów w Lublinie, Nałęczowie Mielcu, Przecławiu i Tuszymie. Najczęściej jej prace przedstawiają pejzaże w różnych porach roku, kwiaty, martwą naturę.

Wystawę oglądać można do końca lipca w Galerii Chorzelowskiego Ośrodka, a następnie w miesiącu sierpniu w Urzędzie Gminy Mielec.