Symboliczne Święto Plonów

Józef Piątek Wójt Gminy Mielec oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają na finał Gminnego Przeglądu Wieńca Dożynkowego, który odbędzie się 22 sierpnia w Chorzelowie.

Sierpień w kulturze ludowej od zawsze kojarzył się ze żniwami, ciężką pracą na roli, a także wspólnym świętowaniem po zebraniu plonów. W wielu miejscowościach odbywały się dożynki, będące zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. Ze względów sanitarnych, nadal nie mogą się one odbyć w tak licznych i hucznych okolicznościach. W celu podtrzymania staropolskiej tradycji w Gminie Mielec zorganizowano jednak Przegląd Wieńca Dożynkowego, mający na celu kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych, prezentację bogactwa plonów, rozbudzanie i poszerzanie zainteresowań twórczością ludową oraz promocję walorów wsi polskiej. Najpiękniejsze wieńce przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z sołectw Gminy Mielec zaprezentowane zostaną na terenach parafialnych w Chorzelowie. W trakcie wydarzenia nie zabraknie również występów artystycznych. Uczestnicy będą mogli także skorzystać z mobilnego punktu szczepień oraz konsultacji programu badań „Profilaktyka 40 PLUS”.

 

Program wydarzenia:

14:45 - Zbiórka Grup Wieńcowych przed Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie

15:00 - Msza Święta za zebrane plony z intencji Władz Samorządowych Gminy Mielec

16:15 - Przejście korowodu na tereny parafialne w Chorzelowie

16:30 - Rozpoczęcie uroczystości:

            powitanie gości

            widowisko obrzędowe

17:30 - Gminny Przegląd Wieńca Dożynkowego

18:30 - Prezentacje artystyczne:

Kapela oraz ZPIT „Chorzelowiacy”

Mielecka Kapela Podwórkowa