Barwy Jesieni w Egzotycznym Klimacie

W weekend (15-17.10) w Ośrodku Kultury Gminy Mielec odbyły się XXIV Mistrzostwa Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Zmaganiom towarzyszyła wystawa, podczas której publiczność „na żywo” mogła zobaczyć w jednym miejscu wiele okazów, dotychczas spotykanych tylko w ogrodach zoologicznych lub monitorach komputerów.

Chociaż pogoda w kraju skłania się ku jesieni, przez ostatnie dni w Chorzelowie było bardzo gorąco i wrzaskliwie, a to za sprawą ponad 220 egzotycznych ptaków. Blisko 20 hodowców zaprezentowało m.in. kanarki kolorowe, kanarki kształtne, gołąbki ozdobne, papugi Australii, papugi Afryki i Ameryki Południowej oraz drobną egzotykę, rywalizującą ze sobą w 18 różnych kategoriach. Jak podkreślili sami hodowcy, to dla nich jedno z najważniejszych wydarzeń, do którego przygotowują się przez cały rok. To również ich święto, okazja do wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania swojej działalności szerszemu gronu. Tegoroczna dwudniowa wystawa cieszyła się dużą popularnością i odwiedzana była przez wiele osób nie tylko z naszego regionu, ale również województwa podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Mury chorzelowskiego Ośrodka Kultury odwiedzały całe rodziny, dla których była to okazja do żywej lekcji biologii. Nie zabrakło również odwiedzin delegacji hodowców z Tarnowa i Nowego Sącza.

Zwieńczeniem tegorocznych Mistrzostw była ceremonia dekoracji, którą poprowadzili Paweł Zygmont, Prezes MSHKiPE oraz Marek Lewicki, wiceprezes MSHKiPE. Pamiątkowe puchary i dyplomy z rąk Józefa Piątka, Wójta Gminy Mielec oraz Patrona Honorowego Mistrzostw, któremu towarzyszył Zbigniew Wicherski, Radny Gminy Mielec, odebrali hodowcy, których ptaki w piątkowej ocenie Jana Kamińskiego sędziego z Polskiej Federacji Ornitologicznej, uzyskały największą ilość punktów w danej kategorii i klasie.

 

Klasyfikacja końcowa XXIV Mistrzostw Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych:

Puchar Wójta Kanarek Kształtny

1 miejsce Paweł Zygmont

2 miejsce Mateusz Szeliga

3 miejsce Tomasz Woźniczko

 

Kanarek Gloster - kolekcja

1 miejsce Tomasz Woźniczko

 

Kanarek Melaninowy - kolekcja

1 miejsce Tomasz Straż

 

Kanarek Melaninowy - pojedynczy

1 miejsce Tomasz Straż

2 miejsce Mariusz Mystek

3 miejsce Kacper Zygmont

 

Kanarek Lipochromowy - pojedynczy

1 miejsce Grzegorz Szeliga

2 miejsce Paweł Zygmont

3 miejsce Kacper Zygmont

 

Papuga Mała - kolekcja

1 miejsce Kacper Zygmont

2 miejsce Paweł Zygmont

 

Papuga Mała - pojedyncza

1 miejsce Paweł Zygmont

2 miejsce Dorota Kułacz

3 miejsce Tadeusz Strycharz

 

Papuga Nierozłączka - kolekcja

1 miejsce Tadeusz Strycharz

 

Papuga Nierozłączka - pojedyncza

1 miejsce Waldemar Polit

2 miejsce Rafał Bandura

 

Papuga Świergotka Seledynowa

1 miejsce Waldemar Polit

2 miejsce Mirosław Sikora

3 miejsce Kacper Zygmont

 

Papugi Średnie

1 miejsce Patryk Sikora

2 miejsce Mateusz Rębisz

3 miejsce Marek Lewicki

 

Papuga Rozella Białolica

1 miejsce Dorota Kułacz

2 miejsce ex aequo Mirosław Sikora, Waldemar Polit, Paweł Zygmont

3 miejsce ex aequo Waldemar Polit, Marek Lewicki

 

Papuga Rozella Królewska

1 miejsce Waldemar Polit

2 miejsce Adam Stypa

3 miejsce Mirosław Sikora

 

Papuga Aleksandretta Obrożna

1 miejsce Dorota Kułacz

2 miejsce Mirosław Sikora

3 miejsce Marek Lewicki

 

Papuga Aleksandretta Wielka

1 miejsce Dorota Kułacz

 

Papuga Duża

1 miejsce Mariusz Mystek

2 miejsce Adam Stypa

 

Egzotyka Drobna

1 miejsce Mateusz Działo

2 miejsce Waldemar Polit

3 miejsce Mariusz Mystek

 

Gołębie Ozdobne

1 miejsce Mateusz Rębisz

2 miejsce Waldemar Polit