Tłumne otwarcie wystawy „Oko w oko”

W czwartek (20.10) w Samorządowym Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rysunku pt. „OKO w OKO”, będący przeglądem twórczości pracowni plastycznej art.GOYA roku szkolnego 2021/2022

Na wystawie zobaczyć można blisko 100 prac, prezentowanych przez 54 uczestników warsztatów w przedziale wiekowym 12-14 lat, młodzieży planującej swój dalszy rozwój na uczelniach artystycznych oraz hobbystów malarstwa i rysunku. Zebranych na wernisażu przywitał dyrektor SOKiS Damian Małek, który przybliżył publiczności, wśród której znaleźli się twórcy, ich rodziny, przyjaciele i bliscy działalność oraz założycieli pracowni art. GOYA. Przekazał on także pamiątkowe dyplomy przygotowane przez Józefa Piątka, Wójta Gminy Mielec oraz Patrona Honorowego wydarzenia. – Z całą pewnością to dotychczas rekordowa wystawa i wyjątkowa pod każdym względem. Gościmy dziś największą liczbę autorów, imponującą liczbę prac oraz najliczniejszą grupę odbiorców sztuki. Bardzo się cieszymy, że Galeria naszego Ośrodka stała się miejscem nie tylko integracji malarzy, ale przede wszystkim prezentacji wyjątkowych dzieł. Niezwykle zróżnicowanych zarówno pod względem tematyki jak i techniki wykonania, połączonych jednak emocjami ich autorów przelanymi na płótno, papier lub deskę. W imieniu nie tylko mieszkańców Gminy Mielec, Pana Wójta, ale również całego naszego regionu serdecznie za to dziękuję – zwrócił się do zebranych.

Jak podkreślają organizatorzy wystawy, prace prezentowanych twórców cechuje ogromna swoboda wyrażania siebie poprzez kolor, linię, plamę barwną. W pracach najmłodszych odkrywamy piękno dziecięcego świata barw i kolorów. Ekspozycja obrazuje indywidualne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość każdego z autorów.

– Tytuł wystawy „OKO w OKO” nawiązuje do bezpośredniego zetknięcia się na żywo widzów z dorobkiem artystycznym młodych twórców. Głównym wątkiem wystawy jest ukazanie nam

zróżnicowanego spojrzenia autorów względem otaczającej nas rzeczywistości, poprzez zestawienie dwóch pokoleń twórców, gdzie najmłodszy uczestnik wystawy na 12 lat, a najstarszy zalicza się do kategorii 30+. Tematyka prac jest szeroka. Dotykamy człowieka, krajobrazu, martwej natury i abstrakcji. Dzisiaj niektórzy dokonują pierwszej konfrontacji z widzem, stają przed pewnego rodzaju egzaminem i stwierdzamy, że wszyscy zdali go na 5 z plusem. Chciałabym podziękować za zaproszenie i możliwość użyczenia nam sali i za to że możemy wystawić tu prace uczniów naszej szkoły. Dziękuję również za przybycie wszystkim uczestnikom i za to, że jesteście dziś z nami – powiedziała Iwona Duracz-Gil, inicjatorka wystawy z pracowni art. GOYA.

– Ze swej strony chciałbym podziękować gospodarzom, bo to faktycznie bardzo ważna misja takich ośrodków kultury. Sam w młodym wieku byłem uczestnikiem warsztatów malarskich w Rzeszowie w MDKu i wiem, jak ważne są takie ośrodki w rozwoju wrażliwości młodych ludzi. Ogromnie gratuluje autorom wystawy. Jak Państwo widzą naszą misją jest krzewienie wrażliwości i takiej pełnej werbalizacji, ale przede wszystkim pod względem wewnętrznych wartości jakie posiada dany twórca. Wiele osób będzie spoglądać na dzieło w sposób klasyczny – co na nim widzimy i czy rozpoznajemy przedmioty. Nam na tym nie zależy. Nam zależy przede wszystkim na tym, jak dana osoba potrafi werbalizować i pokazywać swój punkt widzenia. Jakie jest to widzenie i wrażliwość, która wypływa nie tylko z doświadczeń malarskich, ale z tego czym się ta osoba „karmi”. Jaką literaturą, muzyką, filmem oraz w jakim otoczeniu żyje i to wszystko stara się przelewać na swoje płótna lub też rysunki – dodał Łukasz Gil inicjator wystawy z pracowni art. GOYA

Na wystawie swoje prace prezentują: Kalina Jungiewicz, Amelia Jungiewicz, Daria Polak, Julia Leś, Hanna Trojnacka, Helena Trojnacka, Zofia Sadłoń, Katarzyna Kania, Malwina Klich, Zuzanna Bator, Maja Gwizdak, Aleksandra Lipiór, Patrycja Rak, Daria Chudzik, Katarzyna Bik, Wiktoria Jeż, Jessica Pisula, Kornelia Madycka, Maja Chrost, Julia Kula, Amelia Leżoń, Maria Narowska, Amelia Kopacz, Emilia Kopacz, Nadia Kwaśniewska, Olga Dybowska, Jadwiga Partyka, Antonina Górmińska, Anna Płatek, Karolina Miś, Julia Zybała, Magdalena Kopeć, Natalia Rolka, Sonia Stachura, Mikołaj Bajor, Piotr Szeliga, Emilia Boicetta, Milena Szot, Dorota Maryniak, Ilona Sołek, Agata Dąbek, Oliwia Sobuś, Emilia Sobuś, Sylwia Skolimowska, Monika Maciałek, Julia Drzymała, Liwia Zacharska, Katarzyna Skiba, Kaja Pitera, Oliwia Chęcińska, Natalia Marchewka, Wojciech Krawiec, Milena Narowska, Maria Prokopiuk.

Wystawa czynna do 18 listopada br.