Granie nie na ekranie

Gry planszowe, karciane i zręcznościowe, a także animacje i pokazy pierwszej pomocy czekały w niedziele (26.03) na wszystkich uczestników „Rodzinnego grania nie na ekranie”. To kolejna edycja spotkania, przygotowanego przez Fundację Aktywności i Rozwoju Impuls, która tym razem do współpracy zaprosiła Ośrodek Kultury w Chorzelowie.

– O korzyściach płynących z grania w planszówki nie trzeba chyba nikogo przekonywać. A jeśli można to połączyć z dobrą atmosferą, odkrywaniem nieznanego oraz zdrową rywalizacją, bez monitorów komputerów i smartphonów, mamy gotowy przepis na interesujące i kreatywne spędzanie wolnego czasu w gronie bliskich i znajomych. Te wartości przyświecają animatorom z Fundacji Aktywności i Rozwoju Impuls, którzy cyklicznie zapraszają mieszkańców naszego regionu do wspólnych zmagań oraz odkrywania nowości pojawiających się na rynku gier planszowych – powiedział w trakcie wydarzenia Damian Małek, Dyrektor SOKiS.

Spotkania to także okazja do wzięcia udziału w turniejach tematycznych oraz skorzystania z wypożyczalni gier prowadzonej przez Fundację. W chorzelowskiej edycji wydarzenia uczestnicy rywalizowali ze sobą w grze Skato oraz w grze MindBug. Po przeprowadzonych rozgrywkach w poszczególnych kategoriach najlepsi okazali się w Turnieju w grę MindBug – Pan Marek Król, w Turnieju w grę w Skato: Gabriel Tylec, Marek Król i Maciej Czekaj, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez wydawnictwa Askato oraz Portal Games Polska. Chętnych do wypożyczenia gier po spotkaniu nie brakowało.

– Warto podkreślić, że możliwość zagrania w ulubione tytuły i nowości oraz odbywająca się przy okazji integracja w gronie rodzinnym i lokalnym to wartości same w sobie. Postanowiliśmy jednak w miarę możliwości organizować podczas spotkań również turnieje i wyzwania z nagrodami. We współpracy z wydawnictwami gier planszowych lub w ramach pozyskiwanych dofinansowań. Dzięki udziałowi w turniejach uczestnicy mogą nawiązać nowe znajomości (losowanie miejsc przy stołach), a następnie cieszyć się w domu ulubionymi grami, które udało się zdobyć w turniejach – mówi Anna Trojnacka, Prezes Fundacji Impuls.

Poza samymi zmaganiami organizatorzy zadbali również o propagowanie wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa oraz pierwszej pomocy. W „Klinice Doktora Misia” przygotowanej przez Med-Shot i Passio Poland, najmłodsi mogli uratować pluszaka, który był nieostrożny i uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Dzieciaki mogły również poznać wyposażenie, jakim posługuje się ratownik medyczny i posłuchać o ich pracy. Nieco starsi mogli poznać zasady udzielania pierwszej pomocy oraz spróbować swoich sił w resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez instruktora z Med-Shot. Zakładanie opatrunków, tamowanie krwotoków oraz unieruchamianie złamań to kolejne zagadnienia, z którymi mogli zapoznać się dorośli obecni na spotkaniu.

Spotkanie cieszyło się dużą popularnością, a organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje wydarzenia.