Egzotyczni Zwycięzcy

W miniony weekend (6-8.10) w chorzelowskim Ośrodku Kultury odbyły się XXVI Mistrzostwa Mieleckiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Wydarzeniu towarzyszyła licznie odwiedzana wystawa, podczas której wszyscy chętni mogli zobaczyć nie tylko wiele okazów egzotycznych ptaków, ale również spotkać się i porozmawiać z ich hodowcami.

W sobotę i niedzielę publiczność mogła podziwiać ponad 300 ptaków, z których 248 zostało poddanych w piątek ocenie przez sędziów Polskiej Federacji Ornitologicznej. W tegorocznej edycji mistrzostw w szranki stanęło 19 hodowców z MSHKiPE oraz gościnnie hodowcy z Nowego Sącza. W różnych kategoriach oceniane były m.in. kanarki kolorowe, kanarki kształtne, gołąbki ozdobne, papugi Australii, papugi Afryki i Ameryki Południowej oraz drobna egzotyka. Zwieńczeniem Mistrzostw była niedzielna ceremonia dekoracji, którą wspólnie poprowadzili Dyrektor SOKiS Damian Małek, Prezes MSHKiPE Paweł Zygmont oraz Wiceprezes Marek Lewicki.

– Ponownie dane jest nam się spotkać tu w Gminie Mielec, aby wspólnie świętować kolejny rok waszej działalności. To co robicie, jak pielęgnujecie i przekazujecie pasje i hobby zasługuje na docenienie i słowa uznania. I waśnie dzisiaj mamy ku temu okazję. Sam kiedyś miałem kanarki i wiem ile pracy, trudu i poświęcenia trzeba, aby z jajek wykluły się następne ptaki. Naprawdę nie jest to łatwe, a wy ilością i jakością prezentowanych tu okazów udowadniacie, że jeśli się w coś wkłada serce, to efekt może być niezwykły. Dający satysfakcje nie tylko Wam, ale również osobom, które mogą oglądać te różnorodne, kolorowe i czasem wrzaskliwe cuda. Do tego jeszcze zarażacie swoją pasją młodych ludzi, przyjmujecie w swoje szeregi nowych hodowców, a to wszystko w duchu troski o nasze środowisko. W imieniu zarówno mieszkańców jak i swoim serdecznie wam za to dziękuję i gratuluję tak wspaniałej postawy oraz organizacji mistrzostw – powiedział w trakcie dekoracji Józef Piątek Wójt Gminy Mielec.

– Chciałbym podziękować wszystkim hodowcom i ich rodzinom za pomoc i pracę przy organizacji naszych Mistrzostw oraz ich obsłudze. Jest to ten czas, gdy możliwy staje się bezpośredni kontakt pomiędzy hodowcami, a zwiedzającymi i ich rodzinami. Propagowanie i upowszechnianie hodowli ptaków egzotycznych to nasz cel, a ta impreza to doskonała okazja by go realizować. Nie byłoby to możliwe bez Patronatu Honorowego Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka oraz wsparcia Dyrektora SOKIS Damiana Małka, którym z tego miejsca składam najserdeczniejsze wyrazy wdzięczności – powiedział Paweł Zygmont, Prezes MSHKiPE.

Klasyfikacja końcowa XXVI Mistrzostw Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych:

Puchar Przechodni Wójta Gminy Mielec za czempiona wystawy

Waldemar Polit

Kanarek lipochromowy kolekcja:

I miejsce Czesława Oleś

II miejsce Bogdan Fałowski

III miejsce Zbigniew Woźniak

Kanarek lipochromowy pojedynczy:

I miejsce Paweł Zygmont

II miejsce Kacper Zygmont

Kanarek melaninowy kolekcja:

I miejsce Tomasz Straż

II miejsce Bogdan Fałowski

III miejsce Tomasz Peciak

Kanarek melaninowy pojedynczy:

I miejsce Paweł Zygmont

II miejsce Czesław Oleś

III miejsce Tomasz Straż

Kanarek kształtny kolekcja:

I miejsce Tomasz Woźniczko

Kanarek kształtny pojedynczy:

I miejsce Czesław Oleś

II miejsce Mateusz Rębisz

III miejsce Zbigniew Woźniak

Kanarek Gloster z koroną pojedynczy:

I miejsce Tomasz Woźniczko

II miejsce Kacper Zygmont

III miejsce Mateusz Szeliga

Kanarek Gloster consort:

I miejsce Tomasz Woźniczko

II miejsce Grzegorz Szeliga

III miejsce Mateusz Szeliga

Gołębie ozdobne:

I miejsce Waldemar Polit

Egzotyka drobna:

I miejsce Waldemar Polit

II miejsce Mateusz Rębisz

III miejsce Bartłomiej Szeliga

Papuga mała:

I miejsce Paweł Zygmont

II miejsce Adam Stypa

III miejsce Waldemar Polit

Papuga Nierozłączka kolekcja:

I miejsce Tomasz Peciak

Papuga Nierozłączka pojedyncza:

I miejsce Tomasz Peciak

II miejsce Tadeusz Strycharz

III miejsce Czesław Oleś

Papuga średnia:

I miejsce Dariusz Siudak

II miejsce Dorota Kułacz

III miejsce Mateusz Rębisz

Papuga duża:

I miejsce Dorota Kułacz

II miejsce Adam Stypa

III miejsce Dariusz Siudak

Papugi Australii:

I miejsce Adam Stypa

II miejsce Marek Lewicki

III miejsce Kacper Zygmont

Aleksandretta obrożna:

I miejsce Marek Lewicki

II miejsce Dorota Kułacz

III miejsce Mariusz Mystek