O Białowieży na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki

Co można robić w długie jesienne wieczory? Dla wielu z nas dobra książka, miękki koc i kubek ciepłej herbaty to idealny przepis. A jeśli wrażeniami z lektury można podzielić się w miłym gronie miłośników literatury, to nie pozostaje nic innego jak dołączyć do Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Bibliotece Publicznej w Podleszanach.

W piątek (24.11) nasza grupa spotkała się, by podyskutować nad reporterską książką Anny Kamińskiej „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”. Książka to reportaż ukazujący unikatowy, białowieski las, zaglądającą tu niejednokrotnie wielką historię, a także opowieści o ludziach żyjących w Białowieży i okolicznych wioskach, sięgające czasów sprzed II Wojny Światowej. A trzeba przyznać, że wśród mieszkańców oraz ludzi pracujących w lesie, przewinęło się wiele jednostek wyjątkowych. Ruszymy śladami Simony Kossak, poznamy losy ostatniego bartnika, czarnoksiężnika białowieskiego, zwanego Wiedźmarem i wielu innych z barwnego białowieskiego wachlarza postaci. Przedwojenna Białowieża była wielokulturową społecznością, w której mieszały się religie, języki i obyczaje. Losy ludzkie także. Autorka opiera się w głównej mierze na relacjach dzieci, wnuków, sąsiadów opisywanych postaci. Bohaterowie bowiem przedstawionych historii od dawna już nie żyją, a ślad po nich pozostał w archiwach i rodzinnych anegdotach. Czasem świadectwa te są zubożone przez wybiórczą ludzką pamięć, często z trudem wydobywane z jej odmętów, nierzadko pytania zadawane przez autorkę wzbudzają w świadkach niechęć i wyparcie. Tematy poruszane w książce często są trudne, bo dotyczą przemocy domowej, problemów alkoholowych, kłusownictwa, przestępczości, a także rabunkowej gospodarki prowadzonej w puszczy już w początkach XX wieku. Dlatego śmiało możemy napisać, że tytuł książki dokładnie oddaje jej klimat. Historie opowiadane szeptem, bo o takich sprawach mówi się cicho, albo wcale.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w atelier fotograficznym naszej klubowej koleżanki Małgorzaty, która zawodowo zajmuje się fotografią, a hobbistycznie podróżami. I tak się złożyło, że w czasie ostatnich wakacji zwiedzała Puszczę Białowieską i jej okolice. Szlak wędrówki uwieńczyły piękne zdjęcia, które w czwartkowy wieczór miałyśmy okazję obejrzeć. Autorka zdjęć dotarła do tych samych miejsc, co autorka książki. I podzieliła się z nami swoimi wrażeniami i refleksjami. Dlatego nasze spotkanie było niezmiernie ciekawe i pełne emocji.

Anna Kamińska – to dziennikarka, autorka wielu popularnych książek m.in. bestsellerowych biografii: himalaistki Wandy Rutkiewicz pt. „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” (2017), przyrodniczki Simony Kossak pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” (2015) oraz himalaistki Haliny Krüger –Syrokomskiej pt. „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o Halinie Krüger-Syrokomskiej” (2019). Za swą twórczość autorka otrzymała wiele nagród i wyróżnień.

Justyna Ryczek – moderator DKK