Niepodległa w Gminie Mielec

Urząd Gminy, Ośrodek Kultury oraz Placówki Edukacyjne serdecznie zapraszają do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości rozpoczną się 9 listopada o godz. 17:00 wieczornicą patriotyczną zorganizowaną w Szkole Podstawowej w Książnicach. Wydarzenie zakończy złożenie kwiatów przed miejscem pamięci por Jana Hajca.
W sobotę na stadionie sportowym w Złotnikach zaplanowano biało-czerwony turniej piłkarski oldboyów Gminy Mielec w którym zmierzą się zawodnicy z Chorzelowa, Podleszan, Chrząstowa i Złotnik, natomiast o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbędzie się Koncert Patriotyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej. Wydarzenie będzie również okazją do odśpiewania polskich pieśni patriotycznych.   
Główne obchody odbędą się 11 listopada. W tym dniu w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy w asyście Stowarzyszenia Kawalerii Konnej z Dobrynina oraz Orkiestry Dętej Dobrynin w uroczystym pochodzie przejdą na Miejsce Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny, gdzie zaplanowano między innymi, apel pamięci, złożenie wiązanek okolicznościowych, przemówienia okolicznościowe oraz koncert Orkiestry Dętej Dobrynin. W trakcie wydarzenia, dzięki klubowi historycznemu Prawda i Pamięć wsadzone zostaną również dęby niepodległości. Ponadto  każdy z uczestników obchodów otrzyma pamiątkowe kotyliony oraz flagi.
W ramach tegorocznego święta w Szkołach Gminy Mielec odbędą się także uroczyste akademie oraz wydarzenia o charakterze patriotycznym, a Biblioteki Publiczne przygotują specjalne wystawy poświęcone naszej ojczyźnie.

Program uroczystości:
11 XI 2018 r.
11:00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny - Sanktuarium Matki Bożej Królowej  Rodzin w Chorzelowie.
11:50 - Formowanie kolumny przed Sanktuarium w kolejności: Stowarzyszenie Kawalerii Konnej Dobrynin, Orkiestra Dęta Dobrynin, poczty sztandarowe, kombatanci, parlamentarzyści, delegacje władz samorządowych, przedstawiciele urzędów, instytucji, związków zawodowych, stowarzyszeń, szkół, pozostali uczestnicy.

Uroczysty przemarsz na Miejsce Pamięci.
12:00 - Uroczystości na Miejscu Pamięci Poległych w obronie Ojczyzny:
- hymn państwowy,
- złożenie meldunku i powitanie,
- przemówienie okolicznościowe Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka,
- wkopanie dębów niepodległości,
- apel pamięci,  
- złożenie kwiatów przez delegacje,
- koncert Orkiestry Dętej Dobrynin.

Imprezy towarzyszące:

9 XI 2018 r.
17:00 - Wieczornica patriotyczna pt. „Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest” w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Książnicach oraz Zespołu Wokalnego „Wolanki” z Woli Mieleckiej - Szkoła Podstawowa w Książnicach.
- Złożenie kwiatów przed miejscem pamięci por Jana Hajca.  
10 XI 2018 r.
12:00 - Biało-czerwony Turniej Piłkarski oldboyów Gminy Mielec z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem honorowym Wójta Gminy Mielec - stadion sportowy w Złotnikach
17:00 - Koncert patriotyczny pt. „Dla Niepodległej” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Chorzelowiacy oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej - Ośrodek Kultury w Chorzelowie
25 XI 2018 r.
17:30 – „Mnie ta ziemia droższa od innych” - wielki test wiedzy o Niepodległej - Ośrodek Kultury w Chorzelowie.