Cała Polska czyta dzieciom - Podleszany też!

Dobiegł już końca XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zorganizowany w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” mającej na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skutecznej, taniej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju.

Głośne czytanie dzieciom jest bowiem znakomitą formą edukacji i wychowania oraz najlepszą inwestycją w przyszłość. Dziecko, któremu czytamy czuje się ważne i kochane, ma mocne poczucie własnej wartości. Codzienne czytanie buduje bowiem więź emocjonalną pomiędzy rodzicem a dzieckiem w myśl hasła tegorocznej edycji  „CZYTANIE ŁĄCZY”. Codzienne czytanie dzieciom to również sprawdzony sposób, by rozbudzić w nich motywację do samodzielnego czytania, które otwiera drogę do wykształcenia, kariery i mądrego życia.
Realizując hasło tegorocznej edycji Tygodnia Czytania Dzieciom, Biblioteka w Podleszanach zorganizowała w dniu 5 czerwca 2018 r. spotkanie czytelnicze „W krainie wierszy Jana Brzechwy” na które przybyli uczniowie klasy „0” Zespołu Szkół w Podleszanach wraz  z wychowawczynią panią Alicją Piechotą.
Spotkanie rozpoczęło się przybliżeniem krótkiej biografii i ciekawostek z życia Jana Brzechwy. Niezwykle bogata twórczość poety jest skarbnicą wiedzy o życiu, ludziach i charakterach, źródłem wskazówek dotyczących postępowania. Teksty Jana Brzechwy są wiecznie żywe. Jego wiersze łatwo „wpadają w ucho”, uczą, bawią i wzruszają kolejne pokolenia. W tym roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin Jana Brzechwy, ale pomimo upływu lat Jego wiersze są nadal aktualne, a dzieci je chętnie czytają,  recytują a niekiedy śpiewają.
Śpiewająco rozpoczęło się również czytanie wierszy Jana Brzechwy, bowiem dzieci wraz z wychowawczynią zaśpiewały „Kaczkę dziwaczkę”. Następnie pani bibliotekarka czytała kilka utworów poety, do których należały: „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Leń” i „Kwoka”. Była również krótka dyskusja na temat dobrego wychowania.
W trakcie spotkania przeprowadzono także Quiz literacki dotyczący twórczości Jana Brzechwy, z którym dzieci poradziły sobie znakomicie!
Spotkaniu towarzyszyła ekspozycja książek poety, a na zakończenie dzieci otrzymały kolorowe książeczki, „Już piszę i czytam”, z którymi chętnie pozowały do wspólnej fotografii.