Ludowy przekaz tradycji

Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec oraz Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” zapraszają do obejrzenia cyklu nagrań związanych ze zwyczajami jakie towarzyszyły naszym pradziadom w trakcie pierwszych miesięcy każdego roku.

Polska kultura ludowa w swoich kartach posiada wiele ważnych elementów tradycji, które z upływem czasu przechodzą w zapomnienie. Aby je ocalić Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” prowadzony przez Bożenę Telegę postanowił zaprezentować dziesięć przyśpiewek, które towarzyszyły mieszkańcom regionu rzeszowskiego i Beskidu Śląskiego przy zimowych i wczesnowiosennych obowiązkach. - Okres zimowy na terenach wiejskich nie oznaczał nudy i monotonii. Wręcz przeciwnie - w chatach kwitło życie towarzyskie, a lokalna ludność spotykała się przy okazji chociażby darcia pierza, karnawału i ostatków oraz babskiego combru. Wydarzeniom tym, zawsze towarzyszyła dobra zabawa, zacne jedzenie, śpiewy i hulanki, a także swatanie par. Jeśli chcecie Państwo poznać lub przypomnieć sobie jak to dawniej bywało zapraszamy na stronę internetową chorzelowskiego Ośrodka Kultury – przekazuję Damian Małek – dyrektor SOKiS.

Cykl nagrań dostępny pod linkiem https://kultura.gmina.mielec.pl/index.php/relacje-wideo/977-przyspiewki-ludowe-zpit-chorzelowiacy