XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece Publicznej w Podleszanach

Dobiegł już końca XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (28 maja – 4 czerwca) zorganizowany w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” mającej na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skutecznej, taniej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju.

W dniu 3 czerwca 2022 roku w Bibliotece Publicznej w Podleszanach gościła grupa uczniów klasy III z Zespołu Szkół w Podleszanach wraz z wychowawczynią Moniką Zielińską.

Zajęcia miały na celu przedstawienie zasobów księgozbioru biblioteki przeznaczonego dla tej grupy czytelniczej oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród uczestników spotkania. Na specjalnej wystawce zaprezentowano nowe, ciekawe i trochę „inne" książki, zarówno z literatury pięknej, regionalnej i popularnonaukowej. Zaprezentowane książki wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów. Z pewnością będą oni chętnie po nie sięgać i je czytać.

W trakcie spotkania prześledziliśmy „Historię powstania książki”, która jest tak długa, jak historia naszej cywilizacji. Historię książki możemy podzielić na dwie zasadnicze epoki: książki rękopiśmiennej i drukowanej. W bogatej historii nie mogło zabraknąć prezentacji powstawania pisma, książki starożytnej, średniowiecznej aż po wynalezienie druku i czas książki okresu „rewolucji przemysłowej” oraz „rewolucji naukowo-technicznej”. Na koniec przedstawiono „współczesne formy książki”, do których należą oprócz książki tradycyjnej ebooki i audiobooki. W czasie prezentacji uczniowie poznali wiele ciekawostek dotyczących historii książki i pisma.

Na zakończenie spotkania pani bibliotekarka przeczytała fragmenty książki Andrzeja Maleszki pt. „Czerwone krzesło”. Uczestnicy spotkania słuchali z zaciekawieniem fragmentów tej książki, która należy do cyklu „Magiczne drzewo”. Cykl ten jest bardzo popularny wśród tej grupy czytelniczej i jest ceniony za wyobraźnię, mądrość i humor.

Dziękujemy uczniom klasy III za aktywny udział w spotkaniu czytelniczym i serdecznie zapraszamy do biblioteki po kolejne tomy książek z przytoczonego cyklu oraz po inne, ciekawe pozycje książkowe.