„JULIAN TUWIM DZIECIOM” – spotkania czytelnicze w Podleszanach

W ubiegłym tygodniu Biblioteka Publiczna w Podleszanach gościła uczniów klasy I, II i III Zespołu Szkół w Podleszanach wraz z wychowawcami. Tematem spotkań czytelniczych była twórczość Juliana Tuwima, a szczególnie jego wiersze.

Są one bowiem pełne humoru i dowcipu, wszystkie opisują jakiś fragment rzeczywistości, wiele z nich ma ukryty morał lub przesłanie. Julian Tuwim pisał większość z nich jeszcze przed II wojną światową, ale pomimo upływu lat bawią, uczą i „są wiecznie żywe”, bo któż z nas nie pamięta z dzieciństwa „Lokomotywy”, „Słonia Trąbalskiego” czy „Rzepki”? Od wielu pokoleń wciąż nie tracą popularności.

W tym roku 13 września minęło 125 lat od dnia urodzin poety, który za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Na początku spotkań czytelniczych pani biblioteka zapoznała uczestników z ciekawostkami z biografii Juliana Tuwima. Z wielką uwagą dzieci wysłuchały fragmentów książki Agnieszki Frączek pt. „Rany, Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” przybliżającej w ciekawy sposób dzieciństwo poety.

Następnie uczestnicy spotkań z wielkim zapałem wymieniali tytuły wierszy Juliana Tuwima, które znają i czytają, bowiem w każdym niemal domu znajduje się książka z wierszami poety, a ich wesołe i niezapomniane rymy wprowadzają nas wielokrotnie w wesoły nastrój. Chętne osoby recytowały wiersze, a pani bibliotekarka przytaczała fragmenty niektórych utworów.

Na zakończenie spotkań przygotowano dla dzieci quiz wiedzy o wierszach Juliana Tuwima, z którym poradziły sobie znakomicie!

Spotkania czytelnicze sprawiły dzieciom ogromną radość. Pełne wrażeń i nowych doświadczeń wracały do szkoły z uśmiechem na twarzach. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach!