Narodowe Czytanie Quo Vadis w Gminie Mielec

W sobotę, 3 września w Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, zorganizowane przez Filie Biblioteczne Gminy Mielec.

20160903 czytanie 08


Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę, kontakt z literaturą oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości narodowej. Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Filie Biblioteczne w Chorzelowie, Podleszanach, Rzędzianowicach, Trześni, Woli Mieleckiej i w Złotnikach, już po raz piąty włączyły się w tą akcję.
W tegorocznej edycji Narodowego Czytania, uczestniczyli miłośnicy literatury polskiej i twórczości H. Sienkiewicza. W Roku Sienkiewicza i w świetle 1050 rocznicy Chrztu Polski, uczestnicy spotkania przypomnieli sobie powieść „Quo vadis”, której fragmenty odczytali samorządowcy, dyrektorzy szkół i nauczyciele, członkinie DKK w Woli Mieleckiej oraz czytelnicy. Licznie przybyła publiczność, miała okazję wysłuchać fragmentów powieści, w których została ukazana wielka miłość, upadek imperium, siła wiary oraz piękne postawy i życiowe wybory sienkiewiczowskich bohaterów. Pewnym urozmaiceniem podczas spotkania, były prezentacje multimedialne związane tematycznie z powieścią „Quo vadis” oraz odczytanie fragmentów powieści przez członków ZPiT „Chorzelowiacy” w antycznej stylizacji, a także wystawka różnych wydań książki i kadrów z filmów „Quo vadis”.
Na przyniesionych własnych egzemplarzach książki „Quo vadis”, można było przybić okolicznościowy stempel, otrzymany z kancelarii Prezydenta z okazji Narodowego Czytania.
Udział w piątej edycji Narodowego Czytania, zorganizowanego przez biblioteki Gminy Mielec, był okazją, by przypomnieć sobie dzieło Sienkiewicza i na nowo odkryć jego wyjątkowy charakter.