Narodowe Czytanie w Gminie Mielec

Filie Biblioteczne Gminy Mielec zapraszają do wspólnego czytania „Wesela”  Stanisława Wyspiańskiego podczas VI edycji Narodowego Czytania, które odbędzie się  2 września 2017 r. o godz. 17:00 w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury w Chorzelowie.

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.
Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego
i Beniowskim Juliusza Słowackiego.
Akcja Narodowego Czytania zainicjowana została przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainaugurowano ją wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku czytaliśmy Quo vadis Henryka Sienkiewicza.
Wesele. Dramat w trzech aktach to znany utwór Stanisława Wyspiańskiego, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Ich wesele odmieniło obraz polskiej literatury, a sam dramat stał się barwną opowieścią o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego czytania „Wesela”, abyśmy przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój, wyjątkowych bohaterów, refleksyjność utworu, ironię i cięty język. To także okazja do docenienia piękna polszczyzny, dialogu z tradycją,   a także doświadczenia radości w czytaniu i przekonania się po raz kolejny, że polska literatura stanowi integralną część narodowej kultury, która jest zauważalna także w środowiskach lokalnych.
Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury.