XVII Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Trześni

W dniach 4,5 i 7 czerwca 2018 r. odbyły się spotkania głośnego czytania z okazji  obchodów XVII Ogólnopolskiego  Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „CZYTANIE ŁĄCZY”. Jest to doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.


Biblioteka w Trześni zaprosiła dzieci i ich opiekunów do odwiedzin i włączenia się w obchody XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który polegał na głośnym czytaniu książeczek tematycznie nawiązujących do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Oto nasze kolejne spotkania czytelnicze:

I. Tydzień Czytania Dzieciom w tematyce 100-lecia odzyskania niepodległości dla dzieci z klasy „0”

2018 jest rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i nawiązując do tej tematyki, zaistniała okazja by posłuchać głośnego czytania i przede wszystkim dowiedzieć się więcej informacji o tym szczególnym wydarzeniu w dziejach Polski.
 Dzieci z klasy "0" słuchały tekstu z książeczki Z. Staneckiej "Nasza paczka i niepodległość", a także wykazały duże zainteresowanie tym, że był czas kiedy Polski nie było na mapie Europy oraz tym, jak to się stało, że Polska po 123 latach odzyskała niepodległość.

II.  Niepodległość czyli m.in. wolność - Tydzień Czytania Dzieciom

Niepodległość i wolność nierozerwalnie łączą się i współistnieją, dlatego w roku 2018 poświęconym rocznicy odzyskania niepodległości i XVII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, właśnie ta tematyka nadała prym.
Przedszkolaczki, które przybyły do Biblioteki wysłuchały tekstu z książeczki Z. Staneckiej i M. Oklejak "Basia i wolność". Dzieci słuchały opowieści o tytułowej bohaterce Basi, która dowiedziała się jaka jest różnica między zakazami a zasadami i na czym właściwie polega wolność. Po zakończonym czytaniu, rozmawialiśmy na temat wolności i jak ją dzieci rozumieją. Wykazały przy tym zainteresowanie tematem wolności i wiedzą jak jest ona ważna nawet w ich życiu.

III.  Komendant wolnej Polski - historia o Józefie Piłsudskim dla przedszkolaczków

Książeczka "Komendant wolnej Polski. O Józefie Piłsudskim" W. Widłaka wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Głośne czytanie tej książeczki, było okazją do zapoznania dzieci z postacią Józefa Piłsudskiego i w skrócie historii tego wybitnego Polaka. W tle zapoznały się z informacjami o dawnej Polsce, wydarzeniach, które miały miejsce w Europie, kiedy Polski nie było na mapach i kiedy odzyskała niepodległość. Ale wszystko w małej dawce, w sam raz dla małych słuchaczy.
Na zakończenie każdego spotkania, wszystkie dzieci otrzymały w upominku książeczki-kolorowanki  za udział w całorocznych spotkaniach głośnego czytania w bibliotece.
Kulminacyjnym spotkaniem czytelniczym, który zakończy obchody XVII Ogólnopolskiego  Tygodnia Czytania Dzieciom, będzie osobne wydarzenie w bibliotece w Trześni czyli IV edycja Nocy Bibliotek.