XVI Tydzień Czytania Dzieciom p.h. „Czytanie zbliża” w Filii Bibliotecznej w Trześni

W Tygodniu Czytania Dzieciom do biblioteki przybyły dzieci, by posłuchać czytanych im książek.
Dzieci z grupy młodszej i starszej z przedszkola, wysłuchały głośnego czytania dwóch ciekawych opowieści, których autorem jest Peter Carnavas , tj. "O dzieciach, które kochają książki" i "O chłopcu, który wpadł do książki". Pierwsza książeczka opowiadała o rodzinie, która nie miała telewizora, samochodu ani nawet domu. Miała za to mnóstwo książek i była szczęśliwa. Pewnego dnia książki musiały zniknąć, a bez nich nic już nie było takie samo. To wzruszająca opowieść o dobroczynnej mocy książek i bliskości jaką potrafią tworzyć, gdy się je wspólnie czyta. Hasło : "Czytanie zbliża" jest więc prawdziwe i dzieci to doskonale wiedzą. Wyraziły opinię, że bardzo lubią, gdy się im czyta w domu, przedszkolu i bibliotece. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały czytanego tekstu i aktywnie brały udział w dopowiadaniu treści dotyczących książek.
Również dzieci z klasy „zerowej” uczestniczyły w spotkaniu głośnego czytania książki o małych detektywach Lassego i Mai, których  biuro detektywistyczne przyjmuje każde ciekawe zlecenie - tym razem z biblioteki w Valleby ginęły cenne książki. Jak to możliwe, skoro każda miała zabezpieczenie przed kradzieżą i dlaczego nie włączał się alarm? Komisarz policji prosi o pomoc Lassego i Maję, więc mali detektywi obserwują bibliotekę i namierzają troje podejrzanych. Dzieci z „zerówki” zasłuchane i  zaciekawione czytanym tekstem, śledziły dochodzeniowe poczynania. Zainteresowane były również innymi książkami z serii "Biura detektywistycznego Lassego i Mai", które są do wypożyczenia w bibliotece, a każda książka opowiada o innej detektywistycznej przygodzie. Po wysłuchaniu całego tekstu książki pt. „Tajemnica biblioteki”, dzieci obejrzały film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra” (reż. P. Klange i W. Soderlund). Film jest najnowszą ekranizacją jednego z tomów tej detektywistycznej  serii książek, które są ciekawą lekturą dla dzieci.
„Czytanie zbliża” to pewne - dzięki głośnemu czytaniu, można zbudować silną więź między czytającym  i słuchającym, a przede wszystkim stworzyć doskonałą atmosferę w miejscu, gdzie się czyta: w domu, przedszkolu czy bibliotece.